Cazul înregistrărilor de la DNA Oradea - Mai mulți procurori, chemați la audieri la Secția de anchetare a magistraților

de MH     HotNews.ro
Marţi, 8 ianuarie 2019, 9:23 Actualitate | Esenţial


Stema DNA
Foto: Wikipedia
Mai mulți procurori din DNA Oradea au fost chemați la audieri, miercuri, la Secția pentru anchetarea magistraților din Parchetul General, în urma înregistrării apărute în spațiul public în care se vorbește despre "liniștirea" judecătorilor, a declarat pentru Mediafax Adina Florea, procurorul-șef adjunct al secției.

Procurorul-şef adjunct al Secției de anchetare a magistraților din Parchetul Înaltei Curți de Casație și Justiție, Adina Florea, a declarat că mai mulți procurori din DNA Oradea au fost chemați la audieri, miercuri, la Secția pentru anchetarea magistraților.

Secția pentru investigarea infracțiunilor din justiție din Parchetul General a deschis și un dosar penal având ca obiect conținutul înregistrării de la DNA Oradea, în urma denunțului unei organizații, procurorii dispunând începerea urmăririi penale in rem în această cauză.

Ministrul Justiției, Tudorel Toader, a declarat luni seară la Antena 3 că statutul Secției pentru anchetarea magistraților va fi consolidat în scurt timp și că structura va fi transformată, astfel încât să își poată îndeplini rolul preventiv. Toader a evitat să lămurească dacă acest demers înseamnă transformarea Secției în parchet.

Avocatul Răzvan Doseanu a publicat o înregistrare audio a unei şedinţe a DNA Oradea din ianuarie 2018, despre care spune că nu știe dacă e autentică. În înregistrare se vorbește despre urmărirea penală a unor judecători ca să intre "frica în ei". Avocatul susține, pe site-ul casei de avocatură pe care o reprezintă, că a primit înregistrarea anonim și dă numele celor care ar fi participat la ședința DNA Oradea, spunând că le recunoaște vocile personal. Astfel, el îi nominalizează pe procurorii Man Ciprian, Muntean Adrian, Ardelean Ciprian, Pantea Cosmin și Rus Lucian, de la DNA Oradea.

Ministrul Justiției, Tudorel Toader, a declarat, luni, referitor la înregistrarea de la DNA Oradea, că probabil vor fi luate măsuri, precizând că partea rea a apariției unor astfel de înregistrări este că "actul de justiție se abordează în acest fel, în mod absolut contrar legii".

Conducerea DNA a anunțat, sâmbătă, că se delimitează de orice act al personalului care încalcă normele legale sau codul deontologic al magistraților și a precizat că a solicitat note explicative DNA Oradea în urma publicării unei înregistrări în care se vorbește de "liniștirea" judecătorilor.

















2691 vizualizari

  • +3 (13 voturi)    
    vorba aia (Marţi, 8 ianuarie 2019, 9:29)

    cucuveauamov [utilizator]

    DNA, sa vina sa ii ia ... pe cei din DNA.
    • -2 (8 voturi)    
      prezumtia de nevinovatie?! (Marţi, 8 ianuarie 2019, 10:29)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      tu sau mazeta urlati in cazu lu dracnea de prezumtia de nevinovatie...

      aici , brusc nu mai se pune problema asta, nu?
      ipocrizia asta...
      • +2 (4 voturi)    
        ai fost chemati la audieri, nu bagati la puscarie (Marţi, 8 ianuarie 2019, 11:39)

        premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        prezumtia de nevinovatie functioneaza, doar ca sunt "suspiciuni rezonabile" ca nu-s nevinovati si drept urmare au fost chemati la audieri.
        si ca sa raspund la alte intrebari ale tale: inregistrarile nu sunt probe in dosare penale la care are acces doar procurorul ca sa ne intrebam cum au ajuns in presa
        si daca acea inregistrare e facuta "dupa legile lui slugare;" rezulta ca nu se poate folosi in proces, ca asta am tot auzit, ca inregistrarile nu se vor mai putea folosi ca probe, este? :))))))
        • +1 (3 voturi)    
          Exista speranta... (Marţi, 8 ianuarie 2019, 12:02)

          tonne [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

          ... inca exista oameni care gandesc inainte de a spune/scrie.

