​BREXIT VIDEO Donald Tusk l-a avertizat pe David Cameron să renunțe la ideea ”referendumului stupid”

de DG     HotNews.ro
Marţi, 22 ianuarie 2019, 8:51 Actualitate | Esenţial


David Cameron
Foto: Gov.uk
​Președintele Consiliului European Donald Tusk l-a avertizat pe fostul premier britanic David Cameron să renunțe la ideea ”referendumului stupid” înaintea votului asupra Brexit din 2016, arată un documentar BBC.

Tusk spune într-o emisune că l-a avertizat pe premierul de atunci că nu există voință pentru ”revoluție” în Europa și că ”ar putea pierde totul”.

În documentarul BBC, "Inside Europe: Ten Years of Turmoil”, care va fi difuzat începând cu lunea viitoare, președintele Consiliului European mai spune că, la acea dată, Cameron avea impresia că nu riscă nimic cu acel referendum. Mai mult, premierul avea convingerea că nici măcar nu va fi organizat pentru că liberal democrații din coaliția de guvernământ nu vor fi de acord și vor bloca scrutinul.

”Apoi, cu totul surprinzător, a câștigat alegerile și nu a mai avut nevoie de un partener de coaliție. Astfel, paradoxal, David Cameron a devenit victima propriei victorii„, spune Donald Tusk. La aflarea veștii că premierul va organiza referendumul, Tusk a fost șocat și uimit.

Săptămâna trecută, fostul premier birtanic David Cameron a spus, pentru BBC News, că nu regretă că a convocat referendumul privind ieșirea Marii Britanii din Uniunea Europeană, în 2016, ci doar faptul că l-a pierdut. El mai spune că susține eforturile actualului premier Theresa May de a trece un acord privind ieșirea Regatului Unit din UE.

”Sper că Parlamentul poate găsi o alternativă (...) Nu regret că am convocat referendumul, a fost o promisiune pe care am făcut-o cu doi ani înainte de ultimele alegeri generale din 2015 (...) Evident regret că am pierdut acel referendum. Regret profund, am condus campania pentru rămânerea în UE. Și evident regret dificultățile și problemele pe care le avem încercând să implementăm rezultatele acelui referendum. (...) Premierul May are tot sprijinul meu”, a declarat Cameron, reporterilor BBC, care îl așteptau la ieșirea din locuința sa.

David Cameron este cel care a inițiat referendumul din iunie 2016 în care britanicii au decis ieșirea din UE. Chiar în ziua în care a fost anunțat rezultatul plebiscitului, Cameron a declarat că își asumă înfrângerea suferită și că va demisiona. El a fost succedat de Theresa May, care a fost, de altfel, singurul candidat al Partidului Conservator pentru funcția de premier. Pe 23 iunie, 52% dintre britanici au votat la referendum pentru Brexit, iar 48% pentru rămânerea țării în Uniunea Europeană.


















6367 vizualizari

  • -1 (15 voturi)    
    Oameni buni (Marţi, 22 ianuarie 2019, 9:01)

    cucurveauamov [utilizator]

    Nici Tusk si nici Cameron nu au votat Brexitul ci POPORUL, OAMENII, NATIUNEA. Da, putem discuta despre manipulare, despre nestiinta insa votul este al oamenilor. Iar ceea ce se intampla acum este exact ca la noi unde votul cu 300 de parlamentari a fost ingropat de viu, in ciuda deciziei CCR cum ca e obligatorie respectarea dorintei poporului.

    Votul popular ar trebui respectat. Da, se vor da cucurucucu de pamant si vor constata ca era mai bine in UE. Excelent. Sa faca cerere de aderare si sa urmeze pasii.
    • -9 (15 voturi)    
      f.corect ai zis (Marţi, 22 ianuarie 2019, 10:12)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui cucurveauamov

