Vâlcov spune că nu are carduri sau conturi la bănci / Cum face rezervările online consilierul premierului

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 28 ianuarie 2019, 7:41 Actualitate | Esenţial


Darius Valcov
Foto: Agerpres
Darius Vâlcov, consilierul premierului pe economie, primește salariul în plic, deoarece nu are cont la nicio bancă, conform propriilor declarații făcute duminică seara, într-o emisiune TV, notează Mediafax.

„Nu”, a răspuns Darius Vâlcov, întrebat într-o emisiune la Antena 3, dacă are card sau cont la vreo bancă. „Da, în plic. Vine plicul. Da (în mână - n.red.). Se mai poate”, a mai spus Vâlcov, despre cum își primește salariul.

În schimb, pentru a face rezervări online, atunci când pleacă în vacanță, apelează la prietena lui, a afirmat Vâlcov la Antena 3.

„Cunosc atât de mulți oameni care au bani în cont și-au rămas fără ei, pentru că i-au mâncat comisioanele. Aveau 500 de euro și după zece anii nimic, că sunt mari comisioanele”, a susținut Vâlcov.

Premierul Mihai Tudose nu avea nici el card și își primea salariul în același mod, a confirmat consilierul premierului.


















36941 vizualizari

  • +86 (88 voturi)    
    pentru ca (Luni, 28 ianuarie 2019, 7:49)

    Antenistontel [utilizator]

    foarte este riscant sa primesti spaga in contul bancar!
    • +30 (30 voturi)    
      cel mai probabil minte (Luni, 28 ianuarie 2019, 10:28)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

      Peste 10.000 de lei este ilegal sa faci plati catre persoane fizice si este interzisa fragmentarea platilor.
      In ianuarie 2018 salariul net al unui consilier de stat era 8892 lei. Intre timp salariile bugetarilor au crescut semnificativ. Care sunt sansele sa fie crescut doar cu 10%?.. Concluzia logica - Darius Bogdan Valcov isi incaseaza salariul de consilier de stat intr-un cont bancar.
      • +15 (15 voturi)    
        Concluzie gresita! (Luni, 28 ianuarie 2019, 11:36)

        complet_ret [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Ce spui este perfect logic, insa nu tii seama de un detaliu esential: LOR nu li se aplica!

        "legile sunt pentru fraieri", cum spunea Mircea Badea.

        Pina in 2004 si noi primeam banii in plic, la avans si lichidare, dar apoi firma a trecut la card, fara sa ne intrebe daca vrem sau nu. Asa ca am cont si card, indiferent dsca vreau sau nu!

        In 2014 am vandut apartamentul unchiului, care decedase. Cumpartaorul avea banii prin programul "prima casa", asa ca iar, i-am primit prin banca! Nu am vazut nicio clipa banii fizic, au intrat doar in cont ...

        Anul trecut, ANAF m-a anuntat ca are sa imi dea inanoi 60 de lei, taxati in plus. Cand am obtinut in cele din urma banii, cum credeti ca i-am primit?! Intr-un cont bancar!


        Fara inoiala ca Dl. Valcov este un geniu, din moment ce reuseste sa se descurce fara conturi in bnaca, fara carduri ...
        • +3 (5 voturi)    
          Ai dreptate, dar adăvărul trebuie spus tot! (Luni, 28 ianuarie 2019, 12:35)

          lsorin [utilizator] i-a raspuns lui complet_ret

          Ai dreptate, dar adăvărul trebuie spus tot!
          Adică ar trebui să vorbești și despre executarea/popririle conturilor, nu numai despre încasări!
          • +7 (7 voturi)    
            Se numeste civilizatie.. (Luni, 28 ianuarie 2019, 13:14)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui lsorin

            Vrei sa-ti vina executorul judecatoresc in casa, sa-ti scotoceasca dulapurile (cu mandat!..) dupa bani si sa-ti ia la gramada toate bunurile care pot fi valorificate? Cam asta ar fi procedura alternativa in cazul datornicilor. Si se aplica indiferent daca datoria este la stat sau la un privat.
            Sau poate preferi direct inchisoarea datornicilor, sistemul medieval prin care se rezolvau toate datoriile?
          • +3 (3 voturi)    
            Scuze, am uitat! (Luni, 28 ianuarie 2019, 15:48)

            complet_ret [utilizator] i-a raspuns lui lsorin

            Am uitat de poprire!
            Desi nu trebuia: mie nu mi s-a inatmplat, dar aprope de fiecare data cand merg la ANAF aude de asta. Coada la Camera 1 dureza mult, si aproape mereu la coada este si cineva cu o amenda de crirculatie.

