FOTO Imaginile cu un drum din Alaska distrus total de un cutremur și reparat în câteva zile au devenit virale / Drumarii au spus că au lucrat mai încet pentru că e iarnă

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 6 decembrie 2018, 12:05 Actualitate | Esenţial


Drumarii din Alaska fac minuni
Foto: Facebook
Echipele de reparații ale drumurilor din Alaska stârnesc invidie în restul Statelor Unite pentru reparația rapidă a unui drum distrus de cutremurul de magnitudine 7 de vineri, scrie CNN.

O șosea ce face legătura cu aeroportul în Anchorage, cel mai mare oraș din Alaska, s-a prăbușit în timpul cutremurului, creând o gaură atât de mare, că un SUV surprins de colapsul asfaltului pare de jucărie, notează sursa citată.

Fotografii cu ”înainte” și ”după” eveniment, publicate pe Facebook - și devenite rapid virale - arată cât de repede au fost făcute reparațiile.

Enormele bucăți de drum spart au dispărut, gaura a fost umplută, s-a pus asfalt și au fost trasate marcaje noi.

Iar toată reparația a durat mai puțin de patru zile, în condițiile în care departamentul transporturi s-a plâns că nu este ușor de lucrat repede când temperaturile sunt atât de scăzute. ”Asfaltarea pe timp de iarnă nu este ușoară, dar nici nu este imposibilă”, au spus drumarii.


















11834 vizualizari

  • -37 (43 voturi)    
    Floare la ureche (Joi, 6 decembrie 2018, 12:08)

    iPig Pro [utilizator]

    Pt ca este singurul drum...
    • +32 (32 voturi)    
      :)) (Joi, 6 decembrie 2018, 12:44)

      hopshio [utilizator] i-a raspuns lui iPig Pro

      Singurul drum spre Slanic Moldova este inchis de cateva luni dupa inundatiile din Bacau.
      • -12 (20 voturi)    
        mica mare diferenta (Joi, 6 decembrie 2018, 13:53)

        Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui hopshio

        Spre Slanic Moldova sunt 2 drumuri: dinspre Targu Ocna si dinspre Poiana Sarata.
        Drumul acela din Alaska era cel care facea legatura intre oras si Aeroport, si era singurul.
        Iar in Alaska, prin aeroport se face inclusiv aproizionare cu hrana si medicamente ... din motiv de geografie :)
        • -7 (9 voturi)    
          Si ce mare realizare sa umpli o groapa în 4 zile! (Vineri, 7 decembrie 2018, 7:09)

          simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

          Au umplut o groapa de câteva zeci de metri și apoi au refăcut suprafața carosabila. Care este realizarea nemaipomenita?

          Citat:
          "Imaginile cu un drum din Alaska distrus total de un cutremur și reparat în câteva zile au devenit virale / Drumarii au spus că au lucrat mai încet pentru că e iarnă"
          • +1 (1 vot)    
            Chiar asa, ce e asa mare realizare (Vineri, 7 decembrie 2018, 18:04)

            Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

            In Romania ar fi durat ani de zile, lucrarea nu s-ar fi terminat pana nu-si termina vilanul oricare tilica de la psd, pt ca Gaura ar fi fost Fara Fund.
        • +2 (2 voturi)    
          adica ce vrei sa zici? (Vineri, 7 decembrie 2018, 16:19)

          Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

          adicsa ce vrei sa ne comunici cu asta?

          Ca la noi se lucreaza concomitent la ambele drumuri, atat la cel dinspre Targu Ocna cat si la cel dinspre Poiana Sarata, si de asta se repara mai greu?

          Bine atunci, mai asteptam inca o luna si revenim la comentariul tau sa vedem daca is gata ambele, sau macar unul...
    • +10 (10 voturi)    
      Uita-te pe Google Maps (Joi, 6 decembrie 2018, 15:30)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui iPig Pro

      Nu e nicidecum singurul drum. Mai mult, e o rampa de access intre doua strazi mari. Vezi CNN: https://www.cnn.com/2018/12/05/us/alaska-earthquake-road-repair-trnd/index.html
  • -24 (34 voturi)    
    Da?!? Fake! Cand a trebuit sa faca autostrazi (Joi, 6 decembrie 2018, 12:10)

    asistat [utilizator]

    La noi, s-au poticnit si au zis ca e imposibil americanii, deci cum sa i mai cred eu ca-s in stare sa faca ceva? E clar ca n-au tehnologia necesara...
    • +14 (16 voturi)    
      Imi place alias-ul, cred ca se potriveste... (Joi, 6 decembrie 2018, 13:46)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      Evident e imposibil in conditiile impuse: Pret, mita, calitate ceruta...
  • +45 (45 voturi)    
    photoshop grosolan (Joi, 6 decembrie 2018, 12:14)

    natbl73 [utilizator]

    pai cand au facut studiile de pre-fezabilitate, fezabilitate?
    cand au facut licitatiile?
    dar contestatiile cand s-au judecat?

