Cehia: Puterea a cedat la presiunile Partidului Comunist și a votat taxarea compensațiilor anuale de 89 mil. dolari acordate Bisericii

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 23 ianuarie 2019, 13:52 Actualitate | Esenţial


Biserica din Praga
Foto: pixabay.com
Camera inferioară a parlamentului ceh a aprobat miercuri taxarea compensațiilor primite de Biserică pentru proprietățile confiscate în perioada comunistă, această taxare fiind o condiție cheie pusă de Partidul Comunist actual, care sprijină guvernul minoritar de centru-stânga, transmite Reuters.

Parlamentarii din partidul ANO al premierului Andrej Babis, dar și social-democrații care le sunt parteneri minoritari la guvernare, s-au alăturat celor comuniști și din partidul de extremă-dreapta SPD pentru votarea proiectului. 106 parlamentari din cei 200 ai camerei inferioare au votat în favoarea acestei legi.

Plățile, făcute în special către Biserica Catolică, au început în 2013 și sunt în valoare anuală de 89 milioane de dolari, timp de 30 de ani.

Proiectul va avea probabil un traseu mai dificil în camera superioară, iar unii parlamentari au spus că îl vor contesta la curtea constituțională.

















2088 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Polonia? (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 14:00)

    seby19 [utilizator]

    In stire e vorba de Cehia. Oricum se pare ca stanga si dreapta s-au pus de acord, Biserica trebuie taxata :)
    • 0 (4 voturi)    
      Ce să facă și ei... (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 15:18)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui seby19

      Comuniștii, dacă era după ei, nu le-ar mai fi dat deloc compensațiile pentru proprietățile confiscate tot de ei.
      Deci până la urmă treaba stă cam așa: v-am luat acum 70 de ani, acum vă dăm înapoi câte ceva, dar cu țârâita, și în plus taxăm, că deh, aveți venituri așa din senin !
      • 0 (2 voturi)    
        treaba sta cam asa (Joi, 24 ianuarie 2019, 13:20)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        Biserica e suparata ca banii s-au intors la enoriasi.

        Crestinismul este o religie fondata din invataturile unuia care nu a calcat intr-un templu decat pentru a arata oamenilor ipocrizia preotilor care umbla dupa bani. 2000 de ani mai tarziu, preotii taxeaza toata populatia...
  • +3 (5 voturi)    
    Deci se poate (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 14:11)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Numai la noi popimea si BOR paraziteaza statul ca sa se imbuibe ei si sa ridice constructii megalomanice si hidoaseunde su când vor.
    • -2 (2 voturi)    
      Sigur că se poate (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 15:03)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Acolo unde Partidul Comunist are un cuvânt de spus, se poate orice.
  • +4 (6 voturi)    
    daniel rade in barba (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 14:12)

    Francisc 1 [utilizator]

    el are parlamentul la degetul mic
  • +3 (3 voturi)    
    si nu s-a prabusit lumea.... (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 14:17)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    deci, legea se poate aplica.
  • +2 (4 voturi)    
    89x30 (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 14:27)

    ras-putin [utilizator]

    sarantoci, nu ca bor-ul nost' cel milenar.
  • +5 (5 voturi)    
    Taxarea Bisericii Catolice in Polonia (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 14:33)

    Onassis [utilizator]

    Andrej Babis este PM Cehiei. Prin urmare, despre cine este vorba: Polonia sau Cehia?
  • +1 (5 voturi)    
    Partid Comunist? (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 14:38)

    Kosmos [utilizator]

    Nu trebuia sa fie ilegal cum se interzice si nazismul? Nai ales ca sub comunism s-au executat cele mai multe crime
  • +1 (1 vot)    
    „...transmite Reuters” (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 14:40)

    Tescovin [utilizator]

    Iată ce transmite Reuters !

    https://www.reuters.com/article/us-czech-church/czech-lower-house-approves-tax-on-church-compensation-payments-idUSKCN1PH17F?il=0
  • +4 (4 voturi)    
    Sigur (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 14:40)

    Appollodor [utilizator]

    Este vorba despre Polonia?
  • +3 (3 voturi)    
    Polonia? (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 14:46)

    Marius23 [utilizator]

    Mdah, Polonia, Cehia ce conteaza? Tot slavi sunt nu? Ce pretentii sa avem la alte natii sa faca diferenta intre noi, bulgari etc?
  • +3 (3 voturi)    
    Sindromul Dancila (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 15:13)

    UpNext [utilizator]

    la "profesionistii" media valahi!!!