            "M-a prins radarul linga Buzau, in 2015. Am platit, am dus chitanta la Politie, dar acum mi-a blocat conturile, ca am datorii la Stat. Am scos o copie dupa chitanta, si acum incerc sa le arat ca platisem deja cu 3 ani in urma ..."
      • +2 (2 voturi)    
        ..cine îl plătește? (Luni, 28 ianuarie 2019, 18:59)

        baligosul [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Dar dacă Vîlcov este plătit de PSD și nu de guvern?
        • +1 (1 vot)    
          una nu exclude pe cealalta (Marţi, 29 ianuarie 2019, 6:03)

          anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui baligosul

          Chiar crezi ca ar renunta ei la capusarea bugetului public? No way. Sigur Valcov ia salariul baban de la Guvern, si separat face afaceri si suge tot ce poate pe de laturi.
    • +23 (23 voturi)    
      corect (Luni, 28 ianuarie 2019, 10:48)

      subcultura [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

      Escobar sau El Chapo faceau la fel. cantareau cash-ul.

      ma steptam sa zica ca el nu crede in bani in general, la el e numai cu aur, tablouri etc.
    • +17 (17 voturi)    
      ar trebui (Luni, 28 ianuarie 2019, 12:28)

      alex34 [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

      baietii veseli iesiti proaspat pe recurs compensatoriu sa-i faca o vizita pe acasa..., precis are canapelele burdusite cu euroi...
    • +5 (5 voturi)    
      Trebuie sa fii nebun sa tii spaga pe card (Luni, 28 ianuarie 2019, 16:59)

      mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

      Plus ca tablourile si lingourile nu pot fi depuse la banca si retrase cu cardul.
  • +69 (69 voturi)    
    Vrajeala (Luni, 28 ianuarie 2019, 7:58)

    ciuche [utilizator]

    Sigur nu are card la banci din tara.Aici lucreaza cu sacosa la cimitir.Nu da bine sa-ti stie Isarescu milioanele.Cardurile se fac in Cayman in Cipru,la Moscova,si pe bani adevarati nu pe lei tramvai.Usor usor vreamea trocului se intoarce.Cat iti dau pe televizorul ala?Doua gaste si juma de porc!
  • +69 (69 voturi)    
    Vai, ce prostii resapate (Luni, 28 ianuarie 2019, 7:59)

    Gojifruit [utilizator]

    Nu de frica comisioanelor nu are Valcov banii in banci. De frica ANAF-ului si al DNA-ului. Cand banii sunt facuti din spaga, mai bine ii tii in tablouri zidite in pereti. Prost sa fii sa ii tii in banci.
  • +62 (64 voturi)    
    Fug de bănci ca dracu de tămâie. (Luni, 28 ianuarie 2019, 8:03)

    asavreau [utilizator]

    Așa fac toți hoții.Dacă ar ține banii în bănci s-ar afla când apar creșteri bruște de solduri.
    • +6 (6 voturi)    
      din greseala ti-am dat minus (Luni, 28 ianuarie 2019, 12:44)

      cristi_an [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      +1
    • +4 (4 voturi)    
      în cazul (Luni, 28 ianuarie 2019, 15:06)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      ”artistului” vâlcov, cred că băncile fug de el, să nu se trezească cu conturile golite de individ.
  • +44 (44 voturi)    
    Necrofilu (Luni, 28 ianuarie 2019, 8:11)

    Cetateanu [utilizator]

    Ce sa vreti de la acest individ: nu stie decat sa ingroape si sa dezgroape cadavre pentru placerea proprie. Care-i boul sa astepte o economie functionala de la asa specimen.
    • -20 (28 voturi)    
      DJ Teo... (Luni, 28 ianuarie 2019, 8:44)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu

      … ?
      Am o acadea, bo$$u ?
      • +8 (8 voturi)    
        Poate (Luni, 28 ianuarie 2019, 10:46)

        Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

        Poate faci si un desen ...
        Sa revin la obiectul (sic) discutiilor. I se aplica din plin: Prostul nu e prost destul daca nu e si fudul!
      • +8 (8 voturi)    
        in timp ce (Luni, 28 ianuarie 2019, 12:46)

        cristi_an [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

        tu mananci paine goala si bei apa, individul asta de Valcov iti fura si caciula.... postacule
  • +39 (39 voturi)    
    il stim noi pe baiatu' asta... (Luni, 28 ianuarie 2019, 8:31)