          Pentru liviu_ e mai greu.
          • -2 (2 voturi)    
            Da, dar din pacate nu e cazul vostru... (Marţi, 8 ianuarie 2019, 14:51)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui tonne

            Pentru ca in mod sigur e ceva putred aici...
            Adica inregistrarea e din Ianuarie 2018 si el o publica acum? Sa zicem insa ca abia a primit-o... Dar daca spui clar ca nu stii daca e autentica, de ce o publici?? N-avea decat sa sesizeze pe cine trebuie (sa nu spuneti ca nu stia pe cine!), sa verifice daca inregistrarea e autentica, reala si nu trucata, vocile sunt ale persoanelor in cauza si abia dupa aia sa o publice daca vroia. Dar asa? Si cica e avocat...
            Asa ca totusi cum ramane cu prezumtia de nevinovatie?? P.S. dragnea e condamnat deja, cu sentinta definitiva. Iar acum schimba judecatori pana va gasi unii care sa-l scape.
            • +1 (1 vot)    
              a publicat-o ca sa se deschida o ancheta (Marţi, 8 ianuarie 2019, 15:36)

              premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

              e singurul lucru care s-a intamplat, procurorii au deschis o ancheta, nu mai ai incredere in procurori? :)))))))))))))))
              • -1 (1 vot)    
                O ancheta se poate deschide si altfel (Marţi, 8 ianuarie 2019, 17:43)

                LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

                Ca avocat nu crezi ca trebuia sa stie asta? In nici un caz facand public ceva ce chiar tu recunosti ca nu esti sigur ca e adevarat!!
  • +3 (13 voturi)    
    interesant e un lucru (Marţi, 8 ianuarie 2019, 9:39)

    liviu_ [utilizator]

    (ca o paranteza dca au facut intr-adevar asa, ar trebui sa plateasca, asa e normal).

    interesant e cum in acest caz nu mai sunt probleme ca s-au facut publice nite inregistrari , nu se mai vrea schimbarea legii ca sa nu poti publica probe, nu se mai incalca nici un GDPR etc etc
    de asemenea nu mai conteaza ca nu se prea aplica prezumtia de nevinovatie s.am.d.d

    inca o dovada ca psd nu vrea inbunatatirea justieiei... vrea doar controlul justitiei!
    • -1 (7 voturi)    
      de adaugat (Marţi, 8 ianuarie 2019, 10:28)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      faptul ca acea inregistrare nu a fost facuta dupa legile iubite de slugarel (mandat pentru inregistrare) si nici macar nu se stie daca este autentica sau nu!

      cam dublu standard tovarasi!
  • -3 (11 voturi)    
    Nici Johann, nici Lazar nu comenteaza (Marţi, 8 ianuarie 2019, 9:56)

    xrogo [utilizator]

    aceste grave abuzuri facute de vajnicii procuori DNA, aceasta este justitia pe care o apara Marele Plavan, aceasta este justitia pe care o lauda si Occidentul!
    • -3 (9 voturi)    
      aaaa (Marţi, 8 ianuarie 2019, 10:35)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      nu voi pesedeii urlati ceva de prezumtia de nevinovatie?!

      NU este dovedit!
      NU poti comenta la un asemenea nivel un caz in curs de elucidare!

      si catot fveni vb de asta... inregistrarile au fost cu mandat?! avand in vedere ca ala care le-a publicat (lucru f naspa conform psd) a spus ca nu stie daca-s adevarate, eu as zice ca nu! deci cand DNA se bazeaza pe niste inregistrari legale, doar ca facute prin SRI lucru stabilit de CCR ca nu e ok, e naspa si nu pot fi folosite in justitie...
      cand DNA e acuzat pe baza uneor inregistrari ilegale e ok?!
      ma baieti voi chiar nu vedeti problema aici?!

