A murit Eugeniu Iordăchescu, cel care a salvat 12 biserici ce urmau să fie demolate de Ceaușescu

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 17:05 Actualitate | Esenţial


Eugeniu Iordachescu
Foto: Basilica.ro
Inginerul Eugeniu Iordăchescu, cel care a salvat prin translare 12 biserici care urmau să fie demolate din ordinul lui Nicolae Ceaușescu în anii '80, a murit vineri, la vârsta de 89 ani, potrivit unui comunicat postat pe agenția Patriarhiei Române.

Eugeniu Iordăchescu a salvat Schitul Maicilor, biserica Olari, biserica Sfântul Ilie, biserica Mihai Vodă, clopotniţa bisericii Mihai Vodă, Palatul Sinodal, Mănăstirea Antim, biserica Petru Iacob din Reşiţa, biserica Sfântul Ioan, biserica Sfântul Gheorghe, biserica Sfântul Ştefan "Cuibul cu barză", ansamblul statuar de la biserica Domniţa Bălaşa, biserica Mănăstirii Râmeţ, notează Mediafax, citând basilica.ro.

Eugeniu Iordăchescu s-a născut la Brăila, în anul 1929, şi a absolvit Institutul de Construcţii din Bucureşti. A ocupat mai multe funcţii în institute de proiectare, a fost cadru didactic. Este autor a trei brevete de invenţie. A fost căsătorit şi a avut doi copii, care l-au urmat profesional.

În anul 2016, Eugeniu Iordăchescu a primit distincția „Crucea patriarhală pentru mireni”.


Citeste mai multe despre   









Citeste pe MedLife.ro
Mituri despre colesterol










4167 vizualizari

  • -9 (19 voturi)    
    Nu stiu care e mai ticalos si lacom (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 17:21)

    emil bobu [utilizator]

    Dragnea/PSD (Ceausescu/PCR) sau PFDaniel/BOR.
  • +7 (21 voturi)    
    Noua nu ne plac bisericile (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 18:53)

    Irina25 [utilizator]

    Daca salva niste cluburi, berarii sau shaormerii, era o treaba. Asa...
    • -6 (6 voturi)    
      Sa fim eficienti (Duminică, 6 ianuarie 2019, 1:25)

      Alex735 [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

      Ziua biserici, noaptea baruri si cluburi.
      • +6 (6 voturi)    
        Sigur (Duminică, 6 ianuarie 2019, 9:29)

        Anarb [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

        Am vazut si eu, e plin de clubberi care fac duminica dimineata after hours la slujba.
        Sincer, chiar nu iti inteleg comentariul.
  • +3 (15 voturi)    
    Cum le-a salvat? (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 18:54)

    Sthelian [utilizator]

    A stat de vorba cu Carpatul si l-a convins?
    Nu... A pus la punct un sistem cu ajutorul caruia a reusit sa deplaseze aceste monumente in afara perimetrului construibil...
    Dar de... e greu sa faci jurnalism de calitate...
    • 0 (0 voturi)    
      a facut-o pe ascuns (Duminică, 6 ianuarie 2019, 20:34)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Sthelian

      le-a imbracat in hartie de ziar si le-a mutat mai la vale, la deal era inghesuiala.
      din titlu se da impresia ca ar fi facut acele mutari pe ascuns, ca un act de dizidenta, or, adevarul ca fara stirea conducerii pcr, nu le-ar fi mutat nici la apoca-lipsa mare.
  • +10 (22 voturi)    
    Cum, comunistii demolau bisericii!? (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 19:24)

    Ioizu [utilizator]

    Si voiau eliberarea omului nou de opiumul religiei!? La fel ca progresistii de azi!? Si cine se opunea era forta retrograda!?
    Mda, e adevarat ca moda revine. :)
    • -6 (16 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 20:14)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Ioizu

      De-asta era plin de "colaboratori" in cadrul bisericii. Iar prin vecini Kiril are stele general pe sub sutana, zice-se.
      • +16 (18 voturi)    
        Nu chiar (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 20:51)

        ids [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        D-aia erau pline inchisorile de preoti care s-au opus comunismului. Ultima mare revolta a fost in Vrancea, condusa de un preot, si lichidata personal de generalul de armata pe atunci N. Ceausescu.
    • +6 (18 voturi)    
      "Eliberarea" vine cu buldozeru' ? (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 22:55)

