Orban, despre candidatura lui Crin Antonescu la PE: Aşa a fost Crin întotdeauna, a generat pasiuni atât dintr-o parte, cât şi din cealaltă. Lista nu o fac eu

de DG     HotNews.ro
Marţi, 8 ianuarie 2019, 8:51 Actualitate | Esenţial


Crin Antonescu la TVR
Foto: Captura TVR1
Preşedintele PNL, Ludovic Orban, a declarat luni seara, la Digi24, că lista candidaţilor liberali pentru europarlamentare va fi stabilită până la mijlocul lunii februarie. În ceea ce privește candidatura lui Crin Antonescu, Orban a precizat că nu el face lista finală.

"Avem 49 de candidaţi. Candidaturile sunt în curs de evaluare. Ne-am propus ca până în 1-15 februarie să stabilim componenţa listei", a spus Orban.

El a arătat că aceia care vor fi desemnaţi candidaţi vor fi ierarhizaţi pe listă în urma votului în Biroul Politic Naţional al partidului.

”Crin Antonescu este printre candidaţi. Lista nu o fac eu, lista este supusă dezbaterii şi votului membrilor Biroului Politic Naţional. (...) Aşa a fost Crin întotdeauna, a generat întotdeauna pasiuni atât dintr-o parte, cât şi din cealaltă”, a comentat el.

”În măsura în care Crin Antonescu va reprezenta strategia politică, moţiunea adoptată la Congres, poziţionarea noastră categorică anti-PSD, valorile dreptei liberale, în măsura în care el va fi pe această line politică, cu siguranţă poate fi un candidat bun. (...) Orice candidat trebuie să reprezinte valorile, principiile, obiectivele pe care le are atât PNL, cât şi familia politică din care face parte, şi anume, familia Partidului Popular European", a mai spus Ludovic Orban.

El a precizat că PNL vizează la europarlamentare "cel mai bun scor posibil în condiţiile date". "Ar fi ideal să câştigăm alegerile", a adăugat preşedintele PNL.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















3281 vizualizari

  • +9 (15 voturi)    
    Crin e doar un profitor (Marţi, 8 ianuarie 2019, 9:05)

    emil bobu [utilizator]

    Daca PNL are onoare, sa-l arunce pe Crin peste bord. Dar asta nu se poate cu Orban la comenzi.
    • +5 (7 voturi)    
      Parcă nimeni din PNL nu-și mai amintește (Marţi, 8 ianuarie 2019, 11:00)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      că acest domn, Crin Antonescu, este cel care a unit pe față PNL cu PSD...
      • -3 (3 voturi)    
        si a rezultat mizereria numita usr . . . (Marţi, 8 ianuarie 2019, 13:00)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

        .
    • +5 (5 voturi)    
      Vrea sa candideze pt Parlamentul european (Marţi, 8 ianuarie 2019, 11:16)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      dar parca Cacarau era cel care tipa ca noi(?!) nu suntem o colonie a UE.
      Pai daca e pt independenta fata de UE, deci implicit impotriva apartenentei la UE, de ce candideaza? A... leafa e mare...
      Daca PNL defileaza in continuare cu alde Cacarau, Orban si vechea garda USL sa-si ia adio de la orice votant. Cei care i-ar fi votat sunt deja antamati de PSD. No way!
    • -2 (4 voturi)    
      Aia ar mai lipsii. (Marţi, 8 ianuarie 2019, 11:53)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Sa para ca Ludovic Orban este un rasist anti rus.
      Nu se poate astepta ca un etnic ungur sau secui, cum este Ludovic Orban (nascut in Brasov), cu putere de decizie in Partidul National Liberal, sa excluda alte minoritati dintr-un partid romanesc.
      De altfel Partidul National Liberal este un partid liberal, adica tolereaza pe toata lumea in randurile sale ca simplu membru. Dar a ajunge in Conducerea Partidului este o cu totul alta treaba.
  • +13 (17 voturi)    
    Sunteți niște ciume galben-albastre (Marţi, 8 ianuarie 2019, 9:38)

    mr_mojo [utilizator]

    Dacă nu faci tu lista atunci ești degeaba acolo. Dacă veniți pe liste cu aia care i-au adus pe ăștia la putere atunci meritați sa dispăreți.
    Mă-ntreb care e atât de idiot încât sa va voteze.
  • +9 (15 voturi)    
    ...părere... (Marţi, 8 ianuarie 2019, 9:51)

    baligosul [utilizator]

    Antonescu, Crin, unul dintre repetenții care au ajuns în poziții înalte din România, că asta le place repetenților, și asta acceptă clasa politică.
    Antonescu, în anul 2012 a abdicat de la doctrina liberală a renunțat la doctrina liberală și a făcut copy paste după programul PSD...

    Oare ce legătură este între liberalism și șefii PNL de după 1989...
    • +6 (6 voturi)    
      Campeanu (Marţi, 8 ianuarie 2019, 10:47)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui baligosul

      A predat PNL la FSN la 01.01.1990...apoi se stie ce a ajuns FSN
  • +13 (15 voturi)    
    Crinul , planta de casa a PSDului (Marţi, 8 ianuarie 2019, 9:58)

    tahomir [utilizator]

    Pai da, dl Antonescu e clar impotriva PSDului, nu a facut el alianta USL? Ce dovada mai buna vreti?
    Daca e sa fie pe liste, sigur cu PNL o sa votez!
    Acuma serios vorbind, dezgustatoare fiinta acest crin!
    Nu inteleg de ce nu e la PSD sau la ALDE
    Repetent este, nu a muncit in viata lui, lenes este, ticalos este.
    Sa candideze din partea ALDE.
  • +9 (11 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 8 ianuarie 2019, 10:02)

    qwerasdf [anonim]

  • +12 (12 voturi)    
    cum niba (Marţi, 8 ianuarie 2019, 10:04)

    gopo2016 [utilizator]

    va mai reprezinta adormitul? sa vazut pe fata ca e un neocomunist, nici nu mai trebuia sa fie in partid acum cit despre candidature, trebuia sa candideze pt postul de gunoier sau de spalator de bude acest infect al societati care a dus pnl ul in jos
  • +16 (16 voturi)    
    ...poziţionarea noastră categorică anti-PSD.... (Marţi, 8 ianuarie 2019, 10:04)

    cbogdan [utilizator]

    Crin Antonescu pozitionat anti-PSD ? Probabil PNL mizeaza pe amnezia generalizata a electoratului.
  • +10 (12 voturi)    
    Shika Consfintzeshte desfintzarea PNL (Marţi, 8 ianuarie 2019, 10:08)

    un domn [utilizator]

    Prin Mirul acordat lui kkrau
  • 0 (2 voturi)    
    Mizerie (Marţi, 8 ianuarie 2019, 21:12)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    O mizerie de om, impreuna cu cei ce-l sustin!