Mesajul lui Mihai Șora pentru români: Ne așteaptă un an greu. Să rămânem atenți, lucizi și întregi, cu ochii larg deschiși

de MH     HotNews.ro
Luni, 31 decembrie 2018, 20:06 Actualitate | Esenţial


Mihai Sora
Foto: Facebook
Filosoful Mihai Șora, în vârstă de 102 ani, nelipsit de la protestele antiguvernamentale din ultimii doi ani, îi îndeamnă pe români ca în 2019, care se anunță un an greu, să rămână atenți, lucizi și cu ochii larg deschiși. El le dă întâlnire, ca de obicei, la Girafă.

Mesajul postat pe Facebook, luni seară, de Mihai Șora:

"Dragi prieteni, ne așteaptă un an greu. Nu știu în ce măsură suntem pregătiți să-i facem față (în ce mă privește, nu știu nici chiar dacă-i voi supraviețui); dar să rămânem atenți, lucizi și întregi, cu ochii larg deschiși. Și, desigur, să ne revedem la Girafă".

Mesajul este însoțit de o fotografie cu o girafă.

Mihai Șora este nelipsit de la protestele antiguvernamentale din ultimii doi ani, iar la fiecare manifestație el le dă întâlnire românilor la statuia Girafei din fața Muzeului Antipa.


















1562 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    Cu Pumnii Stransi (Luni, 31 decembrie 2018, 20:08)

    un domn [utilizator]

    Pentru a fragezii kiseleffzece
  • +3 (11 voturi)    
    Greu pentru cei din sectorul privat! (Luni, 31 decembrie 2018, 20:56)

    prec [utilizator]

    Pentru asistații de bugetari va mai fi un an de huzur!
  • -8 (10 voturi)    
    Bravo! (Luni, 31 decembrie 2018, 21:06)

    Nea Hoisan [utilizator]

    La Multi Ani Romania, oriunde te-ai afla!
    Bravo domnu Sora, bravo! Multa sanatate si fericire!

    PS: o aduceti si pe ana pauker la girafa?
    • +8 (12 voturi)    
      Pe bunika ta ? (Luni, 31 decembrie 2018, 21:21)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Nea Hoisan

      Las, ca vine matusha ta Carmen Dan, proprietara DANdarmeria Black Water Academi SRL
    • +3 (5 voturi)    
      Referinta black water (Luni, 31 decembrie 2018, 22:29)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Nea Hoisan

      Care a “inspirat o” pe DUamna Carmen
      https://en.m.wikipedia.org/wiki/Academi
  • +4 (6 voturi)    
    la multi ani (Marţi, 1 ianuarie 2019, 1:06)

    zgubilitix [utilizator]

    Atata echilibru, cumpatare, calm, intelepciune si adevar in ce spune / posteaza Sora (nu doar acum, ci de obicei). Un om absolut deosebit.

    La multi ani dl-e Sora dar si celor ce citesc aici :)
    • -2 (2 voturi)    
      El (Marţi, 1 ianuarie 2019, 11:52)

      MadameDuRecamier [utilizator] i-a raspuns lui zgubilitix

      reprezinta Centenarul Romaniei. Pe el l-am sarbatorit pe 1 Decembrie! Istoria vie!