UPDATE Iohannis nu îl revocă pe procurorul general, așa cum a cerut ministrul Justiției: Augustin Lazăr face o treabă foarte bună

de MH     HotNews.ro
Vineri, 4 ianuarie 2019, 12:17 Actualitate | Esenţial


Augustin Lazar
Foto: Captura video
Președintele Klaus Iohannis a anunțat, vineri, că nu îl va revoca din funcție pe procurorul general Augustin Lazăr, așa cum i-a cerut ministrul Justiției, Tudorel Toader.

Într-o declarație de presă susținută vineri la Palatul Cotroceni, șeful statului a spus că, "probabil neavând altă treabă mai bună de făcut", ministrul Justiției i-a trimis din nou documentele pentru revocarea din funcție a procurorului general.

Iohannis a anunțat că nu îl va revoca pe Augustin Lazăr.

"Nu îl voi revoca pe procurorul general Augustin Lazăr. Face o treabă foarte bună acolo, sunt mulțumit de treaba pe care acesta o face, iar așa-zisa evaluare făcută de ministrul Justiției nu satisface rigorile legii", a afirmat președintele Iohannis.

În prima declarație susținută în acest an, președintele a comentat și decizia ministrului Justiției de a-i trimite din nou, deși le-a refuzat, propunerile de numire a celor cinci procurori în funcții de conducere la Parchete, între care Adina Flirea, pentru șefia DNA.

Șeful statului a calificat "cel puțin ciudat" demersul ministrului Justiției de a-i retrimite aceleași propuneri.

"În privința propunerilor de numire pentru procurori, pentru pozițiile de conducere, aceste propuneri sunt în analiza departamentului de resort. Este totuși important de reținut că domnul ministru a considerat să trimită aceleași propuneri, fără modificări, lucru care este cel puțin ciudat, să spunem așa", a declarat Klaus Iohannis.

În 24 octombrie 2018, Tudorel Toader a anunțat declanșarea procedurii de revocare din funcție a procurorului general Augustin Lazăr, al cărui mandat la conducerea Parchetului General ar expira la sfârșitul lunii aprilie 2019 (mandatul procurorului general durează trei ani și poate fi prelungit o singură dată; Augustin Lazăr a fost numit în funcție la începutul lunii mai 2016). Ministrul Justiției a enumerat 20 de acuzații la adresa procurorului general, între care "probleme grave de comportament și comunicare publică, probleme grave de management, lipsa organizării eficiente și a asumării responsabilității, discursuri eminamente politice și acuzații la adresa autorităților statului, contestarea deciziilor Curții Constituționale" sau "modul de desfășurare a anchetei privind intervenția jandarmilor la protestul din 10 august din Piața Victoriei".

Președintele Klaus Iohannis aprecia și atunci că propunerea de revocare din funcție a procurorului general Augustin Lazăr este o eroare și a lăudat prestația acestuia.

În 27 decembrie, ministrul Justiției i-a trimis din nou președintelui Klaus Iohannis cererea de revocare a procurorului general.

De asemenea, în aceeași zi, ministrul Tudorel Toader i-a retrimis președintelui toate cele cinci propuneri deja respinse pentru cinci funcții de conducere din Parchetul General și DIICOT.

Una dintre propuneri este procurorul Adina Florea pentru șefia DNA. Celelalte patru propuneri sunt Florena-Esther Sterschi, pentru funcția de procuror șef al Secției de resurse umane și documentare din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, Elena Giorgiana Hosu, pentru funcția de procuror-șef adjunct al Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism; Iuliana Nedelcu, pentru funcția de procuror-șef adjunct al Secției Judiciare din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție și Antonia-Eleonora Constantin, pentru funcția de procuror-șef al Secției Judiciare din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție.

Șeful statului a respins aceste propuneri în 21 noiembrie, în toate cele cinci cazuri fiind invocate colaborarea cu serviciile de informații și existenta unui interes personal al celor numiți în funcții de conducere.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















7532 vizualizari

  • +41 (55 voturi)    
    Bravo (Vineri, 4 ianuarie 2019, 13:31)

    enache22 [utilizator]

