GRAFIC Corina Crețu dezvăluie dezastrul din absorbția banilor UE pentru combaterea șomajului

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 9 ianuarie 2019, 11:57 Actualitate | Esenţial


Absorbtia banilor UE pentru combaterea somajului
Foto: Facebook
Comisarul european pentru politică regională, Corina Crețu, a publicat miercuri un grafic al modului cum au accesat țările UE banii europeni pentru combaterea șomajului tinerilor, care arată că România este pe ultima poziție, cu un procent minuscul, în condițiile în care țara de pe penultimul loc, Grecia, are un procent ce se apropie de 50%.

”Aveți mai jos situația implementării programului destinat combaterii șomajului în rândul tinerilor între între 18 și 25 de ani, din toate statele Uniunii Europene, tabel ce poate fi consultat pe site-ul Comisiei Europene”, scrie Crețu pe Facebook.

Sumele destinate acestui program lansat în 2015 puteau fi accesate până în 30 iunie 2018, precizează înaltul oficial european.

”Vă doresc tuturor o zi bună”, încheie, sec, Corina Crețu.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















9049 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    tinerrii trebuie sa plece (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 12:06)

    Kosmos [utilizator]

    si e politica de stat. Asistam pasivi la distrugerea unei tari de catre o gasca de infractori
  • -12 (18 voturi)    
    usine a gaz... (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 12:08)

    demaGOGU [utilizator]

    ...Ro nu are o problema reala cu somajul tinerilor ptr ca majoritatea a emigrat/emigreaza in Occident!

    problema este depopularea masiva a tarii, subiect tabu la Comisia Europeana
    • +6 (6 voturi)    
      Dancila lupta din rasputeri . . . (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 14:22)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Parca le pasa lui Dragnea, Valcov, Tariceanu si gasca lor.
    • +2 (2 voturi)    
      mda (Joi, 10 ianuarie 2019, 10:46)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      "majoritatea a emigrat" se vede ca esti postac pesedist si admirator al tovarasei dancila!

      dar... to be fair.... problema de care zici este una reala... si acum te intreb altceva... CE trebuie sa se ocupe de aceasta problema sau romanica?! ce a facut romanica?! pune jandarmii pe tineri pentru ca indraznesc sa protesteze impotriva legalizarii furturilor!
      asa incurajam oamenii sa ramana in tara!
    • +1 (1 vot)    
      Toarșu prostak dă partid (Vineri, 11 ianuarie 2019, 10:25)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Unicul partid care a avut o influență decisivă în depopularea țării a fost PCR-FSN-PDSR-PSD.
      Pe vremea comunismului oamenii fugeau din țară; pe vremea fesenismului, cămășile negre neonaziste ale lui Ilici au spart capetele intelectualilor și aceștia au fugit din țară; pe vremea lui Năstase au fugit că au putut; iar acum fug că nu au încotro.
      Du-te Draqnea cu abureala ta dă agitator-propagandist prostak de bubuie!
  • +20 (20 voturi)    
    Ce șomaj? (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 12:13)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Intr-o tara in care 25% din populatie a emigrat cu scârba, de unde somaj? Cine nu isi doreste sa scape din acest teritoriu jefuit de hoardele p$d+alde+udmr si unde nu exista nici speranta, nici viitor?
  • +20 (20 voturi)    
    tineri (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 12:24)

    Ilidia [utilizator]

    Ce tineri !? Astia nu voteaza cu "noi", mai bine sa plece sa lucreze pentru altii ca acolo avem "noi" grija sa nu poata vota.... De vazut ultimile alegeri....
    • -2 (2 voturi)    
      Vei fi surprins ... (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 18:52)

      BlaBla1234 [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

      Conform studiului exit poll realizat de IRES pentru Digi24 ... rezultatele au aratat PSD a obtinut 33,5% din voturile celor cu varsta cuprinsa intre 18 - 24 de ani si 28,5% din voturile celor cu varsta cuprinsa intre 25-34 de ani
      http://www.ires.com.ro/articol/344/alegeri-parlamentare-2016-/profilul-votantilor
      • 0 (0 voturi)    
        Să-ți trăiască statistică (Vineri, 11 ianuarie 2019, 10:28)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui BlaBla1234

        Că ea îți umple burtica! Și-ți ghiorțăie mațele/Și te-aclamă rațele!
  • +19 (19 voturi)    
    care-i noutatea? (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 12:25)

    ion_de_la_tara [utilizator]

