UPDATE Angajații de la metrou nu mai fac grevă / Sindicatele au obținut majorări salariale de 20%, plus prime

de M.H.     HotNews.ro
Marţi, 4 decembrie 2018, 15:44 Actualitate | Esenţial


Metroul din Bucuresti
Foto: HotNews.ro / Victor Cozmei
Angajații de la metrou renunță la greva generală pe care o anunță încă de luna trecută, după ce sindicatele au obținut o majorare salarială de 20% pentru angajați, plus două prime în valoare de 2.000 de lei pe an, a anunțat liderul Sindicatului Liber Metrou (USLM), Ion Rădoi. El a precizat că majorarea va intra în vigoare de miercuri, iar salariul mediu net în Metrorex va ajunge, astfel, la aproximativ 4.000 de lei.

Rădoi a anunțat că în urma negocierilor de marți cu conducerea Metrorex sindicatele au obținut o majorare salarială de 20%, care va intra în vigoare de miercuri.

De asemenea, angajații Metrorex vor primi o primă de Crăciun de 1.000 de lei, dar și o "primă de metrou" tot în valoare de 1.000 de lei. El a precizat că prima de Crăciun și "prima de metrou" se acordă o dată pe an.

Liderul sindical a spus, la Digi 24, că, în aceste condiții, angajații renunță la greva anunțată încă de luna trecută: "Din fericire pentru bucureșteni și pentru toți cei care folosesc metroul, am putut evita ac conflict (...) Într-un suntem satisfăcuți de ceea ce am obținut".

Sindicatul de la metrou a declanșat o grevă de avertisment în 15 noiembrie, care a fost declarată nelegală de Tribunalul București. La fel și greva generală care era programată inițial pentru 21 noiembrie. Sindicaliştii anunțau că angajații de la metrou ar putea declanşa greva generală în jurul datei de 10 decembrie, dacă "nu vor găsi înţelegere" la noul ministru al Transporturilor şi nu se va semna contractul colectiv de muncă.

Principalele revendicări ale sindicaliştilor au fost creşterea salariilor, îmbunătăţirea condiţiilor de muncă şi prelungirea contractului privind spaţiile comerciale din staţiile de metrou. Dacă la început sindicaliştii au cerut majorări de salarii de 42%, apoi au coborât la 35%, iar în final la 20%.

Ministrul Transporturilor, Lucian Șova, spunea că metroul din București nu a fost construit pentru bunăstarea liderilor sindicali, care de mai bine de 20 de ani negociază în numele angajaților având în vedere propriile interese.

Potrivit lui Șova, salariile angajaților Metrorex au crescut anual, în ultimii patru ani, ultima majorare fiind de 21%, în 2017. El afirma că salariile sunt de 7.300 de lei pentru personalul tehnic, de 8.000 de lei pentru mecanici şi de 5.300 de lei pentru personalul care lucrează noaptea.


















2318 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    Dece nu zice si ca (Marţi, 4 decembrie 2018, 16:08)

    Rahan5 [utilizator]

    salariul la conductorii de metrou creste in acelasi timp cu 20 % adica de la 8000 lei / luna la 9600 lei / luna. Cand trebuia de fapt o scadere cu cel putin 50 % ca sa se apropie de salariul de conductor de tramvai care este o meserie si mai grea decat de conductor de metrou (Tramvaiul este mai greu de condus decat Metroul pentru ca trebuie sa tii cont si de circulatia masinilor si a pietonilor).
  • +15 (19 voturi)    
    Romanii fac bani din santaj, (Marţi, 4 decembrie 2018, 16:19)

    emil bobu [utilizator]

    asa e la noi, romaneste.
    • +9 (13 voturi)    
      cineva de pe aici (Marţi, 4 decembrie 2018, 16:36)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      lucreaza la metrorex...
      ca altfel nu se explica miniusurile....
      • 0 (0 voturi)    
        Sunt eternii (Marţi, 4 decembrie 2018, 23:45)

