Un medic de la Spitalul Militar, prins luând mită de 500 de lei pentru o operație. El i-a reproșat pacientei că i-a dat prea puțini bani

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 4 decembrie 2018, 14:38 Actualitate | Esenţial


Mita
Foto: pixabay.com
Procurorii DNA au început urmărirea penală și l-au pus sub control judiciar pe Radu Viorel Vrăcioiu, medic ORL la Spitalul Universitar Militar „Carol Davila” pentru luare de mită. Acesta a fost prins în flagrant luând mită 500 de lei pentru o operație, după ce s-a plâns că suma oferită inițial de pacientă este prea mică.

Procurorii militari din cadrul Direcției Naționale Anticorupție au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale și luarea măsurii controlului judiciar pe o durată de 60 de zile, începând cu data de 29 noiembrie, pentru Viorel Radu Vrăcioiu, medic primar O.R.L. la Spitalul Universitar de Urgență Militar Central „Dr. Carol Davila” din București, fiind cadru militar activ cu gradul de colonel, potrivit Mediafax.

”În data de 29 noiembrie 2018, inculpatul Vrăcioiu Radu Viorel, în calitatea menționată mai sus, a primit de la o persoană (martor în cauză) suma de 500 lei, în legătură cu efectuarea unei intervenții chirurgicale asupra unei paciente (soția martorului), ocazie cu care s-a procedat la constatarea infracțiunii flagrante”, transmite DNA.

Potrivit ordonanței procurorilor, înaintea flagrantului, pe 27 noiembrie, înainte de operație, medicul i-a reproșat pacientei că este prea mică suma de 200 lei pe care aceasta intenționa să i-o ofere, spunându-i că pentru această sumă de bani „nici nu ar fi urcat din cabinet până la sala de operații”.

















9977 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    operatie (Marţi, 4 decembrie 2018, 14:41)

    wasabi [utilizator]

    il opera pe Valcov de ...refelexe.
  • +18 (22 voturi)    
    Pacientul (Marţi, 4 decembrie 2018, 14:45)

    ABBV [utilizator]

    Romania trebuie lasat sa moara prima data, doar dupa aceasta se mai poate face ceva. Cancerul coruptie e adanc in sistem. Nu mai poate fi vindecat prin metode testate
    • -1 (1 vot)    
      Corect. (Miercuri, 5 decembrie 2018, 13:12)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

      1. Bomba nucleara aruncata. Aaaa ... nu... mai bine cea cu Hidrogen.
      2. Asteptat 1000 de ani ca radioactivitatea sa dispara.
      3. Repopulare.
      4. O noua Romanie, fara spaga.
  • +30 (38 voturi)    
    votata lege (Marţi, 4 decembrie 2018, 14:48)

    torna_fratre [utilizator]

    ca cei care lucreaza in sistemul bugetar si sunt platiti din bani publici isi pierd dreptul la pensia publica si dreptul de a mai profesa in insitutii publice daca pretind si accepta mita in indeplinirea obligatiilor functiei pe care o detin.Daca vrem sa fim mai duri extindem paleta infractiunilor care afecteaza dreptul la aceste beneficii.
    USR se aude?
    Ca PNL este surd si mut...
    • +5 (7 voturi)    
      Poate dupa alegeri... (Marţi, 4 decembrie 2018, 15:04)

      t4v1 [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

      Tu crezi ca USR e la doar 10% de cinstiti ce sunt ceilalti 90% ?
      • +8 (8 voturi)    
        USR e 10% fiindca votantul roman nu stie (Marţi, 4 decembrie 2018, 16:52)

        2087 [utilizator] i-a raspuns lui t4v1

        politica deloc, e complet inapt la acest subiect.

        Poti sa discuti orice cu un roman, fotbal, masini, rachete, ce mai construiesti pe acasa, dar la politica romanii sunt praf si pulbere.

        Ce sa ceri de la o tara care evita sa discute politica? Daca nu discuti politica, de unde inveti politica?

