Rise Project: Codrin Ștefănescu ar putea primi 4 milioane de euro pentru un teren scos ilegal din proprietatea comună și pe care îl va vinde Primăriei Capitalei

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 16 ianuarie 2019, 13:41 Actualitate | Esenţial


Codrin Stefanescu
Foto: Agerpres
Secretarul general interimar al PSD, Codrin Ștefănescu, se pregătește să încaseze 4 milioane de euro de la Primăria Capitalei prin vânzarea cu 156 euro/mp a unui teren cumpărat cu 6,7 euro/mp, scrie
Rise Project.

În noiembrie 2013, urmând o inițiativă a primarului Sorin Oprescu, Consiliul General al Municipiului București (CGMB) a hotărât exproprierea unei salbe de terenuri, astfel încât să facă posibilă extinderea Bulevardului Timișoara până la întâlnirea cu șoseaua de centură a orașului.

Printre loturile de pământ pe care hotărârea CGMB le-a nominalizat pentru această expropriere se găsește și unul pe care Codrin Ștefănescu îl deține în coproprietate cu o fostă colaboratoare a magnatului imobiliar Dragoș Dobrescu (48 de ani).

Terenul lui Ștefănescu și al fostei colaboratoare a lui Dobrescu – în suprafață de 3,18 hectare – reprezintă cea mai mare parcelă dintre cele aproape nouăzeci, pe care CGMB și-a propus să le cumpere de la particulari pentru a putea construi prelungirea Bulevardului Timișoara.

Astfel, din cele 68 de milioane de lei puse la bătaie pentru acest scop, 22 de milioane le vor reveni lui Ștefănescu și fostei colaboratoare a lui Dobrescu.

Cum cei doi dețin respectivul teren în raportul de 80%-20%, lui Ștefănescu îi vor reveni 4 milioane, iar asociatei lui, 1 milion.

Citește continuarea pe
Rise Project

















11864 vizualizari

  • +24 (24 voturi)    
    Se vinde scump (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 13:44)

    billy34 [utilizator]

    ipochişmenul...
    • +16 (16 voturi)    
      Cine crede că-i proprietar de drept? (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 15:56)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui billy34

      Codrin Ștefănescu a lucrat hoțește.Nu a cumpărat terenul de la proprietari care l-au dobândit legal.Cu informații privind planurile vechi ale unor localități a contactat posibilii moștenitori de la care a cumpărat ieftin.Moștenitorii au crezut ce le-a spus el,că nu au nici-o șansă și au vândut ieftin.Metoda a fost introdusă de niște comuniști greci care au început să facă astfel de afaceri în România,după 1989.Planurile le obțineau de la comuniștii români,foști prin administrația orașelor, care nu aveau curajul să acționeze direct.De multe ori se foloseau de proprietari fantomă,când știau că foștii proprietari nu mai au urmași.Aveau informații bune.Ăștia vorbesc de statul paralel,dar statul paralel sunt ei.
      • +4 (4 voturi)    
        Așa a obținut și tablouri,cărți rare. (Joi, 17 ianuarie 2019, 8:31)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Mai sunt din ăștia.Încep să scoată capul,să-și arate ce au.Fudulia nu le dă pace.Adrian Năstase este din echipă.Și Adrian Severin.Se discută de terenuri,dar au jefuit și tablouri,mobilier,manuscrise și alte lucrări de patrimoniu.Social-democrație originală!
  • +26 (26 voturi)    
    hehe (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 13:56)

    transpenibilus [utilizator]

    Cap de pendula le da inghetata bucurestenilor cu ajutorul PSD si a Firei. Bun, frumos.
    • +22 (22 voturi)    
      Saptamana Eminescu: (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 14:25)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      Capul lui lucind la Lună
      Seamana cu-n cap de ***ă
  • -19 (25 voturi)    
    Cum ramane cu Belina, Brazilia, Valiza? (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 14:05)

    newlook [utilizator]

    Cum ramane cu Belina, Brazilia, Valiza? Ca Rise asta a fost rau tare...da' s-a intamplat ceva?
    Intreb si eu.
    • +6 (6 voturi)    
      Pai n-ai vazut ca nu mai intra nimeni la parnaie? (Joi, 17 ianuarie 2019, 0:01)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Sensul e invers, se iese din parnaie!!! Romanistan a ajuns Raiul Hotilor!!!
    • +4 (4 voturi)    
      Putintica rabdare, stimabile... (Joi, 17 ianuarie 2019, 0:46)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Putintica rabdare.
  • +28 (28 voturi)    
    ce draguuuuuuutz (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 14:06)

    liviu_ [utilizator]

    cap de penis este rasplatit pentru slugarnicia fata de zeul dracnea!
    • +23 (23 voturi)    
      Îndrăgnește să crezi (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 14:26)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Si Partidul iti va fi recunoscator
  • +27 (29 voturi)    
    Ce ma mira ca mai sunt 20%... (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 14:10)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...de "cretani" care si maine ar vota psd. Ptr o galeata cu ulei, zahar si 50 lei in plus la pensie...
    • -13 (15 voturi)    
      Da' sa vezi indobitocire si mai mare... (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 15:42)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      Ca unii voteaza pentru "50 de lei mai mult la pensie" e una, dar cat de dobitoc poti sa fii sa votezi pentru "pensie mai mica cu 25%"?
      Ia zi si matale, ca te vad mai citit, asa dupa fituica, dupa servita.
      In plus, in conditiile in care alegatorul intra singur in cabina de vot si nu-l controleaza nici Dumnezeu, cat de imbecil poate fi cineva care sustine ca alegatorul ar fi votat dupa galeata cu ulei primita acum o saptamana, daca el credea altfel?
      • +9 (9 voturi)    
        ehh (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 18:02)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Da, e un mare subiect asta cu pensiile la voi in Rusia. Inteleg ca Putin va taie pensiile si creste varsta de pensionare. Nasol, ce sa zic.
      • +4 (4 voturi)    
        Nu mai dobitoc decat cel care se vinde (Joi, 17 ianuarie 2019, 0:03)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        pentru o Galeata, goala. Si btw, care pensie mai mica cu 25% stimabile??? De ce dezinformezi?
      • +4 (4 voturi)    
        Ca sa votezi pentru o pensie ceva mai mica... (Joi, 17 ianuarie 2019, 0:50)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        .. nu e usor deloc.
        Trebuie sa fi absolvit macar opt clase, la modul functional, nu pe la universitatile frecventate de pesedisti.
        Si trebuie sa mai ai si un dram de bun simt comun, macar atat cat sa-ti permita sa pricepi ca nu Dragnea si banda lui de borfasi iti platesc pensia, din banii lor. Ca-ti promit pielea ursului din padure.
  • +25 (25 voturi)    
    pacat de omul asta (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 14:11)

