Norica Nicolai, după ce Daea a spus în Parlamentul European că "în România cormoranii fac baie în piscine": A fost foarte bun, a luat aplauze. Aceste păsări și un animăluț, foca, ne distrug culturile de acvacultură

de MH     HotNews.ro
Vineri, 25 ianuarie 2019, 18:21 Actualitate | Esenţial


Norica Nicolai
Foto: Captura video
Prestația ministrului Petre Daea în Parlamentul European, unde a spus că "în România cormoranii fac baie în piscine”, a fost aplaudată, susține europarlamentarul ALDE Norica Nicolai. Ea afirmă că Parlamentul European și Comisia au ajuns la concluzia că "aceste păsări și un animăluț, foca, ne distrug culturile de acvacultură" și că trebuie să existe "un plan de vânătoare la cormorani, ca la porcii mistreți".

Europarlamentarul ALDE Norica Nicolai, care a asistat la audierea ministrului Agriculturii în Comisia de Pescuit din Parlamentul European, spune că toți miniștrii "s-au comportat foarte bine" la Bruxelles în audierile în comisie, iar Daea a fost "foarte bun".

"Eu l-am avut pe Daea, care a fost foarte bun, a luat aplauze. Problema noastră este că noi, Parlamentul European și Comisia, am ajuns la concluzia că aceste păsări și un animăluț, foca, asta e problema nordicilor, ne distrug culturile de acvacultură. S-au făcut niște studii, în Danemarca, Suedia, în diverse țări, în care s-a constatat că mănâncă milioane de euro din bani europeni pentru că, dacă pun puiet în bazinul de acvacultură și am cormorani în exces, s-a terminat. Nu mai am pește!”, a declarat, vineri, la Constanța, europarlamentarul ALDE, citat de Mediafax.

Ea a mai susținut că, din acest motiv, se dorește începerea vânătorii de cormorani, "ca la porcii mistreți".

"Avem directiva europeană cu privire la păsări și le protejează. Am zis: <<ne pare foarte rău, trebuie să facem ceva, ca altfel dăm banii la păsări>>. Și l-am rugat pe domnul Daea să fie de acord cu amendamentele făcute deja de noi, suntem un grup din toată Europa, și transpartinic. (…) Eu i-am pus întrebarea, pentru că trebuia să îi spun foarte clar: <<Să îți intre bine în cap! Trebuie să facem un plan de vânătoare la cormorani că altfel ăștia în Delta Dunării nu mai fac nimic pe acvacultură>>. (…) Dăm drumul la vânătoare. Ca la porcii mistreți. Dacă îi vânam la timp, pesta porcină putea fi temperată. Și toată lumea a fost foarte mulțumită în comisie, deci Daea a luat aplauze pe chestia cormoranilor, că a zis că ne susține”, a mai spus Norica Nicolai.

"Cormoranii în România fac baie în piscine", a spus ministrul Agriculturii, Petre Daea, miercuri, în Parlamentul European, unde a fost chemat în Comisia pentru pescuit pentru a prezenta prioritățile pe care România le are în domeniul pescuitului în mandatul preșeședinției Consiliul Uniunii Europene. El le-a dat asigurări europarlamentarilor că este "un om care înțelege furtuna Brexitului, dar înțelege și furtuna pescarului în momentul în care el se află în raport cu natura și nu găsește soluții pe care să le folosească atunci când nevoia îl împinge și situația o dictează".

CITEȘTE ȘI: Dreptul la replică al cormoranului la acuzațiile ministrului Daea















16710 vizualizari

  • +24 (26 voturi)    
    Pe bune (Vineri, 25 ianuarie 2019, 18:25)

    mimiloi [utilizator]

    ce-i al ei e al ei! Se pricepe bre si la agricultura si la justitie si la cultura ca vorbeste bine de culturi si pe deasupra e si foarte sexy.
    Pai n-ar fi buna de ministru al agriculturii?
    • 0 (0 voturi)    
      parca o si vad cum pune pari la ceapa (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 17:31)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui mimiloi

      sau la morcovi.
  • +23 (27 voturi)    
    .... (Vineri, 25 ianuarie 2019, 18:26)

    ak33 [utilizator]

    Madam iar e beata
    • +20 (20 voturi)    
      Norica-i proastă. (Vineri, 25 ianuarie 2019, 21:09)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui ak33

