Dan Șova, Constantin Niță și Rudel Obreja, eliberați din închisoare / Curtea Supremă a admis, în principiu, contestațiile în anulare depuse după decizia CCR privind constituirea nelegală a completurilor de 5

de Clarice Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 19 decembrie 2018, 22:31 Actualitate | Esenţial


Sova, Obreja si Nita, eliberati
Foto: Colaj foto
Foștii miniștri PSD ​Dan Șova și Constantin Niță, precum și Rudel Obreja, condamnat în dosarul „Gala Bute”, au fost puși în libertate de Curtea Supremă care le-a admis, în principiu, contestațiile în anulare, formulate după ce Curtea Constituțională a decis că au fost constituite nelegal completurile de 5 judecători. Suspendarea executării pedepselor a fost dispusă până la soluționarea definitivă a contestației, care are ca termen 21 ianuarie.

UPDATE: 00:22 Televiziunile prezintă imagini cu Rudel Obreja și Dan Șova care au ieșit pe poarta închisorii.

Șova: „Sincer, nu mă așteptam la această decizie. Am fost condamnat cu o decizie de 3-2, iar judecătorul care a înclinat balanța a fost tocmai cel care nu avea ce să caute în complet. Închisoarea a fost o experiență umilitoare”.

Obreja: "Suntem victimele unui complot. Ce s-a întâmplat la completurile de 5 este o imensă ticăloșie. Haideți să ne imaginăm că oamenii ăștia, 40 de judecători ai Secției Penale, erau incompetenți și cinci ani de zile, oameni ăștia nu au știut că activează într-o semilegalitate, într-o nelegalitate, de fapt. Nu putem să-i bănuim însă de nepricepere pentru că oamenii ăștia au cărți, deci știu foarte bine ce făceau. Și atunci, prin intermediul acestor subterfugii, acesta este unul dintre ele, se infiltrau oamenii sistemului pentru a fi date soluțiile pe care ei le doreau. Asta s-a întâmplat și la noi în dosar"





În iunie 2018, Instanţa supremă il condamnase definitiv pe fostul senator Dan Şova la trei ani de închisoare cu executare, în dosarul CET Govora, în care a fost acuzat de trafic de influenţă.

Constantin Niță, fost ministru al Energiei, a fost condamnat, pe 28 iunie 2018, de instanţa supremă la 4 ani de închisoare, în dosarul în care a fost acuzat că ar fi primit bani de la afaceristul Tiberiu Urdăreanu.

Pe 5 iunie 2018, Rudel Obreja a fost condamnat în dosarul Gala Bute, la 5 ani de închisoare cu executare. În același dosar a fost condamnată definitiv la şase ani de închisoare pentru luare de mită şi abuz în serviciu și Elena Udrea. Udrea a depus și ea contestație în anulare după decizia CCR în cazul completelor de 5.

Contestațiile în anulare au fost depuse după decizia Curții Constituționale din 7 noiembrie, în soluționarea, la sesizarea premierului, a conflictului juridic dintre Parlament și Înalta Curte de Casație și Justiție. În sesizarea depusă la CCR se invoca refuzul Curții Supreme de a trage la sorți judecătorii din completurile de 5, după modificarea legii în acest an. Curtea a decis însă că, din 2015, acestea legea a fost încălcată.

„În concluzie, Curtea constată că Înalta Curte de Casație și Justiție, prin Hotărârile nr.3/2014 și nr.89/2018 ale Colegiului de conducere, a modificat, printr-un act administrativ, o lege, adoptată de Parlament, ceea ce denotă o opoziție/contracarare a politicii legislative. Rezultă că, în aceste condiții, Colegiul de conducere a Înaltei Curți de Casație și Justiție și-a arogat o competență ce ținea de funcția jurisdicțională a instanței supreme, funcție care se realizează prin intermediul completurilor de judecată, singurele în drept să hotărască asupra legalei compuneri a acestora. Astfel, Colegiul de conducere a Înaltei Curți de Casație și Justiție, prin practica sa administrativă, a influențat, în mod nepermis, practica judiciară a Completurilor de 5 judecători, cu privire la aspectul legalei lor compuneri, din moment ce Completurile de 5 judecători au achiesat, în mod tacit, la o compunere nelegală, încălcând ele însele Legea nr.304/2004, începând cu 1 februarie 2014 și până în prezent”, se arată în motivarea CCR.

