Victor Ciorbea a transmis o scrisoare către Senat, în care contestă decizia CCR legată de pensia lui specială

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 1 februarie 2019, 21:11 Actualitate | Esenţial


Victor Ciorbea (foto arhiva)
Foto: Agerpres
Avocatul Poporului Victor Ciorbea a transmis o scrisoare Comisiei juridice a Senatului, în care le explică senatorilor de ce este neîntemeiată decizia CCR de neconstituționalitate a prevederii prin care acesta beneficiază de pensie de serviciu egală cu 80% din salariul brut lunar, relatează Mediafax.

Acesta invocă mai multe rapoarte ale Comisiei de la Veneția cu exemple de țări în care remunerația Avocatului Poporului este egală sau mai mare decât cea judecătorilor Curților Constituționale sau Supreme, potrivit scrisorii transmise de Victor Ciorbea Comisiei parlamentare, document postat pe pagina de Facebook a USR.

Ciorbea invocă două articole din Legea 35/1997 privind organizarea și funcționarea Avocatului Poporului, care demonstrează că beneficiază de o pensie calculată similară cu cea a judecătorilor CCR.

"(4) Avocatul Poporului, îndeplinind condițiile de numire prevăzute pentru judecători la Curtea Constituțională, la data pensionării sau recalculării pensiei anterior stabilite, beneficiază de pensie calculată similar cu cea a judecătorilor Curții Constituționale", prevede articolul 9 la alineatul 4 din actul normativ menționat.

Cel de-al doilea articol invocat de Avocatul Poporului arată că funcția sa este asimilată celei de secretar de stat, astfel benefiind de o salarizare și condiții de pensionare ale unui ministru.

"(3) Funcţia de Avocat al Poporului este asimilată ca rang, salarizare şi condiţii de pensionare cu funcţia de ministru, iar funcţia de adjunct al Avocatului Poporului este asimilată ca rang, salarizare şi condiţii de pensionare cu funcţia de secretar de stat, beneficiind în mod corespunzător de toate drepturile acestora. Funcţiile de conducere şi de execuţie de specialitate sunt asimilate cu cele din aparatul Parlamentului", indică articolul 59 la alineatul 59 din Legea amintită.

"În opinia noastră, sunt pe deplin întemeiate argumentele înfățișate în punctul de vedere anexat, cu privire la constituționalitatea legii și la netemeinicia susținerilor din obiecția de neconstituționalitate formulată de Președintele României. Îmi exprim speranța că într-o perioadă în care România deține Președinția Consiliului Uniunii Europene, instituțiile statului român vor concura la menținerea și consolidarea pentru instituția Avocatului Poporului din România a statutului corespunzător instituțiilor de tip Ombudsman care funcționează în țările Uniunii Europene (statut definit atât prin nivelul de salarizare a Avocatului Poporului, adjuncților săi și personalului din aparatul instituției, al pensiei cuvenite pentru activitatea desfășurată de aceștia cât și prin diversitatea mijloacelor legale de intervenție puse la dispoziție", transmite Avocatul Poporului în scrisoarea adresată lui Robert Cazanciuc, președinte al Comisiei juridice a Senatului.

De asemenea, Victor Ciorbea amintește de un compendiu de opinii ale Comisiei de la Veneția potrivit cărora în Olanda remunerația ar fi cu "20% mai mare decât un judecător al Curții Supreme", iar în Suedia, rangul Ombudsmanului fiind același cu cel de Judecător al Curții Supreme sau al Curții Administrative Supreme, "remunerația este cu 20% mai mare". Mai mult, în Malta remunerația sa ar fi cât cea a unui judecător a instanței supreme.

De asemenea, în Croația Ombudsmanul național este considerat ca având același rang și are aceeași remunerație cu cea a unui judecător al Curții Constituționale.

