Casa memorială "Avram Iancu” din Târgu Mureș, vandalizată. Au fost scrise mesaje obscene și "Trăiască Ungaria"

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 17 ianuarie 2019, 9:30 Actualitate | Esenţial


mesaje obscene casa memoriala
Foto: Facebook
Casa memorială "Avram Iancu” din Târgu Mureș a fost vandalizată, pe fațada acesteia fiind scrise mesaje obscene. Deputatul PMP Marius Pașcan a postat pe Facebook fotografii și cere autorităților să identifice urgent persoanele care au făcut acest lucru.

Pe fațada Casei memoriale "Avram Iancu” au fost scrise mesaje obscene, precum și "Trăiască Ungaria".

"Provocatori fără de minte au cutezat, astăzi, să murdărească fațada unei clădiri de referință din Târgu-Mureș, a Casei memoriale ,,Avram Iancu", de pe strada care poartă (re)numele Crăișorului munților, a eroului național al românilor. În inscripția profanatoare sunt incluse, cu conotații triviale, și numele martirilor Horea, Cloșca și Crișan, simboluri ale mișcărilor țărănești și răscoalei din 1785", scrie deputatul PMP.

El amintește că anul trecut o altă fațadă a unei clădiri din Târgu-Mureș a fost mâzgălită cu o inscripție ofensatoare la adresa României, poliția identificând un suspect de etnie maghiară despre care nu se mai știe nimic oficial de atunci.

Pașcan cere instituțiilor de ordine publică să înceapă de urgență cercetări pentru identificarea autorilor și să comunice public măsurile luate în cazul precedent.

"Ascunderea sub preș din culpabile rațiuni a numelui vinovaților, precum și a sancțiunilor dispuse împotriva unor astfel de fapte reprobabile, inadmisibile, nu va face altceva decât să stimuleze asemenea producții iresponsabile. Să vedem acum cine se teme mai mult de UDMR și evită aplicarea corespunzătoare și respectarea legii la Târgu-Mureș? Cui îi tremură genunchii pentru o funcție publică, când trebuie să-și facă datoria profesională pentru climatul necesar de liniște și siguranță publică?!", adaugă deputatul PMP.

















2182 vizualizari

  • -7 (13 voturi)    
    . (Joi, 17 ianuarie 2019, 9:36)

    aplaudatu [utilizator]

    Ne da voie UE sa luam masuri sau e doar o manifestare civilizata multiculti ce trebuie apreciata conform standardelor uniunii?
    • -3 (7 voturi)    
      mi-ai luat-o inainte! (Joi, 17 ianuarie 2019, 10:54)

      complet_ret [utilizator] i-a raspuns lui aplaudatu

      Nu, nu trebuie blamata UE, dar aiureala asta cu multculturalitatea si "celebram diversitatea!" este intr-adevar o problema!
  • -5 (11 voturi)    
    Injuraturi in romaneste? "Baszom a szad" (Joi, 17 ianuarie 2019, 9:38)

    fLoreign [utilizator]

    Ceva nu se potriveste. Doar fraierii musca la prostia asta.
  • +4 (8 voturi)    
    Parlamentul Romaniei este Obligat (Joi, 17 ianuarie 2019, 9:40)

    un domn [utilizator]

    Sa Declare 15 Martie Zi de Doliu National pentru Comemorarea Genocidului Comis cu Buna Stiinta la Ip si Treznea

    Aceasta Zi de Doliu National apoi sa se inscrie in Constitutia Romaniei
    • +7 (9 voturi)    
      Adevarata zi de doliu (Joi, 17 ianuarie 2019, 9:50)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      trebuie sa fie 21 Decembrie, când o gașca organizată de CRIMINALI au ucis sute de oameni doar pentru a-și anexa țara ca să o poatâ jefui si distruge. ACEI CRIMINALI SUNT INCA LIBERI, ca si ticăloșii care au gazat zeci de mii de #rezist in august 2018.
  • +6 (6 voturi)    
    Eu aș sancționa Poliția Locală. (Joi, 17 ianuarie 2019, 9:44)

    asavreau [utilizator]

    Ce face Poliția Locală?Dacă-i casă memorială,este în grija autorităților locale și deci ele sunt vinovate când apar astfel de acte.Toți vor să primească salarii mari și să nu facă nimic.România se îndreaptă spre anarhie confundată cu democrația.Fiecare face ce vrea.Nu vezi poliție locală,nu poliție circulație și de aceia elemente lipsite de bun simț,produc efecte care crează conflicte interetnice.Cineva avea ca//obiectiv//casa memorială.Să fie dat afară.
  • +6 (6 voturi)    
    Huniada (Joi, 17 ianuarie 2019, 9:47)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Va iesi la tv Hunor să ne spună că e un gest izolat, care nu reflecta pozitia găștii de infractori udmr (al cărei program prevede autonomia etnică). Un așa-zis partid care contribuie din plin la distrugerea Rom. ca susținător al gruparii de crima organizata p$$d+alde.
  • +4 (4 voturi)    
    Bine (Joi, 17 ianuarie 2019, 10:00)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Bine, ba, pe$edeule :)) Bravo, Liviule!
  • -5 (9 voturi)    
    care e mesajul obscen??? (Joi, 17 ianuarie 2019, 10:18)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    Gura?