      Și ca orice prost își afișează prostia.Sunt soluții de protejare a bălților contra cormoranilor și aplicarea lor a face ca și cormoranii să nu se mai înmulțească așa de mult.Daea este senil,sa văzut și din prezența în PE.Norica se pricepe la pește,cormorani și foci,că ar trebui să o ia Daea ca secretară.
      • -3 (3 voturi)    
        Pai, ia lumineaza-ne, mai #rezistule (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 16:50)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Pai, ia lumineaza-ne, mai #rezistule. Daca zici ca sunt si alte solutii decat cea prezentata de Daea, uimeste-ne cu stiinta matale. Pune alaturi si niste costuri, ca numai pe Counter-Strike-ul matale acele "alte solutii" sunt gratuite.
        • 0 (0 voturi)    
          ,,iegzista'' solutii, si sunt foarte simple (Duminică, 27 ianuarie 2019, 11:52)

          kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          numirile sa fie facute doar pe baza competentei.
    • -12 (16 voturi)    
      e norica, nu monica (Vineri, 25 ianuarie 2019, 21:30)

      axiopolis [utilizator] i-a raspuns lui ak33

      .
      • +9 (9 voturi)    
        .. (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 6:33)

        ak33 [utilizator] i-a raspuns lui axiopolis

        Si am zis eu ca e monica?
  • +21 (23 voturi)    
    Vedeti (Vineri, 25 ianuarie 2019, 18:27)

    MinDepous [utilizator]

    De-aia nu ne mai facem noi bine, ca tara...
    Inteleg ca problema de fond e reala/o fi reala, da' asa exprimare si expunere... da-o dracu', ne picau profesorii de romana in gimnaziu si liceu, astia au ajuns ministri vorbind in halul asta. Da-o dracu
  • +12 (16 voturi)    
    Pff (Vineri, 25 ianuarie 2019, 18:28)

    Tony_K [utilizator]

    Ce discutii de oameni inculti.:)))
  • +27 (29 voturi)    
    "a fost foarte bun, a luat aplauze" (Vineri, 25 ianuarie 2019, 18:31)

    hamurabi [utilizator]

    ultima oara cand am fost la circ exact asa s-a intamplat, dupa ce clovnul si-a incheiat numarul !
  • +13 (15 voturi)    
    Ministrul "cormoran" (Vineri, 25 ianuarie 2019, 18:32)

    Delavale [utilizator]

    Presa deja il eticheteaza ministrul "cormoran"
  • +16 (18 voturi)    
    foca de videle (Vineri, 25 ianuarie 2019, 18:50)

    tenere [utilizator]

    periculoasa specie, dar nu atat de periculoasa ca specia lui tante norica a carui incultura a devenit regula in p$d

    anii '50 reloaded, portarul fabricii ajunge director general, iar tante norica, veorica, firea si alte trompete ajung sa conduca o tara

    cred ca se face o selectie si la ei in marele partid si castiga cei mai slabi si infantili sau agramati cu totul
  • +16 (20 voturi)    
    nu mai pot cu astia (Vineri, 25 ianuarie 2019, 19:00)

    hanu [utilizator]

    unde se nasc asemenea genii? ce a facut poporul asta astfel incat sa merite asemenea creaturi? Cand se va termina somnul ratiunii?
    • +9 (9 voturi)    
      asta-i democratia.. (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 1:05)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui hanu

      Cine mai crede ca Romania este tara geniilor? Cand poporul voteaza astfel de reprezentanti, e clar care este nivelul poporului respectiv. Fara iluzii.. toata Uniunea Europeana stie ca Romania e tara prostilor.
      • 0 (0 voturi)    
        Da... (Luni, 28 ianuarie 2019, 1:46)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        ... din pacate asa e.
        Am ramas stupefiat sa citesc adineauri ca-n sondajul PNL (care nu cred ca poate fi suspectat de partizanat in favoarea PSD) Dragnea & Co tot ar lua 30%...
        Uluitor. Incep sa ma intreb daca o sa mai scapam vreodata de borfasii astia si de ciracii lor gen Norica, Tariceanu, pacaliciul alalalt de-i este fin, sau ce ii este...