Un alt aspect subliniat de către Victor Ciorbea privește fapt că "Ombudsmanului îi este acordat întotdeauna un rang corespunzător, care se reflectă și în nivelul salariilor", nefiind doar o chestiune de "respect public, ci și una de "independență a justiției".

Mai mult, acesta a transmis faptul că echivalarea salariilor Ombudsmanului și adjuncților acestuia îi asigură independența, după cum arată Comisia de la Veneția.

Un alt aspect pe care acesta l-a subliniat este faptul că, potrivit modificării efectuate de Parlament la Legea Avocatului Poporului, "legiuitorul a realizat, prin noua reglementare adoptată, o distincție clară între noțiunile juridice utilizate în determinarea statutului juridic al avocatului Poporului ca rang și salarizare cu funcția de ministru, iar pe de altă parte consolidarea dreptului la pensia de serviciu, calculată în condițiile judecătorilor de la Curtea Constituțională".

Scrisoarea transmisă de Victor Ciorbea Comisiei juridice a Senatului vine după ce CCR a admis parțial, miercuri, sesizarea preşedintelui Klaus Iohannis cu privire proiectul pentru modificarea Legii 35/1997 privind organizarea şi funcţionarea Avocatului Poporului, prin care acesta beneficiază de pensie de serviciu egală cu 80% din salariul brut lunar.



Citeste mai multe despre   
















27916 vizualizari

  • -10 (16 voturi)    
    invata de la Bădulescu, (Vineri, 1 februarie 2019, 21:17)

    MamboNoFaiv [utilizator]

    Victore, daca iti faci treaba te plateste poporul inzecit
    • +44 (44 voturi)    
      Probabil asta e singura contestatie facuta... (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 3:41)

      Zamolxis108 [utilizator] i-a raspuns lui MamboNoFaiv

      ...in toti anii de activitate ca "Avocat al Poporului".

      Ca tot ce am auzit de la el a fost ca nu poate face nimic, pentru ca ar fii okay sau pentru ca ar fii in vacanta.

      In sfarsit i-a dat CCR motiv sa iasa din amorteala.
      • +9 (9 voturi)    
        totul (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 12:52)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Zamolxis108

        până la buzunarul propriu.
        • +9 (9 voturi)    
          Derbedeu (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 14:34)

          Cacarau1 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          Asta, dupa parerea mea este unul din cei mai ticalosi escroci pe care i-a avut Romania de la Porcaria (era sa zic Revolutia) din 1989.
          A inceput mare sindicalist, i-a pacalit pe bucuresteni, apoi le-a dat cu piciorul, a ajuns mare democrat (fassss!) ca PM (oricum ca PM arata mai bine ca Proasta satului Viorica) si apoi a ajuns la locul unde trebuia, in bratele Ciumei Rosii!
    • +27 (27 voturi)    
      Un hoț avocatul poporului. (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 9:21)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui MamboNoFaiv

      Mă așteptam ca Victor Ciorbea să spună că nimeni nu ar trebui să primească pensie specială-să primească pensie atât cât a cotizat,ce-i în plus este hoție.
      • +2 (2 voturi)    
        Corect ! Doar ca ele este (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 18:13)

        silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Avocat al Poporului pesedist.
        Restul nu il intereseaza. Si cum el este psd-ist (cred ca i-au facut si carnet de partid secret) atunci este perfect indreptatit sa actioneze cand CCR i-a facut "o nedreptate".
        Mai lipsea sa spuna ceva gen: "cum e posibil domne', ca si CCR sunt tot cu nasu in suflet, ca mine ?"
  • +58 (60 voturi)    
    Deci Ciorbea (Vineri, 1 februarie 2019, 21:19)

    adrian88000 [utilizator]

    recunoste acum ca CCR nu este Olimpul zeilor. ca CCR poate gresi. Ca sentintele CCR sunt analizabile si discutabile si pot fi gasite eori.. Bravo Ciorbea ! E bine ca recunosti. Din pacate ai facut acest lucru abia cand ai fost calcat pe batatura. Te doare ?
    • +4 (4 voturi)    
      Asta e foarte tare !!! (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 18:14)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Avocatul Poporului pote merge impotriva CCR !
      Este un precedent f misto !
  • +32 (32 voturi)    
    Nenorocit Abonat la Sinecura (Vineri, 1 februarie 2019, 21:22)

    un domn [utilizator]