      Bine ca articolul reaminteste unora ca pe Cameron "l-a mancat in fund" sa propuna referendum pe Brexit (dar nestiind care e de fapt atitudine multo englezi fata de UE). Deci nu Farage e "vinovatul"-cum delirau unii. Si nici "Putin". Degeaba dau astia la gunoi votarea, UE este in secesiune si cvasi-faliment. Ce e in Franta azi va fi maine in toata UE.
      • +10 (12 voturi)    
        Europa e bine (Marţi, 22 ianuarie 2019, 10:30)

        pestisorul_auriu [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        Mai nasol e cand esti prost informat si nu stii exact ce riscuri implica alegerile tale.
        Baietii se dau cu capul de pereti pentru ca nu stiu cum sa para ca respecta vointa minunatului popor in conditiile in care Brexit-ul chiar este dezastruos pentru toata lumea.
        Bine, pe de alta parte, pe aici se voteaza cu tot felul de hoti care nu stiu ce sa mai faca ca sa poata sa fure in continuare. Vad ca la voi prinde discursul.
        • -7 (13 voturi)    
          ce dezastru pt. UK? (Marţi, 22 ianuarie 2019, 10:50)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui pestisorul_auriu

          Dezastruos pt. toata lumea??.... exagerare, ca UK are piata ei de desfacere... e imensa.... tot Commonwealthul... Africa... India... chiar si toate tarile din Golf, Emiratele, Qatar, Kuweit... toate lucreaza cu British specs si au furnizori britanici...de ce sa imparta prajitura cu altii?.....
          • +3 (3 voturi)    
            50% din piata de desfacere a UK (Marţi, 22 ianuarie 2019, 13:16)

            Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

            este in UE, Asta spunea la BBC un important MP. Si mai spunea ca e o mare prostie sa renunti la o piata atat de mare de langa tine in ideea ca poti sa o inlocuiesti vinzind la capatul lumii.
            • -1 (1 vot)    
              intrebare (Marţi, 22 ianuarie 2019, 14:06)

              Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

              Dar cum traiesc Norvegia, Suedia si Elvetia separat de UE? Cum de nu crapa alea "fara UE"?
              • +2 (2 voturi)    
                Aia au acord cu UE (Marţi, 22 ianuarie 2019, 16:05)

                Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

                Si UK cer un acord tip Norvegia cu UE (daca urmaresti BBC) dar nici vorba sa-l obtina.
                Oameni rai astia din UE...
    • +3 (3 voturi)    
      Au votat pe baza de minciuni (Marţi, 22 ianuarie 2019, 13:16)

      seby19 [utilizator] i-a raspuns lui cucurveauamov

      A fost un vot viciat de propaganda si manipulare.
      • 0 (0 voturi)    
        Asa, si? (Marţi, 22 ianuarie 2019, 17:37)

        cucurveauamov [utilizator] i-a raspuns lui seby19

        Este legal sau nu votul? Daca maine iti cere unul o mie de koko pe strada ii dai sau nu?
  • -7 (11 voturi)    
    curat stupid (Marţi, 22 ianuarie 2019, 9:21)

    xan [utilizator]

    Prostii nu ne zic ei noua ce e mai bine pentru ei, le spunem noi ca stim mai bine si ei sunt doar niste oameni simpli si prosti.
  • -5 (13 voturi)    
    Englezii si-au facut-o cu mana lor (Marţi, 22 ianuarie 2019, 9:41)

    vagabond [utilizator]

    Nu e posibil sa lasi 100% din populatie sa voteze ceva ce poate <10% inteleg. De aia ai reprezentanti.
    • 0 (4 voturi)    
      Atunci cand delegi responsabilitatea (Marţi, 22 ianuarie 2019, 13:28)

      cucurveauamov [utilizator] i-a raspuns lui vagabond

      Trebuie sa delegi si daunele provocate de cel caruia i se da responsabilitatea. Te intreb: cu ce sunt responsabili politicienii in caz de gresala?
      • +2 (2 voturi)    
        politicienii au mintit (Marţi, 22 ianuarie 2019, 13:59)

        cuculea [utilizator] i-a raspuns lui cucurveauamov

        populatia a pus botul.
        • 0 (0 voturi)    
          Atunci trage-i la raspundere (Marţi, 22 ianuarie 2019, 17:37)

          cucurveauamov [utilizator] i-a raspuns lui cuculea

          Pe cei care au incalcat legea sau legile.
          • 0 (0 voturi)    
            Cand votezi (Marţi, 22 ianuarie 2019, 23:38)

            vagabond [utilizator] i-a raspuns lui cucurveauamov