VIDEO Tudor Chirilă a protestat în Piața Victoriei împotriva amnistiei și grațierii: Un jandarm care duhnește a alcool legitimează cinci oameni care stau cu un banner pe un trotuar

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 18 decembrie 2018, 10:24 Actualitate | Esenţial


Tudor Chirila, in Piata Victoriei
Foto: Captura Facebook
Tudor Chirilă spune că a fost legitimat luni seara de un jandarm care „duhnea a alcool”, în timp ce se afla în Piața Victoriei, împreună cu alte câteva persoane, pe trotuar, cu un banner, pentru a protesta împotriva amnistiei și grațierii.

Înregistrarea video a devenit rapid virală, cu peste 200.000 de vizualizări și 3.400 de distribuiri, luni dimineața.

Când este întrebat pentru ce legitimează oamenii, jandarmul invocă legea 550 și lipsa unei autorizații pentru protest.

Jandarmul, care se afla împreună cu o colegă, este chestionat dacă a consumat alcool, dar acesta nu răspunde.

„Nu, nu a consumat”, a răspuns în cele din urmă colega lui.

„A venit un jandarm, mirosea a alcool, ne-a legitimat și când l-am depistat că mirosea a alcool dl a traversat ilegal și s-a dus în treaba lui, împreună cu domnișoară care îi ținea partea”, a relatat Tudor Chirilă, în transmisia live a incidentului, pe contul lui de Facebook.

Artistul spune că incidentul a fost raportat la 112, dar nu a fost considerat o urgență. „La 112 operatorul nu consideră o urgență faptul că un jandarm beat legitimează oameni pașnici pe un trotuar. Oare e o urgență dacă jandarmul băut devine agresiv?”, s-a întrebat Tudor Chirilă.

„Noi nu suntem de acord cu amnistia și cu grațiere pur și simplu. Nu suntem de acord ca odată cu 4.000 de infractori cu dosarele lor sau câți or fi să mai iasă din pușcării nu știu câte mii de hoți”, a explicat Tudor Chirilă demersul său, întrebat de Vocea Străzii pentru ce a venit să protesteze în Piața Victoriei.


















5140 vizualizari

  • +22 (36 voturi)    
    Mdea (Marţi, 18 decembrie 2018, 10:40)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Bugetarul pe$edist (pleonasm) in actiune...observam cu oroare si reintoarcerea politistilor obezi la munca pe teren...ma uit la an si pare sa fie 2001 nu 2018!
    • +10 (14 voturi)    
      culmea culmilor.... om de baza (Marţi, 18 decembrie 2018, 11:33)

      ion_de_la_tara [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      si jandarm, si betivan
  • +17 (27 voturi)    
    Si ....cel mai probabil (Marţi, 18 decembrie 2018, 10:59)

    ABBV [utilizator]

    nu va primi nici macar o sanctiune disciplinara, chiar daca era baut .....a actionat pro Daddy. Legitimare huliganilor nu ?
  • +23 (31 voturi)    
    frig nene! (Marţi, 18 decembrie 2018, 11:03)

    ember [utilizator]

    cum sa stea organul in frig fara antigel pe instalatie?!
  • -24 (42 voturi)    
    are si operatoarea dreptate, (Marţi, 18 decembrie 2018, 11:07)

    bancher [utilizator]

    numarul 112 este numar de urgenta, nu raportezi acolo ca ai vazut un jandarm beat....in aceste clipe cineva, care poate chiar are nevoie de ajutor, sta si asteapta pe linia ocupata.
    Jandarmul beat poate fi raportat superiorilor lui, pe motiv ca a intrat baut in exercitiul functiunii....dar nu suna la 112 pentru asta.
    • +14 (18 voturi)    
      si daca... (Marţi, 18 decembrie 2018, 11:32)

      ion_de_la_tara [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      betivanul se supara pe tine, vede negru'n fata ochilor si te impusca...ca e la datorie?
      • -6 (16 voturi)    
        nu zic ca nu trebuie sanctionat, (Marţi, 18 decembrie 2018, 12:23)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui ion_de_la_tara

        dar nu prin sunat la 112, care este numar de urgenta nu de reclamatii si de varsat oful.
        Daca Tudor Chirila e cetatean adevarat, care vrea sa isi faca datoria si nu sa faca valuri pe internet, il invit sa mearga la sediul jandarmeriei si sa depuna o plangere scrisa impotriva jandarmului cu pricina.
        Sunatul la 112 e cea mai la indemna metoda, dar nu iti rezolva decat urgentele. Nu trebuie abuzat de acest numar.
    • +6 (12 voturi)    
      asa este (Marţi, 18 decembrie 2018, 12:06)

