Dăncilă: Şeful CNAIR ”pleacă acasă” dacă până pe 31 decembrie nu sunt finalizaţi 100 de kilometri de autostradă

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 10:54 Actualitate | Esenţial


Viorica Dancila
Foto: Captura Antena 3
Premierul Viorica Dăncilă a declarat că şeful Companiei Naţionale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) "pleacă acasă" dacă până pe 31 decembrie nu sunt finalizaţi 100 de kilometri de autostradă, relatează Agerpres.

"Anul acesta, noi trebuie să terminăm 100 de kilometri de autostradă. Pe 31 decembrie, şeful CNAIR trebuie să vină şi să-mi spună: 'Avem cei 100 de kilometri de autostradă'. Dacă zice 'nu-i avem', pleacă acasă. Deci avem un act semnat, am promis acest lucru, trebuie să-l facem", a afirmat Dăncilă, potrivit unui interviu difuzat sâmbătă de Antena 3.

Premierul a precizat că în ianuarie va fi desemnat câştigătorul licitaţiei pentru autostrada Ploieşti - Comarnic - Braşov.

"Pe parteneriat public-privat am scos autostrada Ploieşti - Comarnic - Braşov, avem până acum 18 solicitări. La jumătatea lunii ianuarie, deja vom desemna pe cel care va construi această autostradă, deci sperăm ca în cel mai scurt timp să avem şi această autostradă. Bineînţeles că analizăm foarte atent ceea ce se întâmplă şi cu celelalte autostrăzi", a spus Dăncilă.

Ea a subliniat că lucrările la autostrăzi sunt monitorizate cu foarte mare atenţie, iar termenele trebuie respectate.

"Ştiu că mai avem unele probleme legate de autorizaţiile de mediu, mai avem la Piteşti - Sibiu două tronsoane unde trebuie să vedem studiile geologice. Ne dorim să realizăm acest lucru şi eu sper ca în timpul guvernului pe care îl conduc să începem această autostradă, dar, în acelaşi timp, acordăm o mare atenţie legării coridoarelor europene, dar şi pe partea de Moldova, care pentru noi este o prioritate. Vrem să vedem cum realizăm acest lucru, poate chiar combinând fondurile europene cu parteneriatul public- privat", a mai spus Viorica Dăncilă.

















5478 vizualizari

  • +12 (36 voturi)    
    Bucuresti -Tisita (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 11:02)

    elysyum [utilizator]

    CEA MAI AGLOMERATA SI CRIMINOGENA sosea si nu se face nimic de 3 decenii deoarece indeplinesc poftele rusiei si germaniei baronii partidului filorus si antiNATO..de a tine buffer TERITORIAL sarac zona MOLDOVEI.. (SARACIE PT VOTURI) adusa de baronii caratori de cash la valiza la centru.,
    • +31 (37 voturi)    
      Rusia si Germania nu au nicio treaba (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 11:07)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui elysyum

      Nu sunt autostrazi fiindca romanii voteaza hoti de 30 de ani (PSD/PNL).

      Fie se trezesc la realitate si incep sa voteze cu partidele progresiste (vor fi mai multe de unul), fie Romania se goleste si PSDistii vor muri de foame.

      De ce voteaza romanii hoti? Fiindca romanii nu pun pret pe cinste, numai banul nemuncit conteaza.
      • +1 (1 vot)    
        100% corect! (Duminică, 9 decembrie 2018, 20:31)

        complet_retard [utilizator] i-a raspuns lui 2087

        Nu, nu a zis nimeni ca Rusia si Germania ne sunt prietene.
        Dar la faza cu autostrazile, este 100% "meritul"nostru ca nu le face, cine putea sa ne impiedice, dca VROIAM infrastuctura buna!?
    • +12 (20 voturi)    
      boborul alege (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 11:32)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui elysyum

      In zona aia nu mai e bobor e boi cu car
  • +18 (20 voturi)    
    este imposibil... (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 11:16)

    pavelrad [utilizator]

    deci pleaca...
    • +15 (17 voturi)    
      din pix merge ... (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 13:25)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui pavelrad

      din pix merge ...
    • +11 (13 voturi)    
      asa si (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 15:01)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui pavelrad

      ea cand pleaca
  • +21 (25 voturi)    
    Extraordinar (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 11:35)

    ipolitic [utilizator]

    chiar si cu guvernul blocat din cauza carcotasului de la Cotroceni, Dancila va face cate 100 de kilometri de autostrada pe luna. Primii 100 de km vor fi aduse de acasa de cei de la CNAIR, dosite prin pivnite si poduri, in rest prin procedeul xerox. Doamna de fier-beton al Romaniei!
  • +24 (28 voturi)    
    Cucoana ,iar nu..., (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 11:36)

    gigiN [utilizator]

