UPDATE Președinția retrimite Parlamentului modificările aduse Legii Educației privind reducerea numărului de ore: Ar bulversa sistemul de învățământ și ar duce la un val de concedieri în sistem

de MH     HotNews.ro
Joi, 3 ianuarie 2019, 14:26 Actualitate | Esenţial


Ligia Deca
Foto: Agerpres
Președintele Klaus Iohannis retrimite în Parlament modificările aduse Legii Educației, considerând că schimbările privind reducerea numărului de ore din învățământul primar, gimnazial și liceal sunt făcute "din pix", a anunțat joi consilierul prezidențial Ligia Deca. Ea a mai spus că modificările ar duce și la un val de concedieri în sistemul de învățământ.

Consilierul de stat pe probleme de educație a declarat, joi, că modificările asupra Legii Educației 1/2011 au fost făcute fără a exista o analiză asupra impactului și vor duce la bulversări în sistemul de învățământ.

"Motivul reexaminării îl reprezintă măsurile introduse la articolul 1, punctul 4, prin care se realizează reducerea <<din pix>> a numărului de ore din ciclul primar, gimnazial şi liceal începând cu următorul an şcolar. Astfel, potrivit acestor noi reglementări, numărul de ore alocat disciplinelor din planurile cadru de învăţământ este în medie de 20 de ore pe săptămână la învăţământul primar, 25 la învăţământul gimnazial şi 30 de ore pe săptămână la învăţământul liceal. Această modificare abruptă a Legii educaţiei naţionale, fără nicio analiză de impact, riscă să producă efecte negative în cascadă pentru comunitatea şcolară, fapt semnalat inclusiv de organizaţii reprezentative la nivel naţional ale elevilor, dascălilor şi părinţilor. Demersul denotă lipsa unei strategii şi a unei viziuni pe termen mediu şi lung în acest sector esenţial pentru viitorul României", a explicat Deca într-o conferinţă de presă.

Potrivit acesteia, reducerea numărului de ore va însemna și un val de concedieri în sistemul de învățământ. De asemenea, Deca a spus că, potrivit modificărilor, planurile cadru ar urma să fie schimbate printr-un proces făcut "pe genunchi" și se poate ajunge în situația absurdă în care elevii de gimnaziu să fie școlarizați după trei planuri cadru.

"Aceste modificări riscă să afecteze calitatea și coerența procesului educațional", a mai afirmat Ligia Deca.

Legat de valul de concedieri la care s-a referit, întrebată dacă are o analiză de impact, Deca a spus că a primit semnale de la federații sindicale că fiecare oră în minus înseamnă o reducere masivă a normei și deci a numărului de dascăli.

"Nu avem o analiză de impact câte ore se reduc și câți profesori. Ne-au transmis că, probabil, vor exista mii de posturi disponibilizate", a precizat ea.

În cererea de reexaminare transmisă joi Parlamentului, Administrația prezidențială precizează că Ministerul Educației este unicul în măsură să stabilească într-un mod fundamentat științific numărul de ore săptămânale pentru fiecare an, nivel, formă de studiu și modul de pregătire, astfel încât acestea să corespundă profilului absolventului și să fie corelate cu instrumentele și modalitățile de predare și evaluare. "De aceea, considerăm că ar fi oportun ca aceste reglementări să fie stabilite la nivel de legislație secundară, la fel ca în prezent, pe baza unor dezbateri și a unor evaluări de impact cu privire la consecințele viitoare asupra sistemului educațional în ansamblu și care să impună în mod expres și modificarea celorlalte dispoziții, în mod corespunzător".

Președinția mai spune că ar trebui să existe o dezbatere privind reducerea încărcării orare a programelor școlare și o dimensionare a timpului petrecut la școală de către elevi în acord cu capacitatea lor, etapele de dezvoltare psiho-emoțională a acestora, precum și cu profilul absolventului. "Apreciem că o asemenea modificare impromptu a Legii nr. 1/2011, fără o analiză completă a efectelor generate, nu este oportună", mai arată Președinția.

