    Martha Logu [utilizator]

    .. el facea tranzactii cu tablouri cumparate de altii din banii furati de el in cimitir si ne vorbeste noua de carduri si banci :)))
    • +8 (8 voturi)    
      O sa se... (Luni, 28 ianuarie 2019, 10:28)

      Skipper_The_Pinguin [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

      ... uite toate tampeniile pe care le-a facut. Se ocupa mass-media de asta. Baiatul acesta face bugetul tarii si programul de guvernare. Asa ca sa stam flexati, asa merg si vor merge lucrurile in Romania.
  • +44 (44 voturi)    
    8 ani cu executare ... (Luni, 28 ianuarie 2019, 8:54)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...in prima instanta !!!
    • +5 (5 voturi)    
      asa se ajunge ministru (Luni, 28 ianuarie 2019, 11:55)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      cu cat ai mai multi ani cu exec utare cu atat esti potential Ministru cdaca nu Prim Ministrui . asta in lumea paralela PSD
      P.S Romania a fost si va ramane stat vasal pt ca oamenii refuza sa-si foloseasca creierul
  • +23 (23 voturi)    
    El nu stie sau se face ca nu stie? (Luni, 28 ianuarie 2019, 9:00)

    droox [utilizator]

    Dar poate nu il vor bancile :)))) e mai usor sa spui ca Soros ...pardon comisioanele sunt de vina
  • +29 (29 voturi)    
    Ce plicuri au astia frate? (Luni, 28 ianuarie 2019, 9:14)

    Martinezu [utilizator]

    Pentru salariile guverului se folosesc plicuri speciale cu burduf si banii se dau numai in bancote de 500.
  • +25 (25 voturi)    
    A ramas la trocul cu tablouri printre morminte (Luni, 28 ianuarie 2019, 9:18)

    KTerinca [utilizator]

    .
  • +30 (30 voturi)    
    Iată cum un Guvern de mafioți (Luni, 28 ianuarie 2019, 9:21)

    Rescator [utilizator]

    îl plătește lunar cu plicul pe un hoțoman condamnat
    in primă instanță la 8 ani de inchisoare.*Justițiabilii*
    nu se grăbesc să-l judece in completul de 5 de frică.
    Așteaptă pinguinii in robe negre să mai treacă vreo
    zece ani ,pentru ca ipochimenul să distrugă tot ce
    atinge.Halal țară,neputincioasă Justiție.
  • +18 (18 voturi)    
    Vâlcov nu ține banii la bancă... (Luni, 28 ianuarie 2019, 9:29)

    Kwisatz Haderach [utilizator]

    ... ci la cavou
  • +21 (21 voturi)    
    Bun asa: Autodenunt (Luni, 28 ianuarie 2019, 9:57)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    Deci "prietenii" ii platesc cheltuielile din contul lor.
    Iar el se revanseaza in vreun fel... fara sa lase urme.
  • +18 (18 voturi)    
    Altul (Luni, 28 ianuarie 2019, 9:59)

    Rosebud [utilizator]

    Alta mare bovina, dupa Tudose care se ocupa de economia tarii
  • +20 (20 voturi)    
    ! (Luni, 28 ianuarie 2019, 10:01)

    tudorr [utilizator]

    Infractorul asta a luat 8 ani de inchisoare cu executare!!! Ce naiba cauta in preajma banilor publici?
  • +19 (19 voturi)    
    Tot in plic isi plateste (Luni, 28 ianuarie 2019, 10:04)

    ruskimushki [utilizator]

    si prostituatele pe care le plaseaza strategic, pe centura statului ?
  • +13 (13 voturi)    
    absolut dezgustator (Luni, 28 ianuarie 2019, 10:12)

    Enofereus [utilizator]

    asta e un fruntea tarii la butoane. daca toti i-ar urma exemplul s-ar duce de rapa si ce a mai ramas din economia asta jefuita (tot de unii de ca el)
  • +13 (13 voturi)    
    In occident, cei fara un card sunt considerati dub (Luni, 28 ianuarie 2019, 10:35)

    lasa [utilizator]

    In Vest, n poti sa faci aproape nimic fara un card, car iti valideaza statutul in acel spatiu. Cash este egak cu bani negri si de aceea aproape toate platile sunt obligatorii prin card sau on line.
    Sa ne spuna dl Valcov vare sunt persoanele care NU au acum n card bancar, sa vedem si evazionistii.
    Si ii doresc dlui Valcov sa o convinga si pe prietena lui sa renunte la carduri, daca tot sunt paguboase... Cum e cu dubla masura, dle Valcov? Daca nu ati inteles, apelati tot la prietena. Sau la PM.
  • +15 (15 voturi)    
    adevarat e , nu poti pune tablouri pe card! (Luni, 28 ianuarie 2019, 10:57)

