Viorica Dăncilă vrea să cumpere un avion pentru demnitari

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 27 decembrie 2018, 16:00 Actualitate | Esenţial


Viorica Dancila
Foto: gov.ro
Premierul Viorica Dăncilă a afirmat, într-o discuție informală cu presa la Palatul Victoria, că va discuta cu ministrul Apărării Gabriel Leș și ministrul Transporturilor Lucian Șova despre oportunitatea cumpărării unei aeronave pentru demnitari, scrie Mediafax.

Discuțiile vor avea loc în perioada următoare, a precizat șeful Executivului. Dăncilă a adăugat că o astfel de aeronavă care să fie folosită de șeful statului, premier și miniștri, în deplasările externe ar reduce semnificativ costurile, în contextul în care numărul deplasărilor din prima jumătate a anului viitor va fi mai mare deoarece România preia Președinția Consiliului UE.

Guvernul avea în vedere încă din anul 2013, când Executivul era condus de Victor Ponta, să achiziționeze o aeronavă pentru demnitari, însă demersul a rămas la nivel de intenție.

Premierul de atunci, Victor Ponta, anunța că Guvernul şi-a propus să achiziţioneze o aeronavă de 12 locuri pentru a fi folosită în deplasările oficiale de către preşedintele României, prim-ministru, preşedinţii celor două Camere ale Parlamentului şi miniştri.

În 2016, Dacian Cioloș a semnat o decizie care prevedea înființarea unei comisii specială, conduse de ministrul Transporturilor, principalul scop fiind elaborarea unui act normativ privind finanţarea achiziţionării avionului.

"Comisia are ca atribuţii: promovarea, în condiţiile legii, a memorandumului prin care se supune aprobării CSAT formatul pentru constituirea, în mod etapizat, a capabilităţii aeriene destinate zborurilor speciale; elaborarea unui act normativ pentru asigurarea finanţării necesare achiziţiei unei aeronave în cursul anului 2016, care urmează a fi promovat, în condiţiile legii, de autoritatea contractantă; elaborarea normelor speciale de achiziţie (...) monitorizarea de către instituţiile implicate a demersurilor necesare pentru operaţionalizarea aeronavei, începând cu data de 1 ianuarie 2017, respectiv stabilirea costurilor de mentenanţă şi operare, precum şi formularea propunerilor de alocări bugetare necesare în proiectul bugetului de stat pe anul 2017", se arăta în documentul publicat în Monitorul Oficial.

















1744 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Pai tre sa faci ceva (Joi, 27 decembrie 2018, 16:12)

    Gojifruit [utilizator]

    Cu banii aia din pilonul II.. E pacat de ei sa stea asa rataciti prin buget.
  • +11 (11 voturi)    
    In contextul actual (Joi, 27 decembrie 2018, 16:12)

    billy34 [utilizator]

    MIG sa fie!
    • +4 (4 voturi)    
      Am putea dona pentru un elicopter (Joi, 27 decembrie 2018, 18:23)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui billy34

      cu destinatia Targoviste...
  • +11 (11 voturi)    
    . (Joi, 27 decembrie 2018, 16:15)

    theo667 [utilizator]

    Cucoana un avion nu e bicicleta acum vezi acum cumperi, se face o comisie cerinte evaluari costuri etc prospectare piata oferte...probabil Daddy si Tariceanu nu mai suporta sa mearga inghesuiti la biznisclas cu toti cocletii care au bani si cred ca sunt egali cu politicienii
  • +10 (10 voturi)    
    O singura cursa numai dus,pt.caraghiosii Vasilicai (Joi, 27 decembrie 2018, 16:38)

    Plagarus [utilizator]

    Astia nici trasi de boi sau sfori patriotIce RTV & A3 nu sunt capabili de ceva profesionalism la Consiliul U.E.
  • +3 (3 voturi)    
    Dar de ce nu niște fiole cu tabun? (Joi, 27 decembrie 2018, 17:20)

    prec [utilizator]

    Sau sarin? Pentru toți foștii sau actualii politicieni.
  • +2 (2 voturi)    
    ha ha ha ! (Joi, 27 decembrie 2018, 17:31)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    acu' sunt curios care o sa-l fure primu', sa si-l treaca ,,pa persoana fizica'', nu strica o cursa directa Belina-Fortaletza, cu escala in Porto-Rico si Madagascar.
  • +3 (3 voturi)    
    Cum sa fie,cum sa fie (Joi, 27 decembrie 2018, 19:00)

    ipolitic [utilizator]

    ca sa nu intre in vrie:)
    Pai, sa aiba motor, sa aiba aripi cu eleroane, profundor, eventual si tren de aterizare, 13 scaune, masti de oxigen sau oxid de azot, sa aiba ferestre...usa...de usa nu e nevoie, mai facem si noi economii, mai schimbam ministri...
  • +3 (3 voturi)    
    Vasilico, (Joi, 27 decembrie 2018, 19:12)

    John M. [utilizator]

    N-avea Dragnea cu ce-si duce tiitoarea in Brazilia?!
  • +3 (3 voturi)    
    Viorica dancila (Joi, 27 decembrie 2018, 19:43)

    pasnick [utilizator]

    creka vrea s-o eclipseze pe presedinta Croatiei!
  • +3 (3 voturi)    
    Coana Veotica.. (Joi, 27 decembrie 2018, 22:43)

    Observatory [utilizator]

    Spitale Tanti, medicamente pentru bolnavi ,
    Vrei aeronava ! Ce te crezi Leana !
  • +2 (2 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Joi, 27 decembrie 2018, 22:52)

    ABCd...etc [utilizator]

    unu' cu elice ... pantecos si cu manere mari la scaune ...
  • 0 (0 voturi)