    Mafiotii PSD-ALDE si-au luat-o in freza!
    • -25 (31 voturi)    
      intrebarea este - ce facem din aprilie incolo? (Vineri, 4 ianuarie 2019, 14:22)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui enache22

      mandatul lui Lazar se termina in aprilie.
      si pe urma?
      o sa puna toader pe cine vrea?
      o pune pe Adina Florea si presedintele ce face?
      • +33 (37 voturi)    
        Nu-i problema. (Vineri, 4 ianuarie 2019, 15:00)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        Intreaba-l pe tudorica ce va faceti. El a spus ca nu o sa prinda Lazar sfarsitul mandatului in functie. De ce a fost asa graba sa-l suspende cu 4 luni de zile inainte de sfarsitul mandatului, numai voi stiti. Ambitie din aia prosteasca, specific voua.
      • +18 (24 voturi)    
        In primul rand, rusine voua (Vineri, 4 ianuarie 2019, 15:53)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        celor care cereti revocarea lui Augustin Lazar, desi
        acesta, daca ramane Dragnea la putere, oricum trebuia sa plece la sfarsitul mandatului din aprilie 2019.
        Lasa gargara cu ,,si pe urma?". Pana in aprilie poate o sa fiti toti cei cu Dragnea in puscarie pentru complicitate cu acest infractor.
        Ca sa se raspunda cu aceiasi moneda cu cea a generalului Marin Dragnea, (unchiul lui Liviu Dragnea), care a adus in Romania (in cadrul Diviziei Tudor Vladimirescu) toti comunistii care au bagat la puscarie in anii 1948-1953 pe Maniu, Coposu s.a.m.d.. Multe se pot intampla pana in aprilie.
      • +8 (8 voturi)    
        De ce se inversuneaza Psd si Tudorel daca (Vineri, 4 ianuarie 2019, 19:35)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        "mandatul lui Lazar se termina in aprilie"?
      • +4 (6 voturi)    
        pentru cucuvea (Vineri, 4 ianuarie 2019, 22:33)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        La CCR este un judecator care a ramas si dupa ce i-a expirat mandatul.Facem cu Lazar la fel.
    • -3 (7 voturi)    
      iar la ccr sa-i spuna "de indata" (Vineri, 4 ianuarie 2019, 18:53)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui enache22

      ca in cazul revocarii lui kovesi
    • +2 (4 voturi)    
      E bine ce a facut (Vineri, 4 ianuarie 2019, 19:35)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui enache22

      Dar as fi preferat sa-i creasca cojones si la LCK. Acum e cam tarziu, dar macar icnearca. Sunt convins ca e si miza electoratului, dar, pana la urma, ma intereseaza rezultatul...

      Intrebarea este cat poate sa o tina asa. PSD abia asteapta sa il suspende. Si nu o vor face cu referendum sigur. Nu au cum sa riste pentru ca nu va trece.
  • +33 (43 voturi)    
    TREBUIE 1907 la kiseleffzece (Vineri, 4 ianuarie 2019, 13:33)

    un domn [utilizator]

    Altfel nu ne intelegem cu Nesimtitii Penali
  • -31 (45 voturi)    
    co-rect (Vineri, 4 ianuarie 2019, 13:34)

    Kosmos [utilizator]

    Face o treaba mare si buna!
    Neinspirata alegerea cuvintelor..
    • -12 (14 voturi)    
      chiar asa... (Vineri, 4 ianuarie 2019, 16:10)

      adicos [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Adevarat treaba mare!!
    • 0 (6 voturi)    
      o da (Vineri, 4 ianuarie 2019, 22:20)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      e bun bubosu vostru nu?!

      hai sictir postacilor...

      uiote fix pewntru voi VREU ca tara asta sa intre in faliment.
      \VREAAU ca psd sa faca tara asta DE KKT economic, juritic si tot...

      pentru ca POSTII CA VOI ASTA MERITA!!!
  • +18 (32 voturi)    
    Stai ca sare slugarel cu sesizarea la slugile CCR (Vineri, 4 ianuarie 2019, 13:57)

    costal [utilizator]

    am mai vazut povestea asta
  • -44 (58 voturi)    
    Presedintele asta nu pricepe ceva esential (Vineri, 4 ianuarie 2019, 14:12)

    xrogo [utilizator]

    si-i da inainte cu tupeu, nu el apreciaza daca Lazar face bine sau rau ce face, ci ministrul justitiei, asa prevede legea, Plavane!
    • -18 (38 voturi)    
      nu stii tu (Vineri, 4 ianuarie 2019, 14:19)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      presedintele are dreptul sa faca evaluarea procurorului general.
      daca nu ma crezi, intreaba-l pe lazar
      • +5 (11 voturi)    
        Am auzit ca Tudorel va participa in consiliul UE (Vineri, 4 ianuarie 2019, 19:46)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        la desemnarea procororului sef UE. O desemneaza tot pe Adina Florea?
        • +2 (6 voturi)    
          acolo o sa fie mielusel.... (Vineri, 4 ianuarie 2019, 22:23)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui ty

          asa sunt infractorii astia din psd

          sau po sa desemneze pe cine vrea vreo tara are poate vota impotriva sanciuniulor asupra romaniei :P