    .....ti-ai luat Rudotelul !
  • +19 (19 voturi)    
    Minciuni (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 11:38)

    florinos [utilizator]

    Probabil i-a suflat cineva in cască să amintească de Autostrada Moldovei pentru care PSD nu a mișcat un deget, vom vedea la alegeri dacă Moldovenii își vor aminti că locuiesc in cea mai săracă regiune din țară și pentru că PSD nu a făcut nimic pentru ei in 22 de ani când neo-comuniștii au fost la putere.
  • +28 (30 voturi)    
    ce mișto (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 12:00)

    nahir [utilizator]

    Ăștia întâi numesc berbecul în funcție, după aia îi trasează sarcini imposibile. Suntem în 08.12 și toanta de Videle vrea până în 31.12 să mai fie gata, adunați oricum, încă 38 km de autostradă. În două sîptîmâni de muncă!!!
    Și cică asta e rezultatul analizelor politice în mărețul lor CEx.
    Niște tâmpiți.
  • +24 (26 voturi)    
    proasta satului.. (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 12:04)

    pehash [utilizator]

    Viorica Vasilica vrea sa faca CNAIR in 3 saptamani ce nu a facut in 3 ani.
    Mai rau este ca politrucii numiti de partid in diverse functii ar fi in stare sa deschida traficul pe santiere doar ca sa marcheze momentul...
  • +23 (23 voturi)    
    l-ati promis voi (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 12:07)

    nea_caisa [utilizator]

    nu seful CNAIR. evident, e si ala la fel de inapt ca voi. asa ca luati-va de mana si plecati impreuna.
  • +18 (18 voturi)    
    Acasă la PSD (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 12:10)

    clencix [utilizator]

    Unde îl aștept cu o ciorbă.
  • +21 (21 voturi)    
    Vreti autostrazi ?! (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 12:20)

    DanCris [utilizator]

    Tocmai m-am intors de la Iasi.
    Am primit ZERO bonuri fiscale cat am stat pe acolo.
    • +3 (9 voturi)    
      Moldova e inapoiata ca Rusia, (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 14:15)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

      ce vrei? N-au descoperit inca ce-i aia casa de marcat cu imprimanta de bonuri.

      Sa le faca niste autostrazi, incet-incet vor evolua.
  • +20 (20 voturi)    
    Se contorsioneaza degeaba Vasilica. (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 12:27)

    Plagarus [utilizator]

    100 de KM de matasea broastei din Belina ?
  • +20 (22 voturi)    
    E o gluma? (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 12:39)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Pesedeaua cu remorca alde NU A FACUT 100 km de doi ani de când sunt la ciolan = hotie. O GUBERNARE INCOMPETENTA si TICALOASA, avÂnd aceasta sluga penibila pe post de PM de mucava.
  • +21 (23 voturi)    
    penibil personaj ! (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 12:41)

    silviu_dumitrescu [utilizator]

    se agita ca proasta in decembrie, cand ar fi fost normal sa puna presiune in martie-aprilie ca sa obtina ceva anul asta
    are impresia ca o autostrada e ca o cafea - te apuci de ea si in 3 min e gata
  • +18 (18 voturi)    
    mereu altii sunt de vina (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 13:05)

    CIP03 [utilizator]

    Ati inteles bine şeful CNAIR si Iohanis sunt de vina ca nu avem 100km autostrada in 2 saptamani...

    Dancila nu are nicio vina, autostrazile se construiesc cu promisiuni.
  • +16 (16 voturi)    
    aoleu Veorico (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 13:27)

    ccc745 [utilizator]

    S-a-ncins tarita in tine? Mai-mai... cred ca Neaga isi plinge in pumni, deja isi face bagajele...
    Hai, lasa vrajeala, ca acu' te suna Livache si plingi si tu...
  • +18 (18 voturi)    
    pe bune? (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 13:28)

    berenger [utilizator]

    tuta asta crede că 100 de km se fac pocnind din degete? nu au niciun plan, nu au personal competent la cnair, nu au modificat deloc legislația greoaie și procedurile stufoase și ea se trezește acum să caute pretext să-l dea pe gibonul ăla de la cnair afară. faptul că a fost pus de ei era suficient, după ce cioloș îl dăduse afară, ca să se arate că e incompetent. faptul că nu a făcut nimic e doar dovada incompetenței.
  • +7 (9 voturi)    
    ? (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 13:29)

    anion [utilizator]

    Are sigur informatia ca nu se face de kk. Sa vedem din cate tronsoane, cum numara si ajunge la cei 100, 104, 106 km!
  • +18 (18 voturi)    
    Analfabeta (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 13:35)

    siviufxx [utilizator]