Minuta instanței în cazul lui Dan Șova

I. Admite în principiu contestația în anulare formulată de condamnatul Șova Dan – Coman împotriva deciziei penale nr. 108 din 20 iunie 2018, pronunțată de Completul de 5 Judecători al Înaltei Curți de Casație și Justiție în dosarul nr. 3174/1/2017. Fixează termen pentru soluționarea contestației în anulare la data de 21 ianuarie 2019, Sala Secției penale, pentru când se va cita contestatorul condamnat. II. Admite cererea de suspendare a executării sentinței penale nr. 506 din 25 septembrie 2017 pronunțate de Secția penală a Înaltei Curți în dosarul nr. 526/1/2016, definitivă prin decizia penală nr. 108 din 20 iunie 2018, pronunțată de Completul de 5 Judecători al Înaltei Curți de Casație și Justiție în dosarul nr. 3174/1/2017, până la soluționarea definitivă a contestației în anulare. Dispune punerea de îndată în libertate a contestatorului condamnat Șova Dan-Coman de sub puterea mandatului de executare a pedepsei emis în baza sentinței penale nr. 506 din 25 septembrie 2017 pronunțate de Secția penală a Înaltei Curți în dosarul nr. 526/1/2016, definitivă prin decizia penală nr. 108 din 20 iunie 2018, pronunțată de Completul de 5 Judecători al Înaltei Curți de Casație și Justiție în dosarul nr. 3174/1/2017, dacă nu este arestat în altă cauză. În baza art. 275 alin. 6 Cod procedură penală, onorariul apărătorului desemnat din oficiu până la prezentarea apărătorului ales, în sumă de 40 de lei, rămâne în sarcina statului. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 19 decembrie 2018. Cu opinia separată, numai în sensul respingerii cererii de suspendare a executării deciziei penale nr. 108 din 20 iunie 2018, pronunțată de Completul de 5 Judecători al Înaltei Curți de Casație și Justiție în dosarul nr. 3174/1/2017 formulată de contestatorul condamnat Șova Dan-Coman”

Minuta instanței în cazul lui Constanțin Niță:

Minuta încheierii nr. 212: I. Admite în principiu contestația în anulare formulată de condamnatul Niţă Constantin împotriva deciziei penale nr. 118 din 28 iunie 2018, pronunțată de Completul de 5 Judecători al Înaltei Curți de Casație și Justiție în dosarul nr. 3157/1/2017. Fixează termen pentru soluționarea contestației în anulare la data de 21 ianuarie 2019, Sala Secției penale, pentru când se va cita contestatorul condamnat. II. Admite cererea de suspendare a executării sentinţei penale nr.305 din 26 mai 2017 pronunțată de Înalta Curte de Casație și Justiție în dosarul nr. 2312/1/2016, rămasă definitivă prin decizia penală nr. 118 din 28 iunie 2018, pronunțată de Completul de 5 Judecători al Înaltei Curți de Casație și Justiție în dosarul nr. 3157/1/2017, până la soluționarea definitivă a contestației în anulare. Dispune punerea de îndată în libertate a contestatorului condamnat Niţă Constantin de sub puterea mandatului de executare a pedepsei emis în baza sentinței penale nr.305 din 26 mai 2017 pronunțată de Înalta Curte de Casație și Justiție în dosarul nr. 2312/1/2016, rămasă definitivă prin decizia penală nr. 118 din 28 iunie 2018, pronunțată de Completul de 5 Judecători al Înaltei Curți de Casație și Justiție în dosarul nr. 3157/1/2017, dacă nu este arestat în altă cauză. Definitivă. Pronunţată în ședință publică, astăzi, 19 decembrie 2018.

