Iohannis refuză numirile noilor miniștri la Dezvoltare și Transporturi: Sunt argumente de legalitate, dar și de oportunitate

de C.D.     HotNews.ro
Vineri, 4 ianuarie 2019, 11:31 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Președintele Klaus Iohannis refuză numirile Olguței Vasilescu și a lui Mircea Drăghici, la Dezvoltare, respectiv Transporturi, precizând că argumentele sale sunt de legalitate și de oportunitate.

„Voi refuza propunerile formulate de prim-ministru fiindcă avem și argumente de legalitate, dar și de oportunitate. Până la mijlocul săptămânii viitoare voi da publicității motivele pentru care voi refuza motivele pentru care voi refuza”, a afirmat președintele.

Anunțul șefului statului vine la o zi după ce a semnat decretele prin care se constată vacantarea funcțiilor de membri ai Guvernului prin demisia lui Paul Stănescu, la ministerul Dezvoltării și Lucian Șova, la ministerul Transporturilor.

CITEȘTE ȘI: Iohannis nu îl revocă pe procurorul general, așa cum a cerut ministrul Justiției: Augustin Lazăr face o treabă foarte bună

CITEȘTE ȘI: Iohannis: Obiectivul meu personal pentru alegeri e câștigarea unui nou mandat de președinte. Sunt optimist

Cele mai importante declarații ale președintelui:

  • Începem 2019, un an cu foarte multe provocări, începem cu președinția Consiliului UE. Săptămâna viitoare vom avea vizita Comisiei Europene. Sunt convins că vom face față bine.
  • E foarte important să participăm la europarlamentare. La sfârșitul anului vom avea alegeri prezidențiale. Voi intra în competiție pentru un nou mandat de președinte.
  • Obiectivele mari pe care le am sunt o mai profundă și bună integrare europeană
  • Unul din obiectivele mele este consolidarea statului de drept, continuarea în forță a luptei anticorupție.
  • Ieri am semnat decretele de revocare, s-a văzut că decretele mele se publică în aceeași zi. Nu am formulat încă un răspuns de refuz. Voi refuza propunerile formulate de prim-ministru fiindcă avem și argumente de legalitate, dar și de oportunitate. Până la mijlocul săptămânii viitoare voi da publicității motivele pentru care voi refuza.
  • Nu știu ce va face PSD, vom observa.
  • Aceste argumente le veți găsi în documentul scris.

Despre propunerea pentru DNA

  • Aceste propuneri sunt în analiza departamentului de resort. Dl ministru a ales să trimită aceleași propuneri, ceea ce este cel puțin ciudat.
Despre remaniere - O să aibă ocazia să mai încerce o dată

Despre bugetul pe 2019
  • Eu am pus această întrebare. Unde este proiectul de buget? PSD a guvernat în tot acest timp și trebuia să vină până pe 15 noiembrie cu proiectul de buget. În loc să se ocupe de proiectul de buget se ocupă de a schimba șefi de la ANAF. Probabil există probleme cu bugetul .

Despre amnistie și grațiere

  • Cred că trebuie să întrebați la PSD

Despre prezidențiale

  • Sunt foarte optimist. Nu mă tem de niciun contracandidat. La sfârșitul anului 2019 vom ști ce președinte vor dori alegătorii.

Despre revocarea lui Lazăr.

  • Domnul ministru, probabil neavând altă treabă, mi-a trimis încă o dată documentele de revocare. Nu voi revoca pe procurorul general Augustin Lazăr. Procurorul general face o treabă foarte bună. Așa zisa evaluare a ministrului Justiției nu satisface rigorile legii

Despre prelungirea mandatului sefului Armatei

  • Eu văd că nu se poate sesiza CCR. Eu am semnat acel decret pentru că așa prevede legea. Nu scrie nicăieri în lege că președintele trebuie să aștepte propunerea ministrului. PSD a fost incapabil să vină cu o propunere serioasă. Eu nu pot să stau în România fără un șef al Armatei. Nu există niciun conflict.

