România își lansează oficial președinția UE. Cei mai importanți lideri europeni vin joi și vineri la București. Ceremonia va avea loc diseară la Ateneu, unde este anunțat și un protest

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 10 ianuarie 2019, 8:00 Actualitate | Esenţial


RomaniaEU
Foto: Guvernul Romaniei
​Ceremonia oficială de lansare a Președinției României la Consiliul Uniunii Europene va avea loc, joi, la Ateneul Român, la București fiind prezenți Jean Claude Juncker, Colegiul Comisarilor, președintele Parlamentul European, Antonio Tajani, și președintele Consiliului European, Donald Tusk.

UPDATE 13.26 Klaus Iohannis va participa la evenimentul de diseară și va ține și el un discurs, potrivit agendei prezidențiale.

Ceremonia oficială de lansare a Președinției României va avea loc începând cu ora 20.00, la Ateneu, unde Dăncilă, Juncker, Tajani și Tusk vor ține discursuri, urmate de un concert.

Pe de altă partă, tot joi seară, în fața Ateneului este anunțat un protest. Evenimentul care va avea loc sub deviza ”We need UE” și ”Vrem Europa, nu dictatură” a fost anunțat, pe Facebook, de organizațiile ”Rezistența”, ”Corupția Ucide” și ”Inițiativa România”. ”Vrem să fim alături de ei. Vrem să fim văzuți de ei. Vrem să se înțeleagă că, în ciuda politicilor guvernării actuale, românii sunt cetățeni ai Europei, care cred în valorile care stau la baza UE: libertate, stat de drept, justiție independentă, solidaritate, transparență în decizii și în cheltuirea banului public”, se arată în anunț.

La protest și-a anunțat prezența și filosoful Mihai Șora: ”Cei din stradă, nu cei de la tribuna oficială sunt oamenii cu adevărat vii ai acestei țări. Iar viii cu viii, hoții cu hoții. Europa suntem noi.”

Viceprimarul Capitalei, Aurelian Bădulescu, i-a transmis protestatarului Cristian Dide că nu poate organiza o manifestare, joi seară, la Ateneul Român, pentru că acolo organizează Ministerul de Externe un alt eveniment.

Vineri, Juncker va avea întâlniri bilaterale cu Iohannis și Dăncilă. Cele două reuniuni vor fi urmate de conferințe de presă:

10:30 - Președintele Jean-Claude Juncker va susține o conferință de presă comună alături de dl. Klaus Iohannis, președintele României, la Palatul Cotroceni

12:30 - Președintele Jean-Claude Juncker va susține o conferință de presă comună alături de dna. Vasilica-Viorica Dăncilă, prim-ministrul României, la Palatul Victoria,

Agenda vizitei lui Juncker include și întâlniri cu Călin Popescu – Tăriceanu, preşedintele Senatului, și Liviu Dragnea, președintele Camerei Deputaților.

Tot mâine, Colegiul Comisarilor va avea întâlniri cu președintele României și prim-ministrul României, pentru a discuta despre prioritățile Președinției române.

Restricții de circulație în Capitală

„În ziua de 10 ianuarie a.c., va avea loc ceremonia oficială de lansare a Președinției României la Consiliul Uniunii Europene, activitate ce va avea loc în clădirea Ateneului Român și Palatul Regal. Pentru buna desfășurare a evenimentului, se va restricționa traficul rutier, între orele 15.00-23.00, cu excepția organizatorilor și instituțiilor de asigurare a ordinii publice, pe următoarele străzi: -Str. Benjamin Franklin; -Str. Constantin Esarcu; -Str. Nicolae Golescu”, precizează Brigada Rutieră, printr-un comunicat de presă.

Potrivit sursei citate, totodată, se va restricționa traficul rutier și pietonal pe următoarele străzi: Str. Episcopiei, între orele 19.30 – 20.00; Calea Victoriei, între orele 21.30 – 21.45.

„Parcările care vor fi folosite pe perioada de desfășurare a evenimentului cu acces exclusiv pe baza permiselor de acces și a invitațiilor sunt următoarele: parcarea George Enescu; parcarea Sala Palatului; parcarea publică Constantin Esarcu; Parcările menționate mai sus vor fi rezervate cu sprijinul Polițiilor Locale competente teritorial, începând cu data de 09 ianuarie a.c., orele 22.00”, mai precizează Brigada Rutieră.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















3416 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    P$D a Transformat Romania ... (Joi, 10 ianuarie 2019, 8:03)

    un domn [utilizator]