Minuta Instanței în cazul lui Rudel Obreja:

I. Admite în principiu contestația în anulare formulată de condamnatul Obreja Rudel împotriva deciziei penale nr. 93 din 5 iunie 2018, pronunțată de Completul de 5 Judecători al Înaltei Curți de Casație și Justiție în dosarul nr. 2303/1/2017. Fixează termen pentru soluționarea contestației în anulare la data de 21 ianuarie 2019, Sala Secției penale, pentru când se va cita contestatorul condamnat. II. Admite cererea de suspendare a executării sentinței penale nr. 181 din 28 martie 2017 pronunțată de Înalta Curte de Casație și Justiție în dosarul nr. 1532/1/2015, rămasă definitivă prin decizia penală nr. 93 din 5 iunie 2018, pronunțată de Completul de 5 Judecători al Înaltei Curți de Casație și Justiție în dosarul nr. 2303/1/2017, până la soluționarea definitivă a contestației în anulare. Dispune punerea de îndată în libertate a contestatorului condamnat Obreja Rudel de sub puterea mandatului de executare a pedepsei emis în baza sentinței penale nr. 181 din 28 martie 2017 pronunțată de Înalta Curte de Casație și Justiție în dosarul nr. 1532/1/2015, rămasă definitivă prin decizia penală nr. 93 din 5 iunie 2018, pronunțată de Completul de 5 Judecători al Înaltei Curți de Casație și Justiție în dosarul nr. 2303/1/2017, dacă nu este arestat în altă cauză. Definitivă. Pronunţată în ședință publică, astăzi, 19 decembrie 2018.

















5968 vizualizari

  • +39 (45 voturi)    
    Super (Miercuri, 19 decembrie 2018, 22:37)

    mitg [utilizator]

    Ultimul prost care ramane in tara stinge lumina, daca nu vor fi furat hotii eliberati becul.
  • +35 (41 voturi)    
    Marii HOȚI din nou liberi! (Miercuri, 19 decembrie 2018, 22:38)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Drumul Rom. de la dictatura comunistă, la dictatura hoților.
    • +21 (27 voturi)    
      toți (Joi, 20 decembrie 2018, 8:02)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      borfașii pozează acuma în Albă ca Zăpada.
    • -12 (22 voturi)    
      mi se pare ca nu ai incredere in justitie. (Joi, 20 decembrie 2018, 8:41)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      n-ai incredere in justitie? de ce ataci justitia?
      ca aia nu au evadat? au fost eliberati de justitie
      • +17 (27 voturi)    
        ma postaule.... (Joi, 20 decembrie 2018, 8:57)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

        nu justitia i-a eliberat, ci CCR
        si NU am incredere in CCR
        de semenea NU am incredere in sefa DNA pe care o sa o propuna slugarel, sau in membrii CSM propusi de PSD....

        e clar pt tine sau trebuie sa explic ca la copii de 5 ani?!
        • -7 (15 voturi)    
          de cand nu ai incredere in CCR? (Joi, 20 decembrie 2018, 9:25)

          cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          de la celebra erata data noaptea ca hotii?
          de la decizia ca presedintele poate sa refuze o data?
          • +1 (3 voturi)    
            tu ai incredere intr-o institutie care (Joi, 20 decembrie 2018, 19:58)

            kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

            incalca Constitutia si se transforma in for legislativ ?
        • -8 (18 voturi)    
          Ma prostule, nu CCR este vinovata ci (Joi, 20 decembrie 2018, 9:51)

          xrogo [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          Livia Stanciu si Tarcea, ele au hotarat cu de la sine putere ca pot intra in complete fara sa fie trase la sorti, acum ar trebuie sa fie deferite justitiei amandoua individele!
  • +26 (30 voturi)    
    Saracutii de ei (Miercuri, 19 decembrie 2018, 22:44)

    human_nature [utilizator]

