România riscă să fie dată în judecată de Comisia Europeană din cauza taxei auto. Bruxelles-ul dă un termen de două luni Bucureștiului să ia măsuri

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 24 ianuarie 2019, 15:43 Actualitate | Esenţial


Taxa auto
Foto: Stirile ProTV
​România poate ajunge în două luni în fața Curții de Justiție a UE dacă nu restituie taxa auto. Comisia Europeană a trimis, joi, un aviz motivat țării noastre pentru că nu asigură rambursarea integrală și imediată a taxelor de înmatriculare a vehiculelor de ocazie achiziționate din alte state membre.

Potrivit unui comunicat al executivului comunitar, Curtea de Justiţie a UE a considerat că aceste taxe încalcă normele UE (articolul 110 din Tratatul privind funcţionarea Uniunii Europene - TFUE).

Normele româneşti privind restituirea taxelor nu respectă principiile cooperării loiale, echivalenţei şi efectivităţii, se precizează în comunicatul Comisiei.

Dacă România nu ia măsuri în următoarele două luni, Comisia poate decide să trimită cazul în faţa Curţii de Justiţie (CJUE).


Citeste mai multe despre   
















12772 vizualizari

  • +31 (33 voturi)    
    BRB (Joi, 24 ianuarie 2019, 15:49)

    bili_coiosu [utilizator]

    Reveniti si voi mai tarziu, ca acum avem alte prioritati. Trebuie albiti coruptii.
  • +11 (15 voturi)    
    Guvernantii nu vor rable pe drumurile romanesti! (Joi, 24 ianuarie 2019, 16:12)

    Alui [utilizator]

    Au bagat taxa si rablele tot circula, cu numere bulgaresti. In plus sunt si neasigurate!
    Taxa trebuie scoasa si gata! Daca nu vor rable pe drumuri, guvernantii ar face bine sa ridice nivelul de trai al populatiei!
    • +8 (8 voturi)    
      CUM SA-L RIDICE? (Joi, 24 ianuarie 2019, 17:20)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Lumineaza-i tu, ca oricum nu se va intampla nimic!
      • +3 (3 voturi)    
        Cum au facut-o si altii! (Joi, 24 ianuarie 2019, 18:11)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

        -Incurajand economia de piata, nu fixand preturile la energia electrica!
        - Incurajand munca, nu asistenta sociala! Asta se face prin taxe mici, birocratie redusa, incurajarea migratiei fortei de munca (reducere de taxe daca te muti in alt oras la distanta mai mare de 50 de km, in interes de servici), incurajarea specializarii in domeniu (reducere de taxe pentru firma ta daca the trimit la cursuri de calificare, iti cumpera carti in domeniu, etc)!
        - Incurajarea creativitatii prin impunerea protectiei in cazul proprietatii intelectuale data de patente!
        - Atragerea investitiilor straine (da multi-nationalele) cu taxe minime. Daca nu le oferim noi asta, isi gasesc ei alte gazde fara probleme. Macar sa asigure locuri de munca bine platite!

        Reducerea taxelor se poate face pe reducerea cheltuililor (30.000 de popi platiti de stat, 18.000 de profesori de religie, donatii la constructii de biserici/catedrale fara numar, etc, etc, eliminarea subventiilor de orice fel, daca nu vin de la EU) si taxarea TUTUROR activitatilor comerciale, inclusiv in cazul bisericilor!
    • +12 (12 voturi)    
      Multi citesc, putini pricep (Joi, 24 ianuarie 2019, 17:40)

      teo4ro [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Taxa nu mai exista de 1 an de zile. Problema e ca statul trebuie sa o dea inapoi celor care au platit-o...plus dobanzile aferente. Si eu astept de 2 ani jumate sa imi recuperez 1000 de euro de la stat. Din septembrie ANAF-ul tot zice ca se restituie bani, dar nimeni nu stie cand ii vine randul.
      • -2 (2 voturi)    
        Pai se gandea Veorica la “solutii” s-o reintroduca (Joi, 24 ianuarie 2019, 18:13)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui teo4ro