        Ei voteaza in continuare PSD, PNL etc., iar tara aluneca in uitare.
        • +4 (4 voturi)    
          sa se dea domne o lege - solutia miracol (Marţi, 4 decembrie 2018, 19:58)

          Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui 2087

          Ce-ar fi sa fie aplicate cele existente ?
          Problema nu e lipsa legilor ci a celor care ar trebui sa o aplice si a celor din jur.
          Ai vazut vreodata cum sare lume sa-l apere pe blatist cand e prins de controlori fara bilet ?
    • -6 (14 voturi)    
      Tu ai dat vreodata spaga sau atentii? (Marţi, 4 decembrie 2018, 15:04)

      Andy15 [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

      Dumneata ai dat vreodata bani sau cadouri pe undeva?
      Sunt sigur ca da.
      Atunci, ar fi ok sa iti pierzi pensia, asa cum propui?
      Se poate pierde pensia speciala (vezi magistratii) dar pensia de stat nu, ca aia e obtinuta in baza principiului contributivitatii.
      Hai sa mai terminam cu atitudinea de stat bolsevic.
      A cerut spaga? A luat? ok! Sa fie aplicata legea in vigoare.
      Nu poti da o lege numai pentru bugetari. Nu am fost bugetar niciodata dar asta nu ma impiedica sa gandesc normal.
      • +9 (15 voturi)    
        nu am dat (Marţi, 4 decembrie 2018, 15:55)

        torna_fratre [utilizator] i-a raspuns lui Andy15

        sunt unul din fraierii care incearca sa fie un exemplu pentru siesi.
        am preferat sa fac scandal si sa dau cu ei de pamant dar nu sa dau spaga.
        si este foarte greu cand spaga este asa naturala si a te impotrivi te face un inadaptat,asa-i?
        Ce exemplu vrei sa fi pentru copii tai?Spagar?Mult succes!
        • -7 (11 voturi)    
          Nu spagar (Marţi, 4 decembrie 2018, 16:37)

          Andy15 [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

          Hai sa nu intram in discutii despre copii, ok?
          Este imposibil sa nu fi dat undeva, spital (cu vreo ruda, prieten parinte internat), scoala, administratie.
          Asta daca nu cumva ai 18 ani si zero responsabilitati.
          • +7 (9 voturi)    
            Se poate trai fara spaga, (Marţi, 4 decembrie 2018, 16:52)

            2087 [utilizator] i-a raspuns lui Andy15

            e tragic ca tu crezi ca nu se poate fara spaga.
            • -5 (7 voturi)    
              Fara spaga (Marţi, 4 decembrie 2018, 18:27)

              Andy15 [utilizator] i-a raspuns lui 2087

              Nu am spus asta.
              Am spus ca nu putem sa ridicam primii piatra.
              Am spus ca legea trebuie aplicata tuturor, in mod egal, in functie de gravitatea faptei si pericolul social. Asta inseamna democratie.
              In schimb, aplicarea diferentiata a legii este bolsevism, intelegi diferenta, domnule #r?
              In plus, daca faci o lege speciala, impotriva spagii la medici, trebuie facuta in mod echilibrat. Altfel, te vei trezi ca, daca e prea dura, nu va mai lucra nimeni la Stat. Trec toti in privat si ghici cine plateste?
              • +7 (9 voturi)    
                Din nou, tu nu pricepi ce inseamna democratia (Marţi, 4 decembrie 2018, 21:48)

                Random721 [utilizator] i-a raspuns lui Andy15

                Tii mortis sa dovedesti ca esti incompatibil cu gandirea democratica si a pietei libere.

                Pratic, tu afirmi ca fara spaga, n-o sa mai lucreze nimeni la stat unde si-asa productivitatea e mai mica de 50% fata de cea la privat, si ca vai doamne ce ne vom face ca nu vom avea doctori, politisti, functionari s.a.m.d.

                Tocmai ASTA presupune democratie si piata libera. Pedepsirea foarte aspra a coruptiei va face pe toti coruptii si putorile din sistemul bugetar sa fuga mancand pamantul; in mod deloc intamplator toti coruptii sunt si putori, care trag in jos toata productivitatea din institutiile publice si ii si demoralizeaza pe toti ceilalti, incat si cei muncitori ajung sa le fie sila si scarba sa mai munceasca atata cand vad atata nedreptate, mizerie si coruptie!

                Dispar coruptii, dispar putorile.
                Criterii foarte clare si transparent de meritocratie si recompensare a performantei.
                Ajung in varf cei mai buni, pe rezultate, munca si abilitati.
                Creste performanta celor ramasi, scade birocratia datorita reformelor generate tot de cei performanti => e nevoie de mult mai putini bugetari ca pana atunci.
                Iar daca o sa fie cerere de bugetari si nu vor sa vina, se maresc salariile si automat vor veni oamenii - mult mai probabil cei capabili si corecti, intocmai de frica consecintelor daca sunt corupti.