    Trebuie vopsit la gardul locuntzei din bani furatzi
  • +32 (32 voturi)    
    hopa (Vineri, 1 februarie 2019, 21:22)

    GeorgeT [utilizator]

    1. Dintr-o data este foarte activ individu' asta

    2. Incepeti acu sa ignorati si CCR , sau ignorati cind nu va convine, hoti nenorociti. aka parlamentari
  • +32 (32 voturi)    
    fatza de igor (Vineri, 1 februarie 2019, 21:26)

    Francisc 1 [utilizator]

    IQ de sluga hoatza!
  • +51 (51 voturi)    
    Draga avocatule, (Vineri, 1 februarie 2019, 21:26)

    Sthelian [utilizator]

    Am citit si rascitit scrisorica matale de amor catre senat.
    Ce nu pricep eu cu mintea mea aia proasta de om de rind:
    1. Cei ce lucreaza in mediul privat si sunt adevaratii platitori de impozite nu au drept la pensii speciale si nici salarii similare cu mai stiu eu ce functie. Ba nici macar nu au dretul sa conteste undeva atunci cind gasca de nesatui din parlament (neplatitoare de impozit si care este platita din impozitele platite de cei din privat) hotarasc sa le creasca cota de impozitare. Au sperante de la matale, dar nu prea iti pasa de astia de jos.
    2. Inteleg sa fii platit bine asa cum spui, ba cit cel de la CCR, ba cit un secretar de stat, care e mai mare, dar pe perioada cit esti in functie. Dar de ce sa ai dreptul la pensie speciala?
    Ca parca la Constitutie zice ca toti suntem egali, la art. 16. Sau o interpretezi ca in Ferma animalelor.
    3. Uite ca scriind asta, mi-a mai venit o intrebare. Din ce stiu eu te chemi AVOCAT. Iar AVOCATUL percepe un onorariu. Pai n-ar fi bine si frumos sa te platim cu onorariu si mai ales, sa ai onorariu cind cistigi procese, iar cind le pierzi sa fie mai mici?
    Iar cind noi te rugam si nu ne auzi sa nu te platim deloc?
  • +33 (33 voturi)    
    Cu cat un individ este.... (Vineri, 1 februarie 2019, 21:30)

    gigiN [utilizator]

    ...un parazit mai mare,cu atat are si o pensie "de serviciu"(?????) mai mare.Cum sa se poata trai bine intr-o tara plina de hoti care,chipurile,ne conduc ???
  • +34 (34 voturi)    
    Asta e hilar.. (Vineri, 1 februarie 2019, 21:30)

    Alius [utilizator]

    Cu cata nonsalanta vorbeste despre "respect public" si "independenta justitiei". Cat tupeu si cata nesimtire au borfasii astia. La fel ca si cei care le iau apararea.
  • +34 (34 voturi)    
    wtf ! (Vineri, 1 februarie 2019, 21:33)

    Mistrelutz [utilizator]

    pe bune?
    asa..pe fata?
    prima oara cand il vedem activ si..ce face? actioneaza in interes propriu si respinge o decizie ccr!
    daca facea presedintele asta..ce s-ar fi intamplat?
  • +35 (35 voturi)    
    :)) (Vineri, 1 februarie 2019, 21:35)

    tirolez [utilizator]

    Parca nimeni nu avea dreptul sa conteste deciziile CCR. Ce se intampla?!
  • +28 (28 voturi)    
    ciorbea (Vineri, 1 februarie 2019, 21:44)

