SONDAJ Sunt ok sancțiunile mărite pentru conducătorii de vehicule, dacă țin în mână dispozitive mobile la volan?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 11 ianuarie 2019, 14:54 Actualitate | Esenţial


Sondaj- Cu mobilul la volan
Foto: Hotnews
Ministerul de Interne a pus în dezbatere publică un proiect de lege ce prevede sancțiuni mai aspre pentru conducătorii de vehicule - șoferi, dar și alții pentru care nu au nevoie de permis de conducere, precum bicicliștii - în cazul în care folosesc dispozitive mobile, în mână, în timp ce conduc. Pentru șoferi, pe lângă amenda mai mare este prevăzută și suspendarea permisului de conducere.

  • Sunt ok propunerile de amendă mărită și suspendarea permisului? Participă la sondajul HotNews.ro





Citeste mai multe despre   









Citeste pe MedLife.ro
Mituri despre colesterol










4340 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    ce intrebare mai e si asta (Vineri, 11 ianuarie 2019, 14:58)

    Kosmos [utilizator]

    Circulas pe net niste filme groaznice cu soferi care statea pe FB . in secunda 2 cadavre iesite sfartecate pe geam
  • -16 (18 voturi)    
    Relativ (Vineri, 11 ianuarie 2019, 15:05)

    Calin123 [utilizator]

    Din pacate este relativ ce inseamna a folosi telefonul... Poate ca eu am hands-free in masina si am pus mana pe telefon doar ca sa raspund la un apel. E echivalent cu a pune mana pe radio ca sa schimb postul ceea ce nu mi se pare periculos.
    Apoi, daca am telefonul montat intr-un suport (in ideea de a naviga undeva), as putea sa folosesc telefonul pentru cautarea unei noi locatii sau chiar sa scriu ceva text pe o aplicatie de chat deja mi se pare o chestie periculoasa si conform legii "nu ai telefonul in mana".
    Chiar ieri eram prin oras cu masina pe un bulevard cu 3 benzi eu fiind pe banda cea mai din stanga si un alt sofer pe banda cea mai din dreapta. Niste pietoni au pus piciorul pe trecerea de pietoni (din partea stanga - partea mea) cand masina de pe banda din dreapta era la 5-6 m de trecerea de pietoni si avea cam 40 km/h. Eu am oprit pentru ca vazusem pietonii mai din timp dar celalalt conducator nu a oprit si a trecut pe trecerea de pietoni cam in momentul in care pietonii facusera 2m (deci nici macar nu ajunsesera pe banda din mijloc). In fata era o masina de politie si bineinteles ca l-au oprit. Ca si participant la trafic si vazand situatia, mie nu mi s-a parut absolut deloc ca ar fi fost o situatie periculoasa pentru pietoni pentru ca pietonii erau la vreo 6 metri de masina atunci cand masina a trecut peste trecerea de pietoni...
    • +15 (15 voturi)    
      totul e relativ ?? (Vineri, 11 ianuarie 2019, 15:21)

      tufy [utilizator] i-a raspuns lui Calin123

      pt. tine e relativa si legea circulatiei si acordarea de prioritate pietonilor ??!
      Deci se acorda prioritate doar daca nu sunt in pericol pietonii :p
    • +14 (14 voturi)    
      nu e nimic relativ (Vineri, 11 ianuarie 2019, 15:30)

      yyyxxx1981 [utilizator] i-a raspuns lui Calin123

      se refera clar la situatia cand vorbesti la telefon/citesti mesaje/te uiti la net avand mana ocupata mai multe secunde nu 1 cat sa apesi un buton. Iar legat de exemplu cu trecerea, tu i-ai vazut pe pietoni pt ca ai incetinit si ai fost atent. Celalalt s-a apropiat de trecere fara sa incetineasca si nici nu s-a uitat stanga-dreapta din timp sa vada daca sunt pietoni. In cazul de fata pietonii nu ajunsesera inca in fata acestei masini, dar ei ar fi putut ajunge, iar respectivul tot nu putea oprii. Nemai vorbind ca e f posibil ca pe respectiv sa il fi durut fix in pix de oprirea la trecere (vedem cu totii zilnic cazuri). Deci politia l-a oprit f corect si intemeiat.
  • -17 (21 voturi)    
    Prosti mai sunt romanii astia! (Vineri, 11 ianuarie 2019, 15:06)

