Calin Popescu Tariceanu: 2008 va fi un an de chibzuinta in plan financiar. Nu ne putem permite pomeni electorale

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 5 februarie 2008, 13:25 Actualitate | Esenţial


Inflatia a fost una dintre temele principale ale intalnirii
Foto: Rompres
Premierul Calin Popescu Tariceanu, ministrul Finantelor, Varujan Vosganian, si guvernatorul BNR, Mugur Isarescu, s-au intalnit, marti, pentru a discuta problema inflatiei. Primul ministru a anuntat, in urma intalnirii, intr-o conferinta de presa, ca mentinerea cresterii economice este singura solutie pentru cresterea bunastarii fiecarui cetatean. El a subliniat ca 2008 va fi un an de chibzuinta, si nu se vor face in niciun caz pomeni electorale. Una dintre consecinte - majorarile salariale nu vor depasi 11 procente. 

  • "Pentru ca cresterea economica din ultimii 3 ani sa continue, este nevoie de politici prudente", a subliniat primul ministru. Calin Popescu Tariceanu a subliniat ca in anul 2008 este nevoie de multa prudenta in politicile financiare, mai ales din cauza crizei financiare de pe pietele internationale.
  • El spune ca este nevoie sa se tina cont de evolutia inflatiei si de un echilibru intre inflatie si nivelul de crestere a salariilor. Calin Popescu Tariceanu avertizeaza ca, in lipsa unei politici prudente a salariilor, cu majorari salariale nu mai mari de o cifra sau de cel mult 11%, va avea loc o crestere a inflatiei, iar inflatia, a avertizat primul ministru, afecteaza in primul rand categoriile defavorizate.
  • Calin Popescu Tariceanu a mai anuntat ca, in cazul in care vor fi venituri mai mari la buget, aceasta nu inseamnca ca se vor face cheltuieli mai mari de la buget, tocmai pentru a se evita cresterea inflatiei, si a subliniat ca a observat o frenezie a cheltuielilor in administratia locala. Primul ministru a adaugat ca deficitul bugetar trebuie sa se incadreze in prevederile Tratatului de la Maastricht, adica sa nu depaseasca 3%.
  • La randul sau, guvernatorul Bancii Nationale, Mugur Isarescu, a anuntat ca anul acesta este tintita o crestere economica de 6%. El a explicat ca scopul intalnirii de astazi a fost corelarea politicilor BNR cu cele ale Guvernului, pentru a se da consistenta intregului pachet de politici economice.
  • Mugur Isarescu a mai atras atentia ca nu pot fi cresteri salariale peste cresterea productivitatii muncii, deoarece s-ar crea dezechilibre, care s-ar rasfrange asupra cursului leului.
  • Ministrul Economiei, Varujan Vosganian, a anuntat ca nu sunt semnale ca pretul energiei va creste, asa cum s-a intamplat cu pretul gazelor naturale.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1705 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Prudenta la fel ca si atunci cand a marit pensiile (Marţi, 5 februarie 2008, 14:08)

    cristian [anonim]

    Ce gluma.
  • +2 (2 voturi)    
    (...) (Marţi, 5 februarie 2008, 14:11)

    Emma Heart [utilizator]

    Nu mai aveti ce sa dati, ca ne-ati saracit de tot.

    Dar naiba stie ... Poate ne taxeaza saracia, ca si asa e prea multa.
  • +2 (2 voturi)    
    ..."pomeni electorale".. (Marţi, 5 februarie 2008, 14:36)

    ileana [anonim]

    La cat va duce pe voi capu', ultima tampenie facuta a fost sa mariti alocatia ( care se dadea copiilor mici uar celor peste 7 ani scolarizati !)...si dupa asta, sa nu o mai acordati celor care au implinit 18 ani, dar sunt inca cuprinsi intr-o forma de invatamant la zi!
    Oare cine voteaza? Tiganul care nu merge la scoala are sub 18 ani si primeste alocatia, sau tanarul peste 18 ani caruia i-ati taiat alocatia?
  • +2 (2 voturi)    
    e groasa rau (Marţi, 5 februarie 2008, 14:45)

    Florin [anonim]

    Daca un economist super destept sta langa 2 impostori care se pricep doar la srl-uri insemna e nasol rau
  • +1 (1 vot)    
    Prudenta... (Marţi, 5 februarie 2008, 15:15)

    nimeni [anonim]

    Cumpararea celor 48 de Mercedes-uri ,tot din prudenta se face?!...nici scarba nu mai imi e...
  • +1 (1 vot)    
    Mama voastra de banditi (Marţi, 5 februarie 2008, 16:08)

    Dan [anonim]

