UPDATE Mugur Isărescu refuză Parlamentul a doua oară: De un an de zile am anunțat că avem ședință de politică monetară

de DG     HotNews.ro
Marţi, 5 februarie 2019, 12:17 Actualitate | Esenţial


Mugur Isarescu, Guvernatorul BNR
Foto: BNR
Conducerea Senatului a aprobat astăzi invitarea guvernatorului BNR Mugur Isărescu, la audieri joi, de la ora 11.00 în comisiile reunite de buget ale Parlamentului. Guvernatorul a anunțat însă, prin intermediul purtătorului de cuvânt Dan Suciu, că nu va onora invitația aleșilor pentru că are alt program, care a fost anunțat de un an de zile. Este a doua oară când șeful BNR refuză să dea curs unui astfel de demers.

”Mulțumim de invitație. De un an de zile, BNR a anunțat că joi, 7 februarie 2019, la ora 11:00, este ședința de politică monetară. Sunt convins că, din respect pentru activitatea BNR, se va găsi altă dată. Sunt însă chiar surprins că nu s a făcut această simplă verificare, astfel încât să se țină cont de programul de ședințe deja programate al BNR. Programul este public de un an de zile și anunțat pe site și la fiecare ședința de politică monetară. Sper să nu fie aceeași obsesie pentru persoane a domnului Zamfir și aceeași lipsa de interes pentru teme reale pe care dânsul le-a manifestat deja”, a declarat Dan Suciu, purtătorul de cuvânt al BNR, marți, la solicitarea Mediafax.

Biroul permanent al Senatului a anunțase că îi va trimite o invitație oficială la audieri.

„Biroul Permanent al Senatului a luat decizia ca astăzi să trimită o hârtie BNR prin care să solicite domnului guvernator prezența în fața comisiilor economice și de buget-finanțe ale Senatului României, hârtie care va pleca astăzi către BNR. Va fi semnată de conducerea Biroului Permanent, ca atare domnul guvernator va avea în față o hârtie de la BP și va decide domnia sa dacă consideră că este oportun sau nu să vină la audierile comisiei economice a Senatului și a comisiei de finanțe. Decizia Biroului Permanent al Senatului este ca în urma solicitării celor două comisii să îl invităm joi la ora 11:00 pe guvernatorul BNR la audieri”, a declarat senatorul ALDE Daniel Zamfir.

Totuși, el a susținut că prezența lui Mugur Isărescu la audierea în comisii este obligatorie. Acesta a invocat un articol din Regulamentul Senatului care spune că: „în cazul în care comisiile solicită participarea la lucrările lor a unor membri ai Guvernului sau a conducătorilor unor instituții publice, prezența acestora este obligatorie”.

Guvernatorul BNR, Mugur Isărescu, şi Bogdan Chiriţoiu, președintele Consiliului Concurenţei, au fost invitați, pe 29 ianuarie, de către președintele Comisiei economice a Senatului, Daniel Zamfir, la audieri, pentru a da explicații despre calcularea indicelui ROBOR. Niciunul dintre cei doi nu au participat la audierile comisiei parlamentare. Pe de altă parte, președintele Consiliului Concurenței, a confirmat, marți seara, că autoritatea pe care o reprezintă desfășoară, de la începutul acestui an, o investigație privind indicele ROBOR. Acesta a adăugat că, în prezent, autoritatea are sub investigație nouă bănci, începând de anul trecut, dar nu vizează operațiunile acestora legate de ROBOR.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















13693 vizualizari

  • -42 (50 voturi)    
    so much about democracy... (Marţi, 5 februarie 2019, 12:59)

    demaGOGU [utilizator]