2687 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    .... (Joi, 3 ianuarie 2019, 14:35)

    tirolez [utilizator]

    Cu tot respectul, dar copiii au mult prea multe ore saptamanal. Copilul meu are 31 de ore si e abia clasa 5-a. Trunchi comun+CDS(curriculum la decizia scolii). Sunt prea multe materii, ca la unele nu are decat o ora, nici n-ai ce sa reduci.
    • -4 (12 voturi)    
      Mai taiati internetul (Joi, 3 ianuarie 2019, 14:42)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      si-o sa aiba timp de lectura si de lectii! Va avea si timp mai mult de joaca pe-afara !
      • +5 (7 voturi)    
        mda (Joi, 3 ianuarie 2019, 15:17)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

        Aveti copii? Nu sta pe net. Are ore de la 13 la 18.30 aproape in fiecare zi, pentru ca "program de iarna" au micsorat doar pauzele, nu si orele. Seara nu mai face nimic, se joaca cu animalele, mananca. Dimineata face lectiile si mananca de 2 ori. Stiti cate teme se dau? Se trezeste pe la 8. Poate ar trebui sa se trezeasca la 5?
        De iesit unde sa iasa noaptea, ca se intuneca la 5? Sau dimineata cand nu e nici tipenie de om in parc + temele de facut. Cand era ziua lunga asta toamna mai reusea sa iasa un pic, dar atunci era program de vara, ieseau la 19.30. De multe ori ramanea in parc cu tot cu ghiozdaul.
        Asta e viata?
    • -6 (18 voturi)    
      Nu conteaza copilul tau...copiii in general (Joi, 3 ianuarie 2019, 14:56)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Nu conteaza copilul tau...copiii in general. Conteaza ca Presedintia a gasit un alt motiv sa puna talpa. Si o pune, dupa cum se vede: nu are studii de impact, da' "STIE" ca vor fi concedieri. Nu una, nu doua, ci "mii de posturi".

      Ah, ca tot veni vorba: nici acele "mii de posturi" nu sunt obiectul real al ingrijorarii lui Klaus. De fapt, el nu e ingrijorat decat de propriile aspiratii, propria candidatura. Daca simte ca scade pe feisbuci din cauza asta, a nepromovarii legii, o intoarce la 180% si da vina pe Dragnea.
      • -4 (10 voturi)    
        taci ma ca nu stii ce vorbesti (Joi, 3 ianuarie 2019, 15:58)

        cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        domnul presedinte este pregatit, cunoaste domeniul educatiei si invatamantului.
        a fost profesor, a fost inspector.
        ba, mai nou, a facut si o strategie, Romania Educata.
        dar psd, ai dracu plagiatori, de data asta nu au copiat nimic din strategia aia.
        bine, ca strategia aia este o insiruire de vorbe goale si chiar nu trebuie luat in serios este o cu totul alta discutie. sau nu.
        • -3 (3 voturi)    
          Nimeni nu-i perfect, ca Klaus ! (Joi, 3 ianuarie 2019, 17:57)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

          Nimeni nu-i perfect, ca Klaus !

          PS: Puschea pe limba, era sa zic "precum Klaus"
          :-)
    • +10 (10 voturi)    
      reduceri (Joi, 3 ianuarie 2019, 15:02)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      orele de religie, si ar fi suficient pt un prim pas.
      • +5 (5 voturi)    
        ... (Joi, 3 ianuarie 2019, 15:22)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui ras-putin

        Eu am scos copilul de la religie. N-am nimic cu materia,nici cu profesoara, dar cand am vazut cate ore sunt saptamanal....Ce materii sunt astea Educatie civica si tehnologica. Sa le reuneasca si mai scapa de 1 ora. La una invata despre alimente, ce inseamna cifrele de pe un ou din comert etc. , la cealalta drepturile copilului de ex. Pana la urma asta cu expiratul alimentelor si calitatea lor putea fi asimilata unor drepturi ale consumatorului si aveam o singura materie. Vorbesc de cls a 5-a,nu stiu alte manuale.
        • 0 (0 voturi)    
          STEM (Joi, 3 ianuarie 2019, 17:54)

          Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

          Asa este. Nu e nevoie de cate o materie pentru ficare subiect de interes in parte. Acele subiecte se grupeaza in materii generice.

          Care materii, mai nou, in lume se grupeaza in STEM sau STEAM (google it)..

