9.171 de beneficiari de pensii speciale, la finalul lui 2018. Cât primesc în medie pe lună

de C.D.     HotNews.ro
Vineri, 4 ianuarie 2019, 11:13 Actualitate | Esenţial


Pensii "Speciale"
Foto: USER UPLOADED
​Numărul de beneficiari de pensii de serviciu era, la finele lunii octombrie 2018, de 9.171 persoane, în creştere uşoară, cu 18 persoane, faţă de finele lunii precedente, conform datelor centralizate de Casa Naţională de Pensii Publice (CNPP), citate de Agerpres.

Cei mai mulţi, respectiv 3.611, erau beneficiari ai Legii 303/2004 privind statutul procurorilor şi judecătorilor. Pensia medie în cazul acestora a fost de 17.132 lei, din care 15.897 lei cota suportată din bugetul de stat, iar diferenţa din bugetul asigurărilor sociale de stat. De Legea nr. 216/2015 privind acordarea pensiei de serviciu membrilor Corpului diplomatic şi consular al României beneficiau 860 de persoane.

Pensia medie era de 5.480 lei, din care 3.324 lei suportaţi de la bugetul de stat. În ceea ce priveşte beneficiarii Legii 215/2015 pentru modificarea şi completarea Legii 7/2006 privind statutul funcţionarului public parlamentar, numărul acestora era de 813 de persoane, pensia medie ridicându-se la 4.371 de lei (2.654 lei suportaţi de la bugetul de stat).

Potrivit sursei citate, de Legea 83/2015 pentru completarea Legii 223/2007 privind statutul personalului aeronautic civil navigant profesionist din aviaţia civilă din România beneficiau 1.464 pensionari, iar pensia medie se ridica la valoarea de 10.689 lei, din care 7.523 lei suportaţi din bugetul de stat.

Pensii de serviciu pentru beneficiari ai Curţii de Conturi s-au acordat unui număr de 609 persoane, media fiind de 7.640 lei, din care 4.222 lei cota suportată din bugetul de stat. De asemenea, de Legea 130/2015 pentru completarea Legii 567/2004 privind statutul personalului auxiliar de specialitate al instanţelor judecătoreşti şi al Parchetelor beneficiau 1.814 pensionari, pensia medie fiind de 3.998 lei, din care 2.325 lei suportaţi din bugetul de stat.

















8542 vizualizari

  • -2 (14 voturi)    
    constatare (Vineri, 4 ianuarie 2019, 12:05)

    cucuveaua mov [utilizator]

    40% sunt pensii de magistrati
    media pensiilor magistratilor este de cel putin 2 ori mai mare decat media celorlalte pensii. asta inseamna ca 60% din buget se duce la magistrati.
    pai nu are dreptate USR sa se planga de pensiile speciale?
    • 0 (12 voturi)    
      si inca ceva (Vineri, 4 ianuarie 2019, 13:32)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

      celor 3611 magistrati li se adauga 1814 auxiliari cu o pensie medie cat media generala
    • +3 (7 voturi)    
      Fiind magistrați,li se pare legal? (Vineri, 4 ianuarie 2019, 14:39)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

      Mă întreb,ținând cont de pregătirea lor profesională,magistrații care primesc aceste pensii nu cred că ceva nu-i legal?Ar putea cere anularea lor,dând un semnal că pensionarii primesc atât cât au cotizat în perioada de activitate.Dacă nu fac asta,să ceară să primească și avocații asemenea suplimente la pensie.Știu ei de ce.
  • +17 (19 voturi)    
    Pensia medie în cazul acestora a fost de 17.132 le (Vineri, 4 ianuarie 2019, 12:52)

    t4v1 [utilizator]

    In sistemul de pensii trebuie o curatenie serioasa
    • +16 (18 voturi)    
      pensie medie (Vineri, 4 ianuarie 2019, 14:12)

      infernal [utilizator] i-a raspuns lui t4v1

      Magistrații după 20 de ani primesc 17.000 pensie medie + că toți s-au reangajat pentru că sunt tineri.
      Majoritatea nici nu visează la asemenea salariu, nu mai vorbesc de pensie.
      Cu ce au contribuit în societate ?
      De ce nu se face calculul pe baza contribuției pentru că oricum au avut salarii nemeritat de mari ?
      De 30 de ani nu se vede nimic.
      Proștii să muncească 35-40-45 de ani până nu mai pot și dacă mai primesc pensie vor primi nimicuri.
      România, un ciur cu sute de mii de găuri, astupi câteva apar alte sute.
  • -2 (16 voturi)    
    Acum nu-l intrebati pe Zegrean, el era (Vineri, 4 ianuarie 2019, 14:22)

