Augustin Lazăr, vizibil iritat după ce a fost întrebat despre demisie: Faceți o campanie de presă împotriva Ministerului Public, când ar trebui să fiți îngrijorați de valul de violență

de MH     HotNews.ro
Joi, 17 ianuarie 2019, 10:23 Actualitate | Esenţial


Augustin Lazar
Foto: Agerpres
Procurorul general Augustin Lazăr a fost vizibil iritat de întrebarea unui jurnalist despre o demisie a sa, acuzând o campanie de presă împotriva Ministerului Public, în condițiile în care "îngrijorările ar trebui să fie legate de valul de violențe și de siguranța oamenilor".

"Aţi vrea dumneavoastră să faceţi o presiune politică asupra procurorului general să-şi dea demisia în contextul în care Ministerul Public îşi desfăşoară activitatea la standarde constituţionale? Am observat că faceţi o campanie de presă împotriva Ministerului Public, în contextul în care dumneavoastră ar trebui să fiţi îngrijoraţi de valul de violenţă şi de problemele privind siguranţa cetăţeanului, şi să nu atacaţi în fiecare seară instituţiile judiciare”, a declarat Augustin Lazăr, joi dimineață, întrebat de un jurnalist dacă își va da demisia.

În 24 octombrie 2018, Tudorel Toader a anunțat declanșarea procedurii de revocare din funcție a procurorului general Augustin Lazăr, al cărui mandat la conducerea Parchetului General expiră la sfârșitul lunii aprilie 2019. Ministrul Justiției a enumerat 20 de acuzații la adresa procurorului general, între care "probleme grave de comportament și comunicare publică, probleme grave de management, lipsa organizării eficiente și a asumării responsabilității, discursuri eminamente politice și acuzații la adresa autorităților statului, contestarea deciziilor Curții Constituționale" sau "modul de desfășurare a anchetei privind intervenția jandarmilor la protestul din 10 august din Piața Victoriei".

În 27 decembrie, ministrul Justiției i-a trimis din nou președintelui Klaus Iohannis cererea de revocare a procurorului general, iar șeful statului a anunțat că nu îl va revoca din funcție pe Augustin Lazăr.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














2466 vizualizari

  • -7 (15 voturi)    
    mai bine (Joi, 17 ianuarie 2019, 10:36)

    cucuveauamov [utilizator]

    era iritat cand semna protocoale sfidand constitutia.
    • +3 (7 voturi)    
      Neuronii te-au lasat (Joi, 17 ianuarie 2019, 11:30)

      Keni [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Ti-a spus si corupta CCR ca protocolul din 2016 este partial constitutional. Are in spate OUG. Dar tie ti s-a spart vena si nu mai vezi si gandesti bine. Pacat. Bea o apa.
      • -4 (6 voturi)    
        Partial constitutional, partial gravida... (Joi, 17 ianuarie 2019, 12:36)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Keni

        Partial constitutional, partial gravida...

        Sigur ca da, dupa inteligenta #rezist, ceva e constitutional daca "are in spate OUG"...sa fie conforma cu Constitutia e doar ceva colateral..."hehehe, partial".
        • -1 (3 voturi)    
          CCR consideră şi Parlamentul vinovat (Joi, 17 ianuarie 2019, 14:14)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          vinovat de protocoalele SRI-PÎCCJ.
          Acelaşi conflict juridic de natură constituţională a fost constatat şi ca urmare a protocolului 09472 din 8 decembrie 2016, doar cu privire la art. 6, alin. (1), art. 7, alin (1) şi art. 9, precum şi de exercitarea, în mod necorespunzător, a controlului parlamentar asupra activităţii Serviciului Român de Informaţii.
          • +1 (1 vot)    
            Da, Parlamentul a dormit / inca doarme in izmene (Vineri, 18 ianuarie 2019, 9:57)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui ty

            Da, Parlamentul a dormit / inca doarme in izmene in privinta controlului SRI.

            O alta indicatie a adancimii statului paralel. Alora le era frica si sa intrebe "pentru ce acesti bani, mai baieti?" In conditiile in care bugetul s-a triplat in cativa ani.
  • +3 (9 voturi)    
    lala band ! (Joi, 17 ianuarie 2019, 10:36)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    La escroci si la cretini place violenta ! Multa, multa violenta ! Hahahaha !
  • -6 (12 voturi)    
    E bine asa! (Joi, 17 ianuarie 2019, 10:40)

    newlook [utilizator]

    E bine asa! Poate, ocupat cu altele, nu-si mai gaseste timp sa-i apere pe penalii Portocala, Onea, Grupul infractional organizat de la Ploiesti, de la Oradea....
    ...Ca, sa faca treaba de procuros general si nu de politruc imputit, ar fi prea mult sa-si schimba obiceiurile dupa atatia ani pe prestatie la "Stapanu' ".
  • +6 (12 voturi)    
    are dreptate! (Joi, 17 ianuarie 2019, 10:49)

    liviu_ [utilizator]

    atata face presa...
    pune presiune pe justitie

    si peste 1-3 ani cand o iesim doar cu pistolu dupa noi ca sa nu ajungem jefuiti minim la destinatie... aceeasi presa o sa urle ca nu-si face justitia treaba!
    • -3 (5 voturi)    
      Asta-i tare. Apocalipsa 1740. Inedit (Joi, 17 ianuarie 2019, 11:29)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      "....si peste 1-3 ani cand o iesim doar cu pistolu dupa noi ca sa nu ajungem jefuiti minim la destinatie...."

      ===================

      Asta-i tare. Apocalipsa 1740. Inedit.
      Apocalipsele economice, neplata salariilor, pensiilor, biletelor ITB, caderea tavanelor, peretilor, burselor si senzorului de lumina, atacul iminent al rusilor, koreenilor si klingonienilor, tsunami-urile si cutremurele Dragnea, Valcov, Tariceanu si Vasile (cum, care Vasile?)...
      ...ei bine, toate apocalipsele de mai sus devin plictisitoare, noroc ca esti inventiv, ai venit cu Apocalipsa cu Mitraliera.

      Daca tot le ai cu Apocalipsele, o predictie mai mititica nu faci pentru prietenii HN? Ceva despre numerele la Loto de saptamana viitoare, nu peste trei ani, cum vizionezi matale apocalipsele?
      Intreb pentru un prieten.
  • +3 (7 voturi)    
    Haha (Joi, 17 ianuarie 2019, 11:12)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Cine se scoala de dimineata departe ajunge :)) Pare valabila si la postacii pe$edisti de serviciu :)) Merita si ei un post caldut, eventual o promovare la varf pentru servicii :))
  • +1 (3 voturi)    
    DA...raspunsul trebuie sa fie afirmativ (Joi, 17 ianuarie 2019, 11:32)

    cepreudonim [utilizator]

    de genul...DA....imi dau demisia din asociatia jucatorilor de table...

    si....IMI-ESTE-RUSINE-CU-PREMIERUL-MEU