      A.Crisu [utilizator] i-a raspuns lui Ioizu

      "Eliberarea omului de opiumul religiei" nu-i un lucru rau daca se face cu ajutorul educatiei, nu al buldozerului. "Progresistii de azi", ca si cei de ieri, ii au pe comunisti in frunte.
  • -9 (15 voturi)    
    degeaba (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 20:05)

    codyrocco [utilizator]

    mda...a salvat dpispe, nestiind ca dupa lovilutie vor aparea precum ciupercile dupa ploaie
    • -6 (6 voturi)    
      Alea aparute dupa revolutie (Duminică, 6 ianuarie 2019, 0:53)

      **#** [utilizator] i-a raspuns lui codyrocco

      Cate secole vechime au?
      • +4 (6 voturi)    
        Sint 30 de ani de la Revolutie (Duminică, 6 ianuarie 2019, 9:36)

        Iomen [utilizator] i-a raspuns lui **#**

        Intreaba-l pe Despot.
        • -6 (6 voturi)    
          Ai inteles (Duminică, 6 ianuarie 2019, 11:33)

          **#** [utilizator] i-a raspuns lui Iomen

          Fix o nuca.
    • -13 (13 voturi)    
      12, 20, 500 (Duminică, 6 ianuarie 2019, 2:37)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui codyrocco

      Da, 12 biserici au fost salvate, 20 au fost demolate si 500 de biserici au fost construite in timpul regimului comunist ceausist .... pt ca vedeti voi dragii mosului, atat Ceausescu cat si PSD-ul stiu ce armata de turnatori si ciobani ai turmei de voturi poate religia sa ofere.

      "Dar cum rămîne cu celebrele demolări de biserici? Cu acele biserici “omorîte prin dărîmare sau răstignite prin translare şi mutilare, de către regimul comunist ateu“?[13] Păi, hai să vedem ce ne spune chiar BOR: “în ultimii ani ai dictaturii comuniste au fost demolate peste 20 de lăcașuri de închinare din București” din cele “peste 12.000 de lăcașuri de cult ortodox” existente – adică 0,001666 (ZERO virgulă ZERO ZERO UNU ŞASE ŞASE ŞASE !) din total, dar “în același timp, s-au construit peste 500 de biserici noi, în tot cuprinsul Patriarhiei, dintre care multe sînt adevărate monumente de artă“…[14]"

      http://www.contributors.ro/editorial/prigonirea-bisericii-ortodoxe-in-regimul-comunist/
      • +9 (9 voturi)    
        Minciuna spusa de 100 de ori (Duminică, 6 ianuarie 2019, 9:25)

        Anges [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        ...devine adevar.
        Autorul articolului citat e Al. Toma Patrascu, presedintele ASUR. E ca si cum l-ai mentiona ca sursa credibila pentru conditiile din inchisorile comuniste pe Al. Visinescu.
        Ne lasi cu propaganda?
      • -3 (9 voturi)    
        Nu au fost demolate in primul rand biserici (Duminică, 6 ianuarie 2019, 11:35)

        **#** [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        Ci niste monumente create de unii cu secole in urma, care nu pot fi recladite si care au fost inlocuite cu niste matahale de cladiri.

        Hai sa te intreb: bainul Vacaresti ti se pare util, ti se pare eficient?
  • +1 (9 voturi)    
    O fi fost pupator de moaste si corupt BOR (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 23:45)

    andipetre [utilizator]

    Asta ca sa traducem stirea in termenii celor care darama azi biserica.
  • +6 (6 voturi)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca (Duminică, 6 ianuarie 2019, 9:18)

    clujanu [utilizator]

    Apreciez munca profesionistilor. Sincere condoleante familiei.
  • +4 (4 voturi)    
    a facut o munca extraordinara (Duminică, 6 ianuarie 2019, 13:50)

    ..13 [utilizator]

    A salvat si alte cladiri in afara de biserici.

    Condoleante familie!

    PS - dovedim ca nu stim sa apreciem oamenii nici dupa ce se duc - mare pacat!
  • 0 (0 voturi)    
    bai (Luni, 7 ianuarie 2019, 0:22)

    dragonic [utilizator]

    asa o laudat si pe tupeista de anca petrescu spunand ca ea a facut casa poporului -- a facut un c.... --- a fost in colectivul de cateva sute de arhitecti si ingineri -- nu este meritul ei -