                Este aberant ca numarul de bugetari sa fie 40% din numarul angajatilor din economia reala! Sau ca in unele judete sunt mai multi bugetari decat numarul celor din privat, din economia reala, care chiar aduc o valoare raportata intocmai la cerere si oferta.

                CUM poate exista o asemenea societate in care pe spinarea a 3.1 mil de angajati la privat, stau 15 milioane de bugetari, copii, pensionari şi asistaţi social ?!?
      • +10 (10 voturi)    
        stat bolsevic (Marţi, 4 decembrie 2018, 16:11)

        Philipe [utilizator] i-a raspuns lui Andy15

        :))))) Ia fa o plangere impotriva statului german pentru atitudine de stat bolsevic :)) Cel putin politistilor din Germania in cazul in care sunt prinsi ca iau spaga, li se anuleaza TOT, dar chiar TOT, de la pensie la asigurari de sanatate, somaj si altele ce tin de contributii sociale.

        Du-te si fa-le o plangere pe la Curtea Europeana de Justitie, nu te lasa. Fa-i de rusine pe nemti din cauza atitudinii bolsevice pe care o au ;)

        Cand esti infractor, esti infractor, iti pierzi din drepturi baiatule.
        • +2 (6 voturi)    
          Germania (Marţi, 4 decembrie 2018, 16:45)

          Andy15 [utilizator] i-a raspuns lui Philipe

          Imi arati, te rog, sursa informatiilor cu politistii germani?

          Cand esti infractor iti pierzi libertatea (daca legea prevede asa) si platesti prejudiciul, daca exista vreunul.
          Nu pierzi drepturi castigate in trecut, cocosel!

          Asta nu pricepi tu, ca ai gandire de bolsevic!
          Numai aia confiscau averea, intelegi?
      • +2 (6 voturi)    
        Esti incompatibil cu societatea democratica. (Marţi, 4 decembrie 2018, 21:27)

        Random721 [utilizator] i-a raspuns lui Andy15

        Ai fi insa bun ca produs exportat la rusi, chinezi sau coreea de nord. Stai, in China nu, ca pana si acolo coruptia e ASPRU pedepsita, pana la PEDEAPSA CU MOARTEA! Cauta pe google "china corruption punishment" daca nu ma crezi.

        Tu mirosi urat a copil de fosila bugetara comunista de la 200 de metri, cu aceeasi ipocrizie si minciuna tipica PSD-ului, zicand ca n-ai fost niciodata bugetar.

        CE TREABA are un cadou, pe care il oferi DUPA orice fel de serviciu prestat tie, dar de cele mai multe ori il oferi DOAR prietenilor, apropiatilor si altor persoane fata de care nu cotizezi in mod direct sau indirect cu bani (noi toti cotizam catre bugetari cu bani din taxele - TVA - si impozitele platite),
        CU a fi constrans / fortat / santajat / amenintat cu efectuarea prestarii serviciului intr-un mod ce iti lezeaza integritatea fizica sau morala (demnitatea) pentru a da SPAGA ??? Ca daca nu dai spaga, daca te cioparteste ca Ciomu` sau mai rau, de te lasa paralizat pe viata ca sa te chinui mai rau ca un animal ?!

        Tocmai atitudinea TA este BOLSEVICA! Comunista, coruptie, spaga !!!

        Ce minte bolnava psihic poate sa asocieze dreptatea si justitia adevarata cu caracteristicile statului bolsevic, comunist ???

        Dreptatea si justitia adevarata si incercarea starpirii coruptiei poate exista DOAR in democratie!

