Statele Unite pregătesc trimiterea unei nave de război în Marea Neagră - CNN

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 6 decembrie 2018, 10:32 Actualitate | Esenţial


USS Mount Whitney, nava de comanda a Flotei a 6-a
Foto: US Navy
Statele Unite au început pregătirile necesare pentru trimiterea unei nave de război în Marea Neagră, o decizie care vine în contextul exercițiilor militare rusești din regiune și al tensiunilor provocate de sechestrarea unor nave ucrainene, de către forțele Moscovei, lângă Crimeea. Armata americană a cerut Departamentului de Stat să notifice Turcia privind posibila trimitere a unei nave de război în Marea Neagră, au declarat trei oficiali SUA pentru CNN.

Aceste surse au spus că este vorba de un răspuns la acțiunile Rusiei împotriva Ucrainei în strâmtoarea Kerci, care leagă Marea Neagră de Marea Azov.
Potrivit convenției de la Montreux, un tratat din 1936 privind trecerea navelor militare prin Bosfor și Dardanele, Statele Unite trebuie să notifice Turcia când navele sale trec prin aceste strâmtori, care leagă Mediterana de Marea Neagră. Conform tratatului, țările care nu sunt riverane la Marea Neagră trebuie să-i anunțe pe turci cu cel puțin 15 zile înainte.

Un purtător de cuvânt al Departamentului de Stat a spus că ”Statele Unite desfășoară activități conforme cu termenii Convenției de la Montreux. Nu vom comenta, totuși, despre corespondența noastră diplomatică cu guvernul Turciei”.

Doi dintre oficialii citați de CNN au declarat că notificarea a fost făcută pentru ca Marina să aibă posibilitatea de a trimite o navă de război în zonă, dar nu înseamnă neapărat că se va fi folosită această opțiune.

”Flota a 6-a a Statelor Unite este întotdeauna gata să răspundă unde este chemată”, a spus un reprezentant al flotei ce conduce operațiunile navale din regiune.

















4934 vizualizari

  • -29 (31 voturi)    
    se pregătește de Moș Nicolae (Joi, 6 decembrie 2018, 10:49)

    Mazeta [utilizator]

    pleacă de Moș Crăciun și ajunge la Paștele Cailor.
    • +1 (3 voturi)    
      A pleca din Marea Neagra la Pastele Cailor (Joi, 6 decembrie 2018, 17:55)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Aceste nave ale aliantei pot fi deservite si de echipe mixte formate din marinari romani si aliati. In acest caz se poate spune ca navele apartin Marinei Militare Romane si nu vor mai fi nevoite de a pleca dupa 14 zile.

      Daca e nevoie, exista multe optiuni ca aceste nave sa nu mai plece in Marea Neagra.
  • -27 (33 voturi)    
    ... (Joi, 6 decembrie 2018, 11:42)

    vitan.sandu [utilizator]

    Si tot rusii sunt aia care fac provocari! daca ar durea ipocrizia, ce urlete s/ar auzi din Lumea Noua!
    • +20 (22 voturi)    
      Sigur ati facut voi ceva! (Joi, 6 decembrie 2018, 11:56)

      alibaba: >>10/8 Centenar<< [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      V-ati inmultit. =))
      • -10 (16 voturi)    
        ! (Joi, 6 decembrie 2018, 12:32)

        tudorr [utilizator] i-a raspuns lui alibaba: >>10/8 Centenar<<

        Lasa ca si tu te-ai inmultit, si ce folos, ca de votat la referendumul organizat de rusi tot ai votat!
        • +12 (14 voturi)    
          De unde știi? (Joi, 6 decembrie 2018, 12:51)

          BEDE [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

          Nu ai cum să știi dacă a votat sau nu decât dacă declară aceasta.
          Cu declarații din astea doar îți arăți valoarea DKK.
          • +1 (1 vot)    
            ! (Joi, 6 decembrie 2018, 20:02)

            tudorr [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

            M-a apostrofal la alta postare... s-a scapat singur... pe el...
            • +1 (1 vot)    
              Chiar la doua. (Vineri, 7 decembrie 2018, 9:53)

              alibaba: >>10/8 Centenar<< [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

