Nistor, fondatorul firmei de tranzacții cu bitcoin CoinFlux, reținut pentru fraudă. SUA cere extrădarea

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 12 decembrie 2018, 22:50 Actualitate | Esenţial


Vlad Nistor, fondatorul CoinFlux, firmă de tranzacții cu bitcoin din Cluj, a fost reținut la cererea procurorilor din Statele Unite, tânărul fiind acuzat de înșelăciune, fraude informatice și spălare de bani, potrivit unor surse judiciare. Procurorii americani cer extrădarea lui în SUA.

Vlad Nistor, fondatorul Coinflux (firmă de tranzacții cu bitcoin din Cluj) a fost reținut pe teritoriul României la cererea procurorilor din Statele Unite ale Americii, au precizat, pentru Mediafax, surse judiciare, care mai precizează că acuzațiile care i se aduc tânărului sunt înșelăciune, fraude informatice, constituire de grup infracțional organizat și spălare de bani.

Potrivit acelorași surse, cererea de extrădare a lui Vlad Nistor în SUA urmează să fie judecată de către magistrații Curții de Apel București.

CoinFlux este o platformă online de tranzacționare a monedelor digitale care funcționează precum o casă de schimb valutar. Potrivit informațiilor de pe site-ul platformei, CoinFlux a fost fondată în anul 2015, în Cluj, și de la acel moment și până în prezent, au fost tranzacționate peste 200 de milioane de euro în monede digitale. Platforma are o cifră de afaceri de peste 3 milioane de euro și a realizat, anul trecut, peste 30.000 de tranzacții.


















5731 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    sunt (Joi, 13 decembrie 2018, 10:32)

    Toreador [utilizator]

    curios daca principiul reciprocitatii functioneaza. Sunt curios daca un cetatean american va fi extradat in Romania pt a fi judecat. Cat despre noi sunt sigur ca il vom trimite pe romanas la judecata acolo. Lucru care de altfel mi se pare firesc. Este normal ca un om care a este suspect de ceva facut in alta tara sa fie trimis acolo sa fie judecat. Singura mea curiozitate este daca acest lucru functioneaza si invers. In cazul lui Teo Peter nu a functionat.
    • -4 (16 voturi)    
      relatia stapan-sclav este unisens (Joi, 13 decembrie 2018, 11:10)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Toreador

      Ca tot ai zis de cazul Teo Peter ;)
      • +5 (15 voturi)    
        n-as (Joi, 13 decembrie 2018, 11:49)

        Toreador [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        merge pana la stapan-sclav ... si fie vorba intre noi prefer "stapanii" astia decat stapanii pe care i-am avut
        • -6 (8 voturi)    
          ba fix stapan-sclav este ;) (Joi, 13 decembrie 2018, 13:36)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Toreador

          Eu nu prefer vreun stapan. Putem fi eventual ceva gen Ungaria sau Austria, cu nimeni si cu toti, vazandu-ne interesul. Dar asta nu o poti face cu politicieni care-si vand tara intr-un fel sau altul. La politicieni includ TOT spectrul politic.
          • +5 (5 voturi)    
            Ca sa (Joi, 13 decembrie 2018, 15:11)

            Toreador [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

            poti sa fii independent trebuie sa fii puternic ... Noi nu suntem puternici ... Faptul ca la noi inca nu a aparut un conflict de genul Ukraina, Georgia, Siria, etc se datoreaza strict faptului ca facem parte din NATO. Asta e ... cand esti intr-o alianta trebuie sa inoti la vale cu ea nu la deal de unu singur. Asta fie ca ne convine sau NU. Tu crezi ca eu nu stiu ca toate conflictele din Orientul Mijlociu sunt in mare parte opera americanilor. E Oborul lor de vandut arme. Stiu asta. Nu sunt de acord. Si daca o sa intri pe commenturile mele referitoare la acest subiect o sa vezi ca sunt extrem de critic cu ei. Insa pe de alta parte viata este in mare parte colorata in nuante de gri. Nu este doar Alb si Negru. asta e ... suntem mici. Trebuie sa aiba grija de noi cineva. Desi asta inseamna sa cumperi avioane vechi dpdv tehnologic. Sisteme antiaeriene vechi (Patriot). etc ... totul vine cu un cost.
            • +1 (1 vot)    
              se poate (Joi, 13 decembrie 2018, 17:57)

              Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Toreador

              Nu e vorba de independenta totala, ca nu avem cum. Insa nici nivel de sluga/carpa cum facem noi.

