Ministrul Justiției îi cere din nou explicații șefei Curții Supreme în privința completurilor de 5

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 27 decembrie 2018, 8:56 Actualitate | Esenţial


Cristina Tarcea
Foto: Agerpres
Ministrul Justiției, Tudorel Toader, i-a cerut, joi, din nou, președintelui instanței supreme, Cristina Tarcea, explicații referitoare la decizia luată în Colegiul de conducere al ÎCCJ privitoare la alcătuirea completurilor de 5 judecători, decizie infirmată apoi de Curtea Constituțională, informează Mediafax.

"Eliberarea s-a decis de către instanța de judecată, suspendarea executării pedepsei pentru unii deținuți condamnați în ompleturi nelegal constituite. Instanța a procedat în acest sens pentru că așa a statuat CCR. Am convingerea că președinta ÎCCJ va putea da explicațiile, în niciun caz eu. Suspendarea exceutării pedepsei s-a dispus de către instanța de judecată în baza deciziei CCR ca urmare a nelegalității completurilor. Numai președinta ÎCCJ poate explica care au fost argumentele și contra-argumentele avute în cadrul ședinței colegiului de conducere de a nu respecta legea. Chiar nu pot eu să răspund în locul doamnei președinte", a declarat Tudorel Toader, joi, într-o conferință de presă.

Ministrul Justiției a anunțat, totodată, că va cere Administrației Naționale a Penitenciarelor o situație a deținuților eliberați provizoriu ca urmare a suspendării executării pedepsei în urma deciziei Curții Constituționale privind nelegalitatea completurilor.

"Voi cere ANP (Administrația Națională a Penitenciarelor -n.r.) să vedem câți deținuți au fost provizoriu eliberați ca urmare a suspendării pedepsei, unii pot primi informații de la directorul ANP, dar alții se află în penitenciare din străinătate și directorul ANP nu are de unde să țină o asemenea evidență, el îmi va comunica într-un termen foarte scurt și eu vă voi face cunoscut numărul și categoria de infracțiuni", a declarat Tudorel Toader.

Ministrul Justiției a reiterat ideea potrivit căreia eliberările au fost decise de către instanța de judecată pentru că așa a statuat Curtea Constituțională, care a constatat nelegalitatea completurilor de 5 judecători de la Înalta Curte și că asta nu înseamnă că dacă cineva a scăpat de executarea pedepsei este și liber, ci procesul se rejudecă în complet legal constituit.

Miercuri seară, ministrul Justiției a transmis că speră ca președintele instanței supreme Cristina Tarcea să nu spună după eliberările cauzate de nelegalitatea completurilor, că-și dă demisia "de onoare". "Asteptam sa vedem ce ne va spune presedinta ICCJ despre suspendarea executarii pedepselor pentru Udrea, Bica, Sova....etc...etc, suspendare dispusa de catre instantele de judecata in urma deciziei CCR privind nelegalitatea constituirii completelor de 5 judecatori ? PS: Sper sa ne spuna ca procesele vor fi rejudecate cu respectarea legii; Sper sa " nu ne spuna" ca isi da demisia " de onoare"!", a scris Tudorel Toader, pe Facebook.

Duminică, ministrul Justiției a precizat că exclude ca în cazul fostului și actualului președinte de la instanța supremă, Livia Stanciu și respectiv Cristina Tarcea, să fi fost vorba de o eroare privind maniera de alcătuire a completurilor de 5, fiind vorba de o "evidentă sfidare". Întrebat dacă cele două ar trebui să mai rămână în funcții, Toader a spus că nu ministrul face anchetă, iar cei care cred că este vorba de nereguli se pot adresa Secției de anchetă a magistraților.

















2092 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    gargamel (Joi, 27 decembrie 2018, 9:39)

    1234_5678 [utilizator]

    de cand puterea judecatoreasca este supusa celorlalte puteri, executiva si legislativa? parca exista un princiupiu al separatiei puterilor si parca in constitutie spune ca aceste puteri sunt in echilibru, adica egale. tarcea trebuie sa sesiseze ccr cu privire la incalcarea acestui principiu dupa explicatiile cerute de gandacul acela.
    • +1 (7 voturi)    
      Trimiterea in judecata a judecatorilor de la CCR (Joi, 27 decembrie 2018, 13:20)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui 1234_5678

      Tarcea nu trebuia sa execute deciziile aberante ale CCR, ci sa-i dea in judecata pe judecatorii corupti de la CCR, care au dat decizii in favoarea infractorilor.
      Tarcea nu trebuie sa se adreseze CCR, pentru ca acolo majoritari sunt judecatorii corupti, aflati in slujba mafiei psd si alde, ci trebuie sa se adreseze Curtii de Justitie a UE.
  • +4 (8 voturi)    
    Vrea complet special pentru Dragnea. (Joi, 27 decembrie 2018, 9:42)

    asavreau [utilizator]

