Românul care i-a tradus discursul lui Donald Tusk: „N-a avut nici măcar o zi la dispoziție să învețe să-l citească. Dacă avea mai mult, lumea ar fi crezut că știe românește”

de Andreea Ofiteru     HotNews.ro
Vineri, 11 ianuarie 2019, 15:19 Actualitate | Esenţial


Donald Tusk, discurs la Ateneu
Foto: Captura video
Cel care a tradus în româneşte discursul preşedintelui Consiliului European Donald Tusk este Dan Mărăşescu, şeful Unităţii de Traducere în Limba Română de la Consiliul Uniunii Europene. Într-un interviu pentru HotNews.ro, traducătorul a spus că a lucrat la discursul preşedintelui Donald Tusk cu o zi înainte ca acesta să-l rostească la Ateneul Român şi că acesta a avut numai câteva ore la dispoziţie ca să înveţe să-l citească. De ajutor a fost înregistrarea audio pe care Mărășescu i-a trimis-o.

"Eu am lucrat la traducere numai în ziua dinainte, adică alaltăieri. El n-a avut nicio zi de fapt la dispoziţie pentru a învăţa să-l citească. Bănuiala mea e că a avut mult mai puţin timp decât crede lumea. Tocmai de asta sunt impresionat. Cred că l-a citit foarte bine în condiţiile date. Şi cred că dacă ar fi avut timp să repete mai mult ar fi crezut lumea că ştie româneşte", a spus traducătorul.

După ce a terminat traducerea care era actualizată pe măsură ce veneau noi informaţii de la cabinetului preşedintelui Donald Tusk, Dan Mărăşescu a înregistrat audio discursul şi l-a trimis colegilor de la cabinet.

Dan Mărăşescu nu s-a întâlnit niciodată cu Donald Tusk, dar a rămas impresionat de discursul pe care acesta i l-a trimis să-l traducă.

"Din punctul de vedere al unui traducător discursul e foarte interesant, n-aş zice că e greu de tradus, dar şi prin importanţa politică pe care o are şi prin faptul că recurge la metafore şi la alte procedee retorice asta face textul interesant pentru un traducător. Pe mine personal m-a impresionat discursul preşedintelui, nu în ultimul rând pentru că l-a citit în limba română", a spus Dan Mărăşescu.

Acesta a mai spus că a lucrat cam 3 ore la traducere. "Dacă ar fi fost numai o traducere probabil că mi-ar fi luat numai o oră, o oră jumătate. Dar aici am lucrat în timp real, adică mai veneau mici modificări, le mai integram, le discutam cu colegii mei de acolo şi mi-a luat vreo 3 ore, după care am înregistrat discursul", a mai spus traducătorul.

Potrivit CV-ului, Dan Mărășescu lucrează de 13 ani ca translator la Consiliul Uniunii Europene. Este absolvent al liceului „Mihai Eminescu” din Cluj-Napoca şi al Facultăţii de Litere a Universității „Babeș-Bolyai” din Cluj, departamentul de Limbă Engleză.

Reamintim că preşedintele Consiliului European, Donald Tusk, a ținut, joi seară, la ceremonia de deschidere a președinției Consiliului UE, un discurs în limba română, menționând că prima mașină din familia sa a fost o Dacia 1300, a socrului său, iar acum socrul fiului său conduce un Duster.



„România are puterea de a fascina și de a încânta. În familia mea, prima mașină a fost Dacia 1300 a socrului meu. Întâmplarea face că, astăzi, socrul fiului meu conduce și el o Dacie Duster. Totuși, mai mult decât mașinile românești mă fascinează intelectualii și sportivii români. Mircea Eliade, pe care l-am citat mai devreme, Emil Cioran, dadaistul Tristan Tzara, Eugen Ionescu sunt toți eroi ai imaginației mele", a spus Tusk.

CITEŞTE ŞI VIDEO ​Discursul integral în limba română al președintelui Consiliului European, Donald Tusk

CITEŞTE ŞI Helmuth Duckadam, după ce Donald Tusk l-a lăudat: "Nu am visat vreodată ca numele meu să fie menționat de Președintele Consiliului European"


Citeste mai multe despre   









Citeste pe MedLife.ro
Mituri despre colesterol










36332 vizualizari

  • +11 (39 voturi)    
    hehe (Vineri, 11 ianuarie 2019, 15:24)

    transpenibilus [utilizator]

    Bine Cluj.
    Teleorman la Moscova cu voi ca ne-a ajuns.
  • +35 (45 voturi)    
    Nota 10 (Vineri, 11 ianuarie 2019, 15:27)

    cetateanulmodern [utilizator]

    Nota 10 pentru interpret si traducator. Comparatiile cu Vasilici si Viorici nu-si au rostul...
  • +44 (56 voturi)    
    Veorica (Vineri, 11 ianuarie 2019, 15:44)

    Carcalete [utilizator]

