VIDEO Viorică Dăncilă se încurcă în miliardele de la Fondul de Investiții Locale: Eu știu de 10 miliarde de lei, poate dl Dragnea are dreptate

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 12 decembrie 2018, 15:25 Actualitate | Esenţial


Liviu Dragnea si Viorica Dancila
Foto: Facebook
Viorica Dăncilă a vorbit miercuri, după ce a prezentat în Parlament prioritățile președinției României la UE, despre un Fond de Investiții Locale de zece miliarde de lei, în condițiile în care șeful său pe linie de partid, Liviu Dragnea, anunțase un Fond de 10 miliarde de euro.

Premierul încerca să explice ziariștilor pentru ce este necesar acest Fonduri de Investiții Locale.

„Acest fond de investiții locale, care are alocată o sumă de zece miliarde de lei se referă la .. ”, a început fraza Viorica Dăncilă, moment în care a fost întrebată de o ziaristă:

- De lei sau de euro?
- De lei, a răspuns Viorica Dăncilă
- De lei sau de euro?, întreabă din nou ziarista.
- Lei, spune Dăncilă.

Mai mulți ziariști i-au reamintit atunci că Dragnea „a zis de euro”.

„Eu știu de zece miliarde de lei, poate dl Dragnea are dreptate, eu așa știam, nu m-am uitat încă foarte atent pe cifrele din buget”, s-a repliat premierul, înainte de a adăuga:

„Important este că acest proiect la nivel național vrea tocmai ca fiecare localitate să aibă cele necesare, vorbim de cei zece S și încercăm să găsim mai multe modalități pentru dezvoltare”.


VIDEO (de la minutul 3:50)









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3564 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 12 decembrie 2018, 15:27)

    Radu-Mihai [anonim]

    • +9 (9 voturi)    
      gura pacatosului.. (Miercuri, 12 decembrie 2018, 16:27)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      voturile pentru #ciumarosie oricum vin de la cei care inca mai gandesc in lei vechi, deci probabil ca era vorba de 10mld rol, adica vreo 200.000 de euro :)

      macar e o cifra mai realista.
    • +4 (4 voturi)    
      erau ruble se pare (Miercuri, 12 decembrie 2018, 19:24)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      ca dusmanul nostru nu moare...usor
  • +23 (23 voturi)    
    va veni Valcov cu precizari la Radio Erevan (Miercuri, 12 decembrie 2018, 15:32)

    subcultura [utilizator]

    nu 10 miliarede de euro, ci lei, nu noi, ci vechi, nu se dau, se iau
  • +21 (21 voturi)    
    Bani de la Monopoly (Miercuri, 12 decembrie 2018, 15:37)

    Frank777 [utilizator]

    Domnul Monopoly ii da banii lui Dragnea 10 miliarde de katralioane de ce vrea el.Oricum sunt minciuni.Bani de Monopoly. Si bani de Botswana daca vrea.
  • +19 (19 voturi)    
    Euro, lei, coroane.. mai conteaza? (Miercuri, 12 decembrie 2018, 15:42)

    Martinezu [utilizator]

    semneaza Viorica Dancila de la Guvernul Romaniei
    • +13 (13 voturi)    
      Comment sters de user (Miercuri, 12 decembrie 2018, 15:49)

      polonyca [anonim] i-a raspuns lui Martinezu

      • +6 (6 voturi)    
        Veronica (Miercuri, 12 decembrie 2018, 16:15)

        ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        ce i se potrivesc versurile, schimbi veronica cu veorica si ai parodia gata :).
      • +5 (5 voturi)    
        conteaza (Miercuri, 12 decembrie 2018, 16:27)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        Vasilica
    • +4 (4 voturi)    
      Mai exista... (Miercuri, 12 decembrie 2018, 17:53)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Mai e si moneda din Botswana!
  • +9 (9 voturi)    
    10 miliarde de euro (Miercuri, 12 decembrie 2018, 16:06)

    telox [utilizator]

    Taiati 2 zerouri, asta e suma finala, binenteles ca 20% e spaga.
  • +9 (9 voturi)    
    Proasta satului... (Miercuri, 12 decembrie 2018, 16:13)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...in fruntea statului !!!
  • +7 (7 voturi)    
    Miliarde pt prosti (Miercuri, 12 decembrie 2018, 16:15)

    Withdrawal [utilizator]

    Ce era de auzit ati auzit - miliarde .