    Isi fac si ei sarbatorile acasa! Multumim partidului pentru intelegere si preturile marite. Sarbatori fericite, daca n-aveti ce pune pe masa, mergeti la Dragnea acasa
  • +33 (39 voturi)    
    Ati votat PSD, aveti justitie PSD (Miercuri, 19 decembrie 2018, 22:47)

    emil bobu [utilizator]

    in care toti coruptii scapa de puscarie si voi saraciti.

    Felicitari.
    • +22 (30 voturi)    
      Se numeste (Joi, 20 decembrie 2018, 6:26)

      **#** [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Egalitate sociala - momentul in care averea unora devine egala cu prostia altora.
      • +1 (7 voturi)    
        :) (Joi, 20 decembrie 2018, 9:49)

        Hydra [utilizator] i-a raspuns lui **#**

        Din pacate, la aceasta replica, nu pot sa ofer mai mult de un vot...Din pacate...
  • +27 (31 voturi)    
    . (Miercuri, 19 decembrie 2018, 22:51)

    theo667 [utilizator]

    ''Ferfenita'' il fac fetele astea cinci care il judeca pe Dragnea. Ii dau depagubiri pentru tracasare, procurorii dati afara din sistem, scuze in Monitor si liber la candidatura la orice vrea muschiu lui
    • -7 (11 voturi)    
      regret sa te dezamgesc (Joi, 20 decembrie 2018, 9:26)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      dar este deja liber sa candideze
      • +1 (1 vot)    
        La ce sa candideze (Vineri, 21 decembrie 2018, 3:59)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        Ca nu e bun nici la bude!!!
  • +22 (26 voturi)    
    Cadou de sarbatori pentru cetateni (Miercuri, 19 decembrie 2018, 22:52)

    VictorS [utilizator]

    Interesant, acum ei vor pleaca in Costa Rica / Madagascar, sau se intorc si oiltele pierdute pe acolo sa mai rumege un pic din ciolan?
  • +20 (24 voturi)    
    Pai se putea (Miercuri, 19 decembrie 2018, 23:06)

    ady77 [utilizator]

    Nu manca si gura lor un caltabos cu Livache, si se fac pres in fata lui.
    Nici nu stiu ce sa le mai zic la copii. Sa plece din tara, sau sa ramana si sa se apuce de "tampenii", iar apoi sa devina membrii de partid.
  • +24 (30 voturi)    
    yes!!!!!!! (Miercuri, 19 decembrie 2018, 23:06)

    torna_fratre [utilizator]

    tara hotilor a inceput restauratia!
    eu zic ca putem sa linsham orice psdist eliberat...ca prindem si noi o amnistie si gratiere.
    ce tara de ratati...toti se uita ,injura in barba si ATAT!
    bine macar ca am plecat dracului din cocina hotilor...
    sa nu mai aud povesti cu ...trebuie sa luptam,sa nu ne dam batuti,democratie merita sa fie aparata...bla,bla,bla.
    cand va va intra un eliberat in casa sa va violeze sotia sau sa va omoare copilul ganditi-va ca mai pretios este un banner cu " aparam justitia" decat sa-ti cumper un AKM din Ucraina si sa mai raresti din infractori.
  • +18 (24 voturi)    
    Haos! (Miercuri, 19 decembrie 2018, 23:20)

    Tomy007 [utilizator]

    Haos total o sa fie in aceasta tara... trebuie sa facem ceva cat mai repede, iar cu pasnicul nu mai merge...
  • +19 (23 voturi)    
    asta votat poporul, penali care ajuta alti penali (Miercuri, 19 decembrie 2018, 23:30)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    asta e, moftangiul roman se saturase sa voteze raul cel mai mic
  • +16 (20 voturi)    
    Amnistie mascata (Miercuri, 19 decembrie 2018, 23:30)