    Marionette [utilizator]

    Uite-te doar in sondaj cum se ingramadesc sa dea bani borfasilor. Si borfasii tot vorbind la telefon si scuipand pe lege ii vor calca, omori si vor scapa.
    Orice presupune bani pentru ceata de infractori numiti stat e un proiect prost.
    Orice presupune restrangerea puterii borfasilor numiti Stat, invatamant privat, spitale private, militie privata, inchisoare privata, reprezinta un proiect bun.
    • +12 (16 voturi)    
      Mafia PSD nu plateste amenzi de circulatie (Vineri, 11 ianuarie 2019, 15:18)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Dragnea circula cu ITP expirat si nu s-a atins nimeni de el.

      Statul roman colcaie de slugi politice.
      • 0 (2 voturi)    
        Dar noi emitem pedepse pe net (Vineri, 11 ianuarie 2019, 16:47)

        Marionette [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        Ne inflamam si cream o justitie mai catolica decat papa in timp ce curvele de noi sunt mai perverse decat in filme xxx. Si ce rezulta la final?
        Un stat cu si mai multa putere de abuz. Nu merci! Sa nu mai vad intai betivi la volan ca in bar de relaxati si mai vorbim daca marim pedepsele!
    • +3 (3 voturi)    
      Inchisoare privata ? (Vineri, 11 ianuarie 2019, 17:20)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Am auzit ca Dragnea deja a inceput sa-si construiasca una. Tu esti antreprenor la acesta lucrare ?
  • +15 (15 voturi)    
    Sanctiunile marite sunt,evident,.... (Vineri, 11 ianuarie 2019, 15:39)

    gigiN [utilizator]

    ...binevenite,doar ca ar trebui sa avem si o politie rutiera care sa le aplice !!!
  • +16 (16 voturi)    
    sunt ok (Vineri, 11 ianuarie 2019, 15:41)

    AndJorj [utilizator]

    dar sa se aplice
  • +11 (11 voturi)    
    Daca nu se aplica, nici nu conteaza (Vineri, 11 ianuarie 2019, 15:45)

    AdrianBorza [utilizator]

    In Romania Politia Rutiera lipseste cu desavarsire din trafic, in afara radarelor nu exista politisti care sa dea amenzi pentru nimic. Pot mari amenzile si de 100 de ori, daca nu se dau amenzi cui o sa ii pese?
  • +11 (11 voturi)    
    Da (Vineri, 11 ianuarie 2019, 15:51)

    LauraB. [utilizator]

    Cu conditia sa fie si aplicate
  • +9 (9 voturi)    
    Fara camere in trafic nu facem nimic (Vineri, 11 ianuarie 2019, 16:19)

    bigbrother [utilizator]

    E musai ca traficul sa fie verificat cu ajutorul camerelor si foarte putin cu politisti, asta din x motive de timp, logistica, costuri, mita..lista poate continua.

    In Bucuresti exista un Centru de control al Traficului, nu stiu cat de multe se vad si se rezolva de acolo dar este un inceput care ar trebui extins si imbunatatit a.i sa se poata da amenzi foarte mari tuturor celor care uita ca s-au urcat la volan ca sa conduca masina si nu sa faca streaming pe Facebook, selfie etc.
  • +1 (3 voturi)    
    Da, dar... (Vineri, 11 ianuarie 2019, 16:48)

    Petru108 [utilizator]

    As face o regula ca la primirea permisului de conducere, fiecare sa primeasca gratuit un hands-free. Esti apoi prins ca vorbesti cu telefonul la ureche - 1 luna fara permis. Esti sofer de taxi sau de transport de calatori - 3 luni fara permis.

    Ce facem insa atunci cand stam blocati in trafic zeci de minute; se pot aplica exceptii astfel incat sa poti trimite un sms? Cred ca nu, deoarece nu poti apoi dovedi ce anume faceai pe gadget.