Bilantul personal al ministrului de externe

Adrian Cioroianu: Am gresit ca am aparut in emisiuni tv in care nu era locul meu

de Anne-Marie Blajan     HotNews.ro
Marţi, 5 februarie 2008, 19:32 Actualitate | Esenţial


Adrian Cioroianu
Foto: Rompres
A gresit ca a sustinut idei in care credea intr-un anumit moment, a gresit ca a aparut in emisiuni tv in care nu era locul lui, a gresit ca a incercat sa dea replici presei, atunci cand aceasta sustinea ca... a gresit. Sunt reprosurile pe care si le face ministrul Adrian Cioroianu, la un bilant personal al anului trecut.

''Îmi reproşez foarte mult faptul că am apărut deseori încercând să susţin idei pe care eu le-am considerat adevărate în acel moment şi poate că ecoul pe care l-am avut nu a fost cel mai bun. Am participat la emisiuni de televiziune unde poate nu era locul meu, ducându-mă cu sinceritatea omului care ştie că apără adevărul şi s-a întâmplat ca uneori să îmi dau seama că practic nu de adevăr se discută acolo'', a spus Cioroianu.

Ministrul de externe a reamintit recentul episod catalogat de presa drept gafa, si anume modul in care s-a adresat omologului sau sarb, Vuk Jeremic. El i-a spus acestuia "Vuk, prietene", dar a subliniat ca nu este o gafa, ci ca este un mod firesc de adresare, chiar si la acel nivel. "In diplomatie, nu ne spunem pe numele de familie. M-am vazut cu omul acela in ultimele luni mai des decat m-am vazut cu dumneavoastra", a spus Cioroianu presei. El a aratat ca a devenit mai precaut si nu mai simte nevoia sa dea replici  sau precizari. "La astfel de lucruri nu poţi să dai replică", a spus el.

Seful diplomatiei romane a fost anul trecut o tinta a presei, care i-a vanat gafele facute de la preluarea mandatului sau. Cioroianu a fost "taxat" pentru afirmatia privind accelerarea negocierilor cu Republica Moldova privind semnarea tratatului de baza, dar si pentru atitudinea pe care a avut-o in intalnirea cu secretarul de stat american Condoleezza Rice. Jurnalistii au redus intalnirea la oportunitatile de imagine transmise de televiziuni, in care Cioroianu n-a spus decat "yes, yes, of course", si au interpretat drept insulta si incalcarea protocolului gestul OK facut de Cioroianu regelui Spaniei Juan Carlos. Reprezentantii Casei Regale a Spaniei au emis un comunicat prin care aratau ca gestul ministrului nu a fost interpretat ca o insulta si ca n-a fost incalcat protocolul.

''Mă deranjează să văd astfel de lucruri nejudecate spuse despre tine, te revolţi ca orice om şi cred că am greşit încercând de fiecare dată să dau astfel de replici. Poate că mai sunt oameni care îşi închipuie că eu am stat de vorbă cu Condoleezza Rice doar 60 de secunde. Pentru cei care preferă să considere asta, eu spun, haideţi să mergem mai departe, avem de lucru'', a spus Cioroianu.

Ministrul n-a facut insa referire la afirmatia privind deportarea in desert a romanilor care savarsesc ilegalitati in strainatate si punerea acestora in batalioane disciplinare, afirmatie pentru care i s-a cerut demisia de catre oameni polici si ONG-uri.

Ultima incalcare de protocol si greseala a ministrului a fost considerata de presa parasirea luni a salii de plen in timpul discursului presedintelui francez, Nicolas Sarkozy. Ministrul a explicat ca tocmai din cauza unui detaliu de protocol a parasit sala, intrucat el a fost inclus si in delegatia de primire a presedintelui francez in intalnirea cu premierul Calin Popescu-Tariceanu. Numai ca, fara sa vrea, ministrul a facut o noua gresesala, incurcand palatele. El a spus ca intalnirea Tariceanu-Sarkozy a avut loc la Palatul Victoria, si nu la Palatul Parlamentului, cum s-a intamplat de fapt.

Ministrul a remarcat apetenta presei pentru senzational, argumentand ca despre Summit-ul NATO nu este intrebat despre agenda sau formatul intalnirilor, ci daca va veni Carla Bruni la Bucuresti sau la ce etaj al hotelului va fi cazat presedintele Bush.

















1859 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Cioroianu (Marţi, 5 februarie 2008, 20:03)

    Dan [anonim]

    "a gresit ca a aparut in emisiuni tv in care nu era locul lui".
    Corect acolo apar oameni inteligenti care hartuiti cu intrebari de presa (ca asta este rolul presei sa puna intrebari incomode) nu indivizi la care gura vorbeste fara ei. Apropo parca diplomatia (pe care ca sef o reprezinta Cioroianu) era locul oamenilor inteligenti, ponderati si care stiau cum sa raspunda impecabil intebarilor.
  • 0 (0 voturi)    
    eh... (Marţi, 5 februarie 2008, 21:37)

    http://zoo-politico.blogspot.com [anonim]

    a gresit ca a acceptat sa fie ministru de externe, indeletnicire pentru care nu are niciun fel de date.
    Astfel, dintr-un intelectual respectat de toti a ajuns un tip mistocarit de toti, de la oameni de seama la pustani care scriu pe la ziare sau tin un microfon in gura unuia care iese de la un partid sau din Guvern.
    Acum pare un fel de fripturist care a parasit partea societatii civile pentru primul post cu secretara si masina la scara. scuze de rima :))

    sfatul psihologului? ( :)) )
    sa se intoarca si sa isi regaseasca treiectoria fireasca.
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Miercuri, 6 februarie 2008, 9:21)