    ...daca nici de data asta nu e demis de Parlament - cel care l-a numit in functie! - ne putem dispensa de modelul democratiei reprezentative primind direct deciziile de la UE/FMI via BNR..
    • -20 (24 voturi)    
      Mugurel (Marţi, 5 februarie 2019, 14:12)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      A fost pretenul de casa al FSN si PDSR apoi PSD.. Ai uitat? Mugurel este temporar acolo pt a-si indeplini misiunea,,.AURUL si rezervele valutare..
      • -3 (3 voturi)    
        Izarescu nu a fost prietenul nimanui (Miercuri, 6 februarie 2019, 6:55)

        asistat [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

        din tara asta! Nu a facut niciodata nimic bun pentru tara! In schimb e mare somelier... in plus, sustragerea de la ancheta parlamentara, duce obligatoriu la arestarea acestuia!
    • +28 (30 voturi)    
      ... pe bune ? (Marţi, 5 februarie 2019, 14:29)

      msk [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      uite aici sedinta:
      https://www.bnro.ro/Calendarul-sedintelor-Consiliului-de-Administratie-715.aspx

      nici acum nu crezi ca astia din Parlament sunt tembeli ? cum naiba sa organizezi o sedinta cu BNR fara sa verifici calendarul celeilalte parti (care e public, pe site) ?
      • -16 (24 voturi)    
        Pe bune (Marţi, 5 februarie 2019, 15:11)

        vodatepes [utilizator] i-a raspuns lui msk

        Pe bune, ai dreptate. Oare aia de la DIICOT cand a convocat-o pe madam Carmen Johannis nu au verificat ca madam merge in vizita de stat in Marea Britanie sau nu au verificat daca madam e sanatoasa sau bolnava. Ce tampiti sa nu verifici tu programul omului. Pai cui ii da seama domnul Isarescu? Unde prezinta el raportul de activitate. Nu in parlament? Cine il poate demite? Parlamentul. El este un functionar al statului roman si trebuie sa dea scocoteala celor care ii avizeza raportul de activitate. E drum lung in tara asta pana cand uni vor intelege procedurile, legile. In rest de bine PE BUNE.
        • +14 (14 voturi)    
          Voi vorbiti de proceduri si legi mai infractorilor (Marţi, 5 februarie 2019, 15:54)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

          Voi ati auzit de independenta Bancii Nationale? Voi crede-ti ca e degeaba trecuta in lege? Da in legea de functionare a Bancii.
          Faptul ca prezinta anual un raport in fata Parlamentului si ca guvernatorul e numit de parlament nu inseamna ca gasca aia de repetenti pot sa il cheme toata ziua la raport Banca nationala.
          Voi vorbiti de legi si de respectarea lor cand singura misiune a actualei majoritati este sa modifice legile in favoarea unor infractori?
          • -7 (9 voturi)    
            bai figurantule (Marţi, 5 februarie 2019, 17:12)

            Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            Nu exista independenta..asta doar in capul unor turmentati care fac ce vor din tara asta ..
            • +6 (8 voturi)    
              Bai, (Marţi, 5 februarie 2019, 20:11)

              Jar [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

              figurantule,in '92-'93,cand BNR nu era independent,Patrulaterul Rosu,majoritar in parlament,a hotarat ca BNR sa dea IAS-urilor 2000 mld. lei ca sa are pamantul si sa dea paine tarii.
              BNR a tiaparit 2000 mld.lei,inflatia s-a dus la 300%,IAS-urile au arat ,da' paine tarii tot n-au dat si au si falimentat.
              Abia astept sa murim de foame impreuna,bai,figurantule,ba!
            • 0 (0 voturi)    
              o ho, ho s-a enervat Kosmo (Miercuri, 6 februarie 2019, 9:11)

              AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

              daca CCR-ul, Avocatul Poporului, CNA-ul, Curtea de conturi, aia cu asigurile si multe alte institutii si-ar fi respectat statutul de independenta conform legilor, tara asta nu ar fi fost in situatia asta. Acum ultima institutie pe care o mai aveti de incalecat e Banca nationala si dupa aia chiar stingem lumina.
        • +11 (13 voturi)    
          parlament inseamna vorbe inainte de fapte (Marţi, 5 februarie 2019, 15:58)

          clencix [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

          Parlamentul nu e justiție, este un forum de dezbateri pentru a scoate cele mai bune legi, nu banda rulanta a dorințelor unor hoți prinși. Parlamentul invita la discuții libere pentru argumente, nu obliga, nu forțează, și-a depășit menirea când reglementează pentru dezechilibrul puterilor în stat.
        • +6 (8 voturi)    
          singura diferenta (Marţi, 5 februarie 2019, 16:37)

          msk [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

          este ca eu vorbesc de institutii, dvs vorbiti de oameni... vorbeam de programul BNR-unde dl.Isarescu este Guvernator..

