Patru bărbați au spart casa unui general. Hoții voiau să fugă în Portugalia, dar ar fost prinși de poliție

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 20:47 Actualitate | Esenţial


Politia
Foto: Politia Romana
Patru bărbați, suspectați că au spart casa unui general MAI, în timp ce acesta se afla la un parastas, au fost prinși de polițiști în București, având asupra lor bijuterii din aur și bani. Cei patru se pregăteau să plece în Portugalia.

Hoții care au spart casa generalului Toma Zaharia, în localitatea Tărtărești, din județul Dâmbovița, au fost prinși, sâmbătă seara, după o acțiune comună a polițiștilor din Dâmbovița și a celor de la Poliția Sectorului 1 din cadrul DGPMB care i-au identificat pe cei patru bărbați.

Surse judiciare au declarat, pentru Mediafax, că suspecții ar fi luat din casa generalului bijuterii din aur, ceasuri de damă și bărbătești și bani. Se pare că cei patru bărbați aveau bilete de avion spre Portugalia.

Ei au fost preluați pentru continuarea cercetărilor și urmează să fie reținuți pentru 24 de ore, pe baza de ordonanță.

Casa ar fi fost spartă în timp ce acesta era la parastasul tatălui său.

















8284 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    . (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 20:59)

    tirolez [utilizator]

    cata operativitate
  • +19 (19 voturi)    
    Bine ca nu era vreun general MAI (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 21:11)

    Tara_lu_Peste [utilizator]

    Daca era un oarecare Gigel din sect.2 Bucuresti, hotii nu erau prinsi niciodata, chiar politia dadea vina pe tine( de ce tii bijuterii si obiecte de valoare in casa)...peste 2-3 ani primeai un plic de la politie cu un Vasile( prins la furat si incarcat cu alte 10-20 de dosare cu autor necunoscut.
  • +19 (19 voturi)    
    Probabil... (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 21:17)

    CezarN [utilizator]

    ... ca au spart UNA dintre casele generalului.
    Acuma, ca s-a aflat cam ce se afla in pestera lui Alibaba ar fi interesant ca generalul sa-si justifice mica avere.
    • +3 (3 voturi)    
      :-) De la vreo matusa Tamara... (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 22:56)

      iLiBERAL [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Problema e ca mai sint multi alti generali cu casele ca niste pesteri de-ale lui Alibaba, care acum sint turbati de furie ca prostul ala n-a fost in stare sa-si ascunda ca lumea bijuteriile de familie si au devenit cu totii, peste noapte, tzinte pentru neohaiduci.

      O revolutie - cu tot tacimul - macar din 100 in 100 de ani e la fel de necesara ca o aratura adinca de toamna.
  • +17 (19 voturi)    
    alo hotiii (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 21:25)

    ceoteldrum [utilizator]

    va dau un pont.mergeti la tu(dorel) la furat ca nu va face nimic,daca va prinde in fapt va da maxim o...amnistie
  • +19 (19 voturi)    
    Se fură hoții unii pe alții! (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 21:35)

    prec [utilizator]

    Unii mai hoți ca alții.
  • +20 (20 voturi)    
    Hotii fura de la hoti (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 21:43)

    Irina25 [utilizator]

    O fi rau?
    • +12 (12 voturi)    
      Rau e ca nu fura numai de la hoti (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 21:55)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

      Fura si de la oameni cinstiti. Ai curajul in Romania sa pleci si sa lasi casa singura cateva zile??? Mai ales daca ai un service mai acatarii, o masina mai buna si te si imbraci bine??? Te fileaza luni de zile si te fura chiar cand esti la service.
      • +3 (3 voturi)    
        Adică dacă ești un bugetar cu funcție? (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 22:26)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        La ei ai făcut referire, așa-i?
  • +4 (4 voturi)    
    felicit pe aceasta cale (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 22:05)

    stefan2008 [utilizator]

    ...hotii.

    Altfel cine stie cand ar fi fost prinsi. Asa macar au fost hoti cinstiti si au ajutat Romania furand in modul in care sa fie prinsi.
    Multumim din inima pentru omenia hotilor!
  • +3 (3 voturi)    
    traim in 2 lumi diferite (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 23:22)

    Kosmos [utilizator]

    Una pt jmekeri cu relatie si alta pt amarasteni
    La primii Politia face flicul sarind din pat la cei din urma nici nu se dau jos din pat
  • +2 (2 voturi)    
    Una din casele luiToma Zaharia!!?, (Duminică, 13 ianuarie 2019, 15:28)

    florian3619 [utilizator]

    fost secretar de stat la MAI prin anii `96-2000?. A fost implicat in celebre cazuri de trafic mafiot - confiscari de: stupefiante si precursori, sume in valuta, carburanti - alcool - tigari, etc.Parte din bunuri, cofiscate ca probe au disparut din depozitele securizate ale MAI. La pecursorii pentru stupefiante a fost implicata si sotia sa - cazul Sintofarm. La traficul cu carburanti din Banatul Sarbesc spre Pancevo a avut spijinul lui Vacaroiu. Prin "pensionare discreta a scapat de inchisoare.
    In concluzie:
    a) pagubitul trebuie sa cada la intelegere cu hotii ca acestia sa nu spune tot ce au furat, fiindca nu poate dovedi cum a dobandit acele bunuri.
    b) hotii trebuie iertati fiindca au furat pe un hot mai mare