      Nautilus [anonim] i-a raspuns lui http://zoo-politico.blogspot.com

      Nu era respectat , doar bagat in seama, fiindca era singurul istoric roman faimos care nu privea razboiul si pe Antonescu in mod eroic, si deci singurul apreciat de occidentali. Odata cu O.G. 31/2002 i-a disparut obiectul muncii

      ~Nautilus
  • 0 (0 voturi)    
    a deschis gura (Miercuri, 6 februarie 2008, 7:23)

    ana [anonim]

    a gresit ca a deschis gura; pana sa deschida gura dadea impresia de intelectual rasat; dar,.....a deschis gura
  • 0 (0 voturi)    
    Asta e intelectual rasat??? (Miercuri, 6 februarie 2008, 9:45)

    Kata [anonim]

    Cu ceva ani in urma acest speciman scria in manualele alternative de istorie ca Decebal avea buze senzuale, in incercarea disperata de a atrage atentia asupra sa. Cat de disperat si arivist trebuie sa fii ca sa faci asa ceva? Memoria sociala e uneori prea lunga si uneori prea scurta. Iata ca individul a ajuns ministru de externe. Pentru cei care sunt pasionati de istorie acest lucru e o crima. Pe scaunul lui Titulescu sta acest ipochimen? Ce vor scrie cronicile peste ani despre aceasta. A fost un accident? Suntem noi in situatia de a ne permite asemenea "accidente"?
  • 0 (0 voturi)    
    Lipsa de oameni (Miercuri, 6 februarie 2008, 10:35)

    Fesenist Old School [anonim]

    ,





    Adrian Cioroianu este un baiat necopt, un arivist tipic si un pseudo-intelectual fara cariera. Nimic special, doar un individ banal, a carui expresie faciala tradeaza vanitatea mediocrului si crisparea celui care se simte cu musca pe caciula.

    Toata presa, indiferent de la cine primeste banii, ii vaneaza gafele (chiar si cele inexistente) atat din neprofesionalism, cat si din faptul ca Cioroianu e un tip fara spate. Va zbura la un moment dat aruncat la cosul de gunoi, fara nici un scandal.

    _______________


    Adrian Cioroianu NU a gresit atunci cand a ales sa se bage in seama si sa devina un traseist-carierist media.

    Adrian Cioroianu NU a gresit atunci cand a ales sa pozeze in competent, matur si intelectual "rasat".

    Adrian Cioroianu NU a gresit atunci cand, purtat de arivism si lipsa de oameni competenti, a ajuns sa fie propus si ales Ministru de Externe.

    Adrian Cioroianu NU a gresit atunci cand, purtat de ambitii si curiozitati personale, se masturbeaza in scena politicii externe, inchipuindu-si ca face "politica de anvergura".


    Cei care au gresit sunt CEI CARE IL SUSTIN.


    Cazul Cioroianu denota lipsa de oameni (cadre) din sistemul politic romanesc.

    Cioroianu nu este un smecher care i-a facut pe toti. Pur si simplu astia nu au avut alti oameni.







    ,
  • 0 (0 voturi)    
    Prostii (Miercuri, 6 februarie 2008, 10:52)

    Dante [anonim]

    Intr-o generatie se nasc prosti si destepti asta a fost de cand pamantul nu numai in Romania ci peste tot in lume. Problema noastra este ca sistemul romanesc promoveza prostii nu desteptii din 1944 incoace.
    De aici se trage tot raul nostru.
  • 0 (0 voturi)    
    Atunci plecati si lasati-ne, prea multe greseli (Miercuri, 6 februarie 2008, 12:54)

    Adriana Marinescu [anonim]

    Si dupa atatea greseli nu credeti domnule draga ca este cazul sa plecati acasa si sa lasati locul unui om mai bine pregatit si mult mai inteligent decat sunteti dvs??????
    Din pacate la acest "domn" prostia si mitocania fac casa buna!
  • 0 (0 voturi)    
    Cioroianu , nu ? ? (Miercuri, 6 februarie 2008, 14:02)

    Romanu' [anonim]

    Era mai bine, cum mai spunea cineva sa nu deschida gura ! Asa a demonstrat ce se banuia , ca e un arogant fara prea multa acoperire(nu e nici original , ca mai era si Nastase , dar ala cel putin avea acoperire)
  • 0 (0 voturi)    
    Bilantul personal al ministrului de externe (Miercuri, 6 februarie 2008, 15:04)

    sorin [anonim]

    Se pare ca este gresit ca SUNTEI MINISTRU DE EXTERNE. Mai bine v-ati da demisia. A-ti facut de ras Romania.