      daca au gresit acei procurori sa plateasca! asa functioneaza justitia! faptul ca niste procurori dintt-o filiala au facut o prostie (DACA se dovedeste ca au facut-o) NU inseamna ca tot sistemul juridic e prost!
      dar voi pesedeii asa vreti sa aratati...
      pesedeii baga legi neconstitutionale (chiar si pt o curte formata din slugi psd) si nimeni nu-si face probleme ca ar trebui sa fie desfiintat parlamentul... in schimb daca odata a gresit un procuror... gata.. tot e prost, trebuie dati afara TOTI...
      • +3 (7 voturi)    
        Cel care le-a publicat a spus ca sunt 95% (Marţi, 8 ianuarie 2019, 10:55)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        probabil reale, asa ca se fac cercetari dar am vazut si in cazul Portocala cum s-au tergiversat lucrurile pana a cazut regina de pe piedestal!
        • -1 (1 vot)    
          Ar fi cazul ca psd-ul sa-si schimbe postacii (Marţi, 8 ianuarie 2019, 14:44)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          Macar ar putea alege pe unii care au mai dat cat de cat pe la scoala si mai stiu sa citeasca macar putin. "liviu_" vorbeste de LEGALITATEA inregistrarilor, nu de autenticitatea lor (care, daca e vorba de asta, e pusa sub semnul intrebarii chiar de catre cel care le-a publicat!! - ce vreti mai mult?).
          • +2 (2 voturi)    
            Mai nea Caisa, acele inregistrari NU (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 10:29)

            xrogo [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

            sunt probe, pentru ca nu este vorba despre nici un dosar, asa ca este prematur sa vorbim despre legalitate, capisci?
            • -1 (1 vot)    
              Sunt probe! Nu in justitie, e drept. (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 15:01)

              LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

              Ci pentru deschiderea anchetei. Daca eu ma duc si spun ca am vazut pe unul omorand pe altul, se deschide imediat o ancheta? Nu mi se cer mai intai niste dovezi, probe ca am vazut intr-adevar asta? Ca altfel, nici daca ar lucra toata populatia in politie sau procuratura tot nu ar fi suficient personal. Dar de, pentru unii e mai greu de priceput, ce sa-i faci daca nu-i duce capul...
              • 0 (0 voturi)    
                Fiecare comentariu postat de tine ... (Joi, 10 ianuarie 2019, 10:00)

                tonne [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

                ilustreaza perfect ca ....

                "Prostia este infinit mai fascinantă decât inteligența, inteligența are limitele ei, prostia nu." Umberto Eco
                • 0 (0 voturi)    
                  Cand nu ai argumente vii cu citate fara legatura (Joi, 10 ianuarie 2019, 14:30)

                  LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui tonne

                  Dar trebuie sa remarc ca macar ai gasit un citat bun, chiar daca fara legatura cu ce se discuta. Asta presupunand ca nu ti l-a dat cineva...
                  • 0 (0 voturi)    
                    A fost prea subtil pentru tine .... (Vineri, 11 ianuarie 2019, 10:30)

                    tonne [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

                    ... te rog sa ma ierti!
                    • 0 (0 voturi)    
                      Da, asa e! (Vineri, 11 ianuarie 2019, 14:31)

                      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui tonne

                      Oricat m-am chinuit, nu am gasit in acest citat argumentele care sa contrazica ce am zis. Poate vrei sa fii mai explicit? Sau, daca nu ai argumente, vii cu tot feluri de bla-bla-uri, ca sa abati discutia in alta parte si sa distragi atentia de la subiect!!
    • +3 (3 voturi)    
      lasa ca le comenteaza Man la audieri :))) (Marţi, 8 ianuarie 2019, 12:03)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      portocalele din sistem trebuie stoarse de informatii
  • -3 (9 voturi)    
    .... (Marţi, 8 ianuarie 2019, 9:59)

    tirolez [utilizator]

    Inregistrarile astea sunt bune, nu? :)) Acum nu mai e teroare, stat politienesc si pot fi folosite drept probe.
  • +5 (7 voturi)    
    Gunoaiele din Parchete/DNA (Marţi, 8 ianuarie 2019, 11:06)

    floriniulian [utilizator]

    Primul care trebuie dat afara este Lazar care patroneaza un Parchet care nu face nimic in aceasta tara.

    Este cea mai inutila institutie din Romania platita cu bani grei.

    La fel si DNA.Alte gunoaie care se inregistreaza intre ei.Asta e nivelul.Au compromis lupta impotriva coruptiei cu anchete de 2 bani facute din birou ascultind telefoane.ZERO profesionalism.

    De zeci de ani aceste parchete patroneaza toate hotiile din aceasta tara.

    TOATE.

    Nu exista oameni mai corupti si incompetenti decit in Parchetele din Romania.