    ma leshi....:)
    • +16 (16 voturi)    
      dar (Joi, 6 decembrie 2018, 12:53)

      codyrocco [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

      la partid cat s-a varsat?
    • +18 (20 voturi)    
      Să vină (Joi, 6 decembrie 2018, 12:57)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

      să ia lecții de la noi. Uite, ca mâine se vor face 20 ani și Pitești-Sibiu tot la nivel de promisiune va rămâne. Și fără cutremure.
      • -15 (17 voturi)    
        Sa nu fim rai... (Joi, 6 decembrie 2018, 13:44)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Acolo era o reparatie, la noi e drum nou. La drumurile noi sigur dureaza mai mult si acolo...
    • 0 (10 voturi)    
      Lucrare lejera (Joi, 6 decembrie 2018, 15:00)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

      Sunt maxim 100 de metri acolo pe portiunea pe care s-a rupt drumul. Fara fundatie, fara lucrari de utilitati, nu este un efort pera mare.
      E adevarat ca s-au miscat rapid, dar ca sa aia utilajele si oamenii in stand-by pentru astfel de cazuri trebuie sa platesti. In Romania jumatate din gospodarii inca au buda in fundul curtii, nu poti sa le ceri taxe pentru asa ceva.
      • +5 (5 voturi)    
        Las' ca vine ea primavara (Vineri, 7 decembrie 2018, 8:11)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Si se topeste asfaltu ala pus in 4 zile.
        Pai bai nepriceputilor! Trebuie lasat vreo douajdaani sa se aseze bine, dupa aia vii cu asfaltu
  • +28 (30 voturi)    
    Când oamenii nu sunt ticăloşi, se poate. (Joi, 6 decembrie 2018, 12:23)

    2087 [utilizator]

    Când e vorba de români, nu se poate şi dăm vina, în mod incredibil, pe alţii, pentru propria noastră răutate, lene şi lăcomie.

    Au trecut aproape 30 de ani de la Revoluţie, degeaba.
    • +1 (1 vot)    
      De ce "degeaba"? (Vineri, 7 decembrie 2018, 10:44)

      iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      De ce zici ca:

      "Au trecut aproape 30 de ani de la Revoluţie, degeaba"

      Asta este DEMOCRATIA, asta a fost alegerea poprului!

      Daca am fi dorit intr-adevar infrastructura normal (nu neaparat autostrazi, ci drumuri bune), daca am fi vrut sa nu murim de infectii in spitale, atunci -este extreme de simplu - am fi votat guvernanti capabili si mai putin corupti (nu neaparat imaculati).
      Insa nu, noi nu am vrut asta, ci l-am votat pe Dracnea!
  • -16 (16 voturi)    
    chior (Joi, 6 decembrie 2018, 13:54)

    lula [utilizator]

    chior sa fii sa nu vrei sa vezi ca sunt doua portiuni de drum diferite.

    parte stanga a celor doua fotografii sunt din filme separate.
    • +6 (6 voturi)    
      Nu stiu cine e chior (Joi, 6 decembrie 2018, 15:04)

      mcris [utilizator] i-a raspuns lui lula

      Poza a doua e facuta mai din spate.
    • +12 (12 voturi)    
      Da, se pare ca unii chiar sunt chiori (Joi, 6 decembrie 2018, 15:20)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui lula

      Ca sa nu mai spun ca nu inteleg despre ce filme e vorba, cele prezentate sunt fotografii. Pe urma, se vede clar ca fotografiile sunt luate din pozitii diferite, a doua fiind luata mai din spate decat prima. Deci e normal ca peisajul sa arate putin diferit. Dar daca te uiti mai atent, se vede ca urmeaza curba din prima fotografie si dei doi stalpi de pe dreapta, iar drumul e bun. La urma urmei, daca se dorea sa se falsifice ceva, nu credeti ca era mai simplu sa se fotografieze EXACT aceeasi portiune de drum si sa se modifice data si ora??
      Dar sa lasam fotografiile, destul despre ele. Daca e fals ce a fost prezentat aici, de ce nu prezentati o dovada ca nu a fost asa? De ex un articol din Alaska, o declaratie a locuitorilor cum ca a durat mai mult...
  • +1 (1 vot)    
    Dar este foarte simplu! (Vineri, 7 decembrie 2018, 10:41)

    iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator]

    Alsaka sau Japonia, patru zile sau o luna pentru a repara complet dezastrul produs de in cutremur puternic, ce conteaza!?

    Este absolut irelavat: in decembrie 2016, noi am votat.
    Am ales incompetent si hotia, daca vroiam infrastructura normal (nu miracole, ca cel din imagini, ci pur si simplu drumuri normale, ca tarile din jurul nostrum), atunci, foarte simplu, NU am fi votat taman pe Daddy!
    Dar asta a fost alegerea noastra!