Șefii serviciilor secrete aliate au decis înființarea Academiei de Informații NATO / ”Ne confruntăm cu tot mai multe provocări din partea Rusiei”

de DG     HotNews.ro
Marţi, 4 decembrie 2018, 16:10 Actualitate | Esenţial


Jens Stoltenberg, secretarul general al NATO
Foto: Hotnews
Oficialii serviciilor de informații aliate au aprobat cadrul pentru înființarea unei Academii de Informații NATO. La discuții, adjunctul secretarului general NATO a atras atenția asupra provocărilor din partea Rusiei, precizând că rolul comunității de intelligence este de a oferi cele mai bune informații cu privire la pericolele cu care se confruntă alianța.

Șefii organizațiilor civile, militare, de intelligence și de securitate aliate s-au întâlnit, pe 29 noiembrie, la sediul NATO la Bruxelles pentru discuții privind combaterea dezinformării, a atacurilor cibernetice și a mijloacelor tradiționale de spionaj, potrivit unui comunicat al NATO.

Conferința a fost deschisă de secretarul general Jens Stoltenberg, împreună cu președintele român al Comitetului de informații civile al NATO și președintele canadian al Comitetului militar de informații.

”Ne confruntăm astăzi cu tot mai multe provocări din partea Rusiei, care este din ce în ce mai sfidătoare, dar și cu terorism și instabilitate în Orientul Mijlociu. Rolul comunității de intelligence este de a gestiona aceste provocări și de a oferi aliaților cele mai bune informații și recomandări”, a spus, asistentul secretarului general NATO pentru probleme de securitate și intelligence, Arndt Freytag von Loringhoven.

Ambasadorul Loringhoven a făcut referire la atacurile hibride printre care încercările de manipulare a alegerilor sau atacurile cibernetice vizând Organizația de Combatere a Armelor Chimice și tentativa de lovitură de stat din Muntenegru.

Ca urmare a deteriorării climatului de securitate din 2014, NATO a creat o nouă divizie intelligence care se ocupă de analiza amenințărilor de securitate, bazându-se însă pe informațiile furnizate de serviciile de informații ale statelor membre NATO.










Citeste pe MedLife.ro
Mituri despre colesterol










1238 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    de curiozitate... (Marţi, 4 decembrie 2018, 16:21)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    se va invata la academie si limba rusa/araba? Sau se merge numai pe engleza?
  • +3 (3 voturi)    
    Desteapta treaba ! (Marţi, 4 decembrie 2018, 16:39)

    Susufler0 [utilizator]

    Se vede ca o coc de ceva vreme !
  • 0 (6 voturi)    
    sper că au loc (Marţi, 4 decembrie 2018, 16:43)

    Mazeta [utilizator]

    pentru dl. prof. Gabi Oprea.
    • +3 (3 voturi)    
      Mai mult, Gabi vrea sa le propuna americanilor (Marţi, 4 decembrie 2018, 17:43)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      sa se infrateasca Academia lor cu Academia lui ! :))))
    • +2 (2 voturi)    
      La bude, dar in Siberia (Marţi, 4 decembrie 2018, 17:51)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      si nu pt Nato.
  • -6 (6 voturi)    
    NATO nu mai exista. (Marţi, 4 decembrie 2018, 16:45)

    Marionette [utilizator]

    NATO a fost mereu SUA. Europenii isi paraziteaza proprii cetateni din IMM-uri cu 80% din ce muncesc acestia prin pretentii de taxe si impozite si ce face de banii astia? Pai securitate? Nope, ca ne apara SUA. Pai atunci poate justitie? Ummm de fapt NU. Pentru ca ar fi impotriva drepturilor umane ale hotului/ucigasului/violatorului sa fie pedepsit. Si nicidecum rapid. Poate in 10-20-30 de ani. Pai atunci ne asigura strazi domnule, infrastructura. Pai ... partial corect. Strazile care chiar sunt bune, chiar sunt rapide, chiar sunt logice sunt cele private. Strazile asigurate de Stat de banii tai sunt relativ proaste si traseele de 2-3 ori mai lungi. OK, dar dai si tu acolo 10% ca sa NU ai Securitate, Justitie, Infrastructura, ce te plangi atat? Aaaaa... nu chiar, dai 80%, in SUA impozitul e doar 25%. Bine dar tu dai 80%, inchipuie-ti cat dau marile firme ca Porsche, Microsoft, Apple, etc. De fapt ... nu -i asa, acestea platesc undeva la 1%. Platesti cat platesti, dar esti ajutat! De fapt nu! Statul doar iti pune bete in roate prin reglementari inventate aproape zilnic. Ca sa nu observi ca esti sclav furat, te tine intr-o stare in care esti permanent dator sa modifici ceva ca sa arate de ce iti ia 80% din ce muncesti. Exact academie de informatii ii trebuie UE acum! Inca un comitet si o comitzie!
  • -5 (5 voturi)    
    Excelent (Marţi, 4 decembrie 2018, 16:45)

    Habermas [utilizator]

    Pariez un dolar, ca cei mai interesati sa candideze sunt Rusii. Si pariez doi dolari ca sunt asteptati cu interes :)