    N-a stiut Dancila ca Tusk vorbeste romaneste.
    Cate i-ar fi spus ea despre Mircea Eliada si Tristan Tzara ...
  • +36 (48 voturi)    
    Excelent! (Vineri, 11 ianuarie 2019, 15:48)

    BibiAfricanul [utilizator]

    Un model de politician. A vorbit romaneste mult mai bine ca Vasilica.
    Veselica noastra a ramas la nivelul ieftinirii medicamentelor gratuite, la "devastarea" statelor eurpene in ceea ce priveste crestera economica si a realizat ea, care este, ca viitorul e inainte si nu inapoi....
    As vrea sa trag o concluzie, dar nu-mi vine nimic la indemana......
    • -23 (27 voturi)    
      un model de politician (Vineri, 11 ianuarie 2019, 17:17)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui BibiAfricanul

      păcat că nu-l vor polonezii.
      • +8 (12 voturi)    
        Spre deosebire de el (Vineri, 11 ianuarie 2019, 18:14)

        GeorgeOrwell [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Spre deosebire de el, tu, Mazeta esti apreciat ca fiind un model de mizerabil si minte putreda
      • +7 (11 voturi)    
        credeam ca stii doar ai scris: "un model de (Vineri, 11 ianuarie 2019, 20:06)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        politician"
        În anii 1990, Donald Tusk a fost membru al Parlamentului , printre care și vicepreședinte al Senatului.

        În acei ani a publicat o serie de cărți despre istoria orașului Gdańsk, dintre care unele s-au dovedit a fi bestseller-uri.

        În 2001, Donald Tusk a fost unul dintre inițiatorii noului partid centric numit Platforma Civică, iar în 2003 a devenit liderul său.

        În 2007, după o campanie dură, a învins partidul de guvernământ și a devenit prim-ministru . El a ocupat funcția de șapte ani, ceea ce la transformat în cel mai îndelungat prim ministru în Polonia democratică și primul care a fost reales.

        În perioada de șapte ani, Polonia a continuat să mențină creșterea economică, iar în perioada crizei economia poloneză a crescut cu aproape 20% , o performanță record în Europa.

        În 2014, Donald Tusk a fost ales în funcția de președinte al Consiliului European, iar în 2017 a fost reales pentru al doilea mandat de 2,5 ani.
        https://www.consilium.europa.eu/en/european-council/president/biography/
        • -2 (4 voturi)    
          Dar despre cazul de fraudă din afacerea Amber Gold (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 12:24)

          BlaBla1234 [utilizator] i-a raspuns lui ty

          În care e anchetat el și fiu-su de ce nu spun nimic?
          • +1 (1 vot)    
            Inteleg ca sunteti un adversar a lui Dragnea, (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 15:31)

            ty [utilizator] i-a raspuns lui BlaBla1234

            Valcov, Tariceanu . . . .
            • -2 (2 voturi)    
              Să înțeleg că și dvs sunteți acum împotriva lui (Duminică, 13 ianuarie 2019, 0:01)

              BlaBla1234 [utilizator] i-a raspuns lui ty

              Donald Tusk ...
      • +7 (11 voturi)    
        Racni rusu din mazeta (Vineri, 11 ianuarie 2019, 20:33)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        HeHe.
      • 0 (0 voturi)    
        Daca esti polonez,... (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 20:32)

        iLiBERAL [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        ... nu poti fi si politician si politruk.

        Tusk a ales.

        La romani nu e nici o diferenta intre politician si politruk, intre bine si rau, intre nationalism si internationalism, intre crestin si ateu, intre normal si anormal. D'aia Romania nu e Polonia.
        • 0 (0 voturi)    
          Și Polonia a ales ... (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 23:59)

          BlaBla1234 [utilizator] i-a raspuns lui iLiBERAL

          Și nu a fost Donald Tusk ...
          • 0 (0 voturi)    
            YEP! (Duminică, 13 ianuarie 2019, 17:24)

            iLiBERAL [utilizator] i-a raspuns lui BlaBla1234

            Asta ziceam si eu.
  • +32 (36 voturi)    
    e..... (Vineri, 11 ianuarie 2019, 15:56)

    liviu_ [utilizator]

    noua nu ne place un astfel de om... noua ne place tovarasa "tramvai" olguta sau tovarasa dancila care "nu stie sa vorbeste romaneste" ....

    tot aud din partea postacilor si votantilor psd "sa ne lasa in pare" "romania e tara suverana"
    asta e ca si cand un sinucigas cere sa fie lasat sa se arunce de la etaj!
    oamenii astia cer sa fie lasata romania sa se autodistruga... si tot ei urla apoi ca "strainii ne vor raul" cand de fapt ei vor sa ne apere de tampeniile facute de noi (sau cu noi complici)
  • -25 (37 voturi)    
    N-are cum, ceva nu e in regula (Vineri, 11 ianuarie 2019, 16:09)

    holinessdani [utilizator]