      Jiji_22351 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      corect, merci de suport. De ce sa ne raporteze la politie, "nu raportezi acolo ca ai vazut un jandarm beat. Jandarmul beat poate fi raportat superiorilor lui", corect!!!
      Dar te intreb, daca suna la numarul jandarmeriei, cine crezi ca venea?
      In august cine a venit? Si tot v-am dat batau...
      Sau va e dor iar de bataie? Puteam sa-l si plejnesc pe obraznicul asta de Tudor .. ca tot nu venea nimeni.
      Tine minte:
      norocul nostru cu multi prosti pe lumea asta, asa, ca tine!
      • -8 (12 voturi)    
        Nu ai de unde sa stii cine venea! (Marţi, 18 decembrie 2018, 12:25)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Jiji_22351

        O reclamatie cu siguranta trebuie facuta, dar nu la 112.
        Asa cum am spus, acesta e numar pentru urgente.
      • +3 (5 voturi)    
        stai calm, (Marţi, 18 decembrie 2018, 15:25)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Jiji_22351

        Digi 24 a facut plangere penala la parchet contra jandarmului beat.
    • +3 (9 voturi)    
      tu esti prost? (Marţi, 18 decembrie 2018, 14:14)

      ember [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      mai capitalizeaza niste neuroni, bancherule. nu ti se pare o urgenta faptul ca un individ beat umbla inarmat si pus pe harta pe strazi?!
      • -3 (7 voturi)    
        intre timp confilictul s-a rezolvat altfel: (Marţi, 18 decembrie 2018, 15:22)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui ember

        Digi24 a depus plangere penala la parchet pentru ca jandarmul era in stare de ebrietate in timpul serviciului.
        Asa se rezolva problemele, bravo DIgi 24, nu cu telefoane la 112, tinand linia ocupata.
        Tudor Chirila, daca s-a simtit agresat pe nedrept, trebuia sa faca el acest lucru din prima, nu sa faca valuri apoi sa se dea la fund.
        • +1 (3 voturi)    
          vezi chiar matale vorbesti despre un conflict (Marţi, 18 decembrie 2018, 16:10)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Asta era caz de sunat la 112 - CONFLICT...

          sigur ca prin apropierea era si un echipaj de politie si fff bine ca s-a trimis o reclamatie la jandarmerie.

          Acum pentru ca apelul a fost initiat cumva exista o evidenta - ora si locul era era precupetul si precupeata, ambii fiind de fapt deghizati in jandarmi - nu este asa?
    • +1 (5 voturi)    
      uite care este treaba... (Marţi, 18 decembrie 2018, 15:59)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      daca te uiti pe site-ul 112 afli care sunt urgentele.

      Acolo scrie si despre
      - Conflicte şi agresiuni fizice

      deci Chirila a procedat corect. Ceea ce mai spune site-ul este ca daca n u este o urgenta atunci te informeaza operatoarea - iti ofera toate lamuririle de rigoare.

      In acelasi timp dvs. ati exagerat ref urgentele care limiteaza capacitatea de raspuns a serviciului 112 - o centrala poate prelua simultan numeroase apeluri asa ca..
  • -14 (20 voturi)    
    mai chirila , (Marţi, 18 decembrie 2018, 11:22)

    A310 [utilizator]

    este bine ca in urma vizualizarilor si a distribuirilor , tu ti-ai rotunjit contul , adica ai primit ceva bani , de pe urma ignorantilor .
  • -14 (22 voturi)    
    astia de la SRI.mai reciclati si voi influiencerii (Marţi, 18 decembrie 2018, 11:22)

    Je__ [utilizator]

    m-am saturat ca la fiecare basina PSD-ista sa scoateti la inaintare agentul de influienta Tudor Chirila.

    Mai gasiti si altul, sa fie treaba mai diversa
    • +7 (11 voturi)    
      Ai ceva la subiect de comentat? (Marţi, 18 decembrie 2018, 12:36)

      TheDudeLebowski1988 [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Si daca nu era Chirila, era un domn Popescu, ce mai aveai de zis?

      E important ca e Chirila sau e important subiectu' in sine, ca poate domnu ala miroasea a alcool?
  • +13 (17 voturi)    
    incredibil (Marţi, 18 decembrie 2018, 11:40)

    GeorgeT [utilizator]

    Cita indiferenta la romani, si cita stima si invidie pentru hotii cei mari care ii conduc.
    Altfel ar fi pe baricade acum romanii
    • +1 (1 vot)    
      Nu-i vorba de invidie (Marţi, 18 decembrie 2018, 22:07)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

      ci de recunoașterea valorii. O hoție bine făcută, cu eliminarea tuturor riscurilor, este mai valoroasă ca o muncă bine făcută.
  • -1 (1 vot)    
    Certuri intre betivi si drogati (Marţi, 18 decembrie 2018, 18:54)

    salvatore [utilizator]

    Nu ne bagam.