    Francisc 1 [utilizator]

    plus ca prin cimitire nu cred ca au atm-uri!
  • +17 (17 voturi)    
    are dreptate (Luni, 28 ianuarie 2019, 11:04)

    mos ion roata [utilizator]

    probabil ca la Jilava sau Poarta Alba nu exista POS.La ce i-ar folosi cardul? Cine a mai pomenit o eminenta a economiei sa posede cont bancar? Banii se baga direct in buzunar sau se ingroapa-indiferent de unde provin. Psd-ii sunt oameni foarte "corecti" cu statul cand e voba de bani (de fapt statul nu are cum sa-i vada)
  • +7 (7 voturi)    
    de inteles ! (Luni, 28 ianuarie 2019, 11:21)

    mirceacr [utilizator]

    Nu e nici o banca care sa-si doreasca un astfel de client !

    Acelasi principiu guverneaza si restul economiei: de ce sa ai trenuri rapide, alea costa , cu caruta e mai ieftin.
  • +10 (10 voturi)    
    are poprire pe conturi! (Luni, 28 ianuarie 2019, 11:25)

    oldman_boy [utilizator]

    D-aia nu-si ia salariul acolo.
    Ma intreb totusi daca guvernul ii opreste 30% din salariu ca la orice poprire.
    Asta are nenea Valcov:
    Pentru a recupera banii de la fostul ministru, DNA i-a pus sechestru pe trei lingouri din aur, în valoare de 465.355 de lei, 172 opere de artă, în valoare de 2.558.658 de lei, 63.010 de lire sterline, 290.334 de euro şi 73.077 de dolari. De asemenea, s-a instituit sechestrul asigurător prin poprirea sumelor de 90.000 de dolari, 1.322.950 de lei şi 600.000 de lei.
  • +11 (11 voturi)    
    Romania îl merita! (Luni, 28 ianuarie 2019, 11:52)

    titirica [utilizator]

    Eu tot nu imi imaginez cum unul acuzat și condamnat pentru luare de mita (cu dovezi clare) se ocupa de politica economică a României, stat UE, in 2019???!!!

    Iar acum câteva televiziuni încearcă sa îl albească. Plus deputații prin diverse ordonanțe

    Nu contesta nimeni ca a luat mita dar o sa apăra o excepție cum ca nu era voie sa filmeze in cimitir noaptea si gata probleme. Valcov nevinovat.

    Iar acum mai spune și ca e nasol sa ai bani pe card. Doar Cash ca mafioții

    Păcat de țara asta ca avea potențial.....
  • -16 (16 voturi)    
    Este (Luni, 28 ianuarie 2019, 12:23)

    A310 [utilizator]

    un TRUISM , ca in momentul in care ai pasit intr-o banca esti deja jefuit .
    • +3 (3 voturi)    
      dragnea ne jefuieste continuu (Luni, 28 ianuarie 2019, 18:50)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui A310

      indiferent ce facem!
      • -3 (7 voturi)    
        Nu (Luni, 28 ianuarie 2019, 20:11)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

        inteleg de ce absolut totul trebuie politizat .
        Statul Roman de-a lungul existentei sale indiferent de regimul politic a tratat cetatenii ca potentiali inamici .
        In rest imi mentin opinia ca bancile nu sunt altceva decat niste camatari sinistrii .
        • +1 (1 vot)    
          Sinistrii? Esti analfabet? (Luni, 28 ianuarie 2019, 23:48)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui A310

          Ti-am mai spus de 1000 de ori, nu paune pauza intre cuvant si semn de punctuatie. Pana si in rusa e la fel!!!
  • +9 (9 voturi)    
    vilcov (Luni, 28 ianuarie 2019, 12:36)

    Bradisor [utilizator]

    Este hot dar il meritam am stat acasa in loc sa mergem la vot.
  • +7 (7 voturi)    
    Asta inseamna sa fii mafiot ... (Luni, 28 ianuarie 2019, 12:37)

    dweezil [utilizator]

    ...ordinar!
  • +6 (6 voturi)    
    Sfat de la un bugetar "istet" (Vilcov) (Luni, 28 ianuarie 2019, 12:52)

    n.dumiritu [utilizator]

