Politico: Viorica Dăncilă critică UE și acuză dublul standard

de DG     HotNews.ro
Luni, 4 februarie 2019, 15:31 Actualitate | Esenţial


Viorica Dancila
Foto: Stirile ProTV
Premierul Viorica Dăncilă critică din nou UE pentru dublul standard în ceea ce privește lupta împotriva corupției sau modul în care acționează guvernul în cazul protestelor, într-un interviu acordat publicației Politico. Dăncilă susține că faptele de corupție sunt o problemă și pentru alte state europene, însă acestea nu sunt la fel de criticate.

Publicația notează faptul că poziția lui Dăncilă reflectă tensiunile dintre guvernele din vestul Europei și cele din est, care s-au acutizat în ultimii ani atât de tare încât fac din ce în ce mai dificilă găsirea unui numitor comun între liderii celor două părți ale blocului comunitar.

În interviul citat, Dăncilă, care se află în fruntea guvernului român ce asigură președinția rotativă a Consiliului UE, mai acuză faptul că nu a auzit pe nimeni la vârful Uniunii să fie revoltat de modul în care poliția franceză a acționat în cazul protestelor “vestelor galbene”.

“României nu i se permite să facă ceea ce alte state fac”, susține ea, în interviul pentru Politico.

România s-a confruntat cu un val crescând de critici din partea Comisiei Europene și a Parlamentului European, în ultimele luni, din cauza regreselor făcute de București în lupta împotriva corupției, luând-o pe calea iliberalismului practicat deja de Polonia și Ungaria, mai notează publicația.

De asemenea, este amintit faptul că PSD a încercat să forțeze schimbarea legislației pentru a slăbi independența justiției și pentru a-i ajuta pe politicienii care au fost acuzați de corupție, inclusiv pe liderul partidului, Liviu Dragnea.

Dăncilă acuză tratamentul inegal la care ar fi supusă România și critică MCV. ”S-a spus că acest mecanism este menit să ajute România și Bulgaria. Se vorbește despre corupție. Am văzut cazuri mari de corupție și în Olanda, le-am văzut în Franța și Germania. Nimeni nu a cerut introducerea unui mecanism similar”, a mai declarat Dăncilă, care a respins și comparațiile cu Polonia și Ungaria.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















4309 vizualizari

  • -13 (23 voturi)    
    inutil (Luni, 4 februarie 2019, 16:12)

    aplaudatu [utilizator]

    Dublul standard este inradacinat in educatie si sistem , e doar pierdere de vreme sa insisti pe prezenta lui.
    Ignora si loveste cu aceeasi moneda , este singura tactica ce a avut succes in experienta mea.
    • +8 (12 voturi)    
      Din putul gandirii staliniste (Luni, 4 februarie 2019, 16:52)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui aplaudatu

      Multumim, tov. aplaudacu, pentru ca ne-ati impartasit opiniile dvs. Din pravda, cumva ?
      Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
    • +9 (11 voturi)    
      Unii nu gândesc. (Luni, 4 februarie 2019, 18:35)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui aplaudatu

      Poate unii nu sunt criticați pentru-că nu au corupția generalizată ca în România.Oare Viorica Dăncilă gândește vreodată?În România oriunde mergi să-ți rezolvi o problemă trebuie să dai mită.Nu se pune problema să nu dai mită,ci cât să dai și întrebi în stânga,în dreapta,să afli cât este baremul minim și maxim.Nu se poate,dar contra un comision se poate.
    • +4 (6 voturi)    
      pai nu mai bine standardizam noi in anii '90 (Luni, 4 februarie 2019, 19:16)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui aplaudatu

      Toate javrele din esalonul 2 al PCR-ului si Securitatii?
      Ce avem acum aici? aceleasi javre, puii lor+ postacii platiti din banii furati de la noi, care ne explica cum e cu dublul standard.
      Revenind la articol, individa asta(ca femeie nu are decat sa-i zica sotul dumneaei)pentru care limba romana si logica sunt materii optionale, ne da lectii de standarde. Pai daca am avea un singur standard madama ar trebui sa fie acum tot profesoara de tehnologie la un liceu industrial.
    • +4 (6 voturi)    
      Ignora adevarul si loveste tot ce misca (Luni, 4 februarie 2019, 19:28)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui aplaudatu

