Protest în Piața Victoriei: 1.116 de oameni au murit în decembrie pentru libertate, nu pentru amnistia ticăloșilor

de DG     HotNews.ro
Sâmbătă, 22 decembrie 2018, 8:55 Actualitate | Esenţial


Protest, la 29 de la Revolutie
Foto: Facebook / Coruptia ucide
Un miting este anunțat sâmbătă, începând cu ora 16.00, în Piața Victoriei, pentru a marca 29 de ani de la Revoluția din decembrie și pentru a protesta față de tentativele privind amnistia și grațierea.

”Decembrie 1989. 1.116 de oameni au murit pentru libertate.Nu au murit pentru amnistia și grațierea ticăloșilor. Au murit pentru dreptate și pentru libertate. Acum, la mai puțin de 29 de ani, lupta lor riscă să fie în zadar. Libertatea și dreptatea sunt în pericol”, anunță, pe Facebook, inițiatorii acestui demers.

Participanții la eveniment sunt rugați să vină cu câte o candelă pentru a onora memoria celor care și-au pierdut viața în urmă cu 29 de ani.

”Ne vom strânge la ora 16:00 în Piața Victoriei, iar la ora 17:00 vom pleca în marș spre Piața Universității pentru a aprinde candele și pentru a citi numele fiecărui erou. Ei au crezut în libertate în cele mai negre vremuri ale României. Voi credeți?”, mai spun organizatorii. Demersul a fost inițiat de organizațiile Rezistența, Corupția Ucide și Inițiativa România.

















1438 vizualizari

  • +16 (24 voturi)    
    1.116 (Sâmbătă, 22 decembrie 2018, 8:59)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cei 1116 au fost UCISI prin ordine CRIMINALE de o grupare care si-a anexat tara ca sa o jefuiasca. Urmasii lor sunt cei din psd+alde, grupari infractionale si ticaloase care au distrus tara. Nici criminalii de atunci, nici ticalosii de azi nu sunt unde le e locul - in inchisori PE VIATA.
    • -14 (24 voturi)    
      Te-ai suit calare si pe astia (Sâmbătă, 22 decembrie 2018, 9:40)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Te-ai suit calare si pe astia.

      In '89 tinerii, eroii cazuti, vroiau concret mai putina Securitate, mai putine catuse...
      ...voi vreti Stat condus de Securisti si Procurori, cat mai multe catuse...

      si pretindeti ca ati fi urmasii eroilor de atunci.

      Intinati orice atingeti. Ati fi putut avea bunul simt sa nu va suiti pe amintirea acelor eroi.
      • -1 (11 voturi)    
        Exact! (Sâmbătă, 22 decembrie 2018, 12:33)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Si nici macar nu strigau "jos comunismul"!!!
        In plus, se stie bine ca acei tineri au sustinut mai apoi din toate puterile FSN, PDSR si continua si-acum PSD.
        De fapt, daca ne gandim mai bine, PSD-ul ne-a scapat de comunisti, asa ca merita tot ce vor ei.
      • +4 (6 voturi)    
        Aceasta Retorica des uzitata la Guerrilla (Sâmbătă, 22 decembrie 2018, 12:51)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        94.8 si ocazional in laboratoarele Latrina trei

        https://campaniamea.declic.ro/petitions/stop-publicitatii-pe-televiziunile-mincinoase
      • +2 (2 voturi)    
        Au murit degeaba bai ticalosule (Sâmbătă, 22 decembrie 2018, 18:03)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Au murit omorati de securisti pt a legitima Lovitura de Stat drept Revolutie. Vezi ca te striga Siberia, si te asteapta.
    • +7 (9 voturi)    
      Istoricii trebuie să scrie adevărul! (Sâmbătă, 22 decembrie 2018, 12:31)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Oare când? Poate mai sunt dosare secretizate pe 50 de ani?
      Câti au murit până în 22.12 ora 12 și câți au murit după 22.12, ora 12, pt că cei de după au murit ca să reusească lovitura de stat și să vină eșalonul 2 din pcr la putere, în frunte cu Iliescu. În mod ironic este judecat acum dupâ 30 de ani și va fi condamnat când va împlini 100 de ani!!!
  • +10 (14 voturi)    
    dreptate (Sâmbătă, 22 decembrie 2018, 9:03)

    gpavel [utilizator]

    sigur au murit si pentru o justitie corecta,pentru respectarea democratiei!si unii dintre luptatorii pentru libertate au fost numiti "ticalosi"de justitia de atunci.....
  • +13 (15 voturi)    
    Cati vom fi oare (Sâmbătă, 22 decembrie 2018, 9:11)