Șeful statului a semnat joi decretele prin care se constată vacantarea funcțiilor de membri ai Guvernului prin demisia lui Paul Stănescu, la ministerul Dezvoltării și Lucian Șova, la ministerul Transporturilor.

Premierul a anunțat, recent, că președintele a informat-o că nu va accepta propunerile Lia Olguța Vasilescu (la Ministerul Dezvoltării) și Mihai Drăghici (la Transporturi). "Fără nicio explicație, dând dovadă că vrea blocarea activității Guvernului", a spus Dăncilă.

O decizie a Curții Constituționale din 19 decembrie arată că șeful statului trebuie să emită de îndată decretele de constatare a vacantării celor două funcţii de ministru şi să răspundă motivat legat de numirile noilor miniştri.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















9478 vizualizari

  • -25 (49 voturi)    
    Bun...Iohanis ne-a anuntat ca intra in campanie (Vineri, 4 ianuarie 2019, 12:11)

    Je__ [utilizator]

    electorala

    Alte mesaje exceptie ca lupta anti coruptie e joaca de-a revocarea/numirea ministrilor?
  • -30 (48 voturi)    
    Nero dand foc la tara... (Vineri, 4 ianuarie 2019, 12:14)

    demaGOGU [utilizator]

    ...mizeaza pe suspendare ptr noul mandat ptr care tocmai si-a anuntat candidatura.

    o va primi.
    • +18 (32 voturi)    
      Auzi? (Vineri, 4 ianuarie 2019, 13:05)

      omezu [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Stapanii vostri va dau medicamente compensate sau le platiti din rublele proprii? Sau va tratati crizele de nervi doar cu vodca?
    • +18 (24 voturi)    
      Tare mi-e teama ca acea (Vineri, 4 ianuarie 2019, 13:11)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      suspendare o va primi sobolanul cu mustati.
      Numai ca la el suspendarea va fi... de sa-i stea in (de) gat!
      Iar asta sigur o va primi; acum sau mai tarziu!
      • +6 (8 voturi)    
        Poate totuși (Vineri, 4 ianuarie 2019, 13:20)

        comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        nu va fi cu suspendare.
        Nu de alta, dar secțiunile științifice ale bibliotecilor au multe locuri goale pe rafturile dedicate gândirii „la rece (citește răcoare)”,
    • +9 (17 voturi)    
      ... (Vineri, 4 ianuarie 2019, 13:14)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Asa, si? Suspendarea n-o decide el,nu? Deci daca va fi suspendat, fix PSD_ul da foc la tara. Ce-are de pierdut KI? Nimic, chiar e un avantaj. A stat deja 4 ani cat ar fi stat un presendinte in mod normal, daca nu modifica PSD_ul Constitutia sa faca mandatul de 5 ani. Dar n-au invatat nimic din istoria recenta.
    • +5 (7 voturi)    
      Vine Tudorel(când se dă foc la țară). (Vineri, 4 ianuarie 2019, 13:41)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Sper că ești informat,Tudorel este pompierul PSD-ALDE.Deci,tu ce cauți prin peisaj,îl încurci pe pompier.Stăi blând,nu-i decât o chestie de prostit alegătorii PSD-ALDE,nu cumva să se deștepte și să vadă că cei pe care îi susțin ,doar își rezolvă problemele lor.PSD-ALDE au încercat și au văzut că nu au succes la referendumuri,așa că nu vor face suspendarea lui Johannis.În sondaje stau prost,așa că ar contribui la scăderea în preferințele electoratului.Și cinstit,sa văzut,PSD-ALDE promite dar nu-i capabil să și facă.
    • +2 (4 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 4 ianuarie 2019, 14:55)

      [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

    • +4 (4 voturi)    
      E trist atunci cand (Vineri, 4 ianuarie 2019, 16:24)

      Ozmo [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      betia parintilor costa
  • +24 (42 voturi)    
    Bravo Iohannis (Vineri, 4 ianuarie 2019, 12:32)

    florinos [utilizator]

    Bravo Iohannis, ma bucur ca nu ai mai semnat ca primarul si ca muști din PSD.