    Intr o Tara de Refugiati
    https://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/100-000-de-oameni-au-manifestat-pasnic-vineri-in-piata-victoriei-psd-a-transformat-romania-intr-o-tara-de-refugiati.html
    • +3 (7 voturi)    
      Si pana la urma te duci diseara la Ateneu ? (Joi, 10 ianuarie 2019, 9:58)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Daca o sa ai nevoie de mine, cumva sa te scot de la sectie o cauti pe Ana Maria !! :))
      • +8 (10 voturi)    
        igen (Joi, 10 ianuarie 2019, 10:49)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        voi fi acolo

        ce as avea de pierdut ? Libertatea este un lucru / notiune care se apara ( chiar si dupa gratii ) cum gandesc, nu poate fi arestat !
  • +10 (14 voturi)    
    iar o sa urle cu "protest ilegal" (Joi, 10 ianuarie 2019, 8:36)

    liviu_ [utilizator]

    pai normal ca e ilegal... pentru ca ORICE protest anuntat de cei care nu sunt cu psd.... e declarat ilegal... face repede primaria un eveniment in acell oc declarat cu 3 ani inainte, desi nimeni nu stia de el....
    rezolva ei cumva...

    in schimb daca e miting psd (cu oameni adusi cu arcanu) face conditii, le da apa, le pune WCuri, si il aproca in 1-2 zile FARA PROBLEME!

    asta inseamna dictatura!
    • +4 (6 voturi)    
      Nu e un protest, e un miting de sustinere UE (Joi, 10 ianuarie 2019, 9:26)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Daca se aduna cateva mii de oameni in strada, nu e obligatoriu un protest, mai exista si alte tipuri de adunari.
    • +3 (3 voturi)    
      mamaliga romaneasca (Joi, 10 ianuarie 2019, 11:19)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Nu explodeaza asa usor si nici alifie multa nu ne trebuie, ne place durerea ..
      Bravo bucuresteni ...
  • -9 (15 voturi)    
    Protestatarul Cristian Dide (Joi, 10 ianuarie 2019, 8:36)

    Incomod3 [utilizator]

    Individul ala ar trebui sa fie in puscarie, sau in cel mai fericit caz intr-o institutie de boli psihiatrice... mai curand in a doua daca ma gandesc bine...
    • +4 (10 voturi)    
      Tu vorbesti despre Dragnea, de fapt. (Joi, 10 ianuarie 2019, 9:27)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

      Asa ca sunt de acord, Dragnea ar trebui sa fie la Rahova, sau la Balaceanca, e un interlop psihopat.
    • +4 (6 voturi)    
      hahaha (Joi, 10 ianuarie 2019, 9:55)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

      zise psdistul idiot...
    • +7 (9 voturi)    
      Noroc ca pe tine te incomodeaza gandirea, (Joi, 10 ianuarie 2019, 9:56)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

      asa ca nu prea gandesti !

      PS. De ce ar trebui Dide sa fie in puscarie, ma rog ?
      Sau intr-o "institutie" de boli psihiatrice ?

      PPS. Argumente, ceva ? Sau ne trimiti cum iti e obiceiul sa le cautam singuri pe internet (si sa le gasim "in cinci minute") ? :)))
      • -3 (5 voturi)    
        Despre morti numai de bine (Joi, 10 ianuarie 2019, 11:15)

        Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Iar despre persoanele cu handicap grav, tacere etica. Totusi, daca la fata locului isi face aparitia Fantoma alba, fugiti mancand asfaltul, asta nu stie decat de lege. V-am zis ca el nu va pati nimic, in timp ce 12 pasnici molotovisti avanseaza deja tenace si temeinic spre adapostul statului.
    • +6 (8 voturi)    
      Ca e incomod, pt psd??? (Joi, 10 ianuarie 2019, 10:08)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

      Pai 99% din psd ar trebui sa fie la spital, pt Cleptomanie si Mitomanie Cronica in principal, Prostie, ca e destula, Schizophrenia pt Daia, al’ cu Oaia, Dementa pt Mitraliera, Imbatranire Accelerata pt Todorovici, Slugarnicie Suprema pt TuDorel.
      Deci ce te caini aiurea???
      • +5 (7 voturi)    
        @incomod3 (Joi, 10 ianuarie 2019, 10:50)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        nu stie sa spuna ca este Constipat atat mental cat si Digestiv ! ( nu ai ce sa ii ceri ! )
    • -2 (2 voturi)    
      Sa inteleg ca (Joi, 10 ianuarie 2019, 17:31)

      Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

      aratarea aia e idolul si exemplul vostru de urmat de ati sarit asa, ca arsi sa-l aparati ? :) :) :) atunci... bine...
  • +1 (3 voturi)    
    Ha! (Joi, 10 ianuarie 2019, 11:18)

    lula [utilizator]

    Bafta, Europo!!!