        A fost nu demult un articol pe tema asta.
        • 0 (0 voturi)    
          Taxa de inmatriculare nu va fi reintrodusa (Vineri, 25 ianuarie 2019, 11:00)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Alui

          dar se va face un impozit anual....cine stie in ce forma
    • +1 (1 vot)    
      s-a scos taxa... (Vineri, 25 ianuarie 2019, 11:00)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      aceasta taxa a fost introdusa in 2007 de Tariceanu, si a existat sub diverse denumiri (taxa de poluare, taxa de prima inmatriculare, taxa de mediu) dar din 2018 a fost scoasa la presiunea UE. Banii incasati pe ea s-au restituit in cea mai mare parte, insa se pare ca tot au ramas cetateni care au platit taxa dar nu au primit banii. Eu spre ex am depus cererea de restituire in aprilie 2018 si am incasat banii in 28 dec 2018.
      Ei bine la aceasta situatie face referire articolul, la cei care au depus cerere dar nu au incasat inapoi banii.
  • +6 (12 voturi)    
    sa dea bani inapoi la popor?! (Joi, 24 ianuarie 2019, 16:14)

    liviu_ [utilizator]

    serios?! auzi tu!
    baaa pai ei acum se ocupa sa ia de la popor ca sa plateasca banii furati de dracnea la UE...
    sa albeasca hotii si sa nu-i oblige sa restituie prejudiciu!
    probleme importante domne....
  • +10 (14 voturi)    
    cică (Joi, 24 ianuarie 2019, 16:14)

    nahir [utilizator]

    numai teleormănenii neaoși, verzi, cu tatăl hamster flaușat și care și-au tunat VW, vor primi banii inapoi, chit că ne vorba de banii proprii.
  • +11 (13 voturi)    
    Buahaha (Joi, 24 ianuarie 2019, 16:35)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Vor intarzia, ca de obicei. Asta daca vor si face ceva. Daca nu, mai e o varianta in care scot o lege pe jenuche, facuta la tigara intr-un weekend. Ei asa fac la legile pentru populatie. Le termina intr-o spatamana doua. La legile justitiei stau cu lunile sa fie siguri ca acopera tot.

    Fiecare cu proritatile lui.
  • +11 (11 voturi)    
    Cum adică România? (Joi, 24 ianuarie 2019, 17:49)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    E vorba despe GUBERNUL DE HOTI, adica de lăturile numite psd, alde si udmr, gruparrile infracrționale care si-au anexat tara ca sa o jefuiască. Crede cineva ca niste hoți dau inapoi ce au furat, când ei vor sa distrugă Justitia ca sa scape de ceea ce merita - PUSCARIE PE VIATA pentru tot dezastrul pe care l-au produs,
  • 0 (0 voturi)    
    . (Joi, 24 ianuarie 2019, 18:18)

    Mda [utilizator]

    dar impozitul nesimtit pt motoarele peste 2?
  • +2 (2 voturi)    
    revizuire sistem recuperare taxa (Joi, 24 ianuarie 2019, 18:35)

    robert72 [utilizator]

    Taxa a fpost platita fortat. FARA CERERE.
    Statul a inventat "CERERE RECUPERARE TAXA"
    Acest aspect mi se pare incorect. foarte multi oameni nu au fcut cererea, multe companii nu mai sunt, dar administratorii si actionarii lor au dreptul la acei bani, multe companii nu au facut cererea chiar daca mai sunt active, pur si simplu pentur ca nu au omani care s afac drumuri sa stea pe la cozi etc.
    Normal e ca fiecare cetatean sau companie care a platit taxa sa fie sunat de un functionar si sa fie invitat sa furnizeze un cont in care sa primeasca banii. sau de fapt ei stiu unde sa trimita banii.. cum ai un leu datorie te gasesc imediat ...
  • +8 (8 voturi)    
    taxa auto (Joi, 24 ianuarie 2019, 19:52)

    pb80tm [utilizator]

    a fost inventata de tariceanu. alde de azi. psd a tot crescut-o si redenumit-o, a scos-o si bagat-o. udmr a fost de acord atit timp cat a primit ce a cerut eventual ardealul. na acu aveti demos, usr, plus. nu va mai plangeti mergeti si incercati cu ei sau nu mai comentati dupa ce votati prost.
  • +3 (3 voturi)    
    Tariceanu (Vineri, 25 ianuarie 2019, 0:01)

    ber [utilizator]

    a introdus aceasta taxa! Sa dea de la el, ca i-a mers afacerea.