    Susufler0 [utilizator]

    astfel incat sa nu ni se faca rusine de noi insine ?
    • -3 (13 voturi)    
      Cati vom fi oare ? (Sâmbătă, 22 decembrie 2018, 10:09)

      Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Vreo 3-4...
  • +13 (15 voturi)    
    1116 oameni morti (Sâmbătă, 22 decembrie 2018, 9:18)

    Remulus si Rromus [utilizator]

    Care nu au inteles ca in acele zile o veche garda care nu se mai satura din a suge resursele tarii trebuia inlocuita - cu acordul marilor puteri, fireste - cu o noua garda, tanara, noua, dornica de a suge resursele tarii. Acesta era principalul scop, restul fiind detalii.

    Cel mai mare drept castigat in 1989 este dreptul de a pleca. In rest, dreptul de vot e inutil (lumea nu se duce oricum) si dreptul de a da din gura este oricum compensat de dreptul la ajutor social.

    A meritat? Cred ca da, pentru toata lumea. Cei care au murit au sperat la o lume mai buna deci au murit impacati iar cei ramasi in viata pot profita din plin de pe urma celor morti. Pentru putere insa revolutia a fost mana cereasca: nu au riscat nimic si au castigat tot.

    Singura intrebare - retorica - este: daca cei 1116 ar fi stiut ce iese, ar mai fi riscat?

    Ah, si ar mai fi una: ce diferente sunt intre Dinca si Dancila, intre Emil Bobu si Carmen Dan? Eu recunosc, sunt miop si am si astigmatism si nu le vad - dar poate ca de vina sunt eu.
    • -3 (3 voturi)    
      Dincă îți punea cătușe, la propriu, dacă ai uitat (Sâmbătă, 22 decembrie 2018, 16:24)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Remulus si Rromus

      ....
      • +2 (2 voturi)    
        Just (Sâmbătă, 22 decembrie 2018, 22:54)

        Remulus si Rromus [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Dar sa nu uitam ca istoria are tendinta tembela de a se repeta.
  • +7 (13 voturi)    
    noi (Sâmbătă, 22 decembrie 2018, 10:25)

    liviu_ [utilizator]

    comemoram faptul ca au murit peste 1000 de oameni....
    psd comemoreaza caderea comunismului si sarbatoreste reintoarcerea la el
  • +1 (5 voturi)    
    oare (Sâmbătă, 22 decembrie 2018, 14:16)

    cucuveauamov [utilizator]

    eroii de la revolutie ar fi fost de acord ca politica dupa 89 sa se faca la K2, K4, K14?
  • +2 (6 voturi)    
    Asta vrea poporul. (Sâmbătă, 22 decembrie 2018, 15:04)

    Marionette [utilizator]

    Asta a votat poporul. Dragnea era condamnat penal si poporul l-a votat cu 50% exact pentru excesele facute post-Colectiv impotriva capitalului local. Am prevazut asta inca dinainte de a se intampla. Am scris impotriva exceselor cu autorizatiile de securitate la incendii, am scris ca autorizatiile alea nu iti cer sa nu iei foc, ci acte, stamplile, proiecte, bani dati securistilor, timp pierdut. S-a batut apa-n piua si am avut PSD cu 50%. Intr-un fel asta a vrut si opozitia.
    • -1 (3 voturi)    
      Poporul votează liste de partid în RO (Sâmbătă, 22 decembrie 2018, 16:26)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Vrei în sfârșit să introduci vot nominal ca în Statele Unite? Sau îți plac tot listele de partid, ca și PSD-ului?
      • +1 (1 vot)    
        Auzi (Sâmbătă, 22 decembrie 2018, 22:55)

        Remulus si Rromus [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Cand parlamentarii trec de la PSD la Ponta mai ceva ca amiba prin osmoza, tu vorbesti de uninominal ca de unicorn.
  • +1 (1 vot)    
    Pe scurt, (Sâmbătă, 22 decembrie 2018, 17:20)

    Observatory [utilizator]

    l-ați dat jos pe Ceaușescu și l-ți adus pe Iliescu, un comunist de tip vechi cu unul de tip nou,! Preten bun cu noul, la vremea aceea Gorbaciov .
    Numele , da s-a schimbat din PCR este acum PSD, in rest nici o schimbare, restul este praf in ochii proștilor care i-au votat pentru un mic și o bere, la viitoarele alegere va V-a da doi mici ....