    Nu face altceva decat sa puna accentul pe proiectele lor coruptibile, marca PPP, ca fondurile europene stau bine mersi pe stand-by de 2 ani, fara ca cineva sa se atinga de ele.
  • +11 (11 voturi)    
    Wow ! (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 14:06)

    John M. [utilizator]

    Vasilica si-a amintit cum le scula ta-su din somn la Videle sa mearga pe tarla ca daca nu ...
  • +16 (16 voturi)    
    ????? (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 14:54)

    nlln [utilizator]

    Halal PM.
    Acestea sunt declaratii de om responsabil?
    Cati kilometri de autostrada , din cei 100, sunt finalizati?
    Intre inceputul lui decembrie si sfarsitul lui decembrie ce sa faca?
    Ce nu au facut in ultimii 20 de ani?

    Seful CNAIR cu siguranta este in aceeasi grupa ideologica cu PM, adica om de casa PSD.
    Administrare infrastructura rutiera...nu se vede ca exista asa ceva.
    Doar daca prin infrastructura rutiera intelegem coridoarele de zbor pentru ca aici jos, pe pamantul patriei nu ai crede ca se ocupa cineva de vreo administrare.
    Nici o paguba daca il trimite acasa.

    Olguta asteapta nerabdatoare sa preia un post.Orice.Oriunde.
  • +14 (14 voturi)    
    Asa, si? (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 15:03)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Tanti Viorica, sau D-na Profesoara de lucru manual, sau oral:
    Poti sa dai afara 100 de directori, asta nu rezolva problema concret.
    Poti sa faci o `foaie de parcurs` impreuna cu CNADR, pe ca sa si-o asume, cu date concrete, cu pasi verificabili online, cu camere sa vada toti prostii pe ce se duc `banii nostri`
    Cu penalizari, in caz de nerealizare
    Cu garantie 10 ani, in caz ca se casca vreo gaura, sau alunecari, sau, sau.....
    Cum asa e in Europa. Sau nu vreti Europa.
    Simplu daca vrei.
  • +9 (9 voturi)    
    Mai bine plecati impreuna (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 16:01)

    seby19 [utilizator]

    Pestele de la cap se impute
  • +12 (12 voturi)    
    Hai la autostrazi,neamule! (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 16:14)

    Houthi [utilizator]

    S-a chinuit mult domn Livu,pana sa o gaseasca pe cea mai proasta pesedea,ca sa o faca prim menistru.Totusi are si parti bune d-na Vasilica,cloceste autostrazi si le da la popor.Deja s-a programat la croitor,ca sa-si faca costumul de autostrazi,cu care va inaugura 100 KM de AUTOSTRAAAADAAA!
    • -2 (2 voturi)    
      Bravos! (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 17:54)

      Ion_RoaitaDA [utilizator] i-a raspuns lui Houthi

      You make my day, cum ar zice englezul.
      Cand ai bani sa-ti dai o bere, din partea mea!
      Merci!
  • +2 (2 voturi)    
    alta intrebare (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 17:31)

    Drago65 [utilizator]

    Dragnea a promis altcuiva postul de la CNAIR si cum nu putea sa spuna pe fata asa ceva a pus-o pe paiata sa vacanteze postul. Punct. Aia cu autostrazile e alta problema.
  • +2 (2 voturi)    
    va pleca vesel... (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 18:26)

    nedumeritul [utilizator]

    Daca pleaca o sa avem autostrada ?
  • +2 (2 voturi)    
    Acaru Paun (Duminică, 9 decembrie 2018, 6:25)

    NoFive [utilizator]

    Pleaca unul, vine altul. Nu asta e solutia, sa gasesti tapul ispasitor. Proiectele serioase nu tin seama de cine e stapin la stampila. Poate va inspira noua Alianta a Vestului. Desi, personal, ma indoiesc.
  • 0 (0 voturi)    
    pe cand or sa si plateasca astia? (Luni, 10 decembrie 2018, 2:00)

    vidra [utilizator]

    ma doare fix in dos ca pleaca un incompetent si vine altul. pe cand acesti imbecili care tin tara pe loc or sa plateasca pentru crimele lor? si da, intr-o tara in care se moare pe drumuri in halul in care se moare, e o crima sa blochezi dezvoltarea infrastructurii.

    si pavianul cu mantie din imagine nu mentioneaza faptul ca vinovat nu e doar incompetentul de la cnair, ci si ea insasi cu taierile de bugete in infrastructura, si tantalaul de la transporturi, daddy cu politica lui de salvat infractori, tot pesedeul-fsn-pdsr si lipitorile alde si udemereu.