    ------ [utilizator]

    In tara asta s-au creat doua tipuri de indivizi,uni cred ca sunt foarte importanti ,ca individul in cauza si fara ei Romania nu ar mai functiona asa ca cer ce nu li se cuvine si noi de nivelul doi care primim pensie in functie de contributivitate.
  • +28 (28 voturi)    
    este activ (Vineri, 1 februarie 2019, 21:45)

    zigot [utilizator]

    numai cand este vorba de simbrie
  • +54 (54 voturi)    
    . (Vineri, 1 februarie 2019, 21:53)

    theo667 [utilizator]

    Alte tari au Avocat al Poporului, noi avem sclav pe plantatia lui dragnea care are pretentia sa fie numit avocat al poporului si platit ca avocat al borfasilor.
    Oricum cirobea este un exemplar de studiat de medicina, cum se deplaseaza neavand coloana vertebrala?!
  • +26 (26 voturi)    
    lingau penibil (Vineri, 1 februarie 2019, 21:56)

    jorj_bv [utilizator]

    Parea ca PNT intrase pe maini dubioase cu Pavelescu, totusi Ciorbea cumva reuseste sa fie si mai lingau.
    S-a descalificat.
  • +35 (35 voturi)    
    Al dreaq... (Vineri, 1 februarie 2019, 22:01)

    voda.tepes [utilizator]

    Cand era vorba de contestat legile pe justitie erai in concediu....
    Cand e vorba de pensia ta, esti primul la contestat.
    Du-te dreaq. de bolsevic.
    Chiar crezi ca suntem toti prosti?
  • +27 (27 voturi)    
    Jalnic, penibil, mizerabil personaj (Vineri, 1 februarie 2019, 22:13)

    slashroot [utilizator]

    O să las și eu asta aici:

    -

    Aștept ziua când nenea ăsta o să fie târât în catran și tăvălit în pene.
  • +32 (32 voturi)    
    Cat tupeu pe jegosul asta , (Vineri, 1 februarie 2019, 22:32)

    kokos [utilizator]

    dupa ce ca nu face nimic care sa-i deranjeze pe ciumetii rosii.
  • +29 (29 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 1 februarie 2019, 22:51)

    [anonim]

  • +27 (27 voturi)    
    Ins mizerabil (Vineri, 1 februarie 2019, 23:18)

    VARCIOROVA [utilizator]

    reactie mizerabila
  • +17 (17 voturi)    
    la UEFA (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 0:30)

    baronu [utilizator]

    ar trebui sa se adreseza sau chiar la ONU. Pai se poate sa piarda atatia bani mai ales la ce eforturi depune...
  • +24 (24 voturi)    
    salariu nu pensie! (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 0:55)

    skye [utilizator]

    chiar si facand abstractie de faptul ca oricum nu merita remuneratie din partea noastra (ca doar noi i-o platim) la cat de ticalos este, sa remarcam totusi ca situatiile din alte tari cu remuneratie mare se refara la SALARIU in timpul activitatii, nu la PENSIE! Pensia in toate tarile astea se calculeaza pentru toti salaratii la fel, pe baza contributiei la fondul de pensii. NU exista pensie speciala pe formula scoasa din joben.
    Cred ca si de aceea foloseste el in memoriu numai termenul remuneratie, ca sa creeze o confuzie intre ce inseamna salariu, in aceste tari, si mita lui data prin lege, zisa si pensie speciala.
    Oricum, remarcabila viteza cu care a recationat, cand l-a ars direct la buzunar
  • +18 (18 voturi)    
    Cit de mare e datoria (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 3:05)

    Coco Whistle [utilizator]