    Ca sa mearga economia trebuie sa nu fie inflatie.
    Ca sa nu fie inflatie trebuie sa creasca preturile si salariile sa ramana pe loc sau sa creasca mai putin decat preturile. Asta este tot ce stiu ei din stiintele economice. Asta aplica de 18 ani. Noi saracim iar iei se imbogatesc. Mama voasta de banditi.
    • 0 (0 voturi)    
      Mda (Marţi, 5 februarie 2008, 17:09)

      bubu [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Pai eu nu ma mir ca tu saracesti mai Dane, cu asemenea argumentari nu o sa ajungi departe.
      • 0 (0 voturi)    
        Sa va fie rusine (Marţi, 5 februarie 2008, 18:27)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui bubu

        Bubule care sunt argumentarile tale ca avem preturi unele mai mari ca in vest iar salarii de 7-8, 10 ori mai mici.
        Ce dracu de argumente economice aduci ca traim din ce in ce mai rau de mai bine de 60 de ani.
        Chiar nu iti este rusine sa vorbesti de argumente economice cand vedem ca toti cei cinstiti saracesc in Romania. Nu va este rusine sa cereti intelegere de la un popor care rabda de foame.
        • 0 (0 voturi)    
          corect (Miercuri, 6 februarie 2008, 14:56)

          bubu [anonim] i-a raspuns lui Eu

          este foarte corect. multi oamenii cinstiti in romania saracesc, dar daca te duce capul un pic poti sa o si duci bine. este si mai adevarat ca daca pe deasupra esti nesimtit si fara scrupule poti fii chiar bogat. in schimb argumentele lui dan sunt total pe din afara. intreaba-ti profesorul de economie sau un prieten care se pricepe. imi va da dreptate
          • 0 (0 voturi)    
            Asa da ... (Miercuri, 6 februarie 2008, 18:28)

            Eu [anonim] i-a raspuns lui bubu

            o intorci ca la Ploiesti, cu toate ca tavna de om superior noua celorlalti razbate in final "intreaba-ti profesorul de economie sau un prieten care se pricepe. imi va da dreptate".
            Oricum e mai bine ca prima data. Parerea mea.
    • 0 (0 voturi)    
      Auzi la asta ..... (Marţi, 5 februarie 2008, 20:46)

      MLZ [anonim] i-a raspuns lui Dan

      "iar inflatia, a avertizat primul ministru, afecteaza in primul rand categoriile defavorizate"

      Pentru o replica ca asta m-a dat afara de la ora in scoala generala! :o)))

      Inflatia afecteaza in primul rand PE CEI CARE AJUNG ULTIMII LA CRESTERILE SALARIALE, ori onor Guvernul mareste prima oara salariile celor mai defavorizati, ca doar d'aia sunt liberali, sa aiba grija de proletari.

      Ce dracu' mha Caline, iar ne vedem la toamna!?!?
  • 0 (0 voturi)    
    O fi obosit... (Marţi, 5 februarie 2008, 17:59)

    Claude [anonim]

    de cite pomeni o fi dat in 2007. Nu mai e nevoie de pomeni pe 2008, pentru ca le vor iesi pe nas penelistilor cele date anul trecut. Cum v-ati asternut, asa dormiti!
  • 0 (0 voturi)    
    relvolutia de catifea este iminenta (Marţi, 5 februarie 2008, 18:59)

    fero [anonim]

    imbecili de guvernanti...voi urmati!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Cantecul Lebedelor sau Semnalul de Alarma? (Marţi, 5 februarie 2008, 22:11)

    uluit [utilizator]

    Uite ca s-au intalnit baietii ca sa ne convinga ca, economia romaneasca inca mai "duduie"...
    Trebuie sa remarc faptul c-au schimbat putin nota, fata de previziunile optimiste, realitatea ne-a aratat ca oricand este posibila deprecierea monedei nationale (RON) si scaderea bursei, cauzele fiind de ordin intern, datorita retragerii de pe piata a unor investitii speculative si a scaderii increderii investitorilor seriosi. Influenta internationala in acest caz, nu pare sa mai fie scuza situatiei economiei romanesti.

    Dupa aprecierile mai multor organisme internationale care au dat semnale de alarma negative la adresa economiei romanesti, scazand rating-urile de tara. Nu pot sa trag decat o singura concluzie... Ca politica economica din tara noastra-i facuta dupa ureche.
    Doar asa... sa cante frumos.
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. ce am intrat in Europa?! (Marţi, 5 februarie 2008, 22:42)

    jos_taxa_auto [anonim]

    N-avem niciun beneficiu ca am intrat in Europa: salariile nu s-au marit, drept de munca afara n-avem, masini nu ne putem aduce din cauza unor taxe aberante! Cat sa mai asteptam?! Suntem nu numai o generatie de sacrificiu, ci una sacrificata de-a dreptul!!! Faceti economia tarii functionala in ansamblu, nu afacerile personale, prin protectii arbitrare!