    Ce conteaza ca e EUR, USD, RON pana la urma tot BWP o sa primit
  • +7 (7 voturi)    
    Caragiale (Miercuri, 12 decembrie 2018, 16:21)

    was [utilizator]

    Ziarista mai trebuia sa intrebe pe cucoana cat este cursul de schimb EUR-RON sau (mai greu) RON-EUR
    Nu m-ar mira ca raspunsul sa fi fost:
    VD: -Sunt la paternitate (paritate).
  • +7 (7 voturi)    
    Puneti-va ... (Miercuri, 12 decembrie 2018, 16:44)

    astronaut [utilizator]

    dreaku' de acord si mintiti la fel , oricum nu va mai crede nimeni , ati facut praf si pulbere bugetul si in continuare marsati pe aceleasi procedee obscure, netransparente asta pentru ca sa puteti FURA BANII PUBLICI !
  • +7 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 12 decembrie 2018, 16:58)

    [anonim]

  • +4 (4 voturi)    
    Imi place fotografia... (Miercuri, 12 decembrie 2018, 17:37)

    Lucky1 [utilizator]

    ...cei doi primi ai Romaniei, privind, cu incredere, spre viitor: specific comunist. Totul este fals, doar poza, in rest minciuni pe care ei nici macar nu catadicsesc sa le memoreze. poate ca nici nu pot memora...
    • 0 (0 voturi)    
      Unde tine Dragnea mana dreapta? (Joi, 13 decembrie 2018, 8:42)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      Puteti sa mutati cadrul putin mai jos, va rog?!
  • +4 (4 voturi)    
    Vasilica manivela,DLN biela (Miercuri, 12 decembrie 2018, 17:44)

    Plagarus [utilizator]

    Oricum motorul "guvernarii " este gripat de trogloditii psd
  • +6 (6 voturi)    
    Astia ori is nauci ori totul e un hoax (Miercuri, 12 decembrie 2018, 17:47)

    Dalinar [utilizator]

    Ca de hahait, pesedistii se pricep, cel mai bine.
  • +6 (6 voturi)    
    ei, nu s-a uitat atent... (Miercuri, 12 decembrie 2018, 18:15)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    cred ca nici nu stie sa citeasca sume mai mari de 10 lei, se incurca la virgule si zerouri.
  • +9 (9 voturi)    
    Poate... (Miercuri, 12 decembrie 2018, 18:25)

    titirica [utilizator]

    Știrea nu e ca ăștia arunca cifre pe care nu le înțeleg, stirea e ca Viorica a zis “poate Dl Dragnea are dreptate...”. Acum clar o da afara. Trebuia sa zică “sigur Dl Dragnea are dreptate...”. Asta e act de nesupunere clară
  • +3 (3 voturi)    
    Nu fiti rai... (Miercuri, 12 decembrie 2018, 19:00)

    morometu [utilizator]

    Cine e ea sa le stie chiar pe toate? Probabil in atatia ani a invatat macar sa se semneze...Pe ce? Nici nu conteaza! Are textul, citeste, iscaleste!
  • +3 (3 voturi)    
    In cadrul unui amplu program social (Miercuri, 12 decembrie 2018, 20:00)

    ipolitic [utilizator]

    guvernul si PSD pune la dispozitia tinerilor 10 miliarde de stele si cata o luna plina pe luna. Ca nu se vad numai sase mii de stele? Ministrul de finante va asigura ca desi nu se vad, restul e acolo.
  • 0 (0 voturi)    
    Vasilica, la Videle, (Joi, 13 decembrie 2018, 13:00)

    John M. [utilizator]

    cand era mica, se incurca la numaratul gainilor si ma-sa a batut-o in cap si de acolo i se trage prosteala...