Klaus Iohannis a semnat decretele privind demisia miniștrilor Paul Stănescu și Lucian Șova

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 3 ianuarie 2019, 17:31 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Klaus Iohannis a semnat joi decretele privind demisia miniștrilor Paul Stănescu și Lucian Șova, după decizia din 19 decembrie a Curții Constituționale.

„Președintele României, domnul Klaus Iohannis, a semnat joi, 3 ianuarie a.c., următoarele decrete:
  • Decret pentru constatarea vacanței unei funcții de membru al Guvernului prin demisia domnului Paul Stănescu, viceprim-ministru, ministrul dezvoltării regionale şi administrației publice;
  • Decret pentru constatarea vacanței unei funcții de membru al Guvernului prin demisia domnului Lucian Şova, ministrul transporturilor”, se arată într-un comunicat al Administrației Prezidențiale.
Curtea Constituțională a decis, în 19 decembrie, că şeful statului este obligat "să emită de îndată decretele de constatare a vacantării celor două funcţii de ministru" şi să răspundă motivat legat de numirile noilor miniştri.

Astfel, conform deciziei Curţii, Klaus Iohannis trebuie să semneze decretele de revocare a miniştrilor demisionari ai Transporturilor şi Dezvotării, Lucian Şova şi Paul Stănescu. Totodată, şeful statului trebuie să răspundă, în scris, motivat, în legătură cu propunerile făcute de premierul Viorica Dăncilă, respectiv Olguţa Vasilescu la Ministerul Dezvoltării şi Mircea Drăghici la Ministerul Transporturilor.

Şeful statului i-a respins inițial, după remanierea din noiembrie, pe Ilan Laufer la Dezvoltare şi Lia Olguţa Vasilescu la Transporturi, noile propuneri ale premierului Viorica Dăncilă fiind Lia Olguţa Vasilescu pentru portofoliul de ministru al Dezvoltării şi Mircea Drăghici pentru Transporturi.

A doua oară, președintele a anunțat că va lua decizia după 1 decembrie. În 7 decembrie, președintele amânat din nou luarea unei decizii pe motiv că așteaptă decizia Curții Constituționale.

















5231 vizualizari

  • +9 (15 voturi)    
    Perfect. (Joi, 3 ianuarie 2019, 17:50)

    Habermas [utilizator]

    Sa le tina Dancila locul.
  • -13 (25 voturi)    
    pas cu pas ,pardon faas cu faas ! (Joi, 3 ianuarie 2019, 17:51)

    miculescu-rucar [utilizator]

    pluto !
    • +4 (4 voturi)    
      De la fasolea incorect fiarta (Vineri, 4 ianuarie 2019, 8:32)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      Te trece, explicabil
  • -8 (24 voturi)    
    deci (Joi, 3 ianuarie 2019, 17:53)

    rakkone [utilizator]

    Si, in concluzie, la ce a fost bun tot circul asta?
  • -12 (26 voturi)    
    vai (Joi, 3 ianuarie 2019, 17:56)

    cucuveauamov [utilizator]

    iar s-a facut de ras? sarmanul om, eu v-am spus ca e un personaj tragic.
    • -5 (7 voturi)    
      unul tragic, unul comic si doi tristi . . . (Joi, 3 ianuarie 2019, 19:36)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      .
  • -13 (25 voturi)    
    Cel mai slab presedinte (Joi, 3 ianuarie 2019, 17:59)

    tony-s [utilizator]

    a fost suficient ca antena 3 sa ameninte ieri cu suspendarea ca presedintele sa se execute imediat.
    • +6 (10 voturi)    
      Suspendarea-i o teme inchisa pentru Dragnea&co (Joi, 3 ianuarie 2019, 19:37)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

      Ai vazut ce au patit la referendum.
      • -4 (6 voturi)    
        Nu era vorba (Vineri, 4 ianuarie 2019, 6:38)

        tony-s [utilizator] i-a raspuns lui ty

        ca parlamentul sa-l suspende si apoi sa se faca referendum, ci exista posibilitatea ca presedintele senatului sau al camerei deputatilor sa sesizeze curtea constiutionala care pe baza refuzului lui iohanis de a aplica deciziile curtii sa-l declare inapt pt functia de presedinte si sa-l suspende. Oricine castiga alegerile prezidentiale are nevoie de avizul ccr pt a deveni presedinte. In moldova dodon a fost suspendat de mai multe ori de curtea constitutionala din cauza refuzului de a aplica deciziile curtii.
        Oricum la cat de slab si de fricos e iohanis nici macar nu trebuie sa se ajunga pana acolo e suficient doar sa fie amenintat - remember cu a semnat demiterea lui kovesi dupa ce dragnea l-a amenintat cu suspendarea..
        • 0 (0 voturi)    
          Te pomenesti ca duci dorul unui presedinte (Vineri, 4 ianuarie 2019, 13:15)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