        DA, ar trebui la toti coruptii sa le fie taiata pensia in functie de severitatea infractiunii, de statutul pe care il aveau in institutie si increderea pe care trebuiau sa o inspire, cat si in functie de numarul de infractiuni de coruptie de-a lungul vietii, mai ales ca acum le-au marit salariile la medici la peste 100 - 150 de milioane lunar, iar pana si o asistenta medicala cu doar 3 ani de postliceala ia mai mult de 40 de milioane!
    • 0 (12 voturi)    
      Nope, (Marţi, 4 decembrie 2018, 15:22)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

      nu e corect!!! Fiecare isi primeste pensie in functie de cat a contribuit la sistemul asigurarilor sociale (pilonul I). Ce spui tu ar suna ca o nationalizare a acestui sistem.
      Nu poti confisca o pensie bazata pe contributivitate. In schimb sunt de acord sa se anuleze pensiile speciale.
      In cazul de fata justitia trebuie sa isi faca datoria si sa il judece pe doctorul corupt.
      • +4 (10 voturi)    
        gresit (Marţi, 4 decembrie 2018, 15:52)

        torna_fratre [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        contributivitatea pe care o clamezi este platita de mine.taxele mele platesc salariul medicului si implicit contributia la pensie.
        hai sa nui mai amestecam abureala cu contributivitatea...ca nu medicul contribuie ci eu sau tu.
        nu mai face confuzii te rog.
        sistemul american exact asa procedeaza...esti corect iei pensie,te manjesti cu mita...te-ai lins pe bot de pensie cu toata contributia ta.
        Iei pensie privata dar nu de la stat.
        corect ar fi fosat sa-i dam bonus ca a luat si spaga?
        • -3 (5 voturi)    
          Cine plateste salariul cui? (Marţi, 4 decembrie 2018, 16:35)

          Andy15 [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

          Pai asa si angajatului Kaufland, ii platesc eu salariul cumparand de acolo, nu?
          La benzinarie, restaurant, magazine de tigari sau hotel, la fel.
          N-are nicio treaba una cu alta.
          Asta cu nu medicul contribuie ci tu e trasa de par, nu cumva ai facut si Facultatea de Medicina in locul lui?
          Inteleg ca a cerut/conditionat actul medical de primirea banilor si asta NU e deloc ok.
          Legea e lege, trebuie aplicata tuturor, nu diferentiat pe categorii profesionale, gen!
          • -2 (4 voturi)    
            le amesteci de iese zarzavat (Marţi, 4 decembrie 2018, 17:12)

            torna_fratre [utilizator] i-a raspuns lui Andy15

            taxele le platesti neconditionat...nu alegi daca,cand,cat si cui,corect?
            pe cand la furnizorii privati de servicii sau alte firme poti alege unde iti lasi banii,cati bani,de cate ori functie de serviciile oferite...
            Daca la un magazin nu-ti place servirea a 2 oara nu cumperi si in timp ala inchide din lipsa clienti.Si nu cred ca te intereseaza prea tare daca va lua pensie din moment ce nu are activitate.
            inclin sa cred ca nu prea sti a cata planeta de la Soare e Pamantul...
            • +2 (4 voturi)    
              Poti alege sa nu mai platesti (Marţi, 4 decembrie 2018, 18:31)

              Andy15 [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

              Vezi cazul avocatului din Arad, care a obtinut in instanta dreptul de a nu mai plati asigurare medicala.
              Dar mai vezi si ca, daca te imbolnavesti, trebuie sa scoti cascavalul din buzunar. Pentru tine, sotie, copii.
              Oricum, statistica spune ca 90% din romani beneficiaza mai mult decat sumele cotizate la CASS.
              Sansele sunt 9/10 ca tu sa faci parte din aia multi, deci ai grija ce-ti doresti.
    • 0 (0 voturi)    
      Sanctiuni (Miercuri, 5 decembrie 2018, 8:11)

      adrian67ro [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

      Din lacomie unii medici cer si primesc bani in pofida cresterilor salariale. Cei care dau trebuie si ei sanctionati pentru dare de mita. Doar asa putem termina acest fenomen.
  • +13 (13 voturi)    
    vomă (Marţi, 4 decembrie 2018, 14:50)

    NoFive [utilizator]

    Scîrbă nazistă. Dar e de asteptat. Viitori medici nu invata in scoala etica umana. Si cine anume sa-i invete?
  • +3 (5 voturi)    
    Pai sa facem spitale (Marţi, 4 decembrie 2018, 15:02)

    xolv [utilizator]

    mai multe pentru aceiasi spagari nenorociti, pentru ca apoi sa mori de infectiile aferente.
    • 0 (4 voturi)    
      Infectii (Marţi, 4 decembrie 2018, 18:33)

      Andy15 [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      Dezinfectarea se face de catre ingrijitoare, nu confunda meseriile (10 clase vs. minim 22).
  • +6 (6 voturi)    
    ... (Marţi, 4 decembrie 2018, 15:09)

    tirolez [utilizator]