    Dar oare este pregătit pentru ofensiva propagandei PSD ?
  • +19 (27 voturi)    
    Oare are balls (Vineri, 4 ianuarie 2019, 12:43)

    slakeritul [utilizator]

    Sa declare ca nu mai tine cont de deciziile CCR din moment ce aceasta functioneaza in ilegalitate (i.e. vezi Petre Lăzăroiu de 10 ani in functie) cu aceasi argumentatie ca si completele de 5 judecatori.
  • -16 (34 voturi)    
    Bulumacul... (Vineri, 4 ianuarie 2019, 12:54)

    Gigi Kent [utilizator]

    Bulumacul nu a inteles ca, in conformitate cu deciziile CCR si cu Constitutia tarii, parerea lui despre cate de buna sau rea treaba face Augustin Lazar ca Procuror General nu este relevanta pentru revocare.
    • +8 (18 voturi)    
      ... (Vineri, 4 ianuarie 2019, 13:15)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Dar a cui e relevanta, a lui Tudorel zero voturi?
      • +2 (8 voturi)    
        Sau... (Vineri, 4 ianuarie 2019, 13:24)

        Hydra [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        a unui CCR ce functioneaza cu un nene ce are 10 ani de mandat? Parca atunci cand completul de judecata e alcatuit neconform cu legea...sentintele se anuleaza...? Nu pe asta miza mustacioara de la Teleorman? Sau se aplica doar pentru ce e anti-psd?
      • 0 (2 voturi)    
        Tara PSD-ului unde presedintele trebuie sa (Vineri, 4 ianuarie 2019, 19:56)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        semneze hotararile unui ministru . . .
    • +3 (7 voturi)    
      asa (Vineri, 4 ianuarie 2019, 13:48)

      unacare [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Si ce vor face in semn de protest? Sa latre la luna!
    • +4 (10 voturi)    
      Da bă Gigi,de ce nu semnezi tu? (Vineri, 4 ianuarie 2019, 13:48)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Dacă zici că părerea lui Johannis ca președinte al României nu contează,ce insiști atâta să semneze?Semnează bă tu și gata.Ai rezolvat!Este că sună ciudat?Atunci ce veniți cu asemenea prostii?Sunt convins că nici tu nu-l vrei pe Ilan,ori Olguța,ori Dumitrache,dar așa ai primit ordin să spui.Încearcă să scrii cu capul tău.Chiar dacă ești pesedist,nu-i corect să pui ministru un individ care nu are//lipici//la public și Olguța și-a consumat lipiciul,Ilan este plin de kk,Dumitrache fură mai mult decât toți pesediștii și vă face și vouă rău.
      • +1 (7 voturi)    
        asa ii invata badea si gadea (Vineri, 4 ianuarie 2019, 16:29)

        gogpintenog [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Te-ai obosit degeaba ca sa ii raspunzi. El nu gandeste cu capul lui ci haleste ceea ce deverseaza badea pe antena 3. Partea naspa este ca ala e constient ca are multimea asta de dobitoci creduli si continua sa ii indobitoceasca...iar astia scriu pe aici si prin alte parti ceea ce au auzit la antena 3
        • -1 (9 voturi)    
          dar de unde stii ce este la A3? (Vineri, 4 ianuarie 2019, 17:43)

          kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui gogpintenog

          intreb si eu.
  • +8 (16 voturi)    
    Nasol ! (Vineri, 4 ianuarie 2019, 13:11)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Merge ditamai guvernul HOȚIEI la presedintia UE cu doi mafioti mai putin :(
  • +4 (8 voturi)    
    Excelent (Vineri, 4 ianuarie 2019, 13:32)

    enache22 [utilizator]