    vreti sa vedeti cat de greu se acceseaza un fond nerambursabil in Romania (din cauza statului roman)? Aplicati pentru unul! Va bateti cuie in talpi, ar trebui concediati 80% din cei care se ocupa cu fondurile europene in RO (oricum o mare parte sunt pusi pe pile si relatii, deoarece au salarii foarte mari, iar cei competenti trebuie sa le faca si treaba lor si ajung sa se blocheaza si ei)! Singurul viitor al fondurilor europene in Ro este ca ele sa fie accesate direct la UE, sa nu mai treaca prin ministere si secretare! UE, se aude?
  • -19 (25 voturi)    
    Dezastrul e imputabil mai ales tehnocratilor (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 12:29)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    Primele ghiduri pentru tinerii NEETs au fost publicate de AMPOCU in toamna 2015, fix inaintea schimbarii guvernului Ponta cu guv Ciolos. A urmat 2016 in care ministrii MFE tehnocrati au tras de timp, pretinzand ca nu e gata baza de date a ANOFM si ca nu pot fi lansate apelurile, desi li s-au oferit solutii de catre consultanti.
    Cand s-au publicat, pana la urma, ghiduri si lansat apelurile in 2017 si 2018 consultantii nu au mai aplicat, pentru ca s-au impus termene nerealist de stranse pentru implementarea proiectelor-12/16 luni, ca atatea mai ramasesera. Nu s-au gasit prea multi doritori sa isi franga gatul in asemenea proiecte, cu grup tinta extrem de dificil- stim cu totii cum sunt tinerii NEETs ("snowflakes")-dificil de abordat, de educat/(re)calificat si de convins sa se angajeze si in 12 sau 16 luni e imposibil sa duci un asemenea proiect la capat in bune conditii, cu indicatorii de angajabilitate de 25 % din grupul tinta, etc asumati. Daca ar fi fost lansate ghidurile cel tarziu in iarna 2015-2016 sau macar in vara 2016 ar fi fost 24-30 luni disponibile...cine raspunde pentru pierderea a peste 400 milioane euro de catre Romania, cati vor fi dezangajati din POCU? Ghinea e bine mersi, candidatul nr 1 al USR pentru europarlamentare, unde va merge sa incaseze salarii de zeci de mii de euro pentru tupeu maxim si demagogie ieftina. Deci?
    • +6 (10 voturi)    
      Logica de PSD-ist! (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 13:16)

      mihg [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Daca vrei sa te creada cineva cum ca tehnocratii sunt de vina, eu zic sa fii mai atent cum formulezi acuzatiile. Eu inteleg din asta "A urmat 2016 in care ministrii MFE tehnocrati au tras de timp, pretinzand ca nu e gata baza de date a ANOFM si ca nu pot fi lansate apelurile, desi li s-au oferit solutii de catre consultanti." ca lucrurile nu mergeau de fapt, nu oferi solutii atunci cand ceva merge prea bine.
    • +1 (3 voturi)    
      mda... (Joi, 10 ianuarie 2019, 10:48)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      postacu psdist...

      nu e de vina psd care a condus tara 25 de ani din 30
      e de vina guvernul tehnocrat care a condus-o un an (perioada in care parlamentul era psdist)

      halal logica tovarasi.... totul sa lingem... pardon sa aparam partidul mult iubit...
      nu conteaza ca nu are sens saau logica... daca apara partidul e bine!
  • +12 (14 voturi)    
    ...alo madame rovana plumb... (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 12:31)

    mitocanu [utilizator]

    ...cum justifici procentajul de 26%, absorbtie fonduri europene, cand comisarul corina cretu (psd-ista ca voi) arata o absorbtie minima-ultima dintre tarile ue-....mincinosi si corupti....
    • +1 (5 voturi)    
      este 26 % (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 13:09)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui mitocanu

      POCU are 26 %, dar are pentru ca au mers bine alte axe, in schimb dezastrul e la Axa 1 si 2-tinerii NEETs.

      In decembrie AMPOCU a platit peste 2.500.000.000 lei rambursari, ceruti de la CE apoi- este situatia platilor pe pagina MFE...plata cu plata, aici: http://www.fonduri-ue.ro/pocu-2014#implementare-program

      Deci nu e vina Rovanei, are ea alte pacate destule, dar in cazul NEETs 2017 a fost prea tarziu. Cel mai tarziu se puteau lansa apelurile in vara 2016. Ghidurile erau gata din septembrie-octombrie 2015. Ghiciti cine NU a vrut sa le lanseze...?!
      Si de ce...?!
  • +6 (6 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 12:35)

    valli [anonim]

  • +7 (9 voturi)    
    minte ue, nu?! (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 12:50)

    liviu_ [utilizator]

    sau noi nu avem nevoie de ue , ca vrem sa iesim din ue...

    ata o sa fie scuzele postacilor probabil...

    ce sa zic... adevarul e ca tara asta este intr-un dezastru... si merge tot in jos!
  • +6 (6 voturi)    
    cam atat dau conducatorii ... (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 14:50)

    schroedinger [utilizator]

    Acestei tari, pe cetatenii lor! Mai nimic.
    Noi suntem buni doar sa platim impozite si sa nu cerem nimic!
    Popor de idioti!
    In alta tara, erau praf si pulbere nemernicii astia!(editat de HotNews.ro)
  • -3 (7 voturi)    
    Dezastru pe dracu, stiu de cursuri facute (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 15:34)

    xrogo [utilizator]

    pentru someri care nu-i invatau nimic, se faceau in doru' lelii cu participare foarte slaba iar la diplome se inghesuiau toti, mai ales ca la absolvire se mai dadea si o suma de bani!
    Aceste cursuri sunt o mina de bani pentru cateva societati care au fost agreate si care si-au facut mana si castiga pe banda rulanta bani europeni din care platesc lectorilor si bagatorilor de seama, ce intra obligatoriu in schema, salarii babane, mese si alte avantaje!
    • +1 (1 vot)    
      si vina cui e?! (Joi, 10 ianuarie 2019, 10:49)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      firmele ar trebui verificate....
      dar psd nu face asta pentru ca sunt firmele lor...

      si chiar si asa... e rau sa le luam banii ca nu facem nimic cu ei?! loooool
  • +3 (3 voturi)    
    Drept la temelie (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 16:18)

    cetateanulmodern [utilizator]

    Drept la temeile la Rovana ....
  • +3 (3 voturi)    
    Prioritatea neopecereului (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 16:53)

    JustinCase [utilizator]

    Important e sa scape hotii, amnistie, gratiere, alea alea. Lasa tinerii, ca o sa vina si randul lor la furat.
    Acum sa ne salvam pe noi, sontorogii cariati.