          In Romania insa multi porfesori de abia stiu sa scrie si sa citeasca, de metodica si pedagogie nu e cazul sa mai vorbim
    • -2 (2 voturi)    
      romanii- natie de sadici (Joi, 3 ianuarie 2019, 17:51)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Asa este. Un copil nu poate sta concentrat mai mult de 4-5 ore pe zi. 5 (maxim) x 5 zile =25 de ore pe saptamana. Maxim!

      Dar romanii isi urasc din suflet copiii. Ar face orice sa ii chinuie.
  • +7 (9 voturi)    
    ... (Joi, 3 ianuarie 2019, 14:37)

    tirolez [utilizator]

    SI pentru ca sindicalistii sa fie multumiti tinem elevii la scoala de la 13 la 6 jumate. Asta iarna, ca primavara/toamna are zile cand iese la 7.30. Nu mai au timp de nimic, in clasele 1-4 mai facea un sport, acum nu are cum sa ajunga. Dar, sa mai inventam o materie, sa ajunga la toata lumea.
  • +2 (4 voturi)    
    dar lasati-i sa-i dea afara... (Joi, 3 ianuarie 2019, 14:42)

    qwerasdf [utilizator]

    au vrut psd, au votat psd sau au stat acasa... poporul asta nu invata de vorba buna, trebuie sa-l usture la buzunar ca sa invete ceva
  • 0 (6 voturi)    
    Foarte bine, sa reduca orele. (Joi, 3 ianuarie 2019, 14:49)

    emil bobu [utilizator]

    Oricum nu se invata nimic util, numai teorie.

    Daca faceau programare si retele atunci ziceam "nu, pastrati asa cum este", dar orele de istorie si geografie?

    Inveti mai repede, mai usor si mai clar istoria si geografia de pe net.

    Iar ora de religie e pura indoctrinare si trebuie abolita.

    Mai bine sa le introduca o ora de sport in fiecare zi, elevii sunt grasi fiindca nu se misca!
    • +2 (4 voturi)    
      ... (Joi, 3 ianuarie 2019, 15:30)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      M-ati omorat cu religia, e optionala, faci o cerere si gata. Stiti ce fac la ora de sport iarna? Au probe de control de gimnastica. Le-am prins toti in scoala,nu s-a schimbat nimic. Tumba , podul, lumanarea, spagat, stand pe maini etc. Asta implica niste saltele de pe vremea cand s-a infiintat scoala. Pline de praf si microbi.Dar ei fac sport.
      Si ar putea juca ceva in sala aia, ca au cosuri de baschet, porti de handbal, fileu de volei. Nu, ne tavalim in praf, ca nu stiu daca sunt 5 care reusesc sa le execute corect.
    • -1 (1 vot)    
      mituri (Joi, 3 ianuarie 2019, 17:57)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Sunt grasi pentru ca parintii nu se ocupa de ei. Stau pe FB si la TV toata ziua si au pretentia de la scoala sa faca ce nu fac ei.

      ///

      Nicio materie nu se invata de pe net daca nu stii cum sa o faci. Nu e la indemana unui copil, puteti incerca sa vedeti cum e. Educatia inseamna intelegere nu memorare iar internetul poate fi folosit la inteleger numai daca stii cum sa o faci.

      Si chiar daca stii, iti va lua mult mai mult timp.

      ////

      Iar in Romania, imi pare rau, nu se face nicio programare in scoala. Este o minciuna gogonata, ca si aceea cu "rogramatoriiu romani foarte buni".

      Nici nu s-ar putea face programare in scoala. Eventual vorbim despre tehnologia inforamtiei, dar chiar credeti ca niste oameni care nu stiu nicio limba straina si nu au habar de psihologia copiilor chiar ar putea preda - sa spyunem - inforamtica?
  • +4 (8 voturi)    
    Scoala e adapost de someri? (Joi, 3 ianuarie 2019, 14:54)

    AdrianBorza [utilizator]

    Adica vrea sa spuna prezidentul ca scoala e o institutie prin care somerii au un loc de munca? De-aia merg copiii la scoala, ca sa aibe profesorii ce face? Sau ca sa invete ce le trebuie si cat le trebuie, nu o gramada de lucruri ingramadite unele peste altele care le fac capul varza si ii incurca sa retina ce e important?
  • +1 (9 voturi)    
    Nimic Nou din partea P$D (Joi, 3 ianuarie 2019, 14:59)

    un domn [utilizator]