      Tactica bullshevina, cunoastem.
    • +1 (1 vot)    
      Polkovnik SVR Aplaudakov (Marţi, 5 februarie 2019, 16:57)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui aplaudatu

      Dorim pe această cale să-ți aducem la cunoștință atât lu matale cât și duamnei Veorika o chestie simplă pe care o cunoaște toată lumea: în țările normale, occidentale, corupția este excepția, iar aici partidul pe care cu onor îl susții din Ferma de Troli Sankt Petersburg, adică PCR-PSD, vrea să facă corupția regula, nu excepția!
      Iar dacă protestatarii din 10 august făceau ce au făcut Vestele Galbene, acum parlamentul și guvernul spânzurau de stâlpi, câte un membru de stâlpul ăsta, altul de stâlpul celălalt.... Nu rezistau jandragnii nici cât au rezistat împotriva minerilor.....
  • +22 (28 voturi)    
    Veto! (Luni, 4 februarie 2019, 16:16)

    Itsoc [utilizator]

    Coano Veto, pentru informarea ta; diferenta dintre vestele galbene si protestatarii din 10 august e ca in primul caz dementii de francezi au incendiat sute de masini, motociclete si trotinete, au spart magazine si au devastat mobilierul stradal in timp ce diaspora venita la protest injura jandarmeria pentru ca dadeau cu gaz degeaba.
    doar ca liderii din vest stiu asta si stiu si ce poame mafiote sunteti, doar prostii de romani nu stiu caci daca ar fi stiut v-ar fi curatat de-a binelea prin foc.
    E clar ca la nivel european e nevoie de o schisma masiva. Grupul estic sa ramana cu coruptia si fudulia iar vesticii cu fondurile care oricum se scurg in gaurile negre din Est. Muncesc nemtii pe rupte ca sa dea banii unor gauri negre din Est. JET !
    • +15 (23 voturi)    
      exact (Luni, 4 februarie 2019, 16:48)

      T-Ora [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      Exact! Si in plus repet, in Romania se protesteaza contra coruptiei si a mafiei care a patruns in toate posturile de decizie, de la primar, inspectorat scolar pana la premier, iar in Franta boii aia de gilets jaunes ( ca nu pot sa-i numesc altfel) cer ajutoare si ajutoare sociale. De unde? nici eu nu stiu, dar continua sa ceara. Nu mai zic nimic de violenta, de furturi, de magazine sparte, de péage -le autostrazilor distruse ( de la 1 ianuarie au scumpit autostrazile si ca sa -si scoata cheltuielile cu toate distrugerile facute de gilets jaunes, ca astea nu sunt de stat ci private!) samd.
      Comparatia veoricai cu protestele de la Bucuresti este la fel de ridicola ca si cum ai compara-o pe ea cu Marie Curie.
  • +18 (24 voturi)    
    declaratiile ei sunt dovada de prostie (Luni, 4 februarie 2019, 16:16)

    vali2 [utilizator]

    Pentru redusa asta, problema nu consista in existenta coruptiei.

    Problema e de ce Romaniei nu i se permite sa fure cand altor state li se "permite"
    Adica daca altul fura, sa furam si noi.. si sa incercam sa fim buni in a face asta..
    Cata tampenie poate sa existe intr-un singur om pentru a face astfel de declaratii in numele Romaniei. Mi-e jena de ce spune asta.. si mai sunt inca 5 luni in care suntem la conducere UE cand in funtea guvenrului avem o proasta
  • +21 (25 voturi)    
    nu-i explica nimeni tutei despre ce e vorba? (Luni, 4 februarie 2019, 16:20)

    T-Ora [utilizator]