    Pasarea_PuieMontix [utilizator]

    asta avem in diferite forme pt fiecare forma de lichea unicelulara. Un fel de terapie complexa imunologica dc pot sa spun asa. Amnistie pe masura clientului, serviciu personalizat lol
  • -15 (29 voturi)    
    nasol! (Miercuri, 19 decembrie 2018, 23:41)

    premierul grivco [utilizator]

    despagubirile cine le plateste?
    livia stanciu sau poporul roman?
    • +6 (14 voturi)    
      Nu numai atat (Joi, 20 decembrie 2018, 6:28)

      **#** [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

      Si placutele de marmura pe care sa scrie Maniu, Coposu si numele celor 3. Pardon, hai sa o punem si pe Udrea acolo ca, saraca, tare mult a suferit de pe urma detentiei.
      • +3 (7 voturi)    
        Am o curiozitate (Joi, 20 decembrie 2018, 9:48)

        Hydra [utilizator] i-a raspuns lui **#**

        Oare fanii Latrina3 pe cine or sa gaseasca vinovat de faptul ca Bica sau Udrea scapa si ele? Tot statul paralel? Tot Johannis? Tot Base? Sau UE? Comisia de la Venetia? Poate bancile si multinationalele? Hm...
    • +4 (8 voturi)    
      ce dezpoagubiri ma jeg comunist?! (Joi, 20 decembrie 2018, 9:00)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

      tu pricepi ce s-a intamplat?!
      normal ca nu proicepi ca ai in cap numai kkt psdist!

      viciu de procedura ba boule...
      mai mult viciu de procedura care nu era viciu de procedura inainte de decizia ccr care ar fi trebuit sa NU se aplica din urma!

      viciu de procedura nu inseamna ca hotu nu e hot, ci inseamna ca cineva a decis ca procesu nu e corect pentru ca asa vrea el in acest caz!
    • +1 (5 voturi)    
      Felix aka Varanul le va plati (Joi, 20 decembrie 2018, 9:14)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

      Te doare subiectul, nu?
    • +5 (7 voturi)    
      De ce crezi ca trebuie (Joi, 20 decembrie 2018, 9:29)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

      sa primeasca hotii despagubiri?!
      Daca au fost eliberati acum asta inseamna ca sunt nevinovati?!
      Se vor forma noi completuri si se va rejudeca apelul...se vor intoarce acolo unde le este locul hotilor, coruptilor si borfasilor...la puscarie!
      Important este ca procurorii si judecatorii sa nu renunte si sa nu se intimideze de atacurile lui Dragnea, Tudorel si a tuturor bolsevicilor psd-isti!
      Speranta moare ultima!
  • -9 (21 voturi)    
    ce facem (Joi, 20 decembrie 2018, 0:27)

    meditatorul [utilizator]

    cu Tarcea si Stanciu?
  • +16 (20 voturi)    
    TMW... (Joi, 20 decembrie 2018, 0:45)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    ... simti ca Justitia este doar un cuvant din dictionar si atat, fara altceva "atasat".
  • +18 (22 voturi)    
    rusine curtii supreme (Joi, 20 decembrie 2018, 2:38)

    Dodel540 [utilizator]

    la sedintele astea de eliberare rapida nu mai este "ilegal" completul ?
    "bravo" justitiei din romania. dati drumul la toti infractorii din inchisoare.
    • -2 (8 voturi)    
      asa zice toata lumea, inclusiv becali (Joi, 20 decembrie 2018, 9:28)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      rusine curtii supreme care au condamnat oameni cu 3-2 desi anterior fusesera achitati cu 3-0
  • +15 (19 voturi)    
    Justitia este la picioarele ( pres)PSD/ ALDE, UDMR (Joi, 20 decembrie 2018, 6:02)

    nlln [utilizator]