    Paiatele nu au ce cauta in Guvern.
  • +4 (6 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Vineri, 4 ianuarie 2019, 14:12)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    interesant e doar faptu' ca tanti asta ex-primareasa e tot cu ochii-n soare, cat de importanta se credea dumneaei ... poate-si ia si dansa un servici ...
  • -5 (19 voturi)    
    Daca un copil pune mana pe soba si se arde, (Vineri, 4 ianuarie 2019, 14:15)

    xrogo [utilizator]

    a doua oara sigur nu mai face asa ceva, Johann in schimb, desi s-a ars odata invocand oportunitatea la revocarea lui Kovesi, se pare ca nu s-a invatat minte, si-o sa se mai arda odata, CCR obligandu-l sa-l revoce pe taica Lazar!
    • +6 (12 voturi)    
      @xrogo (Vineri, 4 ianuarie 2019, 14:30)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Lasa taica, o sa va ardeti voi pe la Jilava de la anu’ncolo, oleaca de rabdare :)
    • 0 (4 voturi)    
      Tot CCR-ul a obligat paslamentul sa corecteze (Vineri, 4 ianuarie 2019, 20:06)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      consecintele ordonantei neconstitutionale privind migratia primarilor. Nu au aplicat hotararea CCR? Si?
      Tot CCR a obligat ICCJ "de indata" sa faca tragerea la sorti pentru completurile de 5. Atat "de indata" au aranjat treaba incat au avut loc la ICCJ 3 trageri la sorti in vreo luna de zile. . .
      Au ajuns pana si aia de la loto sa renunte la o tragere la sorti. Au imprumutat bilele?
  • -5 (19 voturi)    
    oare (Vineri, 4 ianuarie 2019, 14:43)

    cucuveauamov [utilizator]

    cum reuseste sa se faca de ras la fiecare aparitie? un asemenea talent mai rar.
    • +2 (8 voturi)    
      Pai tu te faci de ras, cu fiecare postare (Vineri, 4 ianuarie 2019, 17:08)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      un asemenea "talent" mai rar, bibicule !

      Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
    • 0 (10 voturi)    
      Vorbesti de Pavi, nu? (Vineri, 4 ianuarie 2019, 18:17)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Aia care se screme sa vorbeasca si cand vorbeste se gangaie!!!
  • -3 (9 voturi)    
    mda (Vineri, 4 ianuarie 2019, 14:57)

    miculescu-rucar [utilizator]

    pluto si dodon !
    sa aplicam metoda de peste prut !
    sa-l declaram pe pluto in incapacitate de exercitare a prerogativelor prezidentiale ,sa-l suspendam temporar si sa aplicam constitutia !
    • +2 (8 voturi)    
      Da, rusule (Vineri, 4 ianuarie 2019, 17:07)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      Ai vrea tu.
      Chiar asa fraier esti, sa te dai de gol in halul asta ?
      Adica sa-l ridici in slavi pe dodon ?
      Ala te plateste si el ?

      Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
      • -1 (5 voturi)    
        capacitatea ta (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 1:55)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui midufi

        de intelegere a unui mesaj e puternic diminuata !
        ma intreb daca este din nastere sau dobandita !
        chiar asa prostovan esti ?
        unde dreaqu il ridic eu in slavi pe dodon , bey mama mielului ?
  • -4 (10 voturi)    
    Klaus vs. Dragnea (Vineri, 4 ianuarie 2019, 17:44)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    de tara, cui ii pasa?
    Iar comentatorii de aici se bucura cand unul dintre cei doi il bubuie pe celalat. Trist si jalnic.
  • +3 (11 voturi)    
    Au explodat postacii bullshevini (Vineri, 4 ianuarie 2019, 18:18)

    Dalinar [utilizator]

    Luati pastilele cu apa baietzai, ca va inecati.
    • 0 (4 voturi)    
      spune-ne , tu (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 1:58)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      ce pastile iei ?
      ps : fii atent la doza ca poate scapam de tine !
      • 0 (0 voturi)    
        Iar te-ai facut de ras (Vineri, 11 ianuarie 2019, 15:21)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        Pai nu trebuia sa ne confirmi ca esti postac, stiam tovarase.
        Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !