VIDEO Pasageri blocați în autobuzul care îi transporta la avion, pe Aeroportul Otopeni

de RH     HotNews.ro
Luni, 14 ianuarie 2019, 16:33 Actualitate | Esenţial


Pasageri blocati in autobuz, Otopeni
Foto: Hotnews
După o întârziere de cateva ore, pasagerii unui zbor de pe Aeroportul Internaţional Otopeni (București-Timișoara) au fost ținuți peste jumătate de oră blocați în autobuzul ce îi transporta la aeronavă. Ușile autobuzului au fost deschise abia după ce mai mulți pasageri s-au plâns că li s-a făcut rău.









Avionul care urma să transporte pasagerii din București în Timișoara trebuia să decoleze la ora 21.25, însă potrivit angajaților, din cauza unei greve ce avea loc în Belgia, cursa a fost amânată mai bine de 3 ore.




După tensiunea așteptării, oamenii au fost urcați în două autobuze de transfer către aeronavă și ținuți alte 30 de minute în așteptare în interiorul autobuzelor, cu ușile închise, până când mai mulți pasageri s-au plâns că li s-a făcut rău.

"Ne sufocăm! Deschide ușa! Nu suntem animale să stăm închiși!", a strigat o femeie din autobuz (vezi video), în timp ce și alte persoane insistau ca ușile să fie deschise.

"De ce ne-ați urcat în autobuz? Ca să stam aici ca vitele?", a întrebat un alt pasager după ce angajații firmei care se ocupă de aceste operațiuni au deschis în cele din urmă ușile, dar nu au permis coborârea.

Cursa în cauză aparținea companiei aeriene Ryanair. Potrivit purtătorului de cuvânt al Aeroportului Internațional Otopeni, contactat de HotNews.ro, vina pentru această situație aparține firmei Menzies Aviation, care se ocupă de operațiunile de Ground Handling, precum transportul pasagerilor către aeronave.

Reprezentanții Menzies Aviation nu au putut fi contactați.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














13999 vizualizari

  • -12 (22 voturi)    
    fake news (Luni, 14 ianuarie 2019, 16:45)

    aplaudatu [utilizator]

    In Belgia stat civilizat nu exista greve ca nu sunt motive.
    Urmeaza sa aflam ca in Franta se dau foc la masini in strada?
    • +1 (3 voturi)    
      . (Marţi, 15 ianuarie 2019, 11:06)

      sictireanu [utilizator] i-a raspuns lui aplaudatu

      Sarcasm bolsevic.
  • +4 (14 voturi)    
    Otopeni - alt monument de incompetenta (Luni, 14 ianuarie 2019, 17:01)

    voxpopulix [utilizator]

    Aeroportul Otopeni ar trebui ars si reconstruit de la zero. Un loc mizerabil, un chin pentru oricine are ghinionul sa ajunga acolo.

    Si aceste autobuze respecta legislatia in vreun fel? mereu sunt inghesuiti oameni cu bagaje, claie peste gramada, jumatate stau in picioare.
    • +5 (5 voturi)    
      Autobuzele .. (Luni, 14 ianuarie 2019, 20:46)

      PaulX [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      Din pacate asa este peste tot (prin Europa) cand se merge la avion cu autobuzul (decat daca ai norocul sa printer ultimii si sa vina inca un autobuz si sa fie doar 10 pasageri in acel autobuz)..
      Eu nu as da vina numai pe firma de Ground Handling, ci si pe linia aeriana, respective Ryanair. La ce slot mic lasa intre zboruri ale aceleasi aeronave (undeva la 30 min), sansele de intarzieri sunt foarte mari. Iar daca erau in intarziere prespun ca le-or fi dat ok-ul celor de la sol sa inceapa imbarcarea si sa aduca eventual pasagerii langa pista de aterizare si sa faca debarcarea si imbarcarea din mers sa mai castige ceva timp :).
    • +2 (2 voturi)    
      Exact Vox Populi! (Marţi, 15 ianuarie 2019, 10:31)

      Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      Incompetenta aceea nu este intamplatoare, ci a fost VOTATA de oameni, care in decemrbie 2016 au facut o alegere!

      Daca doreau competenta, atunci nu ar fi votat taman pedesereul!

      Dar, nu avem ce face, asta a fost vointa poporului: VOX POPULI, VOX DEI!
  • +5 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 15 ianuarie 2019, 8:51)

    [anonim]

  • +2 (2 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 15 ianuarie 2019, 10:54)

    [anonim]