    mos ion roata [utilizator]

    A achizitionat terenul ca sa cultive cartofi si acuma astia s-au gasit sa extinda bdul Timisoara tocmai peste terenul sau.In mod sigur daca ar fi stiut ce se va intampla si-ar fi cumparat teren mult mai departe de Bucuresti si de interesele Primariei Generale.O rog pe dna Primar General sa incerce sa evite proprietatea domnului in cauza contribuind astfel la dezvoltarea agriculturii nationale.Omul asta chiar merita (...vreo cativa ani)
  • +23 (23 voturi)    
    Da' ce preturi ... (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 14:12)

    Tore [utilizator]

    Cum sa dai 156 de euro/mp la o parcela de 3 hectare cand se vand parcele de case (deci mult mai mici) cu toate utilitatile la 50-60 de eu/mp? Hotii astia chiar nu se mai opresc???
    • +9 (9 voturi)    
      exagerezi putin, (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 16:32)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Tore

      nu gasesti in Buc parcele de case sub 100 euro mp.
      Insa ai si dreptate: pamantul lui Codrin este in porumbi, si este extravilan....e prea mult sa dai 156 eur.mp. Nici daca il parceleaza in loturi mici si il baga i circuitul urban, nu il vinde cu 156 euro/mp pe piata libera.
      Tzeapa ne-o luam noi.
  • +17 (17 voturi)    
    asta in timp.... (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 14:13)

    cepreudonim [utilizator]

    ....in timp ce PMB plateste 5 milioane clientelei de partid...bebelusii mor in maternitati?

    Ce dor imi este de Ceausescu....cine isi mai aminteste ca s-a apucat de construit CANAL DUNARE-MAREA NEAGRA, sau de SUBMINAREA ECONOMIEI NATIONALE????
  • +19 (19 voturi)    
    Teren luat de la Institulul Pasteur prin smecherie (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 14:54)

    Criscat [utilizator]

    ..ca nu s-a nascut asta ca proprietar sau l-a mostenit de la ma-sa.
  • -5 (13 voturi)    
    Ce calcul e asta? (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 14:59)

    Gauloise [utilizator]

    Daca primesc impreuna 22mil, cum ii revin lui 4 daca are 80%????
    • +10 (12 voturi)    
      Cei 22 mil.sunt RON, cei 4 mil.sunt euro (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 15:23)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Gauloise

      ...
    • +9 (9 voturi)    
      22 milioane lei! (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 15:30)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Gauloise

      Lui ii revin 4 mil euro!
    • +4 (4 voturi)    
      ieuro (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 16:31)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Gauloise

      pentru pastrarea proportiilor avand in vedere investitia initiala de 10000 euro, intrucat cumpararea a avut loc demult (alt euro, inainte de denominare, etc.)
  • +12 (12 voturi)    
    E putin la nord vest de (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 15:32)

    Rahan5 [utilizator]

    zona Drumul Taberei (sectorul 6 probabil).
    E o distanta mica spre vest pana intra in Centura Capitalei, chiar langa un CET.
    In mod normal, valoarea pamantului pentru a construii case ar fi trebuit sa fie relativ mica pentu ca CET-ul polueaza, arata urat etc.
    Pentru Codrin singura sansa sa faca multi bani cu terenul asta este tocmai aceasta extindere a Bulevardului Timisoara peste terenul lui.
  • +14 (14 voturi)    
    De la așa ceva sa încăierat Firea cu Dragnea. (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 15:59)

    asavreau [utilizator]

    Nu vedeți că sau potolit certurile.Firea a dat banii,Codrin a încetat atacul.
  • +12 (12 voturi)    
    Saracul comunist milionar.... (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 17:34)

    aramos [utilizator]

    ...
  • +8 (8 voturi)    
    Asta inseamna (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 19:50)

    Remulus si Rromus [utilizator]

    Sa stii sa faci afaceri cu statul.
    • +2 (2 voturi)    
      asa este. (Joi, 17 ianuarie 2019, 10:51)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Remulus si Rromus

      Afacerile cu statu sunt cele mai profitabile....din pacate nu doar in Romania, ci peste tot in lume. Statul plateste si nu face nazuri la calitate.
      • +1 (1 vot)    
        As mai adauga ceva (Joi, 17 ianuarie 2019, 11:31)

        Remulus si Rromus [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Iar acest tip de afaceri iti asigura inclusiv rampa de lansare morala. Dupa cateva astfel de afaceri in care devii bogat poti scrie carti cu ce bun esti tu si poti tine conferinte unde sa le spui celorlalti ce prosti sunt ei ca nu au facut bani ca tine.

        Banii ca banii insa pozitia de moral highground este priceless!