        Zummm [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Idioti de serviciu.
  • +16 (20 voturi)    
    ... (Marţi, 4 decembrie 2018, 16:22)

    mihai_mi [utilizator]

    20% marire... nu e rau deloc! La privat nu prea vezi asa ceva. Mai ales 20% pentru toti angajatii indifierent de performante - iar asta chiar e o gresala!!!
    • +7 (9 voturi)    
      ce performante sa ai la metrou (Marţi, 4 decembrie 2018, 17:15)

      Dan123 [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

      tre sa apesi 3 butoane
  • +11 (11 voturi)    
    Un singur tip de salariu cunosc (Marţi, 4 decembrie 2018, 17:03)

    Vinceroy [utilizator]

    Vecina casiera la metrou, 10 clase
    Salariu net 2700 lei + nu stiu cate sporuri. Ajungea pe la 4000.
    Asta era in 2007... Va dati seama ca acum nu sunt mai mici...
    Parintii intelectuali, cu facultate - cercetator si inginer - unul avea 550 net si altul vreo 500 net.
    Despre asta vorbim...
  • +7 (7 voturi)    
    Pai normal (Marţi, 4 decembrie 2018, 17:33)

    omezu [utilizator]

    In fiecare statie ai asa: automat de cartele (mai mereu stricat), casa de bilete si cabina (aia de langa turnicheti). Si mereu trebuie sa te plimbi intre astea trei ca sa-ti iei cartela sau abonament. Mereu alea care vand cartele au telefonul lipit de ureche si stau la barfa. Mi se pare normal sa le maresti salariul, saracele.
    Oricum tot noi le platim pentru ca urmeaza, ca de obicei, scumpirile.
  • 0 (0 voturi)    
    Da sau înțeles cu prăvăliile. (Marţi, 4 decembrie 2018, 19:05)

    asavreau [utilizator]

    Vor da drumul și la curent la prăvăliile din stațiile de metrou.Nu se spune,dar aici(la prăvălii)a fost lupta mai aprigă.
  • +1 (1 vot)    
    prima de metrou :)))) (Marţi, 4 decembrie 2018, 19:26)

    Anonym [utilizator]

    Indosariati si stirea asta la inventarul de excese dinainte de viitoarea criza ;)

    Cred ca 2008 e ca o palma parinteasca fata de bataia pe care o vom lua. Niciodata in istorie o tara nu a crescut salariile in ritmul asta fara cresterea productivitatii reale.

    Sper ca aveti pamant, seminte, aur, dolari/euro
  • 0 (0 voturi)    
    Nea Radoi (Marţi, 4 decembrie 2018, 19:47)

    ady77 [utilizator]

    Marele sindicalist, ex. deputat de psd, se face in lupul moralist, si ameninta psd-ul cu greva la metrou, implicit blocarea totala a orasului.
    Bataia pestelui de fapt sunt spatiile comerciale, unde firma controlata de RATOI, are procentaj mai mare la incasari din chirii, decat Metrorex.
    La anul or sa mai vrea 20%, ca poate se deschide si magistrala Dr. Taberei.
    Tara lui Caragiale.
  • +2 (2 voturi)    
    Ascultam ce zicea Radoi (Marţi, 4 decembrie 2018, 21:58)

    PlutoniumBoy [utilizator]

    seful sindicalist. Abia se exprima, zici ca era pentru prima oara cand vorbea printr-o interventie telefonica la televizor. Ultima speta de dinozaur comunist, pus sef pe un munte de aur (metroul), travestit in genul de lider sindicalist al anilor 90 (aici intra si vesnicul Hossu). Sa manance si gura lor ceva, in rest, nu-i intereseaza. Se plangeau acum cateva luni ca nu exista personal, ca muncesc prea mult, etc. Ce solutie au gasit profesionstii ? Marirea de salarii ! Hahahaha