Pedeapsă redusă pentru un violator din cauza condițiilor necorespunzătoare din penitenciar

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 9 ianuarie 2019, 17:16 Actualitate | Esenţial


Inchisoare
Foto: Stirile ProTV
Un condamnat la închisoare pentru viol și tentativă de viol a beneficiat de reducerea pedepsei cu 180 de zile, considerate executate suplimentar cu titlul de măsură compensatorie, din cauza condițiilor ”necorespunzătoare” din penitenciar, potrivit Mediafax. Decizia definitivă aparține Curții de Apel Oradea.

Potrivit unei sentințe definitive a Curții de Apel Oradea emisă la sfârșitul lunii decembrie 2018, inculpatul Petru Cristea Hera a primit și despăgubiri în valoare de 3.000 euro de la Statul Român în urma sesizării Curţii Europene a Drepturilor Omului (CEDO).

”Curtea de Apel Oradea constată că inculpatul Hera Cristea Petru a primit despăgubiri în valoare de 3.000 euro de la Statul Român pentru perioada de privare de libertate cuprinsă între 20.04.2014 - 23.01.2015, în urma sesizării Curţii Europene a Drepturilor Omului (CEDO). Constată că a executat în condiţii necorespunzătoare de detenţie începând cu data de 24 ianuarie 2015 un număr de 912 zile închisoare din pedeapsa de 3 ani şi 520 de zile închisoare pentru tentativă de viol, pentru care beneficiază de 180 zile închisoare considerate executate suplimentar cu titlul de măsură compensatorie. Având în vedere decizia ÎCCJ din aprilie 2018 scade 180 de zile închisoare considerate executate suplimentar ca urmare a compensării din restul de pedeapsă rămas neexecutat din pedeapsa de 3 ani şi 520 zile închisoare”, se arată în documentul citat.

Petru Cristea Hera, în vârstă de 47 de ani, a fost condamnat de mai multe ori la închisoare pentru săvârşirea a trei violuri şi a trei tentative de viol, fiind eliberat condiţionat în 21 septembrie 2017 după executarea a două treimi dintr-o pedeapsă de peste 4 ani primită în 2014 pentru o tentativă de viol.

La o lună după eliberarea condiționată, Parchetul de pe lângă Judecătoria Beiuș anunța, în octombrie 2017, că Petru Cristea Hera a încercat să îşi violeze mama, după ce a agresat-o fizic, cauzându-i leziuni traumatice ce necesitau un număr de 3 - 4 zile de îngrijiri medicale.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















2167 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    hmm (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 17:19)

    dum_i [utilizator]

    asta nu e tara de trait.
    e inchisoare pentru toti oamenii cinstiti care n-au fugit la timp
  • +11 (11 voturi)    
    asta in ziua (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 17:25)

    liviu_ [utilizator]

    in care circula alt articol despre un recidivist violator care a iesit din puscarie si a violat iar....

    multumim psd!

    dar sunt convins ca si acum o sa gaseasca o scuza excelenta slugarel, ciordache si postacii pesedei al de mazeta, cucuveaua mov si restu!

    ca doar merita omu pentru conditiile necorespunzatoare o micsorare de juma de an ca ce?! himenu se coase la loc, traumele psihice sunt supraevaluate,... da-o dracu de victima... sigur a facut ea ceva si l-a provocat....
    • +8 (8 voturi)    
      Normal (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 20:06)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Eu sper doar sa-si aduca aminte si in 2020 sa voteze stapanii rosii pentru ca a vazut ca l-au ajutat. Daca se pune bine cu ei, poate are noroc si-l propune sef la o institutie pentru drepturile femeilor si combaterea discriminarii sau si mai bine la o institutie a statului care se ocupa de victime ale violului, mai ales ca are experienta in domeniu.

      PSD are un obicei in a sfida cetatenii deci de ce nu?
      • +2 (2 voturi)    
        n-o sa voteze (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 21:40)

        trandafil [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        pentru ca va fi din nou in puscarie. Crezi ca aceasta canalie rezista mai mult de o luna in libertate? Isi toaca cei 3000 de euro cu care l-a cinstit rudotel din banii nostri si merge inapoi. Din pacate cu noi suferinte pentru alte fiinte nevinovate.
  • +10 (10 voturi)    
    .... (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 17:30)

    tirolez [utilizator]

    Sper sa dea peste una care are un cutit la ea si stie sa-l si foloseasca. Nu se mai poate in tara asta.
  • +11 (11 voturi)    
    In ce lume traim! (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 17:35)

    soundtrack [utilizator]

    Infractorii sunt recompensati pentru ca nu pot sa-si continue activitatile in tihna, iar cetatenii onesti care muncesc in diverse domenii sunt pedepsiti si furati!!!
  • +11 (11 voturi)    
    conditiile din spitale? (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 17:52)

    cristi_an [utilizator]

    sau conditiile in care invata copii in scoli? cu alea cum ramane?
    ce josnicie....
  • +7 (7 voturi)    
    Simplu! (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 18:08)

    Cetateanu [utilizator]

    Trimis noul caz spre rezolvare, cu tot cu individ, la CEDO, sicu decontul la banii ceruti pentru animal. Banui ca fiind si pe acolo niste "fete" s-ar putea sa se bucure de atentiile specimenului.
  • +6 (6 voturi)    
    hai cu logica! (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 18:20)

    adrian_rolland [utilizator]

    " restul de pedeapsă rămas neexecutat din pedeapsa de 3 ani şi 520 zile închisoare"

    Asta nu inseamna 4(!!) ani 156 de zile ?
  • +10 (10 voturi)    
    Thanks psd, tnx TurdDorel (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 18:23)

    Dalinar [utilizator]

    Oameni valorosi precum canalia asta trebuie sa fie in libertate.
  • +10 (10 voturi)    
    ! (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 18:48)

    tudorr [utilizator]

    Pe la mama, nevasta si nora lui tudorel tuader nu ar putea sa treaca aceasta bestie? Poate isi schimba optica luceafarul dreptului penal, aparatorul infractorilor!
  • +10 (10 voturi)    
    Uauuu...am trăit s-o aud și p-asta! (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 19:01)

    prec [utilizator]

    Păi rolul pușcăriei este unul de pedeapsă. Ca ce chestie să-i dai mai puțin!?
    Uite aici ne-a adus ciuma pesedoasă: în loc să aibe grijă de copii și bătrâni, pesedeaua are grijă de criminali, violatori, hoți, escroci și alte lighioane cu chip de om.
  • +1 (1 vot)    
    Nominalizează cineva? (Joi, 10 ianuarie 2019, 13:07)

    asavreau [utilizator]

    Ce înseamnă//condiții necorespunzătoare//.A făcut Tudorel ievaluarea și nu știm noi?.Cred-că se acceptă ușor și nu gratis niște șmecherii pentru punerea în libertate a infractorilor.Inspecția judiciară ar trebui să ancheteze aceste situații-prea mulți infractori în libertate și care fac acte infracționale fără teama că vor fi pedepsiți.