Toader anunță "măsuri reparatorii" pentru condamnații care au depășit termenul contestației în anulare /Liviu Dragnea, printre beneficiari

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 7 ianuarie 2019, 23:15 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader
Foto: Facebook - Tudorel Toader
Tudorel Toader a declarat că în scurt timp urmează a fi implementate măsuri reparatorii pentru condamnații care au depășit termenul depunerii unei contestații în anulare, însă au primit pedepse din partea completelor de 5 judecători de la ÎCCJ „nelegal constituite”, potrivit Mediafax.

„În termen scurt vom veni cu măsuri reparatorii și pentru cei care au pierdut sau depășit termenul de contestaţie în anulare. (...) Că a pierdut termenul de contestație sau nu, s-a aflat în aceeași ipoteză. Au fost condamnați de complete nelegal constituite”, a declarat ministrul Justiției, la Antena3.

Intre cei care au ieșit din termen pentru contestația în anulare este și Liviu Dragnea, condamnat în dosarul Referendumului. Liviu Dragnea a fost condamnat definitiv la doi ani de închisoare in 2017 de către Instanța supremă în dosarul privind fraude la referendum, judecătorii susţinând că acesta a ales să îşi folosească "abuziv autoritatea şi influenţa" în partid "pentru a denatura rezultatul scrutinului.

Elena Udrea, Alina Bica, Rudel Obreja, Dan Șova și Șerban Pop au fost recent eliberați din detenție după ce avocații acestora au formulat contestații față de formarea completurilor de 5 judecători de la instanța supremă.











Citeste pe MedLife.ro
Mituri despre colesterol










1542 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Mizerabililor! (Luni, 7 ianuarie 2019, 23:24)

    nano2k [utilizator]

    Eu unul, nu va voi uita!!!
  • +9 (11 voturi)    
    recompense pentru infractori (Luni, 7 ianuarie 2019, 23:30)

    delco [utilizator]

    pedepse pentru oamenii legii. Asta e politica mafiei PSD-ALDE.
  • +10 (12 voturi)    
    Depinde (Luni, 7 ianuarie 2019, 23:30)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Daca nu face asta si pentru criminali in serie, atunci nu are cojones.
  • +7 (9 voturi)    
    Cel mai normal (Luni, 7 ianuarie 2019, 23:47)

    **#** [utilizator]

    Ar fi ca victimele sa fie puse la plata acestor masuri compensatorii pentru ca data viitoare - inainte sa depuna plangere - sa se gandeasca de doua ori!
  • +5 (7 voturi)    
    foarte bine!!! (Luni, 7 ianuarie 2019, 23:51)

    exilatul [utilizator]

    si demolati si puscariile daca tot le goliti...ba nu , ca mai e nevoie pt hotii de gaini...mocirla umana , numita romania , e la apogeu...
  • +7 (9 voturi)    
    cu asemenea ipochimen la min.justitiei (Marţi, 8 ianuarie 2019, 0:16)

    ...!?! [utilizator]

    criminalitatea financiara, economica etc. devine o virtute onorabila in paradisul infractional pe care l-a instaurat aceasta lichea meschina.
  • +2 (2 voturi)    
    Confiscarea averilor obtinute ilicit!! (Marţi, 8 ianuarie 2019, 8:37)

    MirceaIo [utilizator]

    Tudorele!!! astia care se vaieta acum au furat si au trait foarte bine pana acum. In timp cea noi trudeam ca ocnasii !!! Ce sa le mai repari!! E si randul nostru. Vrem si noi sa traim mai bine!!
  • +1 (1 vot)    
    Jos labele de pe justitie ! (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 0:07)

    Lim Vasy [utilizator]

    Pe otreapa asta comunista il roade grija de infractori, pe noi ceilalti ne lasa in grija lui Dumnezeu !