Nouă turiști, între care 3 copii, salvați de jandarmi după ce au rămas blocați cu mașinile în Bucegi

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 25 decembrie 2018, 18:29 Actualitate | Esenţial


Muntii Bucegi iarna
Foto: Salvamont Busteni
Jandarmii montani din Dâmbovița au intervenit, marți, pentru salvarea a nouă turiști, între care trei copii, care au rămas blocați cu mașinile în zăpadă, în masivul Bucegi, transmite Mediafax.

Potrivit Jandarmeriei Dâmbovița, jandarmii montani de la Postul Zănoaga au intervenit pe DJ 714, în zonele Surle, Belvedere și Brândușa din Munții Bucegi.

“Au fost trei intervenții, la ore diferite. Trei mașini care nu mai puteau înainta au rămas înzăpezite. În total au fost 6 adulți și 3 minori din județele Dâmbovița, Mehedinți și municipiul București”, arată sursa citată.

Cele trei mașini erau echipate de iarnă, însă în zonă ninge puternic, iar în anumite porțiuni zăpada măsoară și un metru.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















2369 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Ce căutau gherțoii acolo? (Marţi, 25 decembrie 2018, 18:43)

    prec [utilizator]

    Și cu copii? Nu degeaba mai zic românii:„Cine-i prost să stea acasă”.
    • 0 (0 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 25 decembrie 2018, 22:59)

      [anonim] i-a raspuns lui prec

  • +4 (6 voturi)    
    In anumite portiuni zapada masoara 1 metru? (Marţi, 25 decembrie 2018, 19:14)

    Gojifruit [utilizator]

    Pai inchideti fratilor tara daca nu puteti sa o deszapezititi! Adica astia mergeau pe un drum deschis circulatiei auto si au ramas inzapeziti ca zapada masura pe alocuri un metru..
    • 0 (0 voturi)    
      ai idee pe unde e drumul unde au ramas ghertoii? (Miercuri, 26 decembrie 2018, 11:30)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Gojifruit

      Daca nu ma insel e inchis toata iarna. Faptul ca ghertoii au crezut ca pot sa treaca cu suv-ulica ala e alta chestie.
      M-a distrat teribil faza din articol cu "erau echipate de iarna"
      E ca si cum te-ai duce sa faci creasta Fagarasului "echipat" cu UGG-uri
    • 0 (0 voturi)    
      faptul ca unii jmekeri (Miercuri, 26 decembrie 2018, 12:24)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Gojifruit

      isi fac casa de vacanta pe Varful Omu, si vara urca cu gipanul acolo, nu inseamna ca e drum deschis circulatiei...
  • +4 (4 voturi)    
    extraordinar (Marţi, 25 decembrie 2018, 19:29)

    SvarogMcFayden [utilizator]

    slugile pesediste isi fac PR pe necazul altora.
    Ardeti in iad, jigodiilor!!!
  • 0 (0 voturi)    
    mare greseala (Miercuri, 26 decembrie 2018, 9:32)

    Coresponedntu [utilizator]

    Trebuiau lasati acolo kokalarii sa invete o lectie. Jandarmeria trebuia sa salveze femeile si copii, care nu au nici o vina. Pe magraoni trebuia sa ii lase in varful muntelui pana la primavara cu harburile lor Diesel second hand de care au scapat germanii aruncandu-le in groapa de gunoi din Carpati cand au trecut pe electrice.