              Numara-le!
    • +19 (23 voturi)    
      Rusii au sechestrat navele ucrainiene (Joi, 6 decembrie 2018, 12:01)

      Nietzsche [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      Asta e doar un răspuns la provocarea rușilor stimate trol. Au construit un pod peste strâmtoare și sechestreaza 3 nave. Ipocrizia trolilor din Moscova sau Urlați nu doare.
      • +8 (8 voturi)    
        sa intre in Marea de Azov (Joi, 6 decembrie 2018, 14:00)

        clencix [utilizator] i-a raspuns lui Nietzsche

        In mod normal, la invitația Ucrainei, nave ale USA și NATO sau orice alta tara, pot intra prin strâmtoarea Kerci în patrulare prin Marea Azov și sa acosteze în portul ucrainian Mariupol. Rusii nu pot interzice accesul, cf libertății de navigație pentru orice port al unei tari la care se ajunge condiționat prin alta tara. Deși Crimeea nici nu este legal Rusia, este Ucraina și jumătate din strâmtoare este a Ucrainei.
        • -5 (9 voturi)    
          teoretic e corect ce zici tu (Joi, 6 decembrie 2018, 14:26)

          Je__ [utilizator] i-a raspuns lui clencix

          doar ca realitatea bate filmul

          Daca rusii se opun pe motiv de basca, crezi ca risca cineva un conflict cu ei? Mai gandeste-te

          Nici americanii nu cred ca vor forta un conflict, chiar daca Ucraina ii invita sa patruleze prin marea Azov sau prin Kiev.

          Pe asta si mizeaza rusii. Vest europenilor si americanilor le este prea bine la casele lor, si nu au chef sa arunce resurse de dragul nu stiu cui, nu stiu unde

          Tratatele sunt doar pt catei!
    • +17 (19 voturi)    
      tu vb de ipocrizie? (Joi, 6 decembrie 2018, 12:57)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      ce se intampla in Estul Ucrainei (stat independent) e vina NATO?
      anexarea Crimei e facuta tot de NATO....

      tu chiar esti idiot sau te prefaci?

      un lucru e sigur. tu sa vorbesti de ipocrizie este efectiv dincolo de limita bunului simt.
    • +16 (18 voturi)    
      tupeu si ipocrizie la un loc (Joi, 6 decembrie 2018, 13:27)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      Adica rusii fura efectiv un teritoriu ucrainian, mentin un cvasi razboi in alt teritoriu, inchide efectiv o mare comuna si postacii post-sovietici urla ca sunt provocati.
      Mai baietii, de la Lenin incoace nu prea ati evoluat. Tot mincinosi cu tupeu ati ramas.
      • +4 (6 voturi)    
        Pai nah, is fomalai si posteaza pe 2 copeici (Joi, 6 decembrie 2018, 17:36)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Nu ai ce sa le ceri.
    • +7 (11 voturi)    
      Nu e interzis, deci e permis (Joi, 6 decembrie 2018, 13:53)

      clencix [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      Marea e libera în apele internaționale, unde sunt reguli pentru orice tara, fir ea FR, fie ea USA. Rusii patrulează și ei în Marea Mânecii, fără ca englezii și francezii sa considere provocare.
  • +19 (23 voturi)    
    NATO (Joi, 6 decembrie 2018, 12:08)

    Altiro [utilizator]

    Orice masura de intarire a flancului estic al NATO ne avantajeaza.
    • +7 (11 voturi)    
      Dar BOR ce face ? Tradeaza ! (Joi, 6 decembrie 2018, 13:20)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

      Pupa sutana BOrusa cuSmerenie
      EXACT de Intai decembrie 2017

      http://basilica.ro/patriarhul-daniel-vizita-istorica-in-rusia-invitatia-a-fost-adresata-la-bucuresti-de-patriarhul-kirill/
  • +8 (10 voturi)    
    imaginea ala.... (Joi, 6 decembrie 2018, 14:10)

    ..13 [utilizator]

    in care navele americane care avanseaza in apele Marii Negre imi este asa de placuta la vedere...