    Chichite avocatesti.
    Bucuria hotilor.
  • +20 (26 voturi)    
    romania a fost infrinta (Joi, 20 decembrie 2018, 6:10)

    Coco Whistle [utilizator]

    mamaliga nu a explodat. un popor fara curaj, plin de asistati si tradatori. raiul criminalilor e aici, binecuvintati de un popa care slujeste peretilor si masinilor cind copiii mor de foame, sint prost educati, bolnavi sufleteste fara viitor. tara fara viitor. unde e vocea care poate convinge? asa e in democratie, vocile care conving trebuie sa fie responsabilizate. daca statul de drept, justitia e ingenuncheata e timpul sacrificiului dragilor. dupa 29 ani cu ce ne mindrim? doar o mamaliga care nu mocneste?
  • +13 (17 voturi)    
    bine ca am plecat din tara (Joi, 20 decembrie 2018, 7:31)

    un oarecare [utilizator]

    asta e programul de guvernare PSD.
    eu nu vreau sa ma platesc taxe pt o asa adunatura de hoti.
    mazeta, ai cuvantul
  • +9 (13 voturi)    
    liber la furat baieti! (Joi, 20 decembrie 2018, 7:44)

    Francisc 1 [utilizator]

    cu conditia sa pupati inelul lui dragnea!
  • +6 (10 voturi)    
    Deciziile CCR al PCR, ale ambuscatului Dorel, (Joi, 20 decembrie 2018, 8:32)

    deval [utilizator]

    au anulat mii de dosare, au scos din puscarii mii de infractori ! Evident statisticile pe coruptie s-au imbunatatit si acum cozile de topor ale infractorilor le invoca spunand ca in Romania nu exista coruptie !!
    Nu mai exista ca ati furat-o si pe asta, gunoaielor !!
  • +10 (14 voturi)    
    No hai popor roman, puneți mâna pe bâte (Joi, 20 decembrie 2018, 8:38)

    Coresponedntu [utilizator]

    Vin vremuri grele, ies violatorii, hotii, criminalii, politicieni tâlhari din pușcării. Păziți-vă copiii, feriți bătrânii, ascundeți bine agoniseala cinstită și baricadați-vă în gospodării cu toporul ascuns după ușă. Ori stăm ca oile să ne măcelărească această bandă de tâlhari aflati vremelnic la conducerea țării, ori punem mâna pe bâte, pe topoare și hai pe ei ca în Decembrie 89. No hai !
  • +6 (12 voturi)    
    bravooooooo (Joi, 20 decembrie 2018, 8:56)

    liviu_ [utilizator]

    liber la furt!!!

    membrii CCR INCALCA FLAGRANT constitutia! SI tradeaza aceasta tara !!

    ei elibereaza infractori DOVEDITI!!! pentru ca judecatorii au fost pusi altfel decat vrea CCR!
    pe langa faptul ca CCR brusc devine instanta de judecata
    pe langa faptul ca deciziile se aplica de aici inainte, nu de aici in urma
    aceste decizii NU inseamna ca acel hot nu este hot... inseamna doar ca justitia nu a actionat , int-run anumit fel...
    probele sunt la fel de reale chiar daca judecatorii au fost alesi aleatori sau pusi de cineva!
    inregistrarile sunt la fel de reale chiar daca le-a facut SRI sau mai stiu eu cine

    MAI MULT!!! pe vremea aia asta era procedura... protocoalele au fost ACCEPTATE , probabil chiar incurajate de psd... si acum sunt folosite ca sa distruga justitia!