    Poate i se face mila cuiva de amarata asta de dancila si-i explica situatia din Franta. Nu e nici o legatura si asemanare intre cele doua situatii. Una este cand oamenii protesteaza pasnic impotriva coruptiei ( coruptie, cucoana: cauta cuvantul indictionar si roaga-te de cineva sa-ti explice definitia) si alta este cand se protesteaza impotriva guvernului care nu le da destule ajutoare sociale.
    Pentru ca asta este de fapt miscarea gilets jaunes: o milogeala cu cotonageala ca s aobtina si mai multe ajutoare sociale, in conditiile in care jumatate din populatia activa a Frantei nu plateste impozit pe venit.
    Este normal ca jandarmii sa se apere impotriva unora care arunca cu cocktail-uri Molotov, mobilier urban, bile metalice si altele. Si este normal ca atunci cand te amesteci de buna voie cu "les casseurs" sa o iei si tu pe spate. pentru ca asta au facut les gilets jaunes: au cautionat violenta, au acceptat extremistii si de stanga si de dreapta in randurile lor.
    Pe urma le miorlaie de zor ca jandarmii au dau cu gaze lacrimogene: bine le-a facut. sa munceasca mai mult si sa cerseasca mai putin.
    Asa ca dancila sa stea in banca ei si sa nu se mai bage unde nu-i fierbe oala, ca e la fel de tuta si in privinta politicii nationale si a celei internationale.
  • +20 (26 voturi)    
    Romaniei i se permite ceea ce alte tari nu fac (Luni, 4 februarie 2019, 16:38)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    De exemplu primul ministru este o analfabeta functional, aflata la dispozitia unui condamnat penal.
    Are un guvern compus in majoritate din persoane care habar nu au de nimic, (mai pe sleau niste imbecili caraghiosi, vezi cazul oaia-cormoran) dar sunt preocupate doar de situatia juridica a sefului de partid.

    Era sa folosesc si cuvantul vaca, dar mi-e teama sa nu jignesc bietele aanimale.
    • -10 (12 voturi)    
      . (Luni, 4 februarie 2019, 16:52)

      aplaudatu [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

      Pot relativ usor trece cu vederea majoritatea deficientelor voastre acolo la brusel ( dublul standard ,hotia ,coruptia,minciuna ,delasarea,incompetenta etc etc etc ) dar niciodata nu voi accepta/intelege mitocania.
      Incetati sa jigniti femeile.
      Nu numai ca va reduce credibilitatea la 0 dar va ia si statutul de partener .
      • +6 (6 voturi)    
        ???? (Luni, 4 februarie 2019, 18:54)

        T-Ora [utilizator] i-a raspuns lui aplaudatu

        Nene, un prost ramane prost indiferent ca e barbat sau femeie.
        Sunt pentru promovarea femeilor, dar a femeilor inteligente si care merita. Sunt de acord sa se tina cont in cariera lor profesionala de concedii de maternitate si de intreruperea activitatii inerente unei sarcini, dar nu-mi veni cu povesti ca nu ai voie sa " jignesti" o toanta care s-a cocotat in fruntea guvernului.
        A propos de "deficientele" de la Bruxelles: toanta de dancila a stat acolo 7 ani. Ai auzit-o vreodata sa se planga ca e furt si incompetenta acolo? Si daca e, asta se datoreaza oamenilor trimisi: ce competenta vrei la una ca dancila, sau ca grapini sau alte figuri care se sparg in figuri acolo si ne fac tara de ras? Si pe noi ca le-am votat si propulsat acolo. Asa ca stergeti la gura indignarea tovaraseasca si lasa-ne cu " insultele" la adresa redusei de dancila.
        • -4 (4 voturi)    
          . (Marţi, 5 februarie 2019, 8:32)

          aplaudatu [utilizator] i-a raspuns lui T-Ora

          Insasi tentativa de a justifica jignirea unei femei este o insulta.
          Nu exista justificare.
          • +4 (4 voturi)    
            nici (Marţi, 5 februarie 2019, 9:00)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui aplaudatu

            pentru prostia voastră nu există justificare. Mai ales când devine complice la furt.
      • +5 (5 voturi)    
        Docila Servila e Pavianca (Luni, 4 februarie 2019, 19:31)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui aplaudatu