    Legea Propusa de “iei” “ieste” ca urmare a “ievaluarii” “ielectoratului” P$D
    • -5 (9 voturi)    
      slabut comentariul.... (Joi, 3 ianuarie 2019, 15:16)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      deh...
  • +1 (3 voturi)    
    Câte ore să fie? (Joi, 3 ianuarie 2019, 15:08)

    BEDE [utilizator]

    Ar putea să fie și mai multe ore la școală, numai că atunci să nu mai aibă deloc teme pentru acasă! Și cred că aceasta ar fi o soluție bună. Adică inclusiv temele individuale să fie făcute la școală, iar atunci când elevul nu se descurcă cu o temă să poată cere profesorului să îi arate cum se face. Așa se elimină și chestia cu tema de acasă copiată de un elev de la altul și se face și mai ușor verificarea cunoștințelor și se pot pune note mai bine întemeiate pe cunoștințele și aptitudinile elevului.
    De pildă, cică în Finlada nu se dau teme pentru acasă.
    • 0 (0 voturi)    
      .... (Joi, 3 ianuarie 2019, 15:35)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Sau asa. Pai copiii astia sau 5-6 ore pe zi la scoala + drumul + teme minim inca 2 ore. Inca exista profesori stupizi care ii mai pun sa cumpere auxiliare. Si nici macar nu ma refer la romana sau mate.
      Ce-a facut dna respectiva? Le-a dat extemporal, pe care a refuzat sa-l dea si elevilor, note mici. Intrebari multe de la parinti. In urma lor le-a oferit copiilor posibilitatea sa-si mareasca nota daca lucreaza din auxiliar toata materia pe sem 1. E corect? O materie marginala. Eventual sa ma bucur ca nu-s toti profesorii asa?
      Sper sa scoata complet media din nota de admitere la liceu. Asa n-ar mai abuza tot felul de persoane.
      • 0 (0 voturi)    
        organizare (Joi, 3 ianuarie 2019, 18:02)

        Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        Nu exista "materii marginale". Toate sunt necesare in egala masura.

        Necesitatea cunostitnelelor de cultura generala in v-VIII este de mult lamurit, dar cum Romania este undeva pierduta in Codrii Vlasiei, nu are nici cea mai mica idee cum s-ar putea face asa ceva.

        Aucxiliarele - de fapt la fel de imbecile ca si manualele. Si la fel de imbecile ca si cursurile dupa care invata asa-zisele cadre didactice.

        Sa nu uitam insa ca si parintii au o mare parte de vina: insista pentru memorarea a cat mai multe cunostinte, pe rezolvare de probleme si analize gramaticale, pentru ca asa isi amintesc ei ca se facea scoala pe vremea lor.

        Si cum fiecare roman se crede buricul Pamantului, evidenta ca apare si insistenta in a "face scoala ca pe vremea mea, ca uite eu ce bine am ajuns!". Bine pe naiba, dar cum romanii au fost ptrimii pe planeta , au invetnat tot ce se poate inventa si sunt cei mai destepti cetateniu de pe planeta, iaca si presiunea :-)))
  • +4 (6 voturi)    
    Lucrurile stau așa... (Joi, 3 ianuarie 2019, 15:10)

    Observator roman [utilizator]

    ...madam Andronescu e cretină, iar Johannis e populist în an de alegeri președințiale.

    (Argumentul forte NU trebuie să fie micșorarea numărului de posturi din învățământ, ci coerența strategiei în domeniu. Care e sublimă dar...)
  • +1 (3 voturi)    
    Și care-i problema? (Joi, 3 ianuarie 2019, 15:21)

    prec [utilizator]

    Văd că toată lumea este preocupată de binele bugetarilor? Dacă este musai, să-i dea afară și gata!!!
    Pe noi ar trebui să ne preocupe binele celor care muncesc și plătesc taxe și impzite, nu al bugetarilor!!!
    • -3 (5 voturi)    
      bugetarii nu platesc taxe si impozite? (Joi, 3 ianuarie 2019, 15:51)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui prec

      cool!
    • +3 (3 voturi)    
      Corect (Joi, 3 ianuarie 2019, 16:21)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui prec