    suntem o tara de kkt cu un popor de kkt care meritam exact ce ne face psd...
    meritam sa ajungem ca venezuela petnru ca suntem un popor de imbecili!
    • -5 (11 voturi)    
      esti varza (Joi, 20 decembrie 2018, 9:32)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      daca ccr decide rejudecarea nu inseamna ca este instanta de judecata pe speta, ca nu da o decizie in dosar.
      decizia de vinovat sau nevinovat se va lua in cadrul unui nou proces.
      ma astept, daca aperi democratia, sa-ti doresti ca oamenii sa aiba parte de procese corecte.
      sa nu uitam ca procurorii si judecatorii nu sunt numiti de psd ci de presedinti (basescu si iohanis).
      daca probele sunt la fel de reale cum zici, va veni si noua condamnare. relaxeaza-te
      la ultimul punct ai dreptate. doar ca eu nu ma consider ca facand parte din acelasi popor din care faci parte tu ;)
      • +1 (1 vot)    
        Ai dreptate (Vineri, 21 decembrie 2018, 18:39)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        Tocmai s-a decis demolarea Catedralei -cu'sizice-Neamului, pentru ca proiectantii nu au fost alesi prin tragere la sort. Idem cu operatiile din spitale, daca chirurgii au fost pusi prin numire directa, se reia operatia. Ma tem ca si eu sunt afectat de noua ideologie stochastica ,trebuie sa bag divortul...
  • -4 (10 voturi)    
    ohoho (Joi, 20 decembrie 2018, 9:28)

    cucuveauamov [utilizator]

    nu stiam de ce am dormit mai bine. Ce sa facem? asa se intampla cand lasi justitia pe mana incompetentilor (cu pretentii). #Rezistentii sa mearga sa le multumeasca Cucuvelei&Lazarica&Tarcea & co pentru felul in care au facut anticoruptie. Vinovati si nevinovati vor iesi cu totii strigand ca sunt nevinovati, pe buna dreptate.
  • 0 (8 voturi)    
    Sistemul Judiciar condus de...Incompetenti (Joi, 20 decembrie 2018, 9:38)

    dragobete [utilizator]

    Stimați Concetățeni...Tovarășii Președinți ai Inaltei Curti de Casatie si...asa-zisa Justitie...merg în fiecare luna cu salariu de cca 30-40.000 lei net sau pensie de 25.000 lei...iar eliberarea acestor Infractori li se datorează în mod direct....pentru ca...aveau obligația sa-i desemneze pe toți membrii completului prin tragere la sorti nu numai pe 4 iar al cincelea era atașat cum...dorea mușchii lui Livia Stanciu sau Cristina Tarcea...ori suntem corecți ori nu...nu are nicio treaba CCR...ei au constatat ca...asa-zișii super judecători...au călcat în străchini cu aplicarea regulilor...așa ca...în primul rand tovarășele Stanciu și Tarcea...DEMISIA IMEDIATA...sunteți incompetente suportarea consecințelor financiare
  • +1 (5 voturi)    
    Justitia a dat, justitia a luat. (Joi, 20 decembrie 2018, 10:22)

    JohnyM [utilizator]

    Ambele sentinte de condamnare si eliberare au fost luate de judecatori.Joaca asta nu poate decat sa slabeasca minimul de incredere in justitia romana.Azi condamni maine eliberezi.Aici nu este vorba de o lege facuta pentru cineva aici este vorba de compunerea ilegala a unor complete.Cum se poate sa se faca astfel de greseli la instanta suprema daca era la o judecatorie se mai intelegea?Poate candva va avea si tara asta o jusitie OBIECTIVA,STABILA ca de justa e inca si probabil va fi si in viitor discutabila.
  • +3 (5 voturi)    
    Minune (Joi, 20 decembrie 2018, 12:21)

    garfield89 [utilizator]

    Minune! Minune! Minune! Mirul senatoarei PSD, Florentina Jipa, își mai face încă o dată dovada puterii sale. După ce l-a scăpat odată pe Șova de arest preventiv, acum îl scapă de pușcărie! Pocăiți-vă și acceptați această decizie dreaptă, este voință Domnului, lăudat fie numele lui. Nu degeaba se pompează milioane de euro în Catedrala "Eliberării Neamului".
    Amin!