          jucator?
          Oficialitatile statului trebuie sa lucreze in interesul romaniei si nu sa se lupte intre ele care-i mai tare in parcare. PSD-ul meste un partid conflictual care vrea sa subordoneze toate structurile statului. Poarta tarele inaintasilor sai cat timp va exista. Cu un astfel de partid Romania nu va ajunge in veci vecilor o tara ca afara.
  • -8 (24 voturi)    
    la ce i-a folosit lui Iohanis (Joi, 3 ianuarie 2019, 18:02)

    Je__ [utilizator]

    Ca a amanat 2 luni numirile unor ministri?

    Ce interes meschin sa ai, doar de dragul lelii, sa refuzi sa semnezi niste demisii si propuneri?

    Asta e lupta anti-coruptie de care imi vuiesc toate ziarele nationale si internationale? E penibil....
    • -2 (10 voturi)    
      Iohanis (Joi, 3 ianuarie 2019, 19:17)

      tony-s [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      de 6 luni e in campania prezidentiala, el crede ca daca pozeaza in adversar al psd-ului castiga alegerile. In realitate el insa e premierul lui dragnea, ponta si antonescu de acum 8 ani, care intotdeuna n-a avut ce face si a semnat tot ce a venit de la dragnea via guvern si ccr.
    • 0 (12 voturi)    
      Peste 70 de ministri in 2 ani (Joi, 3 ianuarie 2019, 19:39)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      E prostie sau bataie de joc?
  • -7 (19 voturi)    
    Io-te ca cuvanta! (Joi, 3 ianuarie 2019, 18:07)

    newlook [utilizator]

    Io-te ca cuvanta!
  • -9 (23 voturi)    
    a tras aiurea de timp.... (Joi, 3 ianuarie 2019, 18:07)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    ce-a rezolvat cua sta?
  • -6 (16 voturi)    
    nuuuuuu (Joi, 3 ianuarie 2019, 18:11)

    Kosmos [utilizator]

    Da-ti demisia bolovanule.. Nici n-ai idee daca mafiotii initiau suspendarea ai fi avut de castigat pt ca spiritul romanului este sa sara in apararea celui asuprit si sa-l ocroteasca de haita de lupi..
    • +1 (7 voturi)    
      Am avut 4 referendumuri: (Joi, 3 ianuarie 2019, 19:43)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      - unul pentru 300 parlamentari
      - 2 pentru supendarea unui presedinte
      - unul pentru familie.
      Ne-am ales cu ceva? Ca de platit am tot platit . . .
  • -2 (20 voturi)    
    ... (Joi, 3 ianuarie 2019, 18:29)

    uncetateansimplu [utilizator]

    Melcul i-a facut si de data asta, cred ca sunt toti socati de miscarea lui.
    Vai mama ta de presedinte, in afara sa te plimbi cu SPP-ul si sa te plimbi prin lume, nu ai facut nimic notabil. O sa ramai in istorie ca un melc de la Sibiu!
  • -3 (17 voturi)    
    Sigur (Joi, 3 ianuarie 2019, 18:30)

    lider [utilizator]

    Cu botu pe labe,
  • -4 (6 voturi)    
    A obținut ceva la schimb? (Joi, 3 ianuarie 2019, 19:18)

    of of [utilizator]

    Au fost negocieri în culise, a obținut ceva la schimb, de ex. pace pe durata președinției Consiliului UE? Amânarea sau temperarea unor măsuri?
    Toți dau cu piatra, uită că președintele face lucrurile în culise...
  • +2 (14 voturi)    
    Semnaturi cu intarziere (Joi, 3 ianuarie 2019, 19:48)

    finutza [utilizator]