    Pe care o are catre statul roman? De ce unii sint mai presus de lege?
    • +5 (5 voturi)    
      stat (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 12:18)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Nu atat la stat cat la banci...
  • +20 (20 voturi)    
    ciorba prea de multe ori incalzita... (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 5:39)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    BAIATUL ASTA ARE MARE TUPEU ,SI CAND TE GANDESTI FACEA PE CRESTIN DEMOCRATUL SI NATIONAL TARANIST
  • +13 (13 voturi)    
    Comentariu (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 6:19)

    lipsa [utilizator]

    De ce nu sunteti de acord ca merita sa fie platit ori pensia speciala ce o invoca, intrucat si noi ceilalti suntem platiti la nivelul Uniunii Europene.
  • +15 (15 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 8:59)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    mai ramane ca nenea ciorbea asta sa afirma ca i se cuvine sa fie inscris si-n calendaru' ortodox ...
  • +12 (12 voturi)    
    daaaaa (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 9:27)

    Anonym [utilizator]

    Mare independent
    Cel mai integru stramb din Romania
    Asa conflict de interese mai rar
    Ce oameni jegosi
  • +15 (15 voturi)    
    #viatabatefilmul (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 10:12)

    Desm [utilizator]

    "Stirea" aparuse ieri pe Times New Roman:

    https://timesnewroman.ro/politic/ciorbea-s-a-autosesizat-in-cazul-romanului-ciorbea-caruia-nu-i-se-da-pensie-speciala

    Intre timp s-a adeverit.
  • +6 (6 voturi)    
    Dupa Ciordache (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 10:42)

    Nickson [utilizator]

    apare si Ciordea. Se vede ca aerul rarefiat de la varful puterii cauzeaza asemenea devieri de comportament.
  • +8 (8 voturi)    
    oricine vine la putere ar face bine sa scape (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 10:44)

    Francisc 1 [utilizator]

    de jigodia asta rapanoasa , nu-i bun de nimic decat de sluj!
  • +10 (10 voturi)    
    Fost prim ministru! (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 10:47)

    Zagura [utilizator]

    Domnule Constantinescu, nici acum nu va este clar cu ce prim ministru ne-ati pricopsit acum vreo douazeci de ani ?
    • +6 (6 voturi)    
      mai este unul (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 14:40)

      anion [utilizator] i-a raspuns lui Zagura

      Ciuvica!
  • +9 (9 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 11:03)

    cartograful [utilizator]

    Daca ar fi nevoie de un model pentru o statuie a nesimtirii, sau poate de un exponat pentru un muzeu al nesimtirii, nematodul asta ar fi printre primii candidati.
    • +9 (9 voturi)    
      Aș cotiza și eu bucuros la o statuie a nesimțirii (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 12:57)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      și mizeriei umane absolute,având ca model pe
      neobrăzatul ăsta.Poate facem o chetă.
  • +10 (10 voturi)    
    Comment sters de user (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 11:22)

    DiDiRo [anonim]

  • +6 (8 voturi)    
    s-a mai dus un mit (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 11:38)

    Razvan_M [utilizator]

    Cel al intelectualului tehnocrat care face lucruri bune pentru tara ca are el asa o moralitate deosebita invatata la scoala.
    El a facut totul asa cum scrie la carte (cartea rosie a activistului): a luat note bune la scoala, s-a facut lider de sindicat, si-a pus ochelari si a devenit intai primarul bucurestiului si apoi primul prim-ministru tehnocrat, lider al PNT.
    Dupa care romanii l-au lasat in uitare. In timp ce altii mai prosti au avansat in viata, cariera si politica, el nu a ajuns nicaieri, ba chiar s-a umplut de datorii pe care nici nu este normal sa le mai plateasca. Adica cineva cu rangul lui, care a fost PM sa fie nevoit sa plateasca datoriile catre stat? Asta in timp ce "altii fura milioane"? El vrea doar sa-i fie recunoscuta valoarea, notele din facultate si sa fie apreciat pentru astea, sa primeasca beneficii asa cum merita.