          Din cate am inteles s-a convenit ca dl.Isarescu sa mearga in Parlament dupa Sedinta BNR.

          Asa ca sa ne luam popcorn .....
    • +16 (16 voturi)    
      cred (Marţi, 5 februarie 2019, 15:04)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      că ești amețit complet de pălitura cu plăcuța suedeză cu care vă dați singuri peste dinți.
      Competența, și nu doar comunicarea, este unul din atuurile care vă lipsesc. Pe lângă altele, la fel de importante : moralitate, cinste responsabilitate, ...
    • +15 (17 voturi)    
      Ba demaGOGU (Marţi, 5 februarie 2019, 15:27)

      Ozmo [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Fara buna conducere a lui Isarescu & BNR, tara asta era in KKT de mult timp cu tampii astia de PuleSugativeDebile (PSD).
      Hai SICTIR !!!
  • +33 (35 voturi)    
    Analfabetii nu verifica nimic. (Marţi, 5 februarie 2019, 13:00)

    Habermas [utilizator]

    Ei stiu deja tot ce au nevoie sa stie. Si evident isi dau singuri pumni in bot. Din nou si din nou. Pana nu mai au bot de pocnit.

    Parlamentul Romaniei a ajuns dominat de o clica de analfabeti, amatori si ghiolbani care au ajuns sa creada ca scaunul ii face mari. Saracul scaun ...
    • +17 (21 voturi)    
      pe mine ma surprinde ca dl senator Zamfir (Marţi, 5 februarie 2019, 14:34)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      este presedintele comisiei economice a senatului.
      El e de meserie inginer, nu are nicio legatura cu ROBOR si sistemul bancar.....de ce nu se duce la comisia tehnica?/ (in caz ca exista).
      Asta e, asa se intampla cand te judeca cine nu se pricepe.
      • +13 (13 voturi)    
        inginer (Marţi, 5 februarie 2019, 15:00)

        Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        oare are vreo treaba cu ingineria ?
        • +8 (8 voturi)    
          sigur nu!! (Marţi, 5 februarie 2019, 16:28)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

          Insa macar are o patalama in inginerie, o diploma...in sistemul financiar bancar nu are nimic, decat tupeu.
        • +5 (5 voturi)    
          :-) (Marţi, 5 februarie 2019, 16:38)

          msk [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

          cred ca nu are nicio treaba ... e parallel :-)
  • +26 (30 voturi)    
    Gogomanii în Parlament (Marţi, 5 februarie 2019, 13:04)

    Spiky [utilizator]

    Cu cât mai prost, cu atât mai multe șanse ai pe listele partidului, să accezi la un fotoliu confortabil, călduț și bine plătit de parlamentar.
    Trăim astăzi sub dictatură - cea parlamentară. Pare a fi mai moale decât dictatural carlistă, antonesciană și comunistă, dar tot dictatură este - cea a idioților din parlament. Deci o Românie sub idiocrație!
  • -21 (31 voturi)    
    pensie usoara Manole (Marţi, 5 februarie 2019, 13:09)

    Je__ [utilizator]

    sper cat de curand sa te pensionezi.....mai are nevoie si tara asta de un suflu praspat in institutii
    • +18 (20 voturi)    
      cine ? (Marţi, 5 februarie 2019, 14:30)

      inmono [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Valcov sau vreo fufa, scuze "apropiata", cu experienta de contabila la vreo firma de curatenie ?
      E plin de "iexperti" prin Parlament si Guvern.
    • +8 (8 voturi)    
      Tu esti Darius Valcov? (Marţi, 5 februarie 2019, 16:28)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      De ce nu iesi la suprafata??!
  • +22 (28 voturi)    
    Nu cred-că refuză Isărescu. (Marţi, 5 februarie 2019, 13:15)

    asavreau [utilizator]