    Nu mai tineti banii in banci, iar statul nu o sa mai aiba de unde se imprumuta. "Strategii" astia nu gindesc nici macar o mutare in fata.
  • +6 (6 voturi)    
    woa (Luni, 28 ianuarie 2019, 12:59)

    Anonym [utilizator]

    Va dati seama cat de robi sunt aia ce se uita la Antena 3?
    Asta recunoscut practic ca ia spaga, in plic. Toata lumea stie ca asa se da spaga.
    Incredibil!
  • +7 (7 voturi)    
    Nici eu nu am (Luni, 28 ianuarie 2019, 13:16)

    cucurveauamov [utilizator]

    Rezervarile le fac prin fax, banii ii trimit prin cec semnat iar confirmarea vine cu porumbelul vidanjor.
  • +2 (2 voturi)    
    Mhm (Luni, 28 ianuarie 2019, 13:16)

    MinDepous [utilizator]

    [„Cunosc atât de mulți oameni care au bani în cont și-au rămas fără ei, pentru că i-au mâncat comisioanele. Aveau 500 de euro și după zece anii nimic, că sunt mari comisioanele”, a susținut Vâlcov.]
    Hmm. Cumva, tot aia care baga 1 pachet de tigari pe zi?

    500EUR in 10 ani. 50EUR/an. ~5EUR/luna (rotunjind in sus)
    1 pachet de tigari pe zi, 30 de zile = 30x15 = 450RON/luna. 100EUR/luna (candva, acuma mergem spre 90, "thanks, Obama!").

    Hai, 100EURx12 = 1200EUR/an. = 12000EUR in 10 ani.
    Dar, da, ale dracu banci, frate, 500EUR in 10 ani OMFG.
    Jet mah
  • -7 (9 voturi)    
    metoo (Luni, 28 ianuarie 2019, 14:29)

    dana_s [utilizator]

    ... si eu am un cont in dolari, mai cumparam cate un pdf din State, sau accesul la un club cu circuit inchis, cu cardul VISA asignat la PayPal.
    Nu am mai facut de mult timp plati.
    Aveam anul trecut vreo 100 de dolari, de siguranta. Am si uitat de el... acum vad ca-s pe minus, din cauza "comisioanelor de administrare". Tre' sa aduc bani de-acasa...
    • +3 (5 voturi)    
      la fel ai patit si cu neuronii! (Luni, 28 ianuarie 2019, 18:48)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui dana_s

      chiar daca n-ai avut, acum esti pe minus!
  • +4 (4 voturi)    
    Nerusinare !!! (Luni, 28 ianuarie 2019, 14:55)

    Isobar [utilizator]

    Acest individ se adreseaza admiratorilor de teapa
    Gadea, Badea …. aruncand in mass media informatii
    de tip fake news inventate de o minte bolnava considerat ""Geniul si strategul in economie"" al unui
    guvern incapabil de a guverna.
    Cum este posibil ca acest individ sa continue nestingherit activitatea de distrugere a economiei
    romanesti si asa firava ?
    Oare cei care sustin si incurajeaza aceasta persoana
    nu vor fi odata trasi la raspundere ?
  • +2 (2 voturi)    
    ...sunt unii care se miră... (Luni, 28 ianuarie 2019, 18:57)

    baligosul [utilizator]

    Prin București firmele de taxi care plătesc salarii angajaților taximetriști, că cele mai multe nu plătesc salarii șoferilor, se plătește doar cash, așa cum face guvernul cu consilierul lui madam Dăncilă...
    Oare cînd l-au angajat la guvern, oare s-or fi cerut referințe de la ultimii angajatori? Sau pe tip îl plătește PSD-ul și nu guvernul?
  • +2 (2 voturi)    
    In banca vi-i maninca comisioanele (Marţi, 29 ianuarie 2019, 3:36)

    Marinake [utilizator]

    De-ar fi adevarat te-ai intreba din ce Neanderthal au plonjat astia in modernitate ?

    Valcov isi face reclama sa ii sparga hotii casa.
  • 0 (0 voturi)    
    cine crede? (Marţi, 29 ianuarie 2019, 13:43)

    Andreiasu [utilizator]

    Una dintre prioritatile guvernului este digitalizarea administratie. Cum plateste Dl. in cauza facturile la utilitati si impozitele daca nu are card bancar sau cont ? Sta la coada la ghisee ? Daca da, ar trebui sa i se diminueze salariul in mod proportional cu timpul petrecut la cozi in timpul programului de lucru. Eu cred ca de aceea a ales sa traiasca in Romania si nu intr-o tara civilizata in care cardul si contul bancar sunt obligatorii.