      S-a dovedit ca ori câte ore ar fi, invațamântul e la pământ. Profesorii sunt interesati doar de propriul buzunar si sunt principalii complici la decaderea scolii românesti. Unii sunt agramati si inculti. e timpul sa mai plece multi dintre ei!
      • -1 (1 vot)    
        si aia de fizica? (Joi, 3 ianuarie 2019, 18:14)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        sau proful de fizica e tabu?
      • 0 (0 voturi)    
        Raluca Ada Pop (Joi, 3 ianuarie 2019, 20:45)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Sibianca predea la una din cele mai bune universități din lume. Clasa ei de securitate informatică are peste 500 de studenți. Raluca nu este singură la curs, ci este ajutată de 19 asistenți. “Sistemul de învățământ de aici este total opus celui din România. Aici ești ajutat să te dezvolți, ți se oferă toate condițiile, de la resurse la infrastructură, la orice… Nimeni nu îți pune piedici, dimpotrivă, ești ajutat pe toate planurile, nu ești limitat decât de propriile puteri. Asta a fost frustrarea mea în România, că nu mă puteam dezvolta așa cum îmi doream și nu aveam acces la informații”, povestește Raluca.
        Cât despre drumul României, Raluca speră că va fi unul drept, datorită tinerilor. „Îmi plac mult tinerii, generația nouă. Văd că sunt mai deschiși, că încep să perceapă lucrurile altfel, să își dorească să ajute și să îndrepte lucrurile. Poate ei vor schimba lucrurile în bine”, speră sibianca.
        Vezi si https://www.realitatea.net/e-romanca-si-e-considerata-un-geniu-al-informaticii-teza-ei-de-doctorat-cea-mai-buna-de-la-mit_2121285.html

        La noi in 2011 prin septembrie a inceput aplicare LEN 1/2011. In mai 2012 PSD ajuns la butoane a inceput macelarirea acestei legi cu orodnante. Isi continua "opera" si azi.
        Una dintre cauzele pentru care aceasta actiune continua cu succes si azi este tacerea unanima a cadrelor didactice. Cred ca ei nu fac parte din sistem decat pentru salarii.
  • 0 (0 voturi)    
    scoala e pentru copii, nu pt profesori! (Joi, 3 ianuarie 2019, 18:10)

    Dedalus [utilizator]

    Reducerea numarului de ore este o masura excelenta pentru copii. Este probabil una dintre cele mai bune masuri care s-au luat de la bacalauretul verificat incoace.

    Sigur, este total insuficienta, dar chiar ar trebui incurajata. Adica, numarul de ore ar trebui in contunaure redus.

    Materiile trebuie comasate in STEM iar numarul de posturi in educatie trebuie drastic redus, impreuna cu relaxarea conditiilor de acces in sistem. pentru a crea concurenta/

    ///

    O alta mare prostie este cea a titularizarii. Odata titular, un profesor pierde orice presiune pentru perfectionare personala - este clar ca va iesi la pensie de acolo indiferent ce face. Nimeni nu-i ameninta postul, nimeni nu-l controleaza, nimeni nu-l verifica.

    ///

    O alta parte din materii ar trebui pur si simplu eliminate - religa si tehnologia informatiei.

    In etapa a doua ar trebui relazxate conditiile de predare la optionale si interzisa predarea acetora de profesorii deja angajati in sistem.

    Ar trebui elimiante bazaconiile de genul "clasa de engleza"

    Ar trebui construite mai multe scoli, pentru aduce numarul mediu de elvi in urban itrn-o clasa la 10-12 - optimul.

    In mediul rural ar trebui permise clase cum indifernt cat de putini elevi si create programe speciale de cooperare cu parintii pentru intretinerea scolilor.

    ////
    Sunt multe de spus, dar reducerea numarului de ore in ploanul cadru este absolut necesara si ar trebui continuata, indiferent de consecintele asupa numarului de posturi. Scoala e pentru copii, nu pentru porfesori!
  • 0 (0 voturi)    
    Ne pregătim de alegeri, (Vineri, 4 ianuarie 2019, 12:57)

    BlaBla1234 [utilizator]

    domn' Preşedinte ... de asta umblăm cu populisme de astea ieftine marca PSD?