Apa Nova susține că „apa furnizată a fost și este potabilă” și că nu au existat depășiri ale nivelului de clor liber rezidual / Datele prezentate de Ministerul Sănătății: limitele legale au fost depășite

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 1 februarie 2019, 14:53 Actualitate | Esenţial


Apa robinet
Foto: pixabay.com
Directorul general adjunct al Apa Nova, Epsică Chiru, a declarat, într-o intervenție telefonică la Digi 24, că nivelul de clor liber rezidual a înregistrat valori de 0,2 - 0,4 mg pe litru față de limitele legale de 0,1 - 0,5 mg/litru. Au existat „diferențe clare între analizele Apa Nova și cele ale DSP București”, a susținut acesta, precizând că reprezentanții Apa Nova și-au exprimat disponibilitatea de a efectua prelevări comune cu cei ai DSP, în cursul serii de 30 ianuarie, dar au fost refuzați pe motivul că „nu există personal disponibil”.

„În perioada de referință nu s-au înregistrat depășiri ale indicatorilor (...) apreciem că emiterea comunicatului ar fi în contradicție cu realitatea rezultată din analizele noastre”, a continuat Chiru. Acesta a mai spus că nu știe „modul în care au fost efectuate recoltările și analizele” DSP.

Situația apei potabile „a fost și este sub control”, a adăugat directorul general adjunct al Apa Nova, care a menționat că „în peste 40 de puncte în sistemul de alimentare cu apă există măsurători online, 24 de ore din 24”. Iar „dacă ceva nu era în ordine oricare dintre stațiile de pompare unde se face dezinfectarea și-ar fi oprit funcționarea”, deoarece „când ceva nu e în ordine la uzinele de tratare a apei se oprește funcționarea și se iau măsurile în consecință”.

„Timpul de reacție e imediat când se primește o alertă că ceva nu este în ordine. Înainte să se ajungă la limita prevăzută legal se primește o alertă că s-a atins acest prag”, a comentat Epsică Chiru.

Valorile prezentate de Ministerul Sănătății

Precizările oficialului Apa Nova vin după ce Ministerul Sănătății a dat publicității aștăzi rezultatele analizelor probelor de la Direcția de Sănătate Publică.

„În jurul orei 17.30 au apărut primele rezultate la probele în regim de urgență de DSPMB, valorile determinate pentru clorul liber rezidual și clorul total nu corespond limitelor stabilite de legislația în vigoare: SLD(sub limita de detecție în toate 5 punctele de recoltă pentru clorul rezidual liber (CMA 01-05mg/l) și 1,27 mg/l, 1,37 mg/l, 1,75 mg/l, 2,73 mg/l pentru clorul total”, se arată în documentul prezentat de Ministerul Sănătății, astăzi, și datat 30 ianuarie.

















2564 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    csf.. n-ai csf.. (Vineri, 1 februarie 2019, 14:57)

    gabone [utilizator]

    clientii/utilizatorii spun: e nashpa, pute.. nu putem bea/gati, nu ne putem spala, ne put si hainele..

    vine apa nova si zice: pai nu-i nicio problema.. e normal.. e in limite.. avem cifre..

    la client pute, la furnizor totul e in regula..
  • +3 (5 voturi)    
    dubios rau... (Vineri, 1 februarie 2019, 15:03)

    liviu_ [utilizator]

    alateier erau valori depasite... ieri erau valori ok si la masuratorile DSP....

    ce sa zic... ori apanova incearca sa musamalizeze o tampenie... ori psd prin intermediul slugilor, incearca sa santajele apanova....

    nu vreau sa presupun care din variantele astea e ciudata... dar oamenii din una din aceste institutii ar cam trebui sa fie luati la intrebari de procuratura (ma rog... daca mai exista procuratura ca na... psd...).
    • +2 (2 voturi)    
      Războiul apei în PSD. (Vineri, 1 februarie 2019, 17:11)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Zvonuri alarmiste ușor de transmis și manipulat în București unde dintre milioanele de oameni,sub o mie știu ce înseamnă apa potabilă,cum se produce,ce efecte are și alte chestii.Sa spus că a fost poluare cu amoniu.Posibil și este adevărat că se repară cu clor obținându-se clorura de amoniu care precipită,dar nu trebuie să apară mirosul la robinet.A fost un zvon tâmpit făcut intenționat,pentru a crea panică.Zvon dat de PSD contra PSD.În București a început un război dur al PSD contra PSD pe nervii bucureștenilor.Poate se lămuresc bucureștenii ce ticăloși sunt cei de la PSD și nu-i mai votează.Nu cred că a fost amoniu cum au zis și apanova,nu-i înțeleg de ce nu au spus adevărul,că la topirea bruscă a zăpezii pentru a evita infectarea conductelor au făcut o supraclorinare în rețea,nu la captare și că această supraclorinare este obligatorie.Și cei de la DSP știu asta și nu-i înțeleg de ce spun alte //zvonuri//.O fi ordin de la partid că PSD se clatină rău în București și unii nu vor să piardă.
  • +7 (7 voturi)    
    dar au fost refuzați... (Vineri, 1 februarie 2019, 15:23)

    Skipper_The_Pinguin [utilizator]

    ... pe motivul că „nu există personal disponibil". Ca apa pute a clor nu contesta nimeni, dar clar incepe sa puta a ceva urat si la DSP.
  • +2 (2 voturi)    
    analizoare online (Vineri, 1 februarie 2019, 15:25)

    eu_tu [utilizator]

    Asta cu analizoarele e o gluma buna, analizoarele au setata limita, DAR au setata si marja...nu opresti toata instalatia cand in loc de 0.5 e 0.501, acuma cat e marja...la latitudinea responsabililor de procesul de epurare
  • +4 (6 voturi)    
    Ati uitat (Vineri, 1 februarie 2019, 15:40)

    sipu [utilizator]

    cum era apa pe vremea ”impuscatului” , atunci nu era o zi, era in fiecare zi ..................
    • +3 (3 voturi)    
      Sigur au aparate de clorinare performante. (Vineri, 1 februarie 2019, 17:18)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui sipu

      Pe timpul lui Ceaușescu ,în majoritatea cazurilor clorinarea se făcea introducând un furtun cu clor direct în bazin.Era un proce4deu criminal mai ales pentru cei care lucrau acolo.De prin anul 2000 au intrat în exploatare aparate de clorinare aduse din SUA,Franța,Olanda care nu permit exagerări și ce spun cei de la DSP București nu ser poate întâmpla.Sigur erau de la DSP?