    xrogo [utilizator]

    presedinte la CCR cind onorabila curte a spus ca de salariile si pensiile magistratilor nu se poate atinge nimeni, parca la el apelati cand era vorba despre CCR si magistrati,si totusi este o solutie , impozitarea de la un anumit nivel a pensiilor, substantioal pentru a le aduce in limite rezonabile!
    • +7 (15 voturi)    
      Vorbești de un om,noi vorbim de o cutumă. (Vineri, 4 ianuarie 2019, 14:45)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Faci diversiune.Sunt convins că peste 50% dintre magistrați nu au cerut și nu țineau neapărat să primească aceste pensii.Este o formă de mituire făcută de parlamentari,semn că în rândul parlamentarilor trebuie făcută curățenie serioasă.Asta dacă vrem să avem o țară mândră și prosperă.Explicații suplimentare ar fi pentru proști și tu nu ești prost.
      • +7 (7 voturi)    
        nu e diversiune, guvernul condus de Boc (Vineri, 4 ianuarie 2019, 19:14)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        a incercat eliminarea pensiilor speciale, cei din ccr s-au opus eliminarii totale, ei fiind singurii care au beneficiat de ele. apoi psd le-a reintrodus treptat, e o hotie.
  • +10 (10 voturi)    
    Sunt de acord (Vineri, 4 ianuarie 2019, 15:40)

    gj [utilizator]

    Sunt de acord ca singurele categorii care sa primeasca pensii speciale sa fie:
    1. Laureatii premiului NOBEL
    2. Descoperitorul leacurilor la urmatoarele boli: cancer, SIDA, diabet si hepatita A,B,C,D
    3.Descoperitorul masinii care merge cu apa si aer-fara alte surse energetice
    4.Lista poate fi completata cu alte realizari de acelasi calibru
    Magistratii, nu e destul ca au veniturile care le au? La asemenea venituri pot sa-si faca prin contributie directa un sistem paralel de pensii care sa nu fie administrat de stat. Si fiindca veni vorba de venituri, s-a indus ideea ca venituri mai mari decat presedintele tarii , nu va avea nimeni in aceasta tara. Totul a fost o mare gogoasa. Trebuie sa se inteleaga ca ,atata timp cat magistratii sunt cei care decid legalitatea micsorarii pensiilor si aveniturilor proprii, acest lucru nu se va intimpla niciodata! Nu sunt nostalgic comunist , dar inainte era un raport intre cea mai mare pensie ,respectiv salariu si cea mai mica pensie salariu. Evident ma refer la cele din unitatile, institutiile de stat.
    Parca era mai moral decat ce se intampla acum. Aspectele din ziua de azi legate de acest subiect ca si altele ,au facut ca tara sa se goleasca de tineri si nu stiu cine le va mai asigura pensii speciale acestor h......... cu gulere albe.
    • +2 (2 voturi)    
      NU SI NU DOMNULE gj ! (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 19:10)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui gj

      Nimeni nu trebuie sa aiba o pensie speciala, pentruca noi, societatea, tara, nu avem nimic de cistigat din asta.
      Cei ce muncesc bine si inbogatesc tara, ei trebuie stimulati s-o faca, oferindu-le salarii oricit de mari.
      Apoi, cine are venituri mari, n-are decit sa investeasca in ceva, care sa-i aduc ulterior o "renta".
      Asa fac elvetienii !
      NICI-O PENSIE SPECIALA !
  • -11 (13 voturi)    
    oare (Vineri, 4 ianuarie 2019, 15:42)

    cucuveauamov [utilizator]

    Lazarica cu ce pensie va iesi? ca doar a muncit pentru #tara.
    • +8 (10 voturi)    
      Dar tu cat primesti pentru (Vineri, 4 ianuarie 2019, 17:20)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      fiecare postare inepta ?
  • +10 (10 voturi)    
    BĂTAIE DE JOC PE FAȚĂ!!!! (Vineri, 4 ianuarie 2019, 16:03)

    prec [utilizator]

    În curând o să fim în situația Greciei! Dar, de, domnia și prostia se plătește. Asta merită populația care refuză să meargă la vot, are soarta decisă de asistații și paraziții lipiți de bugetul statului.