    Tudorel vrea pentru Dragnea un complet care să-l facă el,la recomandarea lui Dragnea.Mă întreb,când Dragnea va merge la pușcărie,Tudorel îl va însoți să-l pupe în cur,pe post de hârtie igienică?Întreb,nu dau cu parul(pulanul)cum fac jandarmii lui Dragnea.
  • +2 (8 voturi)    
    70% din noul cod penal este NEconstitutional (Joi, 27 decembrie 2018, 10:12)

    CezarN [utilizator]

    CCR a declarat aproape 70% din modificarile aduse codului penal de catre sleahta lui Toader ca fiind NECONSTITUTIONALE. Si tineti cont ca restul de 30% nu a fost contestat la CCR, deci nu a fost analizat din acest punct de vedere.

    A cerut socoteala Tudorel cuiva? Si-a dat cumva demisia de onoare ca face parte dintr-un guvern de rahat?
  • +1 (7 voturi)    
    sa vezi ce explicatii veti da voi alde-pezede (Joi, 27 decembrie 2018, 10:28)

    rov [utilizator]

    pentru tot dezastru produs acestei tari.
    Pentru toti criminalii si hotii eliberati, pentru miliardele de euro pierdute.
    Parchetul militar sa nu aiba mila nici pentru acesti impostori, nici pentru cei ce au profitat de pozitiile lor in stat.
  • -4 (8 voturi)    
    domnule Ministru (Joi, 27 decembrie 2018, 10:38)

    cucuveauamov [utilizator]

    asteptati zadarnic. Asa a venit ordinul, asa s-a procedat.
  • +1 (7 voturi)    
    tudorica .... (Joi, 27 decembrie 2018, 10:54)

    VaseaV [utilizator]

    zi-ne mai degraba de cati bani este vorba ! cei care au fost eliberati, cati bani li se imput ca au furat ? cate vieti au curmat si pe cate le au infometat! cati ? nu ne intereseaza cati ies, ne intereseaza cate spitale, km de autostrada se puteau face cu banii care intro instanta, chiar si ilegala cum zici tu si ccr ul, care ccr pare ca azi zice una si maine se intoarce, au judecat si au gasit vinovati. Sa intelegm ca este o noua sansa a inculpatilor sa faca presiune asupra judecatorilor ? Ne arati cumva ca sentinetele definitive sunt doar pentru unii definitive ? Adica ne arati ca justitia poti TU sa o faci selectiva ? Ne poti explica cum de CCR a ajuns instanta de judecata ? sunt multe explicatii care tu si tovarasul presedinte CCR o sa trebuiasca sa le dati, daca nu cumva o sa instaurati o dicatatura!
  • +2 (8 voturi)    
    Arestarea judecatorilor corupti de la CCR (Joi, 27 decembrie 2018, 10:58)

    Cozmin30 [utilizator]

    Justitia nu trebuia sa-i elibereze pe infractorii condamnati, ci sa-i aresteze pe judecatorii corupti de la CCR.
    CCR a functionat in mod neconstitutional, avind in compunere un judecator cu mandatul expirat.
    Toate deciziile date de CCR in aceasta compozitie sunt nule de drept.
    CCR si-a depasit atributiunile.
    Legalitatea completurilor de 5 judecatori de la ICCJ nu sunt de competenta CCR.
    CCR trebuie sa se pronunte doar asupra constitutionalitatii unor legi.
    Oricum, deciziile CCR se aplica doar in viitor.
    Judecatorii corupti de la CCR, care au dat deciziile aberante din ultima perioada, trebuie sa fie revocati si arestati, pentru abuz in serviciu, aderare la un grup infractional organizat, obstructionarea justitiei si favorizarea infractorilor.
    Judecatorii de la ICCJ s-au comportat ca niste oi, executind niste decizii aberante, in loc sa-i aresteze imediat pe judecatorii corupti de la CCR.
    Pentru ca guvernul si parlamentul refuza sa indeplineasca cerintele formulate in MCV si in Raportul UE, care sunt obligatorii, adica sa abroge toate modificarile aduse legilor justitiei, presedintele este indreptatit sa demita guvernul mafiei, sa dizolve parlamentul borfasilor si sa numeasca un premier tehnocrat, care sa organizeze alegeri generale anticipate, la care infractorii sa nu aiba dreptul sa participe.
  • +2 (8 voturi)    
    Arestarea judecatorilor corupti de la CCR (Joi, 27 decembrie 2018, 11:06)