    In fond, daca a-ti iubi tara a devenit ceva de luat in ras, iar a fi nationalist este echivalent cu a fi extremist, a spune minciuni nu-i nicio rusine, ce-i rau in a extrage tot ce poti ca beneficii din functia pe care o ai? Care-i moralitatea care sa te impiedice sa faci asta? Mai ales ca meriti aceste beneficii....
    • +9 (9 voturi)    
      vorbeste lumea ... (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 12:36)

      nu conteaza cine zice [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      dl. asta ciorbea a fost si este un personaj de toata jena ...insasi definitia moralitatii se scarbeste de asa creaturi ...
  • +8 (8 voturi)    
    Pai (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 12:46)

    Rdu [utilizator]

    asta-i rolul Avocatului Poporului in Romania : sa-si dea favoruri lui si catorva acoliti...nu vedeti ca Poporul e cu litera mare, adica nu poporul ala prost de munceste sa aiba Poporul ce sa fure
  • +6 (6 voturi)    
    Ciorbeo! (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 13:26)

    ber [utilizator]

    Daca te uiti pe postarile astea, vei vedea ca nimeni nu ti-a luat apararea. Ce e cu tine? Esti normal?
  • +6 (6 voturi)    
    sa zicem ca are dreptate,dar (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 13:34)

    spin [utilizator]

    un raport de activitate pe toata perioada se cand e AP (sa vada poporul !!??cu ce se ocupa)ar putea prezenta d-nealui???numai sa vrea!!!
  • +7 (7 voturi)    
    mare nesimtit (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 14:37)

    anion [utilizator]

    Eu am apelat la el sa conteste legea 142/16.07.2016 care a creat doua categorii de pensionari anticipati; unul cu penalizare maxima de 45% si altul cu 30% pana in data de 23.11.2017, odata cu aparitia legii 216/23.11.2017. O doamna de la Casa de Pensii Craiova s-a zbatut si ea sa lamureasca prostii de la Ministerul Muncii in 2016 dar degeaba. Acum sare ca ars ca este in interesul lui sa primeasca ceva nemeritat.
    • 0 (0 voturi)    
      jigodia asta de Ciorbea (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 18:25)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui anion

      nu ar putea fi dat in judecata pentru ca nu isi face treaba pentru care este platit si super-servit cu tot felul de ajutoare, servicii etc ?
      Sau Avocatul Poporului functioneaza pe principiul "doar ce vrea muschiul lui" ?
  • +4 (4 voturi)    
    Poate cineva va ataca in justitie exact pensiile (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 17:38)

    nlln [utilizator]

    De obicei, cand trebuia sa isi exercite atributiile era plecat prin America parca.

    Mai transmitea cate un mesaj cum ca si-a delegat atributiile.

    Acum, cand este vorba de propriul buzunar,brusc devine foarte activ.

    Pensiile speciale , devenite FOARTE speciale, ar trebui desfiintate.
    Si-au primit salariu in timpul activitatii.
  • +2 (2 voturi)    
    Ciorbea, de Corneliu Coposu iti mai aduci aminte? (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 23:09)

    Gojifruit [utilizator]

    Mai stii oare ca ai beneficiat de increderea si sustinerea unuia dintre cei mai minunati si mai demni oameni pe care natia asta i-a putut naste? Oare el se gandea la pensia speciala in puscarie? Tu te poti uita in oglinda dimineata? Nu ai cosmaruri, stari de greata, nimic? Zero?
  • +3 (3 voturi)    
    La inchiderea termoficarii din Galati a tacut milc (Duminică, 3 februarie 2019, 0:06)

    D-or [utilizator]

    In apararea sutelor de copii cu paduchi si probabil si alte boli asociate lipsei de igiena si caldura nu a avut nimic de zis.
  • 0 (0 voturi)    
    Mi-e scarba sa comentez ceva cand il vad pe asta (Duminică, 3 februarie 2019, 13:17)

    KTerinca [utilizator]

    .