    Cand am zis ca odata cu marirea salariilor s-au marit si pretentiile....
    Vaai, nu, daca pleaca din tara?! O fi persoana care ne batea obrazul acum cateva zile la articolele despre Giulesti ca suntem invidiosi pe medici.
    Lasa ca se da amnistie, sa ajunga la toata lumea.
  • +11 (11 voturi)    
    daaaaa (Marţi, 4 decembrie 2018, 15:17)

    Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator]

    mariti SPAGILE ca ne pleaca medicii din tara!!!!
  • +15 (15 voturi)    
    felicitari (Marţi, 4 decembrie 2018, 15:20)

    omul.rau [utilizator]

    multi se vaicaresc dar nu fac nimic

    Felicitari omului care a raportat. Daca ar fi mai multi ca el am avea o sansa de schimbare.
  • +8 (8 voturi)    
    ASTIA NU SE MAI SATURA DE BANI (Marţi, 4 decembrie 2018, 15:26)

    mirceaaldea [utilizator]

    Am zis,,poti sa le dai bani cu sacul ca tot nu se satura si cand stai sa te gandesti ca acum sunt platiti regeste la stat,ptr veniturile din Romania,dar degeaba,dimineata sunt asa putin pe la clinicile de stat,apoi au ceva ore pe la facultatile de medicina,apoi dupa amiaza au ceva consultaii in privat,apoi spre seara mai trec putin pe la stat si seara tarziu din nou la privat ,dar la alta clinica privata.
    • +2 (2 voturi)    
      Merg la privat, (Marţi, 4 decembrie 2018, 16:54)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui mirceaaldea

      nu ma ating de stat. La stat mori din aroganta unuia afiliat PSD-ului.
  • +7 (7 voturi)    
    Nu e de mirare (Marţi, 4 decembrie 2018, 15:26)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    In Ro hotii voteaza hoti care dau legi pentru hoti/ Justitia e de partea hotilor. Medicii sunt complici la CRIMELE din sanatate - ii intereseaza doar salarii nesimtitie si șpăgile cât mai grase. Totul se leaga si peștele de la cap se impute.
  • +14 (14 voturi)    
    medic milita-ultimul gainar! (Marţi, 4 decembrie 2018, 15:26)

    q1953 [utilizator]

    Acest gunoi uman este medic militar, adica ofiter al Armatei romane! Are un salariu foarte mare, deoarece parlamentul le permite medicilor militari sa beneficieze de toate oprtunitatile financiare atat ca medici cat si ca ofiteri!
    Va dati seama ca acel pacient daca a putut sa ofere 200 de lei, cat de sarac este? Si vii tu doctor militar si te comporti ca ultimul gainar! Rusine!
  • +1 (3 voturi)    
    Așa este... (Marţi, 4 decembrie 2018, 15:39)

    unTaran [utilizator]

    Prea puțin.
  • +12 (12 voturi)    
    Rusine ! (Marţi, 4 decembrie 2018, 16:00)

    Lim Vasy [utilizator]

    Rusine Armatei Romane pentru asemenea ofiteri ! Daca eram in razboi si trebuia sa amputeze un picior, cerea spaga soldatului ranit ?
    • +6 (6 voturi)    
      da , probabil ca da! (Marţi, 4 decembrie 2018, 16:11)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Lim Vasy

      .
  • +9 (9 voturi)    
    Si mie mi-a zis la fel (Marţi, 4 decembrie 2018, 16:08)

    Laseru [utilizator]

    Prin 2005-2006 cand m-a operat si pe mine la nas, mi-a cerut bani, pe fata, nu am avut incotro, eram deja internat si evident s-a plans si ca sunt prea putini.
    • -3 (5 voturi)    
      De ce ai dat? (Marţi, 4 decembrie 2018, 16:53)

      Andy15 [utilizator] i-a raspuns lui Laseru

      Pai si de ce ai dat?
      Asa si Bunicu' a fost batut de comunisti in '47 si nu a mai apucat sa faca reclamatie ;)
  • +4 (4 voturi)    
    Prostul ( dar banosul ! ) obicei... (Marţi, 4 decembrie 2018, 16:23)

    Olyx [utilizator]

    nu dispare imediat ... Va dati seama ca, intr-un spital bun, unui chirurg (bun ) i-a scazut salariul de 5 sau chiar 10 ori ??!!!