Protest la Sibiu. Sute de oameni în stradă, nemulțumiți de anunțata ordonanță privind completurile de 5

de C.D.     HotNews.ro
Vineri, 25 ianuarie 2019, 20:09 Actualitate | Esenţial


Protest Sibiu
Foto: Captura video
Peste 500 de oameni protestează, vineri seara, pe străzile din Sibiu față de intenția ministrului Justiției, Tudorel Toader, de a emite o ordonanță de urgență de repunere în termen a celor condamnați de complete de 5 judecători nelegal constituite. La protest este și liderul USR, Dan Barna.

Potrivit Mediafax, protestatarii s-au adunat, vineri seara, în Piața Mare din Sibiu și, în jurul orei 19.00 au plecat în marș pe străzile Sibiului.



Aceștia au steaguri tricolore, vuvuzele și pancarte pe care au scris „Ne e rușine cu Guvernul Dăncilă”, „Noi nu suntem o națiune de hoți”, „Să vă fie frică, Ardealul se ridică”.

În drumul lor, protestatarii s-au oprit în fața sediului unde funcționează Judecătoria, Tribunalul și Parchetele din Sibiu și au scandat „Cinste lor, magistraților”, „Justiție, nu corupție”, „Nu cedați, magistrați”.

De asemenea, oamenii au scandat „Hai români, hai cu toți, să scăpăm țara de hoți”, „PSD, ciuma roșie” sau „Dragnea, nu uita, România nu te vrea”.

La protest participă și președintele USR, Dan Barna, precum și unul dintre candidații USR la alegerile europarlamentare, sibianul Nicu Ștefănuță.

Oamenii spun că au ieșit în stradă pentru a protesta împotriva Guvernului și a intenției ministrului Tudorel Toader de a emite o ordonanță de urgență care ar permite repunerea în termen a celor condamnați de complete de 5 judecători nelegal constituite.


Citeste mai multe despre   
















4589 vizualizari

  • -8 (16 voturi)    
    Nu stiu de ce, dar protesteaza (Vineri, 25 ianuarie 2019, 20:26)

    newlook [utilizator]

    Nu stiu de ce, dar protesteaza. Sa le dea si balonase!
    • -2 (8 voturi)    
      or fi meditati de Klaus? (Vineri, 25 ianuarie 2019, 20:48)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      la fizica, desigur!
    • +6 (6 voturi)    
      Nu-i nicio problema... (Vineri, 25 ianuarie 2019, 22:05)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      ... ca nu stiti dvs. de ce protesteaza sibienii. Absolut nicio problema.
    • +1 (5 voturi)    
      Pesedei sunt slabi cu duhul (Vineri, 25 ianuarie 2019, 22:34)

      cim [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Nu sti pentru ca esti prost, pesedei toti ori sunt slabi cu duhul sau sunt slugi de hoti!
  • +3 (5 voturi)    
    N-ai weekend, bre? (Vineri, 25 ianuarie 2019, 20:42)

    soundtrack [utilizator]

    Lucrezi nonstop, rusnace?
  • -3 (9 voturi)    
    unde au iesit? (Vineri, 25 ianuarie 2019, 21:13)

    cucuveauamov [utilizator]

    in fata celor 6 case?
    • +2 (4 voturi)    
      Nu mai il căutau pe Dragnea, dar e in Maldive (Vineri, 25 ianuarie 2019, 22:42)

      cim [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Nu mai il căutau pe Dragnea, dar e in Maldive, si in Madagascar la Mazăre, acolo nu i de nasul vostru, 10000euro/zi , voi curatati la ferma de porci a Șefului va uitați la A3, si poate o sa mergeți la vara la Amara!
    • 0 (2 voturi)    
      Nu, il căutau pe Dragnea, dar e in Maldive (Vineri, 25 ianuarie 2019, 22:53)

      cim [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Îl căutau pe Dragnea, dar e in Maldive si in Madagascar cu Mazare
  • 0 (2 voturi)    
    rupeti romania (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 0:01)

    Coco Whistle [utilizator]

    asistatii si infractorii au nevoie de tara lor si regulile lor. noi restul la fel.nu putem convietui impreuna.