              Poti scoate Austria in cazul asta, dar ramane Ungaria ca exemplu ;)
          • +1 (3 voturi)    
            gandire nevermind, never.. (Joi, 13 decembrie 2018, 15:56)

            1anonim [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

            Noroc ca nu e dupa preferinta ta, ca se ducea lumea de rapa... Si nici in judecata ta nu am incredere.. Gandeste cum e construita lumea asta, piramidal, unde cel de deasupra ta e ... deasupra ta. Daca nu era piramida, zici ca era bine un spatiu plan -cu toata lumea la acelasi nivel, cu aceleasi drepturi egale, in casa ta ar intra altii pentru ca ar fi avut exact aceleasi drepturi, cu nevasta ta la fel... mai gandeste-te...
            • 0 (2 voturi)    
              mda (Joi, 13 decembrie 2018, 17:58)

              Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

              Tu esti fericit la nivelul de carpa, eu aspir macar la cel de ruda mai saraca si fraiera. E o mica diferenta greu de observat pentru un pro fund ganditor ca tine.
    • -1 (11 voturi)    
      eu sunt curios si de altceva (Joi, 13 decembrie 2018, 11:18)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui Toreador

      hai sa vedem daca exista aceeasi reactie de solidaritate ca in cazul jurnalistului turc.
      da, romanul nu va fi torturat in sua, dar va face mult mai multa puscarie si undeva unde nu poate fi vizitat de rude.
      • +6 (12 voturi)    
        cand (Joi, 13 decembrie 2018, 11:50)

        Toreador [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

        calci pe bec in alta tara, atunci iti meriti soarta ...
        cat despre iaristul Turc sa stii ca nu exista comparatie ... una e SUA alta e Turcia ... sa fim seriosi
        • -3 (11 voturi)    
          spune-i asta ucigasului lui Teo Peter (Joi, 13 decembrie 2018, 12:20)

          premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui Toreador

          mie imi spui degeaba
    • -1 (5 voturi)    
      Rromania (Joi, 13 decembrie 2018, 14:17)

      Mazeta2 [utilizator] i-a raspuns lui Toreador

      Pai tara asta plina de cacao te extradeaza si daca esti nevinovat. http://stiri.botosani.ro/stiri/actualitate/cosmarul-unui-botosanean-care-a-facut-degeaba-puscarie-in-franta-da-statul-roman-si-statul-francez-in-judecata.html Deci despre ce vorbim aici?!
  • -5 (7 voturi)    
    hmm (Joi, 13 decembrie 2018, 11:43)

    sorinnc [utilizator]

    este posibil sa nu fie arestat pentru ca era fondatorul acelei platforme care probabil functioneaza legal.
    In cazuri similare cu platforme de cryptomonede s-au platit niste amenzi si nu s-a ajuns la arestari, in plus cei ce se ocupau de asta sunt SEC-ul american, in cazul lui Nistor din ce vad se ocupa chiar Serviciile secrete americane.
    Platforma vad ca inca e online, sa fie fost ceva in legatura cu asta era inchisa si ea pana la judecata.

    Daca doar asta e motivul insa - faptul ca e fondatorul unei platforme care functioneaza legal aici - ar fi revoltator sa fie extradat.
    • +1 (1 vot)    
      minusuri (Joi, 13 decembrie 2018, 21:43)

      sorinnc [utilizator] i-a raspuns lui sorinnc

      pentru desteptii care mi-au dat minusuri uitati un update al stirii: deci am avut dreptate ca nu avea legatura cu siteul in sine ci cu o presupusa inselaciune de total alt fel.

      "Vlad Nistor, proprietarul unei platforme de tranzacţionare a monedelor virtuale, spune că a aflat abia acum că e vizat de o anchetă pe care Secret Service o derulează de patru ani. Românul e acuzat că ar fi păcălit mai mulţi americani să-i transfere bani virtuali în schimbul unor produse pe care clienţii nu le-au primit niciodată. Ar fi vorba inclusiv de maşini de lux."