    Adica vine un strain si in loc sa ne certe, sa ne injure si sa ne dea lectii vorbeste frumos si cu respect despre Romania si romani?
    In loc sa ne ameninte cu pedepse groaznice, sa ne explice ce oameni de nimic suntem si cat de gresit am trait pana acum el ne spune ca suntem minunati si vorbeste cu optimism despre viitorul nostru?
    N-are cum, ceva nu e in regula.
    Sper ca nimeni de la "ambasade" sau de la "rezistenti" n-a ascultat ce a zis omul asta si sper ca nici sa nu le spuna nimeni. Nu ca ar asculta ei pe cineva dar e mai bine asa, sa-i lasam sa traiasca in lumea lor paralela.
    • +14 (24 voturi)    
      Bati campii cu borfasii tai .. (Vineri, 11 ianuarie 2019, 16:37)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      ..Nimeni nu i-a certat pe romani, i-a certat doar pe borfasi. Inteleg ca tu faci parte din tagma borfasilor si de aceea te simti ofensat. Si tot acest "certat" este pentru binele Romaniei si spre raul vostru, al borfasilor.
      • +3 (9 voturi)    
        Tactica bolsevica (Vineri, 11 ianuarie 2019, 19:00)

        coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Ce fac astia de PeSeDesc aici pe HN este o tactica veche bolsevica - promoveaza ca ucigasii de la conducere sunt acelasi lucru cu tara iar toti cetatenii sunt complici la actiunile luate de nomenKlatura.

        "Dai in mine , dai in tine , dai infabrici si uzine
        Dai in scoli , laboratoare , dai in clasa muncitoare
    • +3 (7 voturi)    
      Limbajul diplomatic - o noutate pentru Teleorman (Vineri, 11 ianuarie 2019, 17:59)

      krampus [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      E prima data cind auzi de politete si stil ? Nu trebuie sa inghiti pe nemestecate orice vorba, trebuie sa intelegi mesajul transmis diplomatic. Voi pesedistii sunteti obisnuiti ca la voi acasa, cu injuraturi si blesteme. Nu ma mir ca esti surprins.
    • +5 (9 voturi)    
      Asta ca sa intelegi si tu (Vineri, 11 ianuarie 2019, 20:35)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      ce inseamna civilizatie, a tras de urechi golanii borfashi care conduc tara, si nu ma refer numai la Guvern, absolut oricine a votat psd e Complice.
  • +27 (31 voturi)    
    Zero vs Tusk (Vineri, 11 ianuarie 2019, 16:19)

    europeanul2 [utilizator]

    Nu avem cum sa comparam mere cu pere. Pe cei de la PSD ii doare la Veorica...
  • +23 (27 voturi)    
    Mare scofala... (Vineri, 11 ianuarie 2019, 17:01)

    minus [utilizator]

    Nici Viorica n-a avut decat o viată la dispoziţie să înveţe să vorbească ceva română, dacă avea mai mult, lumea ar fi crezut că este vreo românca...

    Lasand gluma... omul este si politician si destept. Greu de crezut, nu-i asa?
  • 0 (2 voturi)    
    Mare actor! (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 20:22)

    iLiBERAL [utilizator]

    Uitindu-ma un minut la talentatul actor Tusk, iar apoi la comentariile entuziaste ale romanilor carora li s-a adresat, mi-am amintit de numeroasele clipuri video de pe youtube cu dresori de ciini care, in 2-3 minute, demonstreaza cum poti sa faci un ciine care nu te-a vazut niciodata pina atunci si care te latra furios, gata sa te sfisie, nu doar sa se gudure pe linga tine, dar si sa accepte, fara cea mai mica opozitie, sa ii pui lesa.

    Romanii, un popor usor de condus.
  • +1 (1 vot)    
    Pana de curand (Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 21:21)

    UpNext [utilizator]

    am crezut ca adresarea lui Tusk in limba tarii ajunse in presedintia rotativa a fost in premiera cu Romania. Apoi am aflat ca si cu Bulgaria a facut exact la fel: cuvantare in bg. mentiune fotbalist bulgar, mentiune om de cultura bulgar etc. Adica un format cvasiidentic aplicat in cazul celor doua tari, fara sa cunoasca o iota in limbile respective (poate ceva din bulgara, fiind limba slavica, ca si poloneza).


    Initiativa demna de un politician experimentat, dar in limitele curtuoaziei normale. Dar, pentru media damboviteana, parca a pogorat Isus pe plaiurile mioritice…..Deh, civilizatie marginala!
    • -1 (1 vot)    
      pai davca suntem randul doi.... (Duminică, 13 ianuarie 2019, 7:10)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      mai bine sa ne spuna adevarul, nu-i asa?
      Adica ca suntem cei mai viteji si mai drepti dintre traci, , daco-geti, priceputi in a face sa dispara banii ca fumul- raman