          mafiotii raman mafioti
      • +4 (10 voturi)    
        ma omule... (Vineri, 4 ianuarie 2019, 22:22)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        1 - CSM are acest drept si a vitat IMPOTRIVA revocarii
        2 - te rog sa-mi arati ce articol a incalcat Iohannis j.....!
    • +18 (26 voturi)    
      Plavane? (Vineri, 4 ianuarie 2019, 15:02)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Nu scrie niciaeri in lege ca Ministrul Justitiei il ievalueaza direct pe Procurorul General.
      Nu mai bine lasam instanta aia sa decida? probabil stiu mai bine legea decat Gadea si Badea.
    • +15 (23 voturi)    
      Gresit. (Vineri, 4 ianuarie 2019, 15:09)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      E treaba CSM-ului. Tudorica lingau fara frica nici macar nu a asteptat (conform legii) punctul de vedere al CSM-ului.
    • +13 (23 voturi)    
      Halatu (Vineri, 4 ianuarie 2019, 15:10)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Nici tu, nici bivolul de mai jos (cucuveaua) nu pricepeți ceva: președintele are dreptul de a refuza atunci când propunerea tembelului de 2dorel este ilegală.
      Având în vedere că ”ievaluarea” bubosului nu e evaluare cu doar o însăilare de acuzații cretine nedemonstrate de nici un fel și în plus există și un proces pe rol, Președintelre are dreptul de a refuza pe motive de nelegalitate.
      ///
    • +10 (16 voturi)    
      nici (Vineri, 4 ianuarie 2019, 16:10)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      ministrul justitției (numit politic) nu e cel care trebuie să facă ”ievaluări”, ci CSM.
      Dacă între momentul declanșării revocării și cel actual, nu mai era ministru al justiției ghebosul de gargamel și venea un alt ministru, chiar și pesedac de-al lui dragnea, ministru care-l aprecia pe Lazăr, ce argument mai aveai?
    • +6 (8 voturi)    
      Mda (Vineri, 4 ianuarie 2019, 17:55)

      kiko123 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Ce vorbesti inteligentule deci este normal ca ministrul justitiei care este numit politic sa-l poate "evalua" cum vrea muschii lui pe procurorul general in ciuda faptului ca procurorii de la CSM au dat aviz negativ destituirii. Vrei ca presedintele tarii care a fost votat de 6 mil de alegatori deci mult mai multi decat Cosa Nostra lui Dragnea sa semneze ca notarul toate tampeniile pe care i le baga sub nas mafiotii din PSD.
    • +1 (7 voturi)    
      Presedintele trebuie sa faca ce zice un ministru? (Vineri, 4 ianuarie 2019, 19:42)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Sarmana tara Romania. Unde au dus-o PSD-isti . . .
    • +2 (6 voturi)    
      scuze ca te intreb... (Vineri, 4 ianuarie 2019, 22:22)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      cu ce a incalcat Iohannis legea?!

      te rog sa-mi dai asticolu ... comunist!

      in schimb nu vezi ca MJ nu respecta indicatiile CSM... da e lege nu8?!?

      apropos stii ca revolutia din 89 nu a fost chiar legala conform legilor de atunci, nu?!
      daca ai un infractor (a se citi Dracnea) care conduce o tara si da legi in t ara aia... o sa faca arestarea lui ilegala... asta inseamna ca-l lasi sa faca ce vrea?!
  • +29 (33 voturi)    
    Vad ca numai femei la propuneri (Vineri, 4 ianuarie 2019, 14:16)

    Captain Obvious [utilizator]

    Nu sunt sexist, dar tare am impresia ca pe ele le controloeaza mai usor. Vezi grindeanu si tudose pe langa aceasta viorica
    • -6 (12 voturi)    
      ? (Vineri, 4 ianuarie 2019, 14:34)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Draghici e femeie? :))
      • +14 (14 voturi)    
        Da. (Vineri, 4 ianuarie 2019, 15:04)

        soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        .
      • +14 (14 voturi)    
        nu trebuia sa folosesti (Vineri, 4 ianuarie 2019, 15:33)

        NuSuportProstii [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        semnul intrebarii :)))
  • -41 (47 voturi)    
    Este absolut NORMAL (Vineri, 4 ianuarie 2019, 14:18)

    A310 [utilizator]

    ca iohannis sa isi tina in functie o sluga credincioasa .
    • +9 (11 voturi)    
      Delay, Obstruct, And Resist (Vineri, 4 ianuarie 2019, 14:25)

      Mondialul [utilizator] i-a raspuns lui A310

      Se stie nu?
    • +1 (5 voturi)    
      aaaaaa (Vineri, 4 ianuarie 2019, 22:18)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui A310

      scuze...

      d c e naspa ca iohannis isi tine omu...

      da e bine ca psd inlocuyieste FARA MOTIV (CMS a aratat asta) un om?!