        Nu o poti jicni!!!
      • +3 (3 voturi)    
        N-are a face ca-i femeie ... (Marţi, 5 februarie 2019, 9:32)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui aplaudatu

        Pentru ce am vrut sa spun
        Am folosit genul feminin pentru "analfabet" fiindca trebuie facut acordul gramatical.
        Discriminarea si jignirea adusa femeilor este opera lui dragnea. Dupa ce a incercat cu doi barbati pentru a treia incercare nu a gasit decat o femeie suficient de proasta (asta acutat, cu siguranta), ca sa-i executa fara sovaire ordinele ticaloase.
        Sa nu-ti inchipui ca el se bazeaza pe inteligenta ei; daca s-ar gandi cu adevarat la riscul asta, ar zbura-o in secunda urmatoare.
        Mentinand un astfel de specimen pe post de prim ministru dragnea aduce o insulta tuturor femeilor din Romania care, majoritatea, sunt cu mult peste nivelul docilei.
        Daca vrei sa promovezi femeia, nu te apuci sa dai chiar exemplul asta.
      • +2 (2 voturi)    
        Nea Aplaudakov (Marţi, 5 februarie 2019, 17:01)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui aplaudatu

        Veorika premier este o jignire adusă statului român de penalul din fruntea parlamentului, Poniș, tavarișci Aplaudakov?
    • +4 (4 voturi)    
      O prefer pe Udrea in pozitia de prim ministru in (Luni, 4 februarie 2019, 19:11)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

      locul . . .
  • +11 (11 voturi)    
    Nefericita dropie lelea Vasilica.RO siluita ! (Luni, 4 februarie 2019, 18:25)

    Plagarus [utilizator]

    Asta daca nu exista,trebuia inventata de saltimbancii psdisti.
  • +5 (5 voturi)    
    O biata portavoce a penalilor (Luni, 4 februarie 2019, 19:11)

    aramos [utilizator]

    Trebuie ignorata.
  • +7 (7 voturi)    
    Barbologie marca PSD (Luni, 4 februarie 2019, 19:12)

    bigbrother [utilizator]

    Suntem in lumina "reflectoarelor" nu pentru ca suntem la presedintia Consiliului UE ci pentru ca:

    1. Coruptia este endemica in aceasta tara, si asta se stie de ani de zile fara a se face ceva cu adevarat.

    2. PSD a avut grija sa lase cele mai proaste impresii prin deciziile si actiunile luate in ultimii 2 ani. Doar cine e nu vrea nu vede cat rau a produs acest partid si cat continua sa faca.

    3. Suntem inca sub MCV si totusi dam cu mucii in fasole in stil industrial prin modificarile aduse legilor justitiei.

    4. Suntem trasi de mana saptamanal pentru declaratiile si OUG date sub clar de luna de o gasca de politruci pusi pe capatuiala si scapat turma.

    5. Cand Romania va fi la nivelul Frantei ca democratie, atunci sa vorbim de dublu standard. Vestele galbene sunt echivalentul galeriilor de fotbal de la noi. A-i confunda cu protestatari dovedeste o crasa lipsa de informare si gandire.

    Lista poate continua dar deja mi s-a facut sila doar gandindu-ma cat de rau am decazut ca popor daca am ajuns sa fim reprezentati de o asemenea personalitate ca Dancila.
  • +4 (4 voturi)    
    Vasilico, (Marţi, 5 februarie 2019, 6:30)

    John M. [utilizator]

    Tu nici nu existi. Nici pentru UE, nici pentru noi. Cand ti se va termina mandatul vei intra la loc in anonimatul tau rural si tembel din care ai iesit pentru a ne descumpani intelectul.