    Cozmin30 [utilizator]

    Justitia nu trebuia sa-i elibereze pe infractorii condamnati, ci sa-i aresteze pe judecatorii corupti de la CCR.
    CCR a functionat in mod neconstitutional, avind in compunere un judecator cu mandatul expirat.
    Toate deciziile date de CCR in aceasta compozitie sunt nule de drept.
    CCR si-a depasit atributiunile. Legalitatea completurilor de 5 judecatori de la ICCJ nu este de competenta CCR.
    CCR trebuie sa se pronunte doar asupra constitutionalitatii unor legi.
    Oricum, deciziile CCR se aplica doar in viitor.
    Judecatorii corupti de la CCR, care au dat deciziile aberante din ultima perioada, trebuie sa fie revocati si arestati, pentru abuz in serviciu, aderare la un grup infractional organizat, obstructionarea justitiei si favorizarea infractorilor.
    Judecatorii de la ICCJ s-au comportat ca niste oi, executind niste decizii aberante, in loc sa-i aresteze imediat pe judecatorii corupti de la CCR.
    Pentru ca guvernul si parlamentul refuza sa indeplineasca cerintele formulate in MCV si in Raportul UE, care sunt obligatorii, adica sa abroge toate modificarile aduse legilor justitiei, presedintele este indreptatit sa demita guvernul mafiei, sa dizolve parlamentul borfasilor si sa numeasca un premier tehnocrat, care sa organizeze alegeri generale anticipate, la care infractorii sa nu aiba dreptul sa participe.
  • +2 (8 voturi)    
    La care decizie CC va referiti, dle ministru? (Joi, 27 decembrie 2018, 13:32)

    ww [utilizator]

    La cea care va convine sau la .... cealalta?

    Iata ce se stipula in Decizia CCR nr. 68/2018, paragraf 18:
    "Cu privire la critica referitoare la compunerea Completului de 5 judecători al Înaltei Curți de Casație și Justiție, care are competența de a soluționa recursul împotriva hotărârilor secțiilor Consiliului Superior al Magistraturii, pronunțate în materie disciplinară, Curtea constată că această critică este neîntemeiată, [...] Așadar, faptul că președintele/vicepreședintele instanței poate intra, în urma tragerii la sorți, deci în mod aleatoriu, în compunerea completului de 5 judecători care soluționează recursul împotriva hotărârilor secțiilor Consiliului Superior al Magistraturii pronunțate în materie disciplinară, nu poate conduce la concluzia că această reglementare ar încălca dreptul la un proces echitabil"
    Sursa: https://lege5.ro/Gratuit/gi4dombrgy3q/decizia-nr-68-2018

    Oare ce sa se fi schimbat intre timp in Constitutie, de completurile au devenit neconstitutionale?
  • +3 (9 voturi)    
    Explicatii (Joi, 27 decembrie 2018, 13:33)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Explicatii ar trebui sa dea CCR cu privire la modul de functionare. Daca tot are ultimul cuvant cu privire la constitutionalitatea unei legi, ar trebui sa fie prima care isi respecta propriile decizii. Mergand pe linia demersului guvernantilor de a anula orice decizie emisa de completurile ICCJ neformate conform deciziei CCR, si aceste decizii emise dupa ce unuia dintre membrii i-a expirat perioada mandatului sunt nule.

    Hai sa facem lucrrile cum trebuie, daca tot ne-am apucat de contestat. Intai sa fie CCR in legalitate si abia apoi se emita decizii.

    Ar fi, cred, util ca membrii CCR sa fie mai presus de suspiciunea unui partizanat politic. In acest sens s-ar putea impune conditia ca in ultimii 10 ani sa nu fi fost membri ai unui partid politic si sa nu fi avut functii in guvern. Asa as avea si incredere in deciziile curtii.
  • +1 (3 voturi)    
    Toader si cei 5 magnifici (Joi, 27 decembrie 2018, 18:55)

    NeaAntDor [utilizator]

    Tudorele Tudorele ! Cui i-ai cerut să-și dea demisia?
    Cred că după toată dezorganizarea provocată de tine în domeniul justiției, vezi numai vinovați.
    Cert e că ai pus pe ”chituci” justiția din România, pentru mult timp iar TU, TUDOREL TOADER ești mai vinovat decât hoții, pe care ai vrut să-i aperi.
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Joi, 27 decembrie 2018, 20:15)

    miculescu-rucar [utilizator]

    csm sa intervina !
    abuz in serviciu sau crasa incompetenta !
    vinovatele sa fie trase la raspundere , inclusiv materiala !