      da stiu... postac psdist... daca e facut de psd e bun... atata stiti voi
      • -2 (6 voturi)    
        Naspa este (Vineri, 4 ianuarie 2019, 22:55)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        ca iohannis poate sa faca asa ceva , adica legislatia este defecta .
        Se pare ca te crezi tare destept in cap , cum ai constatat ca eu as fi postac psd .
        • +1 (5 voturi)    
          Da' (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 0:12)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui A310

          ....naspa nu e ca un tudorica lingau fara frica poate sa faca asa ceva? Numai ce face Iohannis este naspa. Ce fac borfasii tai e ok... cu borfasii tai cu tot.
    • +3 (5 voturi)    
      Cand va aud cu de-astea ... (Vineri, 4 ianuarie 2019, 22:46)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui A310

      ..Da' slugile credincioase ale borfasului sef nu le vezi? Te-ai reactivat sa-ti aperi borfasii? Ti-am mai explicat eu ca borfas la borfas trage si tu, cu fiecare comentariu postat, tii neaparat sa confirmi.
  • -21 (25 voturi)    
    stiti proverbul? (Vineri, 4 ianuarie 2019, 14:42)

    cucuveauamov [utilizator]

    asinus asinum fricat.
    • +2 (6 voturi)    
      al dreaqului!!! (Vineri, 4 ianuarie 2019, 18:36)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      nu stiam ca jeg-rile umane cunosc "proverbe"....
    • +1 (5 voturi)    
      Nu, nu-l stim. (Vineri, 4 ianuarie 2019, 21:17)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Ce zice? Oricum, se potriveste la tudorica si borfasul sef.
    • +1 (5 voturi)    
      intrebare (Vineri, 4 ianuarie 2019, 22:18)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      d c e bine ce face MJ?

      chiar nu vezi ca ala e zeu si e om politic (incalca separarea puterilor in stat0 +> comunism?!

      poariez pe ce vrei tu... ca in momentu in care o sa plece PSD de la guvernare si o sa fie demis vreun psdist de la vreo institutie prin aceeasi metoda... o sa urlii in disperare de incalcarea legii etc...

      va stiu pe voi ipocritilor...
  • +20 (22 voturi)    
    titlu (Vineri, 4 ianuarie 2019, 14:43)

    User53221 [utilizator]

    observ ca o buna parte din strategia de manipulare a PSD-ului e sa acuze opozitia de practicile pe care ei insisi le fac. adica un fel de "hotul striga hotii". si asta prinde usor la publicul lor, pentru ca povestea asta e usor de inteles. pentru multa lume, "toti politicienii sunt hoti", deci toti functioneaza dupa aceleasi principii. pentru ei, conceptul unui om capabil care isi face treaba nu exista. adica toti care se opun psd-ului sunt slugi, orice alternativa nici nu e bagata in seama, fiind o disonanta cognitiva.
  • -14 (22 voturi)    
    Pluto (Vineri, 4 ianuarie 2019, 14:49)

    miculescu-rucar [utilizator]

    asa a mai declarat si cu alte ocazii si pana la urma , dupa un somn lung cu vise gurmande ,si-a luat coada intre picioare si a semnat !
    inapoi in provincia ta mediocrule !
  • -7 (13 voturi)    
    Te poti miri ca mai sunt oameni de onoare,astazi (Vineri, 4 ianuarie 2019, 15:05)

    Plagarus [utilizator]

    Respect vesnic d-nule Lazar.
    Elʿāzār „Dumnezeu ajută"
    • +2 (4 voturi)    
      ma mir ca iti da cineva minus (Vineri, 4 ianuarie 2019, 17:02)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      la postarea asta.
  • -9 (13 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 4 ianuarie 2019, 15:54)

    [anonim]

  • 0 (8 voturi)    
    Mi-e teama ca KJ o sa cedeze iar (Vineri, 4 ianuarie 2019, 17:03)

    Maniu [utilizator]

    daca o face, s-a ras!
  • +11 (15 voturi)    
    #psdisti bullshevini (Vineri, 4 ianuarie 2019, 18:25)

    Dalinar [utilizator]

    Johanis e Presedintele Romaniei, nu marioneta Grupului Infractional Organizat aka psd. Luati cu apa rece, golanilor.
  • +3 (7 voturi)    
    nici o problema... (Vineri, 4 ianuarie 2019, 22:16)

    liviu_ [utilizator]

    il mai revoca odata ... pentru ca MJ e zeu... ce conteaza ca asta INCALCA separarea puterilor in stat... ca presedintele NU EXISTA in romanica.... CSM NU EXISTA in romanica,,, MCV e INCALCAT etc....
    important e ca psd sa scape de oamenii incomozi...

    evident in aplauzele imbecililor de postaci
    • -4 (8 voturi)    
      de fapt (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 1:48)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      nici tu nu existi !