Eurostat: Copiii din România sunt cei mai sănătoși din Europa / Peste 99% dintre copiii sub 16 ani au stare de sănătate bună sau foarte bună

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 5 februarie 2019, 18:34 Actualitate | Esenţial


sanatatea copiilor in Europa
Foto: Eurostat
Copiii din România erau, în 2017, cei mai sănătoși din Europa, potrivit Eurostat, procentul celor care nu sunt bolnavi depășind 99% la toate categoriile de vârste.

În 2017, 99,4% dintre copiii cu vârste sub 16 ani erau considerați a avea o sănătate bună sau foarte bună, peste media europeană de 95%.

Astfel, în 2017, procentul copiilor sub cinci ani sănătoși sau foarte sănătoși era de peste 99% în România, Bulgaria, Malta și Italia.

Pentru copiii cu vârste între cinci și nouă ani, România era din nou în fruntea listei, cu 99,8%, urmată de Cipru (98,9%), Italia (98,8%) și Grecia (98,7%).

Pentru copiii cu vârste între 10 și 15 ani, procentul României era 99,1%, urmată de Italia (98,4%) și Bulgaria (98,2%).



















6517 vizualizari

  • -20 (32 voturi)    
    clar (Marţi, 5 februarie 2019, 18:41)

    aplaudatu [utilizator]

    Eurostat-ul e omul lui Dragnea.
    Europarlamentari ,postaci si ambasadele vesele- adunarea ,e ceva de bine despre Romania, actionati!
    • +3 (7 voturi)    
      asta pt ca... (Marţi, 5 februarie 2019, 19:11)

      alex34 [utilizator] i-a raspuns lui aplaudatu

      inca nu au avut nevoie de vizite la doctor,,,, ca imediat are grija sistemul de sanatate controlat de dragnea prin ministerul sanatatii sa-i aranjeze cu prima vizita la spital...., sa mai vedem atunci daca mai suntem la fel de sanatosi, ca la infectii luate din spitale suntem primii
    • +15 (17 voturi)    
      ... (Marţi, 5 februarie 2019, 19:18)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui aplaudatu

      Ei calculeaza pe baza cifrelor transmise. Sa-ti reamintesc doar cazul Giulesti unde nimeni nu avea nimic, toti erau sanatosi si exagerau. Si daca , prin absurd,erau bolnavi,sigur nu de la Giulesti.
      • -5 (9 voturi)    
        . (Marţi, 5 februarie 2019, 21:14)

        aplaudatu [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        Stiu eu undeva in tari civilizate unde oamenilor le e teama de spital ca se intorc cu boli , aripi de spital inchise din cauza infectiilor regulat .
        In rest e propaganda.
        Exista in Romania un caz in care fiicei pacientului sa i se spuna frumos "nu avem ce face tatalui dvs cancerul e terminal si nu are rost sa irosim medicamente si timp" ?
        Eu stiu 2 aici.
    • +7 (9 voturi)    
      nu postacel... (Marţi, 5 februarie 2019, 19:56)

      mache [utilizator] i-a raspuns lui aplaudatu

      ... la noi e pe principiul 'ce nu te omoara te face mai puternic'...
    • +15 (17 voturi)    
      Ha! Ha! (Marţi, 5 februarie 2019, 20:39)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui aplaudatu

      Nu, dar se uita doua lucruri esentiale: O multime de parinti isi trateaza copiii acasa si numai daca e ceva grav ii duc la medic. Vezi mai ales la tara! Deci cifrele raportate nu cred ca sunt reale.
      Apoi, datorita mediului din romania, se creaza o imunitate sporita, organismul lupta singur mai bine impotrica multor boli pentru care cei din alte tari merg la doctor. Asta o stiu si din proprie experienta. Dar asta nu e datorita nici lui dragnea, sau a altora, e mediul din Romania si faptului ca te tratezi singur. Bolile trec mai greu, dar fara doctor si creeaza si acea imunitate sporita de care vorbeam.
      • +1 (3 voturi)    
        . (Marţi, 5 februarie 2019, 21:22)