    Dacă programul a fost făcut și anunțat cu un an de zile în urmă,mai plauzibilă pare varianta ca Tăriceanu și Dragnea să fi//aranjat// întâlnirea încât Isărescu să nu poată veni.Și sa rezolvat-uite vinovatul că trăiți //proști//.
    • +6 (16 voturi)    
      bineinteles (Marţi, 5 februarie 2019, 14:03)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      ca tovarasci stiau ca nu poate veni la data si ora respectiva, tocmai asta au si cautat. Sa spun ca mi-e mila de Manole, as minti. Ca il matrasesc niste indivizi cu multe clase sub el, asta e alta poveste,.
      • +13 (15 voturi)    
        clar ca Zamfir a stiut ca e sedinta de (Marţi, 5 februarie 2019, 14:35)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

        politica monetara la BNR, si de aceea l-au cheamt atunci: ptr ca stiau ca nu poate veni.
  • +22 (28 voturi)    
    Inca o dovada de incompetenta a guvernului (Marţi, 5 februarie 2019, 13:26)

    droox [utilizator]

    Care arata de fapt ca isi doresc mai mult sa blameze si sa arate cine e seful decat sa gaseasca solutii la o problema pe care oricum ei au inventat-o
    • +7 (9 voturi)    
      Corectie (Marţi, 5 februarie 2019, 13:57)

      droox [utilizator] i-a raspuns lui droox

      am vrut sa zic incompetenta politicienilor care ne guverneaza
  • -14 (18 voturi)    
    Mugurel (Marţi, 5 februarie 2019, 13:31)

    Kosmos [utilizator]

    Unde-i aurul ?
    • +12 (14 voturi)    
      ehh (Marţi, 5 februarie 2019, 15:12)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      E la Moscova Tezaurul Romniei, v-ati gandit sa ni-l inapoiati, paruschi?
      • -6 (8 voturi)    
        e la Londra (Marţi, 5 februarie 2019, 16:14)

        Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        Mai penibilule.. Noi romanii ne-am cam saturat sa fim facuti la buzunare de alogeni
    • +5 (5 voturi)    
      Tezaurul nostru e la rusi (Marţi, 5 februarie 2019, 16:26)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      la prea-cinstitii tovarasi sovietici.
      Poate stii tu mai multe amanunte.

      Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
    • +5 (5 voturi)    
      o parte in subsolul Bancii Nationale, (Marţi, 5 februarie 2019, 16:29)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      o parte si mai mare in custodie la Londra.
      Asa fac toti, se pot garanta imprumuturi externe cu acest aur.
      • -3 (3 voturi)    
        ce costuri implica (Marţi, 5 februarie 2019, 17:13)

        Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Mentinewrea aurului la Londra? si de ce Germania si-a repatriat aurul?
    • +4 (4 voturi)    
      Mai Kosmos, zi-ne si noua care-i poanta cu aurul? (Marţi, 5 februarie 2019, 17:05)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Ca prea le zici cu foc.
  • +11 (19 voturi)    
    Sa le trimita o maimuta sa vorbeasca pe limba lor (Marţi, 5 februarie 2019, 13:34)

    dihania [utilizator]

    Auzi il cheama "pentru a da explicații despre calcularea indicelui ROBOR" - pai sa puna mana pe o carte de economie si sa citeasca. Ei in ultimii 40 de ani n-au pus mana decat pe carti de joc.
  • +14 (18 voturi)    
    acuma, (Marţi, 5 februarie 2019, 13:41)

    Stapanu [utilizator]

    nu stiu altii cum sunt, da' io unu' stiu ca experimentam & noi zilele acestea mccarthy -smul, varianta grotesca; altfel spus, porcii orwellieni s-au refugiat in parlamentul ROU