        Altfel, Mme Norica sigur se pricepe la acvacultura, cel putin de pe vremea cand se balacea cu Mandruta in piscina voiculesciana (imi pare rau pentru Mandruta, dar eu exemplu mai strident de prostitutie profesionala n-am mai vazut. De-atunci mi-a fost imposibil sa-l mai iau in serios).
  • +20 (22 voturi)    
    Ne distrug cultura de acvacultura???!! (Vineri, 25 ianuarie 2019, 19:34)

    kokos [utilizator]

    Halal mod de exprimare. Daaa , si Romania s-a mutat la polul sud astfel icat in tara noastr traiesc vreo cateva sute de mii de foci si alte cateva milioane in Europa care mananca tot pestele din acvacultura!Esti proasta de bubui!
  • +13 (15 voturi)    
    Nu e adevarat (Vineri, 25 ianuarie 2019, 19:38)

    ruskimushki [utilizator]

    vacacultura merge brici, vorba chirurgului.
  • +13 (17 voturi)    
    inca o data, multe felicitari! (Vineri, 25 ianuarie 2019, 19:59)

    complet_ret [utilizator]

    Nu atat Dnei. Noricat, cat mai ales celor care au votat pedesereul, in decembrie 2016!!!
  • +11 (15 voturi)    
    Ce ne facem Norica cu godzila PSD? (Vineri, 25 ianuarie 2019, 20:00)

    marcus61 [utilizator]

    Care devoreaza romanii si-i aduc la sapa de lemn.
    O sa ajunga romanii sa emigreze si prin Chile, numai sa scape de ciuma.
  • +13 (17 voturi)    
    Oaia noRica isi piaptana berbecul daEa (Vineri, 25 ianuarie 2019, 20:11)

    Plagarus [utilizator]

    Rechizitoriu favorabil de la tovarasa ex procuror cu mapa rosie.
  • +16 (20 voturi)    
    deci Daea nu a fost prost suficient (Vineri, 25 ianuarie 2019, 20:18)

    Anonym [utilizator]

    A zis Norica sa il intreaca.
    Felicitari! Ai reusit!
  • +15 (19 voturi)    
    WOW (Vineri, 25 ianuarie 2019, 20:18)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Cand credeam ca mai idiot de atat nu se poate, vine NoUrica sa imi dovedeasca ca (sic!) "ba da, se poate!".
    Aveam putine asteptari din partea ultimului ei neuron dupa ce a concluzionat ca toate filmarile cu jandarmii militieni care bat protestatari pasnici sunt trucate, am mers pe premisa ca o face sa intareasca supozitia de protestatari nazisti, la ordinul stapanilor...

    Acum, ceva imi spune ca are o asa-zisa proprie initiativa prin care vrea sa se afirme, sa arate ca e pro-activa, asa ca ia atitudine, iar acum arata ca nu ii este jena sa se umileasca spunand ceva jenibil si sa dovedeasca ca e proasta doar ca sa arate ca e sluga perfecta, ca poate fi pres si calcata in picioare pentru binele partidului, cu conditia sa fie tinuta la caldurica la Bryucselz.

    Macar cu ea stim o treaba, nu se ascunde, nu se victimizeaza. Dar cam atat. In rest, tot slugoi este. Si mai are si IQ-ul unei veioze. Tragic!
  • +15 (17 voturi)    
    un cuplu ideal (Vineri, 25 ianuarie 2019, 20:19)

    trandafil [utilizator]

    Norica si Petrica.
    Daca nu existau, trebuiau inventati.
  • +12 (12 voturi)    
    Foca (Vineri, 25 ianuarie 2019, 20:53)

    billy34 [utilizator]

    un animalut, coana norica, un colibri :)
    • +9 (9 voturi)    
      De ce insulti colibri-ul? (Vineri, 25 ianuarie 2019, 23:02)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui billy34

      Sunt pasari dragute, ce ti-au facut?
      • 0 (0 voturi)    
        Colibrisul (Duminică, 27 ianuarie 2019, 17:46)

        billy34 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        stie de gluma :)
  • +12 (12 voturi)    
    semidoctii in varf (Vineri, 25 ianuarie 2019, 21:37)

    Dedalus [utilizator]

    "Daca pun puiet în bazinul de acvacultură și am cormorani în exces, s-a terminat. Nu mai am pește!”,

    Ca-n poezie: "Ce facusi, fa Andromaca?!/
    Uite, nu mai este vaca!"

    Aplau---uuuuu-zeee!

    Semidoctii nostri. Dar de , sunt ai nostri.
  • +13 (13 voturi)    
    Ca de obicei, postacii PSD-ALDE-isti la datorie (Vineri, 25 ianuarie 2019, 21:49)

    LiviuX [utilizator]

    Dupa cum se vede, o multime de minusuri, dar nici unul nu e in stare da dovedeasca ca intr-adevar foca traieste in culturile de acvacultura!!
  • +11 (11 voturi)    
    purcica norica (Vineri, 25 ianuarie 2019, 22:04)

    Antenistontel [utilizator]

    injura focile!