    I-a mai fiert un pic. Asta fiindca are putine libertati de miscare. Decat sa ajunga sa fie fortat sa semneze „de indata” de catre bolovanii de la CCR, a amanat cat se putea, facandu-i pe toti, de la Dragnea pana la portarul de la Antena 3, sa nu doarma, sa caute alte tertipuri prin care sa-si atinga scopurile. Si astfel sa-i cunoastem mai bine.
    • 0 (0 voturi)    
      A fost odata o ordonanta pentru migratia primarilo (Vineri, 4 ianuarie 2019, 19:01)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Avocatul poporului dormeaca ca de obicei, asa ca a durat o vreme pana a putut fi atacata la CCR. Primarii au mers acolo unde aveau interesul. Verdictul CCR a fost ca ordonanta este neconstitutionala si ca parlamentul sa rezolve consecintele ei. Asa ca majoritatea PSD s-a facut ca uita de ordonanta si de hotararea CCR.
      Asa a facut si Iohannis „de indata” a semnat revocarile si a anuntat ca nu accepta propunerile PSD. Si?
  • -2 (10 voturi)    
    Acum Viorica poate face propuneri. (Joi, 3 ianuarie 2019, 20:24)

    asavreau [utilizator]

    Viorica sa grăbit cu propunerea Olguței,Ilan sau Drăghici.Acum trebuie să facă noi propuneri de miniștri pentru posturile vacante.Poate prelua postul de la Transporturi și să-l conducă Ilan care este consilier onorific.Păcat că nu are și onoare.
    • +2 (8 voturi)    
      De fapt .... (Joi, 3 ianuarie 2019, 21:31)

      ber [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      .... ABIA acum . Si Olguta va putea fi refuzata, fiind prima propunere.
      • -1 (1 vot)    
        ai dreptate. olguta e prima propunere (Vineri, 4 ianuarie 2019, 9:39)

        cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui ber

        ilan va fi a doua. ce zici?
        dupa stupida decizie a curtii (poti respinge o data) guvernul (oricare ar fi el) poate merge la presedinte (oricare ar fi el) cu 2 propuneri o data - ia, alege.
        asta a fost o prostie a curtii de are v-ati bucurat atunic pentru ca-i dadea posibilitatea lui basescu sa refuze pe nu stiu cine
  • +1 (7 voturi)    
    Iohannis ar fi un presedinte foarte bun (Joi, 3 ianuarie 2019, 21:29)

    trandafil [utilizator]

    intr-o tara normala...
  • -3 (7 voturi)    
    Trebuia sa faca asta de la inceput (Vineri, 4 ianuarie 2019, 4:56)

    arkade [utilizator]

    Demisia este un act UNANIM.

    Daca apreciati ceea ce a facut Iohannis, trebuie sa va ganditi la urmatoarea situatie penibila:

    va dati demisia de la actualul loc de munca si seful dumneavoastra nu accepta demisia. (practic, este ilegal conform codului muncii, dar asta se intampla aici). Voi trebuie sa lucrati pentru un sef pentru care nu mai vreti sa lucrati sau pentru o companie in care nu mai vreti sa lucrati. Daca asta vi se pare normal, atunci e clar ca ura impotriva PSD a ajuns la cote alarmante.
    • -4 (6 voturi)    
      Demisia (Vineri, 4 ianuarie 2019, 6:41)

      tony-s [utilizator] i-a raspuns lui arkade

      e un act unilateral nu unanim, adica nimeni nu se poate opune, nici macar presedintele, cand cineva isi da demisia. Iohanis probabil nu stie ca-n Romania nu exista sclavie, el probabil se viseaza stapan de sclavi.
      • 0 (0 voturi)    
        Ai dreptate (Vineri, 4 ianuarie 2019, 9:18)

        arkade [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

        Am gresit...e unilateral nu unanim
      • -2 (2 voturi)    
        gresiti amandoi (Vineri, 4 ianuarie 2019, 9:41)

        cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

        presedintele stie de la servicii ca nu poti sa-ti dai demisia cand vrei tu
    • +2 (2 voturi)    
      Aloooo (Vineri, 4 ianuarie 2019, 9:14)

      vali_s [utilizator] i-a raspuns lui arkade

      Confunzi statul cu privatul si buticul cu guvernul.
      Maine ne trezim ca intram in razboi si toti militarii isi dau demisia? Tu esti cu capul? Te auzi ce aberezi?
      Pana si in privat nu-ti dai demisia de astazi pt maine, exista un preaviz de 15 zile lucratoare.
      • -2 (2 voturi)    
        Nu suntem in caz de razboi (Vineri, 4 ianuarie 2019, 10:37)

        arkade [utilizator] i-a raspuns lui vali_s

        Si sa stii ca in caz de razboi sunt alte articole din constitutie care se aplica.

        Unele libertati sunt restranse si chiar presedintele nu poate fi demis si nu se mai organizeaza alegeri. (art. 63 si 83 din Constitutie)

        Text-ul cu : in timp de razboi, nu tine. Razboiul politic nu e trecut in constitutie.