Judecătorul Cristi Dănileț: Ce ar fi dacă într-o zi am vedea armata pe stradă păzind democrația? Nu v-ar surprinde să realizați că ar fi constituțional? / Reacția Inspecției Judiciare

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 10 ianuarie 2019, 15:08 Actualitate | Esenţial


Cristi Danilet
Foto: Hotnews
Judecătorul Cristi Dănileț a scris, miercuri seară, pe Facebook, că armata ar putea să iasă pe stradă pentru a păzi democrația. ”Nu v-ar surprinde să realizați că ar fi ... constituțional!?”, spune Dănileț în postarea ce a atras atenția Inspecției Judiciare, care s-a autosesizat.

Ce scrie Dănileț pe Facebook:

”Poate că cineva remarcă totuși succesiunea atacurilor, destructurărilor și decredibilizarilor la adresa următoarelor instituții: DGIPI, SRI, SPP, Poliția, DNA, Jandarmeria, PICCJ, ICCJ, Armata. Nu par întâmplătoare după declararea sus și tare a 'abuzurilor instituțiilor de forță'. Știm cu toții ce ar însemna lipsirea de eficiență sau, mai rău, preluarea controlului politic asupra acestor instituții: servicii, politie, justiție, armată?

Și, apropo de Armată: oare s-a aplecat cineva asupra dispozițiilor art. 118 alin. (1) din Constituție potrivit cărora "Armata este subordonată exclusiv voinţei poporului pentru garantarea (...) a democraţiei constituţionale" ? Ce ar fi dacă într-o zi am vedea armata pe stradă păzind ... democrația, că tot am văzut azi că e in scădere coeficientul?! Nu v-ar surprinde să realizați că ar fi ... constituțional!?

Eu cred că nu vedem pădurea din cauza copacilor...”

Inspecția Judiciară s-a autosesizat după această postare și efectuează verificări, au confirmat, pentru Mediafax, reprezentanții IJ.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















5905 vizualizari

  • -6 (12 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 10 ianuarie 2019, 15:15)

    Lok [anonim]

  • +2 (4 voturi)    
    Armata Este Noi ? (Joi, 10 ianuarie 2019, 15:15)

    un domn [utilizator]

    Dupa ce Pleasca Musafirii de Azi !

    Haideti sa Haidem !
  • +7 (9 voturi)    
    Ce sa ne mai mire? (Joi, 10 ianuarie 2019, 15:26)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Dupa ce s-a dovedit ca Guardameria Românâ e sluga CIumei Rosii si a fost trimisa sa molesteze si sa gazeze zeci de mii de 'dusmani ai democratiei' , in statul mafioto-securist Teleormania orice e posibil. De la Dictatura lui Ceasca la Dictatura Hotilor, drumul e scurt iar istoria se poate repeta oricand.
  • +8 (10 voturi)    
    ce a spus (Joi, 10 ianuarie 2019, 15:32)

    liviu_ [utilizator]

    de s-a autosesizat IJ?!

    asta e legea! legea permite sa faci ce spune Danilet!
    mai mullt, e o parere personala! nu mai ai dreptul sa iti spui parerea personala?!

    IJ nu se autosesizeaza la declaratiile slugilor psd din justitie care acuza niste procurori INAINTE de o hotarare definitiva?! nu se sesizeaza asupra sefului lor acuzat de plagiat!?
    • +4 (6 voturi)    
      Exact asta vroiam sa intreb si eu!!! (Joi, 10 ianuarie 2019, 15:40)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      De ce s-a autosesizat? Sau chiar daca era in urma unei sesizari...
      • +3 (3 voturi)    
        Fiindca IJ e sub controlul comunistilor PSD (Joi, 10 ianuarie 2019, 16:13)

        emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        si stie ca Danilet spune adevarul, iar asa ceva nu tolereaza mafia PSD si oceanul de slugi din statul roman.
  • +9 (11 voturi)    
    Inspectia Judiciara (Joi, 10 ianuarie 2019, 15:34)

    nano2k [utilizator]

    "Inspecția Judiciară s-a autosesizat după această postare și efectuează verificări"

    Ce verifica, Constitutia?
    • +4 (4 voturi)    
      Verifica periutzele lui deddy (Joi, 10 ianuarie 2019, 16:06)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      alea de jos, sa vaza daca raspund ceva amenintator printre porii pielii scofalcite de-atata sifilis.
  • +5 (5 voturi)    
    Inspectia Komisarilor (Joi, 10 ianuarie 2019, 16:29)

    kent8 [utilizator]

    IJ s-a transformat in garda de corp a mafiei PSD, prigoneste oamenii legii si apara coruptii politici.