VIDEO O nouă gafă a premierului ​Viorica Dăncilă: I-am cerut ministrului Energiei să meargă la "Târgul Jiu"

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 17 ianuarie 2019, 14:20 Actualitate | Esenţial


Dancila sedinta solemna
Foto: captura video
Premierul Viorica Dăncilă a spus, în şedinţa de joi a Guvernului, că i-a cerut ministrului Energiei, Anton Anton, să meargă la "Târgul Jiu", pentru a rezolva situația de la Complexul Energetic Oltenia, unde minerii au intrat în grevă.

La 6 zile după declanșarea grevei minerilor, ministrul Energiei s-a lăsat convins să plece la Complexul Energetic Oltenia pentru a discuta cu liderii sindicali, iar premierul Viorica Dăncilă a anunțat, la începutul ședinței de Guvern, că a luat mai multe măsuri. Una dintre acestea - trimiterea ministrului Anton Anton la "Târgul Jiu".





"Ne preocupă situaţia de la Complexul Energetic Oltenia și funcţionarea sistemului energetic național și am ținut cont de toate semnalele apărute în spațiul public în ultimele zile. Astfel, am dispus următoarele măsuri: să-mi fie prezentată de urgenţă situaţia stocurilor de cărbune, o analiză detaliată a situaţiei minerilor, a veniturilor lor şi a condiţiile de lucru, precum și soluții de modernizare a Complexului Energetic Oltenia. Corpul de control să înceapă în această dimineață o acţiune de verificare la Complexul Energetic Oltenia. I-am cerut ministrului Energiei să meargă în această dimineață la Târgul Jiu, să discute cu oamenii și să vină urgent cu soluții", a declarat Viorica Dăncilă.

CITEȘTE ȘI:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















10721 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    A mers la Tg Jiu (Joi, 17 ianuarie 2019, 14:26)

    Kosmos [utilizator]

    A cosnstatat ca nu e nici o greva si a raporatat Prim Ministruluui ca e o farsa
  • +12 (12 voturi)    
    sa-i aduca si ei ceva de la targ (Joi, 17 ianuarie 2019, 14:26)

    Francisc 1 [utilizator]

    sunteti rai si va radeti de genialul prim ministra!
    • +7 (7 voturi)    
      păi da, (Joi, 17 ianuarie 2019, 19:09)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      ce, știe lumea că la Videle nu se făcea niciodată târg, cu roată, lanțuri și călușei? Numai la Gratia, la băftosul ăla de hamster flaușat.
  • +10 (10 voturi)    
    Chiar asa a vrut (Joi, 17 ianuarie 2019, 14:33)

    Frank777 [utilizator]

    sa spuna l-a trimis la targul de voturi pentru PSD la Jiu, locul unde castigau alegerile usor, ca la targ, mai cu o tocmeala mai cu o bere,o galeata, un mic cu mustar. Acum i-au prins minerii la greu si scot de la ei tot ce vor. Nu se lauda PSD ca este partidul care plateste salarii fara numar? Este ! Sa plateasca ! Vine Olguta cu valiza de bani.
  • +12 (12 voturi)    
    Daca (Joi, 17 ianuarie 2019, 14:35)

    Jar [utilizator]

    n-ati inteles ce inseamna analfabet functional,aveti acum un exemplu relevant...
  • -15 (19 voturi)    
    Târg, târgul. Forma "târgu" este incorecta. (Joi, 17 ianuarie 2019, 14:36)

    simplex1 [utilizator]

    Eu nu găsesc "târgu" ca fiind una din formele corecte ale lui "târg". Târgu Jiu este pronunțare de inculți care vad ca toate publicațiile îl scriu asa.

