Igor Dodon, despre Mihai Eminescu: S-a născut moldovean. A plecat din viață în România

de MH     HotNews.ro
Marţi, 15 ianuarie 2019, 15:29 Actualitate | Esenţial


Igor Dodon
Foto: Facebook
Preşedintele prorus al Republicii Moldova, Igor Dodon, insistă că Mihai Eminescu este moldovean. "S-a născut moldovean, în Moldova. A plecat din viață în România", a afirmat Dodon. El a mărturisit că în studenție a fost pe punctul de a traduce în limba franceză "Luceafărul" lui Eminescu, scrie ziarulnational.md.

Marți dimineață, Igor Dodon a depus flori la bustul lui Eminescu de pe Aleea Clasicilor din centrul Chişinăului, la împlinirea a 169 de ani de la naşterea poetului, el afirmând, cu această ocazie, că Eminescu "s-a născut moldovean".

"Mihai Eminescu este un simbol pentru noi toți. Știu că sunt discuții - moldovean sau român. S-a născut moldovean, în Moldova. A plecat din viață în România, după ce acea parte a teritoriului a devenit a României. Sunt ferm convins că este un clasic al nostru, al tuturor și trebuie să învățăm și să studiem opera sa", a declarat Dodon.

El a mărturisit că în studenție a fost pe punctul de a traduce în limba franceză "Luceafărul" lui Eminescu: "Și chiar îmi reușea".

Igor Dodon a fost întrebat și în ce limbă a scris Mihai Eminescu, iar șeful statului s-a limitat să spună doar că poetul "s-a născut în Moldova".

"Cea mai actuală" poezie a lui Eminescu i se pare lui Dodon a fi "Glossă", mai ales că "suntem în campanie electorală": "Noi vom fi la toate rece. Pentru că totu-i val și ca valul trece".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















3734 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Trist (Marţi, 15 ianuarie 2019, 15:39)

    ruskimushki [utilizator]

    chiar nu mai au camioane in Republica Moldova ?
    • +8 (8 voturi)    
      L-au omorat romanii... asta sugereaza! (Marţi, 15 ianuarie 2019, 16:45)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

      Cu alte cuvinte, Bidon le transmite moldovenilor ca Eminescu a murit ajutat; de romani!

      Propaganda antiromaneasca il foloseste pe Eminescu impotriva romanilor!


      • 0 (0 voturi)    
        Propaganda cu iz (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 10:18)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        de cipic nespalat al vreunul slav moscovit.
  • +8 (8 voturi)    
    s-a nascut in principatul Moldova (Marţi, 15 ianuarie 2019, 15:45)

    Kosmos [utilizator]

    A fost unit cu Transilvania si Valahia . Apoi denumita cu ajutorul turcilor Romania, ca apoi sa fie violata de rusi
  • +6 (8 voturi)    
    Conform rusilor, Eminescu era capitan. (Marţi, 15 ianuarie 2019, 15:47)

    emil bobu [utilizator]

    Si nu orice capitan, ci de submarin. Cel putin asa aparea pe o medalie de vanzare in Vladivostok, ani in urma.

    E in natura rusilor sa minta.
    • 0 (0 voturi)    
      E spatiul vital prea mare (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 10:04)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      si bate vantul prin teste.
  • +11 (13 voturi)    
    Ipotesti (Marţi, 15 ianuarie 2019, 15:48)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Eminescu s-a nascut la Ipotesti, care, din fericire, e si azi in jumatatea de Moldova ramasa româneasca.

    Dodon bate câmpii ca orice comunist de nadejde.
    • -2 (4 voturi)    
      ... (Marţi, 15 ianuarie 2019, 16:37)

      Relativ_neutru [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

      Eminescu NU s-a nascut la Ipotesti. S-a nascut in Botosani.
      • +2 (2 voturi)    
        Soleni sau Botosani. (Marţi, 15 ianuarie 2019, 16:56)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Relativ_neutru

        A facut liceul la Cernauti.
      • +3 (3 voturi)    
        Botosani, poate. (Marţi, 15 ianuarie 2019, 17:23)

        Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui Relativ_neutru

        Sau Ipotesti. Sora sa mai mare, Aglae, sustinea ca Mihai s-a nascut la Ipotesti...

        In fine, nu asta e esential (Botosani sau Ipotesti) in contextul afirmatiilor lui Dodon ;-)
  • +11 (13 voturi)    
    Asa e. Eminescu e moldovean (Marţi, 15 ianuarie 2019, 15:55)

    Hans Metter [utilizator]

    e nascut la Ipotesti judetul Botosani. Problema e ca jumatate de moldova au luat-o rusii si au transformat o in alta tara numita republica moldova.

    Moldova e Romania la fel cum Eminescu e roman.
  • +4 (6 voturi)    
    Bine ca nu s-a nascut in Berlin (Marţi, 15 ianuarie 2019, 16:00)

    terkos [utilizator]

    ca era prusac :)
  • +7 (9 voturi)    
    hahaha (Marţi, 15 ianuarie 2019, 16:12)

    liviu_ [utilizator]

    e moldovean... numai ca NU e nascut in Moldova, ci in judetu Botosani... stiti... Botosani... Romania....

    dar na... comunistii tre sa minta.... ce e nou?!
  • +4 (4 voturi)    
    Dar alesii nostri cum i-au cinstit memoria? (Marţi, 15 ianuarie 2019, 16:22)

    D-or [utilizator]

    Mi-ar fi placut daca si alesii nostri ar fi facut pelerinaj la Ipotesti, la Teiul lui Eminescu, la Belu..., daca ar fi recitat macar cite o strofa...
  • +8 (8 voturi)    
    Igor Dodon, ,,moldovean" si el (Marţi, 15 ianuarie 2019, 16:26)

    Rahan5 [utilizator]

    a scris si el o poezie asemanatoare cu „Ce-ți doresc eu ție, dulce Românie” scrisa de Eminescu :

    ,,Ce-ţi doresc eu ţie ?, inca ne-rusificata Românie,
    Ţara mea de jafuri, ţara mea de-i doare pe romani.
    Braţele nervoase, arma de tărie,
    La trecutu-ţi Antonescu (Crin), mare viitor cu Dragnea sa ai !“
  • +17 (17 voturi)    
    Eminescu s-a nascut roman (Marţi, 15 ianuarie 2019, 16:30)

    arap [utilizator]

    Dodon s-a nascut prost.
    • 0 (0 voturi)    
      Donez caramida. (Miercuri, 16 ianuarie 2019, 10:05)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui arap

      .