        aplaudatu [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        Multi factori in ecuatie si nu toti in defavoarea noastra. Aerul este pur si simplu toxic aici .Mancarea nu mai zic. Modul de viata - no comment.
        Acum prefer un mucios sanatos cu ochii ageri si murdar pe maini unui ochelarist cu parul rar picioare strambe alergic la 32 de materii cunoscute .
        In orasul meu s-au inchis 2 aripi de spital din cauza bacteriilor , in orasul de langa intreg spitalul.
        Intra pe forumurile de la tine sa vezi ca venitul cu boli de la spital e ceva curent.
        In cazul particular de care vorbim e la mijloc si genetica ,mie mi se pare evident .Ca ei au ales sa se impuieze cu unii cu cap ca dovleacul si gat scurt ..mult succesuri , rezultatele se vad deja.
        • 0 (0 voturi)    
          Nu prea inteleg ce vrei sa spui... (Miercuri, 6 februarie 2019, 15:55)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui aplaudatu

          In defavoarea cui? Eu am prezentat doar o parere bazata pe niste fapte, nu am luat partea nimanui.
          Apoi, unde e toxic aerul? Unde e toxica mancarea? Etc., etc. Faci niste afirmatii simple, fara sens. Si eu pot sa zic ca aerul are 10% monoxid de carbon de ex. Ce intelegi tu din asta? Cred ca nimic, nu are nici un sens sa spui doar asta fara sa spui unde, in ce conditii, cand, etc.
    • +8 (10 voturi)    
      Iordache, Mortii nu sunt bolnavi (Marţi, 5 februarie 2019, 20:53)

      neagoe [utilizator] i-a raspuns lui aplaudatu

      Romania e pe locul 2 la mortalitate infantila!

      Acelasi Eurostat

      https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/images/e/ef/Infant_mortality%2C_2006_and_2016_%28deaths_per_1_000_live_births%29.png
  • +22 (26 voturi)    
    m-as bucura teribil, dar (Marţi, 5 februarie 2019, 18:45)

    moka [utilizator]

    daca raportarile sunt ca la nozocomiale...
    Sa speram totusi ca e asa.
    • 0 (10 voturi)    
      e asa (Marţi, 5 februarie 2019, 19:13)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui moka

      In UE parintii nu-si lasa copii afara decat insotiti datorita pedofililor, n Romania stau la joaca in fata blocului de dimineata pana seara
      IN vest copii au acces si se folosesc in exces tableta sau telefonul mobil. La masa in vest predomina o alimentatie ultraprocesata industriala. Desi pietele de tarani in vest tind sa recapete din nou popularitate produsele sunt modificate , fara gust , in schimb pietele din Romania inca se mai bucura de produse proaspete si nemodificate genetic
      • -1 (3 voturi)    
        . (Marţi, 5 februarie 2019, 21:30)

        aplaudatu [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

        Acum cativa ani am zis sa incercam varianta asta ,ferma de rosii ,cartofi afine chiar la margina orasului , pret acceptabil . Esec ...
        La mine in oras piata de sambata are 95% produse de supermarket , mergem pentru menta patrunjel ardei rosii ( doar de la o tipa simpatica ce nu vine mereu) si paine de la un tataie turc .
        A,si slana. Cam 6 luni pe an o tipa aduce bucati de slana de 200-300 grame ,slana adevarata fiarta in usturoi neafumata ( nu puneti botul la "afumat" ,nu e afumat ala) din miniferma ei.
        Produsele "bio" din magazin? Hă.Hă.Hăăă.
    • +13 (15 voturi)    
      ca sa fie clar (Marţi, 5 februarie 2019, 19:22)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui moka

      1. suntem pe primul loc in UE la mortalitate infantila si avem cea mai mica speranta de viata la nastere dupa Bulgaria. e greu sa ascunzi mortii... desi unii dintre ei inca mai voteza prin Teleorman
      2. topul se bazeaza pe o cercetare statistica, nu pe rapoartele medicale. cercetarea statistica a fost efectuata de INS...
      3. in 2017 a fost epidemie de rujeola in Europa. Romania a avut mai mult de jumatate din totalul de cazuri raportate la nivelul intregii Uniuni.
      • +3 (5 voturi)    
        Graiesti adevarul (Marţi, 5 februarie 2019, 21:52)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        deci e cazul sa reformulam: in Romania 99% din copii sanatosi sunt sanatosi.
  • +6 (8 voturi)    
    de la vitamina d (Marţi, 5 februarie 2019, 19:09)

    axiopolis [utilizator]