    Citat:
    " O nouă gafă a premierului ​Viorica Dăncilă: I-am cerut ministrului Energiei să meargă la "Târgul Jiu" "
    • +9 (11 voturi)    
      Dragutule / draguta, (Joi, 17 ianuarie 2019, 14:59)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      numele proprii, inclusiv numele de orase, au forma fixa si se folosesc ca atare. Nu primesc articol. Tu ai terminat scoala generala, sa inca nu?
      • -8 (12 voturi)    
        Ia cauta tu "Clujul" sau "Brașovul"! (Joi, 17 ianuarie 2019, 16:30)

        simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

        Exista forme articulate pentru denumirile orașelor. Numele de localități primesc articol.
        • +6 (8 voturi)    
          IN NUME mai tata! (Joi, 17 ianuarie 2019, 17:36)

          Habermas [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

          Numele orasului nu este Clujul ci Cluj.
          Targu Mures, nu Targul Mures; respective OrasUL Targu Mures.
    • +9 (11 voturi)    
      Articol (Joi, 17 ianuarie 2019, 15:00)

      osica [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Daaa, e corect. La fel de corect este „Mihai Bravul”, „Târgul Neamț”, „familia Munteanul”, „vârful Moldoveanul” etc. Bine că ne-ați luminat!
    • +9 (11 voturi)    
      Si (Joi, 17 ianuarie 2019, 15:07)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      tu tot la fel,analfabet functional?
    • +5 (7 voturi)    
      geniule (Joi, 17 ianuarie 2019, 15:09)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      .
    • +6 (8 voturi)    
      Comment sters de user (Joi, 17 ianuarie 2019, 15:32)

      DiDiRo [anonim] i-a raspuns lui simplex1

    • +6 (8 voturi)    
      Ceea ce... (Joi, 17 ianuarie 2019, 15:48)

      brifcor [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      nu întelegi, simplet, e ca "Târgu Jiu" e un nume propriu, care nu se declina ca unul comun
    • +10 (10 voturi)    
      Care e diferenta dintre Pitesti si Ploiesti? (Joi, 17 ianuarie 2019, 16:29)

      Hababaeba [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      La Ploiesti poti sa te pitesti dar la Pitesti nu poti sa te Ploiesti.
      Evident, cuvantul Ploiesti este gresit. Ar trebui sa ii schimbe numele.
  • +11 (11 voturi)    
    O inteleg pe Dancila, si eu faceam (Joi, 17 ianuarie 2019, 14:36)

    Habermas [utilizator]

    genul astea de greseli cand eram in clasa 1 la scoala :)
    ...
  • +14 (14 voturi)    
    Bine ca nu l-a trimis la ... (Joi, 17 ianuarie 2019, 14:47)

    LoBa [utilizator]

    ... "Targul" Mures :P
    • +7 (7 voturi)    
      Sau la... (Joi, 17 ianuarie 2019, 15:24)

      brifcor [utilizator] i-a raspuns lui LoBa

      Turnul Severin :)
  • +12 (12 voturi)    
    bai dezarticulatilor !!! (Joi, 17 ianuarie 2019, 14:51)

    natbl73 [utilizator]

    duamna pm a articolat fuarte bine subiectul !!!
    ...sau supstantivul ?! whatever....
  • +6 (6 voturi)    
    Targu Joi, Targul din Piata Constitutiei... (Joi, 17 ianuarie 2019, 15:04)

    morometu [utilizator]

    Are vreo importanta? Daca vine cu...masuri la sacosa, de ce sunteti cartitori? Cocoana pica economia pe noi, pica tara asta de incompetenta conducere iar tu in afara de a silabisi niste cuvinte de pe foi, nu esti in stare de nimic. ZERO BARAT!
  • +6 (6 voturi)    
    ce gentili (Joi, 17 ianuarie 2019, 15:07)

    Bogdan Radu [utilizator]

    sunt redactorii hn: au consemnat in text 'ultimele zile' si nu 'ultimile', asa cum rosteste agramata pe la 0:35. Hai sa mai lasam una sa treaca :))
  • +6 (6 voturi)    
    târgul de energie (Joi, 17 ianuarie 2019, 15:28)

    anonimicus [utilizator]

    Târgul Jiu o fi un târg de energie ...
  • +9 (9 voturi)    
    Viata bate bancul (Joi, 17 ianuarie 2019, 16:40)

    Hababaeba [utilizator]

    Era bancul ala cu vizita tutei in Marea Britanie. "Ba vreti sa ma fraieriti, ce sa caut iarna la mare? "
    Na si acum a trimis pe Anton (care toarna beton) la targ, sa negocieze.
  • +3 (3 voturi)    
    Campia Libertatii de la Alba Iulia loveste din nou (Joi, 17 ianuarie 2019, 21:04)

    revo [utilizator]

    .