    .
  • +7 (9 voturi)    
    mi se pare si normal (Marţi, 5 februarie 2019, 19:13)

    Francisc 1 [utilizator]

    avem o tara ca o floare ! nu avem infectii intraspitalicesti , avem tot ce ne trebuie , e normal ! in rural nu cred ca gasesti copil fara probleme dentare , sau aia nu e problema de sanatate ? sau taranii nu se pun? Cine face statisticile astea ? nu le e rusine?
  • +7 (9 voturi)    
    DDDDDDDă (Marţi, 5 februarie 2019, 19:17)

    U_swamp [utilizator]

    Daca Eurostat ia in considerare raportarile abracadabrante ale directiilor de sanatate din Romania, asa le trebuie... Cine da parafe medicale absolventilor de gimnaziu poate raporta plesnirea de sanatate a copiilor.
    Si atunci, ce baliverneaza Draqnea despre securitatea nationala prin administrarea vitaminei?
  • +6 (8 voturi)    
    Explicatie este relativ simpla (Marţi, 5 februarie 2019, 19:20)

    sentenced [utilizator]

    In Romania doar cei mai fit trec de la stadiul de bebelus la cel de copil. :)
  • +4 (6 voturi)    
    La fel de " credibil " si pt. pensionarii romani (Marţi, 5 februarie 2019, 19:48)

    Plagarus [utilizator]

    Sanatosi tun si la minte si la trup. Rezultatele din cei 30 de ani ,o confirma pe deplin.
    Sa reinceapa Daciada.old boys.(premii in vitamine D)
  • +10 (12 voturi)    
    Pentru ca in Romania copii bolnari mor repede (Marţi, 5 februarie 2019, 20:02)

    Habermas [utilizator]

    si ies din statistica. Acest grafic trebuie luat impreuna cu cel privind mortalitatea infantila, adica asta: https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Mortality_and_life_expectancy_statistics#Infant_mortality

    Veti vedea ca Romania este a doua in UE, dupa Malta.

    Pe urma, la tara, multi copiii sunt bolnavi fara sa fie luati in vreu calcul pentru ca nu trec pe la spital, pentru ca poate n-au parintii bani nici de autobuz pana in oras.

    Da nu-i bai, are Firea bani sa trimita pensionarii votanti PSD in vacanta in Grecia, Dragnea fura banii copiilor, iar senatorii si senatorii PSD-isti abia incap in scaune de umflati ce sunt din banii furati de la stat.

    Cine vrea sa studieze realitatea, apai o studiaza nu doar rasfoie niste titluri de presa care le trec prin fata.
  • +4 (8 voturi)    
    Problema este ca sunt din ce mai putini. (Marţi, 5 februarie 2019, 20:07)

    quietguy58 [utilizator]

    Problema este ca sunt din ce mai putini.
  • +7 (7 voturi)    
    .... normal...... (Marţi, 5 februarie 2019, 20:20)

    cbogdan [utilizator]

    Cu cat treci mai putin pe la medic cu atat esti mai sanatos si invers.
  • -1 (3 voturi)    
    Nimic despre obezitate (Marţi, 5 februarie 2019, 20:24)

    Delavale [utilizator]

    Nimic despre obezitate
  • +2 (2 voturi)    
    Crede... (Miercuri, 6 februarie 2019, 10:12)

    Skipper_The_Pinguin [utilizator]

    ... Mos Craciun raportul asta Eurostat. Raportul asta este precum cel cu cata mancare arunca romanii. Pe scurt, romanii mananca cel mai putin, cel mai prost dar arunca cea mai mare cantitate de mancare dintre toate tarile UE. Ma, dar nu da cu virgula ceva?
  • 0 (0 voturi)    
    Romania (Miercuri, 6 februarie 2019, 12:57)

    JustinCase [utilizator]

    Romania nu era tara aia in care 99% figurau a fi alfabetizati si ortodocsi?
  • 0 (0 voturi)    
    Deci (Miercuri, 6 februarie 2019, 13:00)

    JustinCase [utilizator]

    Deci, nu mai este nevoie de vitamina D?